Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περί νηστείας...


ARNIKOL

Recommended Posts

Μια απορία: Τετάρτες και Παρασκευές είναι νηστείες μόνο από κρέας και ψάρι ή και γάλακτοκομικά και αυγά;

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανονικά είναι νηστεία με όλη την έννοια, δηλαδη κρεας,ψαρι,γαλακτοκομικά,αυγά.

Αν πας και εντελως με τους κανονες της θρησκείας νομίζω παρασκευή ουτε λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρεις 100%;

 

 

oxi vre koritsi k etsi...κρεας και ψαρι μονο!ας ειναι εστω και αυτο αφου υπαρχουν ακομη ανθρωποι που το ακολουθουν ενα μεγαλο μπραβο!και φυσικα πανω απο ολα νηστεια δεν ειναι στο στομαχι αλλα στο σωμα(...) στη γλωσσα και στο μυαλο.....οταν λεμε νηστευω περισσοτερο αυτα μετρανε και οχι τοσο το στομαχι........

Link to comment
Share on other sites

το λαδι καταλυεται....

νηστευουμε απο λαδι στις νηστειες των αγ.αποστολων, των χριστουγεννων,της παναγιας, του πασχα.

στα μοναστηρια βεβαια , νηστευουν απο λαδι και τεταρτη και παρασκευη ΚΑΙ δευτερα.:)

και φυσικα τπτ απο τα παραπανω δεν γινεται με το ζορι ναι?(να το δω κι αυτο το θεμα με 1943 σελ:P)

νηστευουμε οπως μπορουμε, και αν θελουμε.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το λαδι καταλυεται....

νηστευουμε απο λαδι στις νηστειες των αγ.αποστολων, των χριστουγεννων,της παναγιας, του πασχα.

στα μοναστηρια βεβαια , νηστευουν απο λαδι και τεταρτη και παρασκευη ΚΑΙ δευτερα.:)

και φυσικα τπτ απο τα παραπανω δεν γινεται με το ζορι ναι?(να το δω κι αυτο το θεμα με 1943 σελ:P)

νηστευουμε οπως μπορουμε, και αν θελουμε.

εγώ πάντως δεν νηστεύω Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή.

νηστεύετε από όλα; και από ωμό κρέας;;)

με τίποτα. ευλόγησον!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

δευτερα-τεταρτη -παρασκευη ===>μοναστηρια!!!!!!!!!

(εχεις κεφια σημερις ναι?:lol:)

 

ουτε εγω νηστευω η γαιδουρα.....:oops:

 

 

πατρίδαααααααα, έλεος!:cool:

σήμερα ήρθε πρόταση για διήμερο Τήνο, στις εκκλησίες. το λέω στον Στέφανο, μου απαντάει: "να ήταν Μύκονος, έστω Οκτώβρη, πάμε".

τί να λέμε τώρα.:wink:

νύυυσταααααα!!!!!!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω από την αδελφή μου που ειναι παπαδια, για εμενα μη ρωτησετε, με το ζορι αν θυμηθω να νηστεψω το μεσημερι γιατι το βραδυ ολο και κατι θα παραγγειλουμε ή καμια πίτσα θα κανουμε....

Αλλα οπως τα λετε, και δευτερα και τεταρτη και παρασκευη είναι νηστεια. Οπως επίσης τα περισσοτερα σαββατα, δεν θυμαμαι γιατι... το μονο σαββατο που επιτρεπεται το λαδι επισημα ειναι το Μ.Σαββατο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω από την αδελφή μου που ειναι παπαδια, για εμενα μη ρωτησετε, με το ζορι αν θυμηθω να νηστεψω το μεσημερι γιατι το βραδυ ολο και κατι θα παραγγειλουμε ή καμια πίτσα θα κανουμε....

Αλλα οπως τα λετε, και δευτερα και τεταρτη και παρασκευη είναι νηστεια. Οπως επίσης τα περισσοτερα σαββατα, δεν θυμαμαι γιατι... το μονο σαββατο που επιτρεπεται το λαδι επισημα ειναι το Μ.Σαββατο.

εεεε....πως να στο πω τωρα....:lol::lol:

τα λες λιιιιιιγο αναποδα:mrgreen:

ΟΛΑ τα σαββατα καταλυουν λαδι υποχρεωτικα

εκτος του Μ.Σαββατου.;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νηστεύετε από όλα; και από ωμό κρέας;;)

Αχ... άμα νηστεύει ο ένας από αυτό, τι να κάνεις... νηστεύεις κι εσύ.:cry:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

την τετάρτη νηστεύουμε γιατί ο κύριος επωλήθη..

και την παρασκευή διότι εσταυρώθη....

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν νηστεύω Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή.

νηστεύετε από όλα; και από ωμό κρέας;;)

με τίποτα. ευλόγησον!:mrgreen:

Sevoula τς τς τς , ντροπή!!:mrgreen::mrgreen:

 

Αχ... άμα νηστεύει ο ένας από αυτό, τι να κάνεις... νηστεύεις κι εσύ.:cry:

 

Αααααχχχχ... Να γελάσω η να κλάψω??:roll::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το λαδι καταλυεται....

νηστευουμε απο λαδι στις νηστειες των αγ.αποστολων, των χριστουγεννων,της παναγιας, του πασχα.

στα μοναστηρια βεβαια , νηστευουν απο λαδι και τεταρτη και παρασκευη ΚΑΙ δευτερα.:)

και φυσικα τπτ απο τα παραπανω δεν γινεται με το ζορι ναι?(να το δω κι αυτο το θεμα με 1943 σελ:P)

νηστευουμε οπως μπορουμε, και αν θελουμε.

 

της Παναγίας δεν νηστεύεις το λάδι.Δεν νηστεύεις καθόλου.Ο Δεκαπεντάυγουστος είναι το "Πάσχα" του καλοκαιριού οπότε εκείνη τη μέρα "επιβάλεται" να φάς κρέας.

Εμείς το τηρούμαι τη Δευτέρα και την Τετάρτη περισσότερο ώς παρακίνηση να τρώμε λιγότερο κρέας.

Link to comment
Share on other sites

πατρίδαααααααα, έλεος!:cool:

σήμερα ήρθε πρόταση για διήμερο Τήνο, στις εκκλησίες. το λέω στον Στέφανο, μου απαντάει: "να ήταν Μύκονος, έστω Οκτώβρη, πάμε".

τί να λέμε τώρα.:wink:

νύυυσταααααα!!!!!!!!:cool:

αν πατε τήνο να μείνετε στο πορτο ραφαελ .... http://www.portoraphael.gr/ φοβερο !!!

ΑΑΑ ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ και σαν μορφή διατροφής και μόνο να το παρεις είναι πολύ σωστη η νυστεία !!!:lol::lol::lol::lol::lol:

η μέθοδος αρχισε απο τον Ιπποκράτη βεβαια αλλα τεσπα !!! νηστειοθεραπέια την ελεγαν καποτες !!!

 

βεβαια μπερδεύτηκα οταν λες ωμό κρέας ;;;

Link to comment
Share on other sites

αν πατε τήνο να μείνετε στο πορτο ραφαελ .... http://www.portoraphael.gr/ φοβερο !!!

ΑΑΑ ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ και σαν μορφή διατροφής και μόνο να το παρεις είναι πολύ σωστη η νυστεία !!!:lol::lol::lol::lol::lol:

η μέθοδος αρχισε απο τον Ιπποκράτη βεβαια αλλα τεσπα !!! νηστειοθεραπέια την ελεγαν καποτες !!!

 

βεβαια μπερδεύτηκα οταν λες ωμό κρέας ;;;

 

δε νομιζω ο Ιπποκρατης να ορισε τεταρτη και παρασκευη νηστεια!!αλλα οπως ειπες το ελεγαν 'νηστειοθεραπεια',αρα η νηστεια υπηρχε πριν τον Ιπποκρατη.......:)

βεβαια ασθενεις και οδυποροι οπως λενε και οι γραφες δεν χρειαζεται να νηστευουν.εγω το κανω γιατι απλα το θελω και το νιωθω .δεν αισθανομαι καλα να ειμαστε σε μερες χριστουγεννων ή πασχαλινές ,ακομα και 15αυγουστο και να μην στερηθω εστω και 2-3μερες......αλοιμονο....σε αλλες θρησκειες κανουν αλλα κ'αλλα κ εμεις τα εχουμε ισοπεδωσει ολα...(π.χ. κρεας Μ.Παρασκευη)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κατάλαβες ο Ιπποκράτης την ελεγε νυστειοθεραπεία

με απόλυτη νηστεία μια φορα την εβδομάδα κατα προτήμηση παρασκευη (ήταν βέβαια πιο χαρντκορ ελεγε πλήρη αποχή απο φαγητο και νέρο ) και αλλες δυο μέρες με αποχή απο κρεας λαδι κλπ κλπ ... απλα ο σκοπός ήταν η καλή υγεία ΟΧΙ για λόγους θρησκίας

 

βεβαία σωμα υγειές έχει και πνευμα υγειες κι αυτο το πιστευε αλλα τεσπα αλλη κουβέντα αυτη !

δεν υπήρξε παρθενογέννεση με τον χριστιανισμό στην νηστεια αυτο θέλω να πω

αλλα για όποιον λόγο κι αν διατηρεί νηστευτικούς κανόνες στην διατροφή του κάποιος το θεωρω καλο!

Link to comment
Share on other sites

αν πατε τήνο να μείνετε στο πορτο ραφαελ .... http://www.portoraphael.gr/ φοβερο !!!

ΑΑΑ ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ και σαν μορφή διατροφής και μόνο να το παρεις είναι πολύ σωστη η νυστεία !!!:lol::lol::lol::lol::lol:

η μέθοδος αρχισε απο τον Ιπποκράτη βεβαια αλλα τεσπα !!! νηστειοθεραπέια την ελεγαν καποτες !!!

 

βεβαια μπερδεύτηκα οταν λες ωμό κρέας ;;;

:cool::cool::cool:

φαντάζομαι δεν θες να το ζωγραφίσω;):lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν νηστεύω Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή.

νηστεύετε από όλα; και από ωμό κρέας;;)

με τίποτα. ευλόγησον!:mrgreen:

Τι εννοείς καλέ και από ωμό κρέας? Εχπλειν πλιιζ.:shock:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Sevoula αθεόφοβη, μην εχπλέιν πλιιζ.

Τώρα μπήκα στο νόημα (καίω κάρβουνο):D

Αν εχπλειν, τότε σε βλέπω τουλάχιστον με κάρτα, μην πω με αποκλεισμό.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...