Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΔΥΟ ΣΑΚΟΥΣ


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!την παρασκευη μαθαμε οτι ειχω 2 σακους και ακουσαμε και τις καρδουλες τους. εχουν καποιες μερες διαφορα. εχω μπει στην 8η εβδομαδα.νιωθω βεβαια καποιους πονους σαν περιοδου σημερα..καποια εμπειρια;

:);)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

....δεν εχω παρομοια εμπειρια.....ουτε με 2 σακους ουτε με εναν!

συγχαρητηρια και σου ευχομαι να εισαι ευτυχισμενη μαμα σε λιγο καιρο!!!!!!

με το καλο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελενίτσα, κι εγώ από Καλαμάτα (Πύλο). Βέβαια μένω αλλού. Εγώ είχα πάντα πόνους το πρώτο τρίμηνο. Αρκετά έντονους. Θα έλεγα όμως να πάρεις τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει. Κάθε περίπτωση είναι ειδική. Με το καλό να φέρεις στον κόσμο 2 υγιή μωράκια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε να παρω μπουσκοπαν. εντωμεταξυ πηρα και το πρωι ενα υποθετο γλυκερινης για να παω τουαλετα και μου ειπε μηπως ειναι και απο αυτο. θα δουμε..

:);)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!την παρασκευη μαθαμε οτι ειχω 2 σακους και ακουσαμε και τις καρδουλες τους. εχουν καποιες μερες διαφορα. εχω μπει στην 8η εβδομαδα.νιωθω βεβαια καποιους πονους σαν περιοδου σημερα..καποια εμπειρια;

 

 

Γειά σου συνονόματη και ομοιοπαθούσα.....και εγώ είμαι περίπου 8,5 εβδομάδων, σε ξεχωριστούς σάκους (καλά όταν μου το ανακοίνωσε ο γιατρός κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό..... δες εδώ) http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=64795

 

και εγώ αισθάνομαι πόνους χαμηλά όμως καταλαβαίνω ότι είναι κυρίως από τα έντερα. Μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα, μόνο αν θα δεις αίμα να ανησυχείς......και από πόνους εμείς ειδικά με τα δύο θα έχουμε. Εμένα από τώρα με έπιασε ισχυαλγία στο γοφό και με χτυπά και στην κοιλιά και στο πόδι. Καλή εγκυμοσύνη και τελειόμηνη να έχουμε. Έλενα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοπελα μου και με το καλο να ερθουν τα μπεμπακια μας!!!

πηρα ενα μπουσκοπαν. χαμηλα χαμηλα στην μητρα νιωθω τραβηγματα και ειναι λογικο αφου η μητρα μεγαλωνει πιο γρηγορα.. απλα με ποναει η κοιλια μου οπως οταν περιμενεις περιοδο. τα ποδια μουα στα να πανε. πονανε και πρηζονται ευκολα.. ποση διαφορα εχουν τα δικα σας;εμας περιπου 6 μερουλες. και εγω επαθα οταν μας το ειπε γιατι ειχαμε παει πριν 2 εβδομαδες και ειδαμε 1 σακο και το εμβρυο μεσα (δλδ την τελεια..) και ειχαμε παει την παρασκευη να ακουσουμε καρδουλα και μας το λεει....εμεινα και εγω...ευχομαι να μας πανε ολα καλα και στις 2!

:);)
Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοπελα μου και με το καλο να ερθουν τα μπεμπακια μας!!!

πηρα ενα μπουσκοπαν. χαμηλα χαμηλα στην μητρα νιωθω τραβηγματα και ειναι λογικο αφου η μητρα μεγαλωνει πιο γρηγορα.. απλα με ποναει η κοιλια μου οπως οταν περιμενεις περιοδο. τα ποδια μουα στα να πανε. πονανε και πρηζονται ευκολα.. ποση διαφορα εχουν τα δικα σας;εμας περιπου 6 μερουλες. και εγω επαθα οταν μας το ειπε γιατι ειχαμε παει πριν 2 εβδομαδες και ειδαμε 1 σακο και το εμβρυο μεσα (δλδ την τελεια..) και ειχαμε παει την παρασκευη να ακουσουμε καρδουλα και μας το λεει....εμεινα και εγω...ευχομαι να μας πανε ολα καλα και στις 2!

 

 

Δεν μου μίλησε για διαφορά, είδε και τους δύο σάκους μαζί στις 6.5 εβδομάδες. Αν ο γιατρός σου, είπε να πάρεις μπουσκοπάν καλά έκανες. Εγώ δεν τον έχω ρωτήσει...... αλλά θα ήθελα να αποφύγω τα φάρμακα. Αν πήρες τώρα υπόθετο γιατί έχεις δυσκοιλιότητα, έχω και εγώ πολύ μεγάλο πρόβλημα αλλά το αντιμετωπίζω τρώγοντας φυτικές ίνες και πολλά ξερά δαμάσκηνα. Πάντως η δυσκοιλιότητα προκαλεί έντονους πόνους χαμηλά και πολλά φουσκώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αστα να πανε. απο δυσκοιλιοτητα αλλο τιποτα απο την αρχη της εγκυμοσυνης. χυμους, φρουτα οτι θες αλλα....υπαρχει μια αλφα δυσκολια στο ολο θεμα.....

:);)
Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε. απο δυσκοιλιοτητα αλλο τιποτα απο την αρχη της εγκυμοσυνης. χυμους, φρουτα οτι θες αλλα....υπαρχει μια αλφα δυσκολια στο ολο θεμα.....

 

 

Εντάξει θα τα λέμε και να γράφουμε και πληροφορίες επειδή και εγώ που έψαξα αρκετά δεν βρήκα και πολλές λεπτομέρειες και συμβουλές για δίδυμες κυήσεις. Πάντως θα είναι δύσκολα τα πράγματα και αυτό με αγχώνει. Θα τα ξαναπούμε και μέσω p.m.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη γεια σου,εγώ ε'ιχα δίδυμη κύηση σε ξεχωριστούς σάκους,το ανακαλύψαμε στην 9η βδομάδα.Απο προσωπική εμπειρία λοιπόν όλα τα ένιωθα σε υπερβολικό βαθμό,δηλ.ναυτίες,πονάκια,ασε με την δυσκοιλιοτητα ενα δραμα...Στο λέω γιατι είχα κ μονη κυηση κ καμια σχεση η μια με την αλλη.Οποτε κοριτσακια οπλιστείτε με κουραγιο κ μην δισταζετε να παιρνετε τηλ΄το γιατρο σας για οποιαδήποτε απορια κ συμπτωμα.και πολυ πολυ ξεκουραση.Σας εύχομαι ολοψυχα μια υγιη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!Τα διδυμακια είναι διπλή κουραση αλλα κ διπλη ευτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη γεια σου,εγώ ε'ιχα δίδυμη κύηση σε ξεχωριστούς σάκους,το ανακαλύψαμε στην 9η βδομάδα.Απο προσωπική εμπειρία λοιπόν όλα τα ένιωθα σε υπερβολικό βαθμό,δηλ.ναυτίες,πονάκια,ασε με την δυσκοιλιοτητα ενα δραμα...Στο λέω γιατι είχα κ μονη κυηση κ καμια σχεση η μια με την αλλη.Οποτε κοριτσακια οπλιστείτε με κουραγιο κ μην δισταζετε να παιρνετε τηλ΄το γιατρο σας για οποιαδήποτε απορια κ συμπτωμα.και πολυ πολυ ξεκουραση.Σας εύχομαι ολοψυχα μια υγιη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!Τα διδυμακια είναι διπλή κουραση αλλα κ διπλη ευτυχια!!!

 

Όταν λες το ανακαλύψατε στις 9 εβδομάδες ενοείς ότι πρίν δεν είχατε κάνει υπέρηχο ή ότι είχατε κάνει αλλα δεν φενόταν?????

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το ανακαλύψατε στις 9 εβδομάδες ενοείς ότι πρίν δεν είχατε κάνει υπέρηχο ή ότι είχατε κάνει αλλα δεν φενόταν?????

Είχα κάνει υπέρηχο κ μάλιστα 2 γιατί ήμουν κ ανυπόμονη(ο ένας πολύ νωρίς βέβαια με 1 μέρα καθυστέρηση).Στον 2ο φάνηκε ένας σάκος κ οτι ήταν ενδομήτριο.Στον 3ο ήρθαν τα πάνω κάτω,όταν μας είπε ο γιατρος για 2ο σάκο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα stellini μου! σε ευχαριστω παρα πολυ! απλα ενιωθα απο χθες εναν πονο στην κοιλια (οχι χαμηλα) οπως οταν περιμενεις περιοδο και φοβηθηκα....δεν αντεξα. μιλησα με τον γιατρο και πηγα να με δει και παλι καλα ειναι καλα και τα 2....

και εμενα στο 1ο υπερηχο φαινοταν ισα που ενας σακος. στον 2ο υπερηχο φαινοταν ο σακος και μεσα το εμβρυο οποτε μετα απο 2 εβδομαδες πηγαμε για να ακουσουμε την καρδουλα του και ειδαμε 2 σακους!!!

:);)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα υπέρηχο στην 4η εβδομάδα και φάνηκε πεντακαθαρα ένας σάκος στο ενδομήτριο..και μάλιστα παραξενευτηκε ο γιατρός γιατί συνήθως λέει στην εβδομάδα αυτή ακόμα φένεται πολύ αχνά..αλλά εμένα έκανε μπαμ! Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω γιατι έχω διαισθηση ή φόβο..ότι είναι πάνω απο ένα..μάλλον φόβος θα είναι.Τώρα θα ξαναπάω για υπέρηχο στην 8η εβδομαδα.Εκεί λογικά θα φανεί..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα διδυμάκια σε ξεχωριστούς σάκους, όλα πήγαν καλά και τώρα είναι 13 μηνών.Κι εμένα στον τρίτο υπέρηχο φάνηκε το δεύτερο. Πονάκια είχα συνέχεια και σαν πόνοι περιόδου και τσιμπηματάκια, όσο για μέση και ισχύο μην τα ρωτάτε...... Αλλά είναι τέτοια η χαρά που παίρνεις που όλα αυτά τα ξεχνάς:)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα!!! τσιμπηγματακια και τραβηγματαια χαμηλα τα ειχα απο την αρχη. να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!!

elepet στην 8η εβδομαδα θα ξεκαθαρισει το τοπιο! σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα; θα περιμενουμε νεα!!!

:);)
Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοπελα μου. στον 1ο φανηκε ισα που ο ενασ σακος και στον 2ο φανηκε κανονικα ο ιδιος σακος με το εμβρυο μεσα. στον 3ο υπερηχο ειδαμε και τους 2 σακους ...

:);)
Link to comment
Share on other sites

εχεις καθολου κληρονομικοτητα γιατι εγω ειμαι διδυμη και η χωριακη που ειχα κανει ηταν αρκετα υψηλη για 6 μερες καθυστερηση και ολοι μου λεγανε για διδυμα!ανακουφιστηκα οταν πηγα στο γιατρο και ακουσαμε μια καρδια αλλα ηταν η 6η εβδομαδα!δε λεω οτι ειναι καλοδεχουμενο και καλα να ειναι αλλα καταλαβαινεις αγχωνομαι λιγο!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...