Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμψυχωτες σε παιδικα παρτυ-Τι παρατηρησα


Recommended Posts

Προσφατα ημασταν με τα παιδια μου καλεσμενοι σε παιδικο παρτυ που εγινε σε καφετερια.Συμφωνα με τη μοδα των τελευταιων χρονων υπηρχε και εμφυχωτρια που συντονιζε το παιχνιδι των παιδιων. Δεν ειμαι απο τις μαμαδες που οταν βρισκονται σε εναν ξενο χωρο με τα παιδια τους πινουν αμεριμνες το καφεδακι τους χωρις να γυρισουν καν την πλατη να δουν πού ειναι και τι κανουν τα παιδια τους(το εχω δει συχνα πυκνα και αυτο). Οι ηλικιες των παιδιων μου ειναι 6 και 3 ετων οποτε με βαση τη δικη μου οπισθοδρομικη λογικη αυτο ειναι ανεφικτο.Το οτι ημουν λοιπον στην απαραιτητη εγρηγορση (ο χωρος ειχε και πορτα ανοιχτη και λιγα μετρα πιο περα υπηρχε πολυσυχναστη λεωφορος) με εκανε να παρατηρησω καποια πραγματα:α) τα παιδια που ηταν ηλικιακα κοντα στου μικρου μου παιιδιου την ηλικια ηταν παντελως αμετοχα στις δραστηριοτητες της εμψωχωτριας.Η ιδια τα ειχε πλησιασει φυσικα , αλλα αυτα δεν εδειξαν ενδιαφερον.Την περισσοτερη ωρα λοιπον τα μικρα παιδια ειτε ηταν κοντα με τους γονεις ειτε εξερευνουσαν το χωρο πανω κατω μονα τους.Οταν η εμψυχωτρια αποχωρησε τα μικρα παιδακια βρεθηκαν μεταξυ τους, συναντηθηκαν, ηρθαν σε επαφη, αρχισαν να παιζουν! β) Τα μεγαλα παιδια συμμετειχαν με ενθουσιασμο στις δραστηριοτητες.Παρολο που τα περισσοτερα ηταν συμμαθητες στο ιδιο σχολειο δεν ειχαν καμια απολυτως διαδραστικοτητα μεταξυ τους.Απλα ακολουθουσαν τις οδηγιες του παιχνιδιου της εμψυχωτριας. Ο προβληματισμος που θελω να θεσω ειναι:μηπως με ολες αυτες τις τελευταιες μοδες εκτος απο το να επιβαρυνονται οικονομικα οι οικογενειες δεν πετυχαινουμε αλλο απο το να αποξενωνουμε τα παιδια μεταξυ τους;Για ποιο λογο χρειαζεται αυτη η ειδικοτητα να παρευρισκεται σε ενα παιδικο παρτυ;Μηπως με ολα αυτα εχουμε κανει τα παιδια να μην ειναι σε θεση να παρουν πρωτοβουλιες στο παιχνιδι, να μην ειναι σε θεση να γνωριστουν και να συζητησουν με αλλα παιδια, μηπως τα μαθαινουμε σε μια πραγματικοτητα συνεχους θεαματος και εντυπωσιασμου;Μηπως τα κανουμε να βαριουνται οτιδηποτε λιτο και κατ'εμε φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου!

 

Κι εμείς, φέτος, έχουμε πάει σε πολλά παιδικά πάρτυ, καθώς ο γιος μου ξεκίνησε το προνήπιο. Τα 3 έγιναν σε σπίτι και τα άλλα 4 σε καφετέρια. Πρώτα από όλα, στα σπίτια, τα παιδάκια περνούσαν καλύτερα. Τώρα, από τα πάρτυ στις καφετέριες, έχω να πω πως τα παιδάκια έδειξαν να βρίσκουν μια χαρά τον τρόπο να χορέψουν-χοροπηδήσουν-φωνάξουν, αυθόρμητα και δημιουργικά. χωρίς τις στημένες διαταγές του ανιματέρ (κυρίως τα κοριτσάκια). Στο ένα από τα πάρτυ σε σπίτι, εμφανίστηκε κλόουν με σφυρίχτρα και...άγριες διαθέσεις. Ο γιος μου και 2-3 άλλα παιδάκια ούτε που τον πλησίασαν.

 

Πιστεύω πως ίσως παίζει ρόλο η εμπειρία και η ικανότητες του ανιματέρ. Αυτοί που εντάσσουν και ταχυδακτυλουργικά κόλπα στο πρόγραμμα, έχουν περισσότερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

πω πω κορίτσια τι να πώ..πόσο συμφωνώ…στημενα παιδικά πάρτυ αν είναι δυνατόν όλα στημένα στη ζωή μας..η κόρη μου ετών 8 δε γουστάρει καθόλου, δεν θέλει να εκτιθεται σε στημένα θεατρικά παιχνίδια, συχνά φεύγει και γυρίζει να παίξει όταν φύγει η εμψυχώτρια..άλλες φορές κάθεται αλλά μο έχει πει ξεκάθαρα θέλει να παίζει με τα παιδιά κι αυτές δεν την αφήνουν..επίσης, μαύρα λεφτά έτσι..διέξοδος για άνεργους ηθοποιούς αλλά μη ξεχνιόμαστε..χίλιες φορές τα γκουντις

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρολό η ποιότητα του εμψυχωτή, και δυστυχώς στην συντριπτική τους πλειονότητα η δουλεια που κάνουν είναι απο μέτρια έως εντελώς ανούσια.. Όπως λέτε κι εσείς τα παιδιά πάιζουν μόνα τους καλύτερα.. Αλλά τι εννοείς babycobra "στημένα θεατρικά παιχνίδια"; Επίσης, να πω ότι από τα λεφτά που πληρώνουν οι γονείς στο εκάστοτε γραφείο, λιγοτερα από τα μισά πηγαίνουν στον εμψυχωτή.. (εκτος εαν κάποιος κλείσει με έναν κλόουν που δουλεύει μόνος του, πράγμα σπάνιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ρωτάω γιατί το θεατρικό παιχνίδι είναι ένα εντελώς άλλο πράγμα από αυτό που κάνουν οι εμψυχωτές και οι κλόουν σε ένα πάρτυ και εαν διδαχθει καλά, έχει πολλαπλά οφέλη για τα παιδιά κάθε ηλικίας (από 6 έως 16 ετών περίπου). Εκτός εαν εννοούσες ότι τα περισσότερα παιχνιδια που κάνουν οι εμψυχωτές αυτοί (οι περισσότεροι ενπάσει περιπτώσει) είναι "θεατρικά" με την κακή έννοια της λέξης (δηλαδή πολύ στημένα) οπότε πάω πάσο, έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα διαφωνήσω. Έχω βρεθεί σε πάρτυ, κυρίως σε οργανωμένους παιδότοπους , αλλά και σε σπίτια που ο animateur ήταν καταπληκτικός. ( αν και έχω συναντήσει και κάποιους που μόνο επαγγελματίες δεν ήταν).

 

Τα παιδιά γίνονταν όλα μια ομάδα, ακόμα και το πιο απόμακρό παιδί , αυτό που συνήθως στέκεται παράμερα , ενθαρύνεται να μπει σε αυτήν την ομάδα και παίζουν όλοι μαζί. Αυτό δεν απομακρύνει , ίσα ίσα φέρνει πιο κοντά ακόμα και παιδιά που στο σχολείο δεν συνηθίζουν να κάνουν παρέα. Εγώ έχω γελάσει με την ψυχή μου με αστεία . παρακολούθησα με ενδιαφέρον καινούρια ομαδικά παιχνίδια που δεν ήξερα, και μου άρεσαν ιδιαίτερα μερικές "σφήνες" δημιουργικού διαβάσματος παραμυθιού ή κουκλοθέατρου.

 

Έχω βρεθεί και σε παιδικά πάρτυ χωρίς εμψυχωτή, που άλλα παιδιά τρέχουν σαν αφηνιασμένα και άλλα κάθονται παράμερα και άλλα παίζουν σε μικρές ομάδες. Τα παιδιά δεν περνάνε άσχημα, ( οι γονείς όχι και τόσο) , αλλά δεν είναι και καμιά εμπειρία που διαφέρει ουσιαστικά από το διάλειμμα του σχολείου ( που όπως και να χει είναι πάντα ευχάριστο). To πάρτυ με έναν καλό και επαγγελματία εμψυχωτή νομίζω ότι πάει το πάρτυ ένα βήμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα παιδιά γίνονταν όλα μια ομάδα, ακόμα και το πιο απόμακρό παιδί , αυτό που συνήθως στέκεται παράμερα , ενθαρύνεται να μπει σε αυτήν την ομάδα και παίζουν όλοι μαζί. Αυτό δεν απομακρύνει , ίσα ίσα φέρνει πιο κοντά ακόμα και παιδιά που στο σχολείο δεν συνηθίζουν να κάνουν παρέα. Εγώ έχω γελάσει με την ψυχή μου με αστεία . παρακολούθησα με ενδιαφέρον καινούρια ομαδικά παιχνίδια που δεν ήξερα, και μου άρεσαν ιδιαίτερα μερικές "σφήνες" δημιουργικού διαβάσματος παραμυθιού ή κουκλοθέατρου.

 

.

Σιγουρα εχει να κανει και με την ικανοτητα του εμψυχωτη,δε διαφωνω. Μου εχει τυχει να δω σαν δραστηριοτητα αναπαρασταση ταλεντ σοου οπου τα παιδια τραγουδουσαν και καποιοι απο τους γονεις εκαναν τους κριτες και βαζαν βαθμολογια!Το θεωρησα το λιγοτερο απαραδεκτο να φερνουν τα παιδια σε επαφη με τη σαχλαμαρα της τηλεορασης και να τα βαζουν σε μια διαδικασια ανταγωνισμου αυτου του τυπου. Σιγουρα λοιπον εχει να κανει με την ποιοτητα του ανθρωπου που αναλαμβανει αυτο το ρολο , τα παραδειγματα με τα παραμυθια που ειπες ειναι οντως αξιολογα.Παντως ειμαι της αποψης πως δημιουργουμε πολλες απαιτησεις στα παιδια με ολα αυτα. Και το οτι πολλες φορες τρεχουν σαν αφηνιασμενα ισως να οφειλεται και σε κατι αναλογο...εχουν μαθει στο θεαμα, στα ηλεκτρονικα παιχνιδια, στο οτι παντα κατι πρεπει να τους τραβα την προσοχη και δεν εχουν μαθει να βαζουν τη φαντασια τους να δουλεψει. Εμενα ειναι μεγαλωμενα στην επαρχια, παιζουν με χωματα, κανουν πολλά με ο,τι βρουν διπλα τους χωρις να στερουμαστε καθολου μα καθολου και τα παιχνιδια όπως και τα βιβλια. Βλεπω πολλες φορες αλλους γονεις να αρχιζουν τα "μη θα λερωθεις","μην καθεσαι στα χωματα" , "μη βγαινεις θα κρυωσεις" κτλ. Θεωρω οτι και τπ θεμα της επιστρατευσης των ειδικων για καθε μας δραστηριοτητα εντασσεται ευρυτερα σε αυτην την μοντερνα αποστειρωμενη ανατροφη που δινεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα εχει να κανει και με την ικανοτητα του εμψυχωτη,δε διαφωνω. Μου εχει τυχει να δω σαν δραστηριοτητα αναπαρασταση ταλεντ σοου οπου τα παιδια τραγουδουσαν και καποιοι απο τους γονεις εκαναν τους κριτες και βαζαν βαθμολογια!Το θεωρησα το λιγοτερο απαραδεκτο να φερνουν τα παιδια σε επαφη με τη σαχλαμαρα της τηλεορασης και να τα βαζουν σε μια διαδικασια ανταγωνισμου αυτου του τυπου. Σιγουρα λοιπον εχει να κανει με την ποιοτητα του ανθρωπου που αναλαμβανει αυτο το ρολο , τα παραδειγματα με τα παραμυθια που ειπες ειναι οντως αξιολογα.Παντως ειμαι της αποψης πως δημιουργουμε πολλες απαιτησεις στα παιδια με ολα αυτα. Και το οτι πολλες φορες τρεχουν σαν αφηνιασμενα ισως να οφειλεται και σε κατι αναλογο...εχουν μαθει στο θεαμα, στα ηλεκτρονικα παιχνιδια, στο οτι παντα κατι πρεπει να τους τραβα την προσοχη και δεν εχουν μαθει να βαζουν τη φαντασια τους να δουλεψει. Εμενα ειναι μεγαλωμενα στην επαρχια, παιζουν με χωματα, κανουν πολλά με ο,τι βρουν διπλα τους χωρις να στερουμαστε καθολου μα καθολου και τα παιχνιδια όπως και τα βιβλια. Βλεπω πολλες φορες αλλους γονεις να αρχιζουν τα "μη θα λερωθεις","μην καθεσαι στα χωματα" , "μη βγαινεις θα κρυωσεις" κτλ. Θεωρω οτι και τπ θεμα της επιστρατευσης των ειδικων για καθε μας δραστηριοτητα εντασσεται ευρυτερα σε αυτην την μοντερνα αποστειρωμενη ανατροφη που δινεται.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι έχει να κάνει με την ικανότητα του εμψυχωτή . Πάντως από ό,τι βλέπω , πολλοί παιδαγωγοί προσχολικής ή σχολικής αγωγής εκπαιδεύονται στο δημιουργικό παιχνίδι στο διάβασμα ή τη θεατροποίηση παραμυθιών ,στις κατασκευές και στο θεατρικό παιχνίδι και αν έχουν και κάποιο ταλέντο σε αυτό μπορεί να γίνουν πολύ καλοί εμψυχωτές.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω και αυτό που λες , ότι τα παιδιά πρέπει να μπορούν να εκφράζονται και ελεύθερα στο παιχνίδι τους. Ένα καλό πάρτυ για μένα για παιδιά προσχολικής ή πρωτοσχολικής ηλικίας θα ήταν κάποια ώρα με κάποιον εμψυχωτή και την υπόλοιπη ελεύθερο παιχνίδι!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι έχει να κάνει με την ικανότητα του εμψυχωτή . Πάντως από ό,τι βλέπω , πολλοί παιδαγωγοί προσχολικής ή σχολικής αγωγής εκπαιδεύονται στο δημιουργικό παιχνίδι στο διάβασμα ή τη θεατροποίηση παραμυθιών ,στις κατασκευές και στο θεατρικό παιχνίδι και αν έχουν και κάποιο ταλέντο σε αυτό μπορεί να γίνουν πολύ καλοί εμψυχωτές.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω και αυτό που λες , ότι τα παιδιά πρέπει να μπορούν να εκφράζονται και ελεύθερα στο παιχνίδι τους. Ένα καλό πάρτυ για μένα για παιδιά προσχολικής ή πρωτοσχολικής ηλικίας θα ήταν κάποια ώρα με κάποιον εμψυχωτή και την υπόλοιπη ελεύθερο παιχνίδι!

 

Κοιτα ομως ολα αυτα με παραπεμπουν σε σταθμο-κεντρα δημιουργικης απασχολησης κλπ. Την εχω ολη την εβδομαδα σχολειο. Αν και στο παρτυ που παει, την αρχισουν στο διαβασμα, τη θεατροποιηση κλπ, να μου λειπει. Το ΣΚ προτιμω να τρεχει, να παιζει να ξεσκαει. Κι οταν την παω σε παρτυ, θελω να χορεψει, να παιξει με τις φιλες της και να κανει καινουργιες.

 

Πηγαμε προσφατα σε τετοιο παρτυ συμμαθητριας της και βαρεθηκαμε και οι δυο. Εγω να καθομαι σε μια πλαστικη καρεκλα να ακουω τις ιστοριες των αλλων μαμαδων για αποτυχημενα γλυκα και η μικρη να κανει κατασκευες. Κι εξω ηλιος και ζεστη. Σαν την παλια διαφημιση του c..ty s...rk αισθανθηκαμε.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ομως ολα αυτα με παραπεμπουν σε σταθμο-κεντρα δημιουργικης απασχολησης κλπ. Την εχω ολη την εβδομαδα σχολειο. Αν και στο παρτυ που παει, την αρχισουν στο διαβασμα, τη θεατροποιηση κλπ, να μου λειπει. Το ΣΚ προτιμω να τρεχει, να παιζει να ξεσκαει. Κι οταν την παω σε παρτυ, θελω να χορεψει, να παιξει με τις φιλες της και να κανει καινουργιες.

 

Πηγαμε προσφατα σε τετοιο παρτυ συμμαθητριας της και βαρεθηκαμε και οι δυο. Εγω να καθομαι σε μια πλαστικη καρεκλα να ακουω τις ιστοριες των αλλων μαμαδων για αποτυχημενα γλυκα και η μικρη να κανει κατασκευες. Κι εξω ηλιος και ζεστη. Σαν την παλια διαφημιση του c..ty s...rk αισθανθηκαμε.... :mrgreen:

 

Σαν καλεσμένη σε πάρτυ και από τη σκοπιά του γονιού μιλώντας, είναι πολύ κουραστικό , ειδικά σε κλειστούς χώρους, να έχεις κάποια νήπια να τρέχουν σαν παλαβά και άλλα να είναι συνέχεια στα πόδια σου. Προσωπικά νομίζω με εμψυχωτή τα παιδιά περνούν μια χαρά ( εν τέλει αν βαριούνται να συμμετέχουν στο ομαδικό παιχνίδι ή στο να δουν κουκλοθέατρο ή στο face painting είναι ελεύθερα να κάνουν κάτι άλλο, το γεγονός όμως ότι τα περισσότερα συμμετέχουν κάτι δείχνει) και οι γονείς είναι πιο ήσυχοι για να κουβεντιάσουν και να πιουν έναν καφέ!

 

H κόρη σου γιατί συμμετείχε στις κατασκευές εφόσον βαριόταν? Και αν οι κουβέντες σου με τις άλλες μαμάδες ήταν ανούσιες, σε αυτό τι φταίει ο εμψυχωτής που ήταν εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι (που σπανίως γίνεται). Ο γονιός να επιλέξε και να συζητησει με τον εμψυχωτή το είδος πάρτυ που επιθυμεί. Δηλαδή μια μαμά μπορεί να ζητησει κατασκευές και χειροτεχνίες, επειδη αυτα αρέσουν στο παιδάκι της. Μια άλλη να οργανώσει ένα πάρτυ σε κήπο με παιχνίδια και χορούς, και τα παιδιά να τρέχουν και να χοροπηδάνε. Άλλη μαμά να ζητήσει κάποιο θέαμα (πχ κουκλοθέατρο καραγκιόζη, ταχυδακτυλουργικά).

Τώρα, σε άλλα παιδάκια αρεσε ιτο ένα είδος σε άλλα το άλλο, και αναλογα το χαρακτήρα και την ηλικία το φχαριστουνται ή βαριουνται... Δεγίνεται ένας εμψυχωτής να κάνει παιχνίδι με 15 παιδιά που είναι ηλικίες από 3 έως 13.... Οι γονείς πρέπει να έχουν επιλέξει από πριν σε ποια ηλικιακή ομάδα θα απευθυνθει ο εμψυχωτης. Λοιπόν θέλω να πω δε φταίει για όλα ο εμψυχωτής, σάμπως κι εμεις δεν πάμε σε πάρτυ η συγκεντρώσεις που μας αρέσουν και σε άλλες που δεν; Δεν αρέσουν σε όλα τα παιδιά τα ίδια πράγματα...

Το θέμα είναι ότι πολλοι εμψυχωτές δεν κάνουν καλά αυτο που έχουν κληθει να κάνουν. Δηλαδή είναι δουλεια του εμψυχωτη να κάνει αυτη τη συζητηση με τους γονείς. Οι γονείς καλουν και λένε θέλω έναν κλόουν πχ δεν είναι υποχρεωμένοι να το έχουν οργανώσει απο πριν, αλλά οι περισσότεροι το μόνο που ρωτάνε είναι "έχετε κασετόφωνο ή να φέρω εγω;" Και όταν πάνε τελικά στο πάρτυ κάνουν ότι απαιτεί λιγότερη ενεργεια απο πλευράς τους, άσε που μερικοι πραγματικά δεν το κάνουν καλά ακόμα και εαν προσπαθουν..

οπότε ιδού το δίλλημα: Να φέρω κλόουν στο πάρτυ που μπορεί να δώσει στα παιδιά αυτο το κάτι ξεχωριστό και να περάσουν τέλεια; Ή να μη ρισκάρω διότι πολύ πιθανό να βγει πατατα και να κλαίω τα ωραια μου λεφτάκια;

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι (που σπανίως γίνεται). Ο γονιός να επιλέξε και να συζητησει με τον εμψυχωτή το είδος πάρτυ που επιθυμεί. Δηλαδή μια μαμά μπορεί να ζητησει κατασκευές και χειροτεχνίες, επειδη αυτα αρέσουν στο παιδάκι της. Μια άλλη να οργανώσει ένα πάρτυ σε κήπο με παιχνίδια και χορούς, και τα παιδιά να τρέχουν και να χοροπηδάνε. Άλλη μαμά να ζητήσει κάποιο θέαμα (πχ κουκλοθέατρο καραγκιόζη, ταχυδακτυλουργικά).

Τώρα, σε άλλα παιδάκια αρεσε ιτο ένα είδος σε άλλα το άλλο, και αναλογα το χαρακτήρα και την ηλικία το φχαριστουνται ή βαριουνται... Δεγίνεται ένας εμψυχωτής να κάνει παιχνίδι με 15 παιδιά που είναι ηλικίες από 3 έως 13.... Οι γονείς πρέπει να έχουν επιλέξει από πριν σε ποια ηλικιακή ομάδα θα απευθυνθει ο εμψυχωτης. Λοιπόν θέλω να πω δε φταίει για όλα ο εμψυχωτής, σάμπως κι εμεις δεν πάμε σε πάρτυ η συγκεντρώσεις που μας αρέσουν και σε άλλες που δεν; Δεν αρέσουν σε όλα τα παιδιά τα ίδια πράγματα...

Το θέμα είναι ότι πολλοι εμψυχωτές δεν κάνουν καλά αυτο που έχουν κληθει να κάνουν. Δηλαδή είναι δουλεια του εμψυχωτη να κάνει αυτη τη συζητηση με τους γονείς. Οι γονείς καλουν και λένε θέλω έναν κλόουν πχ δεν είναι υποχρεωμένοι να το έχουν οργανώσει απο πριν, αλλά οι περισσότεροι το μόνο που ρωτάνε είναι "έχετε κασετόφωνο ή να φέρω εγω;" Και όταν πάνε τελικά στο πάρτυ κάνουν ότι απαιτεί λιγότερη ενεργεια απο πλευράς τους, άσε που μερικοι πραγματικά δεν το κάνουν καλά ακόμα και εαν προσπαθουν..

οπότε ιδού το δίλλημα: Να φέρω κλόουν στο πάρτυ που μπορεί να δώσει στα παιδιά αυτο το κάτι ξεχωριστό και να περάσουν τέλεια; Ή να μη ρισκάρω διότι πολύ πιθανό να βγει πατατα και να κλαίω τα ωραια μου λεφτάκια;

 

Δε ριχνουμε φυσικα το φταιξιμο σε εναν συγκεκριμενο εμψυχωτη σαν προσωπο, αν δεν καταφερει να "διασκεδασει" τα παιδια. Οπως λες που να βρεις κατι που θα αρεσει και σε 3χρονο και σε 13χρονο, με διαφορετικα γουστα κιολας. Ετσι φτανεις στα λογια μου λοιπον. Προσωπικα αμφισβητω την ιδια τη χρησιμοτητα και την αναγκη για εμψυχωτη στα παρτυ γενικα.

 

Και για να απαντησω και στην arieta παραπανω, αν ολα τα παιδακια τα μαζευει και τους λεει "καντε κατασκευες", μαλιστα ο δικος μας ειχε και μικροφωνο και μας ξεκουφαινε, τι να κανει ενα παιδακι που δε θελει, να κατσει μονο του στην ακρη? Παει και κανει ο,τι του λενε.

 

Αυτο το "κανει ο,τι του λενε" δεν μου αρεσει, οταν ειναι ωρα για παιχνιδι και διασκεδαση. Και οπωσδηποτε δεν μου αρεσει το μικροφωνο και οι χαζοθεατρινισμοι. Καλυτερα να τα αφηναν ελευθερα στον τεραστιο κηπο του σπιτιου τους να παιξουν.

 

Αυτη ειναι η αποψη μου και τα γουστα μου, δε λεω οτι αν αρεσει σε καποιον ειναι λαθος. Η διασκεδαση και ο ελευθερος χρονος ειναι θεμα προσωπικου γουστου, εχει να κανει με τα ενδιαφεροντα του καθενος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρα-Μαρια2 δε διαφώνησα μαζί σου.. Εμένα μου αρέσουν πολύ οι εξωσχολικές δραστηριότητες και δει καλλιτεχνικές. Όπως πχ κατασκευές-χειροτεχνίες, θεατρικό παιχνίδι κλπ Αλλά δε μου ταιριάζουν σε ένα πάρτυ, περρισσότερο σαν εξωσχολική εβδομαδιαια δραστηριότητα.

Μου αρέσει και αυτο που λέει η arieta:

Ένα καλό πάρτυ για μένα για παιδιά προσχολικής ή πρωτοσχολικής ηλικίας θα ήταν κάποια ώρα με κάποιον εμψυχωτή και την υπόλοιπη ελεύθερο παιχνίδι!

Οπου ο εμψυχωτής θα οργανώσει κάποιο πολύπλοκο και σπάνιο παιχνίδι και θα φροντίζει να συμμετέχουν όλοι. Σαν κάποια δραστηριότητα της κατασκήνωσης. Αλήθεια για την κατασκήνωση τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Είστε πάρα πολύ τυχερές που έχετε κήπο και άπλα,γιατί μπορείτε να κάνετε εκπληκτικά πάρτυ! Τα παιδιά ξεδίνουν, τρέχουν ανέμελα και παίζουν ομαδικά. Εγώ όμως που μένω σε μια πολυκατοικία είμαι αναγκασμένη να κάνω το πάρτυ της κόρης μου στο διαμέρισμα ή σε παιδότοπο και για να είμαι ειλικρινής χρησιμοποιώ ανιματέρ για να οργανώσει λίγο την κατάσταση και να μην τσακιστουν τα παιδιά σκοντάφτοντας στα έπιπλα...

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα διασκεδάσουν ή όχι τα παιδιά, αν θα υπάρχει διαδραστικότητα μεταξύ τους, αν θα κάνουν κάτι ποιοτικό ή όχι, κτλ, εξαρτάται αποκλειστικά από την ικανότητα του εμψυχωτή.

 

Έχω δει εμψυχωτή που ήταν φοβερός και κατάφερνε να διασκεδάσει παιδιά από 3 μέχρι 13 χρονών ταυτόχρονα και έχω δει και μια κοπέλα που τα παιδιά την αγνοούσαν παντελώς σε σημείο που την λυπήθηκα γιατί ήρθε σε δύσκολη θέση...

 

Όσο για το αν απαιτείται η παρουσία ενός εμψυχωτή ή όχι, είναι και πάλι σχετικό. Εγώ θα καλούσα εμψυχωτή μόνο αν είχα μεγάλο αριθμό παιδιών. πχ έχω καλέσει στις βαφτίσεις των παιδιών μου, όπου ο αριθμός των παιδιών ήταν πολύ μεγάλος. Οι γονείς έχουν ακόμη να λένε πόσο διασκέδασαν αμέριμνοι και πόσο διασκέδασαν και τα παιδιά τους με τον συγκεκριμένο εμψυχωτή.

Νομίζω μόνο τότε είναι αναγκαία η παρουσία του. Όταν ο αριθμός των παιδιών είναι μεγάλος, προκειμένου να τα οργανώσει-διασκεδάσει. Αλλιώς το ρόλο αυτό μπορούν να αναλάβουν κάποιοι γονείς, συντονίζοντας διακριτικά το παιχνίδι των παιδιών ώστε να μην ξεφύγει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Θα συμφωνήσω κι εγώ με την άποψη ότι είναι θέμα ανθρώπου, όπως και κάθε άλλη δουλειά! Όμως παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα! Σ ένα πάρτυ που πήγαμε τώρα τα Χριστούγεννα ήταν μια κοπελίτσα για μιάμισυ ώρα, όπου μόνο τους έβαψε, χόρεψαν & έκανε μπαλόνια. Την ρώτησα πόσο κόστισε & μου είπε 40? για μιάμισυ ώρα! Είδα λοιπόν ότι ο,τι πληρώνεις, παίρνεις! Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν εταιρίες απο 40 μέχρι 100 ευρώ για μία ώρα! Ούτε ότι υπάρχουν εταιρίες με πολλά χρόνια εμπειρία! Κάνουν κάτι διαφορετικό απ τους άλλους προφανώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Θα συμφωνήσω κι εγώ με την άποψη ότι είναι θέμα ανθρώπου, όπως και κάθε άλλη δουλειά! Όμως παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα! Σ ένα πάρτυ που πήγαμε τώρα τα Χριστούγεννα ήταν μια κοπελίτσα για μιάμισυ ώρα, όπου μόνο τους έβαψε, χόρεψαν & έκανε μπαλόνια. Την ρώτησα πόσο κόστισε & μου είπε 40? για μιάμισυ ώρα! Είδα λοιπόν ότι ο,τι πληρώνεις, παίρνεις! Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν εταιρίες απο 40 μέχρι 100 ευρώ για μία ώρα! Ούτε ότι υπάρχουν εταιρίες με πολλά χρόνια εμπειρία! Κάνουν κάτι διαφορετικό απ τους άλλους προφανώς...

 

Συγγνωμη αλλα που κανουν αιτηση για τη δουλεια αυτη??? :shock:

40-100 ευρω για μια με μιαμιση ωρα....

Link to comment
Share on other sites

μαύρα λεφτά κυρίως όπως έγραψα παραπάνω..γι αυτό ειμαι και εναντίον..ή αν δουλεύουν σε εταιρίες πιστεύω ότι τους δίνουν ψίχουλα..πολλοί ειναι και άνεργοι ηθοποιοί..

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω λιγότερα από τα μισά λεφτά που δίνει κανείς στο γραφείο, καταλήγουν στον εμψυχωτή. Επίσης η δουλειά είναι πολύ δύσκολη, απαιτεί μετακινήσεις μεγάλες, (που συνεπάγονται επιπλέον χρόνο αλλά και έξοδα) και δεν είναι σταθερή, δηλαδή μπορεί ενα σαββατοκύριακο να κάνεις 8 πάρτυ και το επόμενο 1.....

Επίσηε δεν ξέρουμε ποια ήτανε η συμφωνία με την εν λόγω κοπέλα που λέει η mina_douka. Δηλαδή μπορεί να τους είχανε προτείνει αυτό το "φθηνό" πακέτο όπου θα κάνει μόνο facepainting και μπαλονοκατασκευές.

Όλα αυτά δεν τα λέω για να υπερασπιστώ τους εμψυχωτές, και μένα μου τη δίνουν πολλές φορές, απλώς φωτίζω και την άλλη όψη του νομίσματος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από μένα και καλή χρόνια να έχουμε,

Δεν συνηθίζω να γραφώ σε φόρουμ, ποιο πολύ μʼαρέσει να παρακολουθώ, και να παίρνω ιδέες για τον γιο μου, και ο λόγος που γράφω εδώ πέρα είναι γιατί αποτι διάβασα τα σχόλια σας δεν είδα νομίζω και κάποια άποψη από την μεριά ενός πατερά.

Από προσωπική εμπειρία μιλώντας, επειδή έχω πάει τον γιο μου σε αρκετά πάρτυ συμμαθητών του, αλλά και στα δικά του γενέθλια, έχω δει καταστάσεις και με διασκεδαστές και χωρίς. η εμπειρία σε αυτό έχει δήξει στην περίπτωση που γίνεται το πάρτυ σε ένα σπίτι χωρίς διασκεδαστή, τα παιδιά θα παίξουν με τα παιχνίδια που θα έχει ο εόρταζαν στο σπίτι του και θα περάσουν καλά, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά τα γενέθλια είναι κάτι παραπάνω από αυτό. Αυτό το κάνουν έτσι και αλλιώς τα παιδιά κατά καιρούς και μαζεύονται και παίζουν. Τα γενέθλια είναι η ξεχωριστή μέρα του παιδιού μου και δεν θα μπορούσε να είναι σαν το κάθε Σ/Κ που μπορεί να περάσει. Οπότε σε αυτή την περίπτωση η επιλογή που μου δίνεται είναι ή να κάτσω εγώ να σκαρφιστώ καινούργια παιχνίδια και πράγματα για να διασκεδάσουν ή να φωνάξω κάποιον έμπειρο που αναγνωρισμένα ξέρω ότι θα κάνει την δουλεία του και το παιδί μου θα τον θέλει και του χρόνου. Γιατί στην πραγματικότητα ξεσκάει από τα μαθήματα που έχει να διαβάσει από το σχολειό, και από το φροντιστήριο αγγλικών του και γενικά από την ρουτίνα που έχει μπει, όπως και όλοι μας. Τα παιδιά χρειάζονται και αυτά κάτι ξεχωριστό κάποιες στιγμές στην ζωή τους, όπως και εμείς, αυτό μην το ξεχνάτε. Οπότε εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου αν τα μισά πάνε στον διασκεδαστή ή το 1/4 ή οτιδήποτε, αυτό είναι κάτι το οποίο το αποφασίζει ο άνθρωπος που θέλει να εργαστεί σε αυτές τις εταιρίες. Εμένα με νοιάζει ότι αυτή την μια φορά που θα δώσω το χ ψ ποσό να ξέρω ότι το παιδί μου διασκέδασε με την ψυχή του και θα το θυμάται για πάντα. Αυτές τις αναμνήσεις πρέπει να έχουμε όλοι μας από παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω πάλι..σε πόσες ευκαιρίες μέσα στη χρονιά έχει το παιδί στο σπίτι μαζεμένους όλους τους φίλους του…επίσης συγγενείς..τούρτα, δώρα..χρειάζεται και ο διασκεδαστής για να νιώσει ότι είναι η ξεχωριστή του μέρα…μα τι λέμε τώρα…

πλην εξαιρέσεων - μικρό σπίτι/χώρος - όπου επιβάλλεται, κατά τα άλλα πιστεύω πως είναι άλλη μια καταναλωτική μόδα των καιρών..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλώ για την ζωή που κάνω προσωπικά στην Αθήνα σε όχι τόσο μεγάλο σπίτι για να χωρέσει ίσα ίσα τους φίλους του μικρού και τους συγγενείς. Συμφωνώ τούρτα και δώρα κάνουν μια μέρα ξεχωριστή, αλλά δώρα θα πάρει και τα Χριστούγεννα, και φιλικές «μάζωξης» θα γίνουν σε οποιαδήποτε εποχή (πόσο μάλλον τώρα που είναι Χριστούγεννα), αλλά το ξεχωριστό που σου δίνουν οι εμψυχωτές δεν αξίζει περισσότερο από καμία άλλη περίσταση. Βεβαίως άποψη μου είναι, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...