Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και απώλεια βαρους (της μαμας)


erica

Recommended Posts

εγω ηθελα αν χασω 4 κιλα...πηγα σε διαιτολογο και αν και γυναικα (που θηλαζε εκινη την περιοδο) το μονο που καταφερε ηταν να κανει τον οργανσιμο μου να κλειδωσει και οχι μονο να χασει αλλα αν απρει ενα κιλο.Τσατιστηκα και τα παρατησα.Καποια στιγμη μου συστησαν ενα διαιτολογο απο Θεσσαλονικη που αναλαμβανε και διαδικτιακα.Μολις του ειπα οτι θηλαζω,ηταν τοσο ενημερωμενος που με αφησε αφωνη.Μου εξηγησε γιατι επρεπε να λαμβανω καποιες θερμιδες παραπανω,τι αθ επρεπε να συμπεριλαμβανει η διατροφη μου για αν ειμαι καλα,μου εστειλα αν διαβασω διαφορα για να νιωσω περυφανη γιαυτο που εκανα(που θηλαζα την κορη μου) και εν ολιγης εχασα σε 1 μηνα τα κιλα μου και η συντηρηση ηταν πολυ απλη.Τωρα πια αν παρω κανα 2 κιλα ξανακανω 2 εβδομαδες της διατροφης και τα χανω αμεσως.

το σιγουρο ειναι πως θηλασμος και διαιτα οχι απλα μπορουν να συμβαδισουν αλλα μπορουν να εχουν και καλυτερο αποτελεσμα.

Καλη επιτυχια

και εγω ενα pm αν ειναι ευκολο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 792
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια,

Εχω το εξης προβλημα. Θηλαζω αποκλειστικα την 5,5 μηνων μπεμπα μου και ενω εχασα τα πρωτα 12 κιλα της εγκυμοσυνης μεσα σε 2 μηνες, η ζυγαρια εχει κολλησει και μου χουν μεινει αλλα 8 τα οποια δεν μπορω να χασω με τιποτα. Η μαμα μου μου εκανε δωρο ενα αδυνατιστικι προγραμμα σε κεντρο αδυνατισματος. Αυτο περιλαμβανει κατι ραδιοσυχνοτητες rf και κατι παλμους ( τα λεει rf reale και baleno) . Τους πηρα τηλ και ηταν καθετοι οτι δε θα εχει επιπτωση στο θηλασμο αλλα εγω φοβαμαι καθως ο θηλασμος ειναι η προτεραιοτητα μου. Εχει καμια μανουλα αναλογη εμπειρεια;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ρωτησω αν γνωριζεται αν οι κρέμες του εμπορίου για απώλεια πόντων στη κοιλιά επηρεάζουν το θηλασμό. Κ αν έχετε καμια καλη να προτείνεται....

Έχω μια πριγκίπισσα που είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλες! Θα ήθελα να ρωτησω αν γνωριζεται αν οι κρέμες του εμπορίου για απώλεια πόντων στη κοιλιά επηρεάζουν το θηλασμό. Κ αν έχετε καμια καλη να προτείνεται....

 

Επιτρέπονται οι κρεμες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Άκυρη η ερώτηση, βρήκα τις πληροφορίες σε σχετικό topic. Δεν μου ... έκοψε να ψάξω πρώτα. Οπότε συνεχίζω τη δίαιτα χωρίς ενοχές!

 

Μαγια μεενδιαφερει η απαντηση που βρηκες. Μπορεις να μου τη στειλεις με πμ;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικά χάνεις κιλά με το θηλασμό; Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο θηλασμός δεν είναι σύμμαχος στην απώλεια βάρους. Συμφωνείτε; Πήρα 20 και , και 9 μήνες μετά έχω χάσει μόνο τα 10 τα οποία έφυγαν αμέσως μετά τη γέννα. Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας/ εμπειρία σας γιατί σκέφτομαι να τον σταματήσω προκειμένου να ξεφουσκώσω λίγο. Μήπως κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω:

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_3175.html

 

Δηλαδη κανεις διαιτα και προσπαθεια να χασεις;

Εχεις παει σε ειδικο και παρολαυτα δεν τα καταφερνεις;

Εχεις ελεγξει το θυρεοειδη σου;

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω:

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_3175.html

 

Δηλαδη κανεις διαιτα και προσπαθεια να χασεις;

Εχεις παει σε ειδικο και παρολαυτα δεν τα καταφερνεις;

Εχεις ελεγξει το θυρεοειδη σου;

 

Με τη βοήθεια διαιτολόγου έχασα μόνο 1,5 κιλά σε 3 μήνες. Ο θυροειδής ο.κ.

Μάλλον έχω υπερεκτιμήσει τις ενεργειακές μου ανάγκες και το γεγονός ότι λόγω χρόνου τρώω άστατα και στο πόδι. Πάντως να ξεκαθαρίσουμε ότι ο θηλασμός δεν φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοήθεια διαιτολόγου έχασα μόνο 1,5 κιλά σε 3 μήνες. Ο θυροειδής ο.κ.

Μάλλον έχω υπερεκτιμήσει τις ενεργειακές μου ανάγκες και το γεγονός ότι λόγω χρόνου τρώω άστατα και στο πόδι. Πάντως να ξεκαθαρίσουμε ότι ο θηλασμός δεν φταίει;

 

Αν θες την προσωπικη μου εμπειρια και αποψη , πιστευω οτι ο θηλασμος "φταιει" ψυχολογικα.Δηλαδη , η θηλαζουσα νομιζει οτι πρεπει να τρωει περισσοτερο , νομιζει οτι συνεχεια πειναει , νομιζει οτι δεν μπορει να κανει διαιτα.Στην πραγματικοτητα ,ομως, δεν ισχυει τιποτα απο αυτα.

Δε μπορω να ορκιστω οτι εσενα προσωπικα δε σου δημιουργει προβλημα η γαλουχια , ομως στο 99% δεν δημιουργει.

Αληθεια σκεφτεσαι να διακοψεις μονο και μονο για την απωλεια βαρους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την προσωπική μου εμπειρία (που επιβεβαιώνει αυτό που λένε οι μελέτες) ο θηλασμός είναι ο "σύμμαχός μου στο αδυνάτισμα", 'όπως λέει και μια διαφήμιση! Είχα πάρει στις εγκυμοσύνες κάτω από 8 κιλά στην κάθε μία, που τα έχασα ΟΛΑ μέσα σε μία εβδομάδα (κακώς, βέβαια, τόσο γρήγορα). Στο πρώτο παιδί, όταν εκείνο έγινε 6 μηνών, έφτασα στα λιγότερα κιλά που είχα ποτέ ως ενήλικη! Και, το καλύτερο, τρώγοντας α-στα-μά-τη-τα! Βέβαια, σίγουρα έπαιξε ρόλο και ότι τα παιδιά μου είναι δύσκολα στον ύπνο, οπότε έχω κάνει άπειρα χιλιόμετρα κουνώντας τα στο μάρσιπο...

Link to comment
Share on other sites

emma.c εγω στην εγκυμοσινη μου πηρα μονο 10 κιλα..δεν ηθελα να παχυνω κ προσεχα..βγαινοντασ ειχα χασει μονο 4.. μετα λιγο η κουραση λιγο τα ξενυχτα κ λιγο το fast food, λιγο η καθιστικη ζωη κ εννοειτε τα γλυκα πηρα τουλαχιστον 8 κιλα(αστα)! αφεθηκα η αληθεια ειναι.. α θηλαζα αποκλειστικα.. οταν κοντρολαρα λιγο την διατροφη μου κ εκει κατα τον 6 μηνα που αδιαθετηση αρχισα να χανω σιγαααααααααα σιγαααααααααα.. λοιπον θεωρω πωσ οταν αδιαθετησης θα αρχισεισ να βλεπεις καλο αποτελεσμα καθως τωρα εχεις κατακρατηση υγρων.. συμβουλη μου μην κοψεισ τον θηλασμο για αυτο τον λογο κανε λιγο υπομονη κ θα φυγουν χωρισ να το καταλαβεισ..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα emma c.

 

κι εγω από προσωπικη εμπειρια θα πω ότι τα πρωτα 10 κιλα χανονται αμεσως και τα υπολοιπα μονο με διαιτα ειδικα αν δεν εχεις πολλα επιπλέον κιλα οποτε πρεπει να προσπαθήσεις περισσοτερο,,,τωρα σχετικα με το θηλασμο αυτό που γνωριζω είναι ότι η αυξηση της προλακτινης εχει ως συνεπεια την επιβραδυνση του μεταβολισμου και κατά συνεπεια την αντισταση στη μειωση του βαρους

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θες την προσωπικη μου εμπειρια και αποψη , πιστευω οτι ο θηλασμος "φταιει" ψυχολογικα.Δηλαδη , η θηλαζουσα νομιζει οτι πρεπει να τρωει περισσοτερο , νομιζει οτι συνεχεια πειναει , νομιζει οτι δεν μπορει να κανει διαιτα.Στην πραγματικοτητα ,ομως, δεν ισχυει τιποτα απο αυτα.

Δε μπορω να ορκιστω οτι εσενα προσωπικα δε σου δημιουργει προβλημα η γαλουχια , ομως στο 99% δεν δημιουργει.

Αληθεια σκεφτεσαι να διακοψεις μονο και μονο για την απωλεια βαρους;

 

Θα ήταν άδικο για το παιδί να διακόψω το θηλασμό μόνο γι'αυτό το λόγο. Γενικά όμως με έχει κουράσει. Το μωρό κοιμάται μόνο στο στήθος μου, ξυπνάει κάθε μία ωρα τη νύχτα και αναζητά το στήθος. Γενικά ξυπνάει με το παραμικρό. Γνωστά σενάρια.... Τώρα στο θέμα των κιλών, όταν παίρνεις λίγα κιλά (8 έως 10), χάνονται αμέσως και δεν βοηθά ο θηλασμός σ΄αυτό. Ας μη γελιόμαστε. Τα πολλά είναι το πρόβλημα...Πάντως σ'αυτό που έκανα bold τείνω να συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν άδικο για το παιδί να διακόψω το θηλασμό μόνο γι'αυτό το λόγο. Γενικά όμως με έχει κουράσει. Το μωρό κοιμάται μόνο στο στήθος μου, ξυπνάει κάθε μία ωρα τη νύχτα και αναζητά το στήθος. Γενικά ξυπνάει με το παραμικρό. Γνωστά σενάρια.... Τώρα στο θέμα των κιλών, όταν παίρνεις λίγα κιλά (8 έως 10), χάνονται αμέσως και δεν βοηθά ο θηλασμός σ΄αυτό. Ας μη γελιόμαστε. Τα πολλά είναι το πρόβλημα...Πάντως σ'αυτό που έκανα bold τείνω να συμφωνήσω.

 

Στο πρώτο μου παιδί πήρα 15 κιλά, έχασα τα 7 σε 40 μέρες, και από τα υπόλοιπα 7 έχασα τα 5 μετά από 2 χρόνια, με τη βοήθεια διαιτολόγου...Θήλασα 7 μήνες, αλλά μόνο 3 αποκλειστικά, και η εντύπωσή μου ήταν ότι ο θηλασμός μάλλον δεν έπαιξε κανένα ρόλο.

 

Στο δεύτερο παιδί πήρα 30 κιλά (ω ναι, double score!), έχασα 6 στις 40 μέρες, οπότε και πήγα κατευθείαν στο διατροφολόγο και ξεκίνησα δίαιτα κατάλληλη για θηλάζουσα...Σήμερα που σου γράφω, 7 μήνες μετά, έχω χάσει και τα υπόλοιπα 24 κιλά και θηλάζω ακόμα, και η εντύπωσή μου είναι ότι ο αποκλειστικός θηλασμός σε συνδυασμό με το "τρέξιμο" με 2 παιδιά με έχει βοηθήσει πολύ σε αυτό. Φαντάσου ότι έχω σταματήσει τη δίαιτα εδώ και 1 μήνα, αλλά συνεχίζω να χάνω...

 

Εν ολίγοις, θεωρώ ότι ο θηλασμός βοηθάει όταν είναι αποκλειστικός και για περισσότερο καιρό...Όμως αν για κάποιο λόγο σε εσένα δεν λειτουργεί, μήπως να δοκίμαζες ένα άλλο "πλάνο" διατροφής, που να ταιριάζει καλύτερα στον οργανισμό σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εβαλα δεκαοκτω κιλα στην εγκυμοσυνη και πραγματικα προσεχα κιολας τι ετρωγα. Αν δεν προσεχα μπορει να επαιρνα και εικοσιπεντε! Με τη γεννα εχασα τα εφτα κατευθειαν και σιγα σιγα αρχισαν να φευγουν και τα υπολοιπα. Θηλαζω τον εξιμισι μηνων γιο μου και απο τα ξενυχτια την κουραση και την αποχη απο ολα τα ζωικα λογω χορτοφαγιας ειμαι πλεον στα ιδια με πριν. Εχω χασει ποντους και εχω κανει μπρατσα απο τις αγκαλιες :-P. Βεβαια με τον θηλασμο η ορεξη μου εχει διπλασιαστει. Μιλαμε για πολυ πεινα. Δυο πιατα στην καθισια. Αλλα ευτυχως τα κιλα εφυγαν πολυ γρηγορα. Πλεον κοιταζω να μην χασω. Θελει προγραμμα και οχι υπερβολες. Ολα με μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Κανω διατροφη εδω και τεσσερις μηνες περιπου και εχω χασει 16 κιλα, 5 που μου ειχαν μεινει απ την εγκυμοσυνη και αλλα 9. Με το θηλαμο καις περιπου 500 θερμιδες ημερησιως απ οτι μου εχει πει ο διαιτολογος.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα δεκαοκτω κιλα στην εγκυμοσυνη και πραγματικα προσεχα κιολας τι ετρωγα. Αν δεν προσεχα μπορει να επαιρνα και εικοσιπεντε! Με τη γεννα εχασα τα εφτα κατευθειαν και σιγα σιγα αρχισαν να φευγουν και τα υπολοιπα. Θηλαζω τον εξιμισι μηνων γιο μου και απο τα ξενυχτια την κουραση και την αποχη απο ολα τα ζωικα λογω χορτοφαγιας ειμαι πλεον στα ιδια με πριν. Εχω χασει ποντους και εχω κανει μπρατσα απο τις αγκαλιες :-P. Βεβαια με τον θηλασμο η ορεξη μου εχει διπλασιαστει. Μιλαμε για πολυ πεινα. Δυο πιατα στην καθισια. Αλλα ευτυχως τα κιλα εφυγαν πολυ γρηγορα. Πλεον κοιταζω να μην χασω. Θελει προγραμμα και οχι υπερβολες. Ολα με μετρο.

εγώ δεν τρώω κρέας. Τρώω όμως τυρί, αβγά,γάλα. Τρέχω όλη μερα(είμαι και από τη φύση μου υπερκινητικη) αλλα αυτό που θα φάω θα το φάω γρήγορα, στα όρθια

Πείτε μου, βρίσκετε το χρόνο να κάτσετε και να φάτε ένα κανονικό γεύμα με ηρεμια;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν τρώω κρέας. Τρώω όμως τυρί, αβγά,γάλα. Τρέχω όλη μερα(είμαι και από τη φύση μου υπερκινητικη) αλλα αυτό που θα φάω θα το φάω γρήγορα, στα όρθια

Πείτε μου, βρίσκετε το χρόνο να κάτσετε και να φάτε ένα κανονικό γεύμα με ηρεμια;

 

Γιατι δεν τρως κρέας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χάνεις κιλά με το θηλασμό; Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο θηλασμός δεν είναι σύμμαχος στην απώλεια βάρους. Συμφωνείτε; Πήρα 20 και , και 9 μήνες μετά έχω χάσει μόνο τα 10 τα οποία έφυγαν αμέσως μετά τη γέννα. Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας/ εμπειρία σας γιατί σκέφτομαι να τον σταματήσω προκειμένου να ξεφουσκώσω λίγο. Μήπως κάνω λάθος;

 

Οι περισσότερες γυναικες χάνουν τα κιλα της εγκυμοσυνης οσο θηλαζουν. Επίσης αυτές που θηλάζουν πανω απο 12 μηνες τον δεύτερο χρονο θηλασμου εχουν 15-30% λιγότερο λίπος στο σωμα τους απο οσο είχαν πριν την εγκυμοσυνη.

 

Αυτο που μπορει να συμβαίνει ειναι να τρως περισσότερα γλυκα λογω θηλασμου. Προσπάθησε να κόψεις τη ζάχαρη και να τρως μέλι και αποξηραμένα φρούτα οταν θελήσεις γλυκό. Το πολυ πολυ μαύρη σοκολάτα.

Περιόρισε τα φαγητα απο έξω, τα πρόχειρα γεύματα και τα κακα λιπαρα.

Αύξησε τα καλα λιπαρα: ξηρούς καρπούς, αβοκαντο, λιπαρα ψάρια, κρέας, πλήρη γαλακτοκομικα.

Εγω θα έκοβα και το γαλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν το συμπάθησα ως γεύση και επιπλέον αγαπάω πολυ τα ζώα. Γιατί όχι στο γαλα;

 

Εχεις κοιτάξει το σίδηρο σου και τη φεριτίνη;

 

Ειναι αρκετα προσωπική άποψη. Είχα παρατηρήσει οτι οταν περιορισα γαλα και γλουτένη έχασα κιλα. Επιπλέον το κόψιμο του γαλακτος το αναφέρει κι η Πατσουρου στο βιβλίο της προκειμένου να χαθούν καποια κιλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σε όλους και εμένα. Θέλω να μοιραστώ τη γνώμη μου. Θα χρησιμοποιηθεί το προϊόν Lipovon. Για μια περίοδο 45 ημερών κατάφερα να χάσω 10 κιλά. Ήταν ένα καλό αποτέλεσμα για μένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

έχω ένα θεματάκι με την απώλεια βάρους. Από την εφηβεία μου έκλεισα στα 50 κιλά και μέχρι την εγκυμοσύνη τόσα ήμουν. Πήρα 10-12 κιλά και τα έχασα πολύ σύντομα, μετά τη γέννα. Ενα χρόνο μετά, διαπιστώνω σταδιακή μείωση αυτών των κιλών και 2 μήνες τώρα έχασα άλλα 2 με αποτέλεσμα να είμαι πλέον 46 με το ζόρι.

 

Υπάρχει συσχέτιση του θηλασμού με την απώλεια βάρους, πέραν της απώλειας των κιλών της εγκυμοσύνης; 

Προσπαθώ να μην χάσω άλλα διότι βλέπω καθοδηκή πορεία τελευταία, αν και ακόμη δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. 

Είναι ένας παράγοντας που πρέπει να λάβω υπόψιν, να σταματήσω να θηλάζω για να συνέλθω ή δεν θα παίξει κάποιο ρόλο; Δεν έχω καμία γνώση επ' αυτού. 

 

Το παιδί είναι 14μηνών, θήλαζε αποκλειστικά το πρώτο 6μηνο και μέχρι το έτος είχε μπει σε πλήρη διατροφή στερεών, με ελεύθερο θηλασμό. Θηλάζει καμιά 10ρια φορές τη μέρα, ειδικά όταν έχει νεύρα, κούραση, δεν μπορεί να κοιμηθεί. Κατά τα άλλα, τρώει του καλού καιρού ότι βρεθεί μπροστά της.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kine είπε:

Καλησπέρα,

 

έχω ένα θεματάκι με την απώλεια βάρους. Από την εφηβεία μου έκλεισα στα 50 κιλά και μέχρι την εγκυμοσύνη τόσα ήμουν. Πήρα 10-12 κιλά και τα έχασα πολύ σύντομα, μετά τη γέννα. Ενα χρόνο μετά, διαπιστώνω σταδιακή μείωση αυτών των κιλών και 2 μήνες τώρα έχασα άλλα 2 με αποτέλεσμα να είμαι πλέον 46 με το ζόρι.

 

Υπάρχει συσχέτιση του θηλασμού με την απώλεια βάρους, πέραν της απώλειας των κιλών της εγκυμοσύνης; 

Προσπαθώ να μην χάσω άλλα διότι βλέπω καθοδηκή πορεία τελευταία, αν και ακόμη δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. 

Είναι ένας παράγοντας που πρέπει να λάβω υπόψιν, να σταματήσω να θηλάζω για να συνέλθω ή δεν θα παίξει κάποιο ρόλο; Δεν έχω καμία γνώση επ' αυτού. 

 

Το παιδί είναι 14μηνών, θήλαζε αποκλειστικά το πρώτο 6μηνο και μέχρι το έτος είχε μπει σε πλήρη διατροφή στερεών, με ελεύθερο θηλασμό. Θηλάζει καμιά 10ρια φορές τη μέρα, ειδικά όταν έχει νεύρα, κούραση, δεν μπορεί να κοιμηθεί. Κατά τα άλλα, τρώει του καλού καιρού ότι βρεθεί μπροστά της.

 

 

Νομίζω ότι υπάρχει συσχέτιση με τον θηλασμό και το κάψιμο αρκετων θερμιδων, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και ο οργανισμός του καθενός. Εγώ τα έχασα πολύ γρήγορα τα κιλά της εγκυμοσύνης και διαπίστωσα ότι όταν κάποιες μέρες δεν έτρωγα καλά και με θηλάζε και ο μικρός συνέχεια έχανα εύκολα 1-2 κιλά.Βεβαια, πάντα ήμουν έτσι, χάνω πολύ εύκολα και βάζω δύσκολα. Αν αγχώνεσαι μήπως να αυξήσεις λίγο τις θερμίδες που καταναλώνεις;Γενικά τρως καλά η είσαι ολιγοφαγη;

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...