Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδότοποι(Μαρούσι-Χαλάνδρι)


Recommended Posts

Εμένα πάντως μου είπαν 70 ευρώ το μήνα (+ κάποια εγγραφή, νομίζω 20 ευρώ, αν θυμάμαι καλά) για όσες φορές θέλουμε την βδομάδα. Τα πρωινά τμήματα ήταν 10-12, Δευτέρα έως Πέμπτη

h49jewyfi5z2tl74.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας. POLA πήγα στο παρτυ στο art4fun και ξαναπήγα μετά άλλες 2 φορές. Ήταν όντως κάτι ξεχωριστό από όσους παιδότοπους έχω πάει. Οι χώροι πεντακάθαροι, το προσωπικό ευγενικό και ασχολούνταν με τα παιδάκια. Ο μικρός μου είχε πάρει μια κοπέλα κατ' αποκλειστικότητα και την είχε μαζί του σε κάθε παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο πάρτυ, οι γονείς είχαν επιλέξει και μια δραστηριότητα (ζωγραφική) για τα παιδάκια η οποια χρεώνεται extra με την ώρα. Στο κόψιμο της τούτρας υπάρχει ξεχωριστός χώρος στο υπόγειο, ευρύχωρος με τραπεζάκια όπου σερβίρουν και ταϊζουν τα παιδάκια και μετά τους βάζουν τραγούδια να χαρέψουν. Οι μεγάλοι φάγαμε σε άλλη αίθουσα.

Γενικά μου άρεσε πάρα πολύ και θα ξαναπάω σύντομα.

Καλή επιτυχία με την οργάνωση του πάρτυ και να χαίρεσαι το παιδάκι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. POLA πήγα στο παρτυ στο art4fun και ξαναπήγα μετά άλλες 2 φορές. Ήταν όντως κάτι ξεχωριστό από όσους παιδότοπους έχω πάει. Οι χώροι πεντακάθαροι, το προσωπικό ευγενικό και ασχολούνταν με τα παιδάκια. Ο μικρός μου είχε πάρει μια κοπέλα κατ' αποκλειστικότητα και την είχε μαζί του σε κάθε παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο πάρτυ, οι γονείς είχαν επιλέξει και μια δραστηριότητα (ζωγραφική) για τα παιδάκια η οποια χρεώνεται extra με την ώρα. Στο κόψιμο της τούτρας υπάρχει ξεχωριστός χώρος στο υπόγειο, ευρύχωρος με τραπεζάκια όπου σερβίρουν και ταϊζουν τα παιδάκια και μετά τους βάζουν τραγούδια να χαρέψουν. Οι μεγάλοι φάγαμε σε άλλη αίθουσα.

Γενικά μου άρεσε πάρα πολύ και θα ξαναπάω σύντομα.

Καλή επιτυχία με την οργάνωση του πάρτυ και να χαίρεσαι το παιδάκι σου :D

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και για τις ευχές σου.Να χαίρεσαι και εσύ το παιδάκι σου :):) Αν δε σου κάνει κόπο, μπορείς να μου πεις εάν νομίζεις ότι ο παιδότοπος είναι πιο κατάλληλος για παιδιά μικρότερα των 7 ετών... :?:?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Pola καλημέρα. Έχω την εντύπωση ότι ο παιδότοπος ίσως να είναι πιο κατάλληλος για μικρότερα - των 7 ετών - παιδάκια. Ομως υπάρχουν κάποιες δραστηριότητες όπως ζωγραφική, πηλός, δημιουργικό παιχνίδι που ενδέχεται να απευθύνονατι και σε μεγαλύτερα παιδάκια.

Θα σου πρότεινα να πας μια φορά να δεις και να μιλήσεις με το προσωπικό για τις δραστηριότητες αλλά και να δεις τις αντιδράσεις των παιδιών σου.

Εμένα ο δικός μου που είναι μικρός τηνν πρώτη φορά ξετρελάθηκε, δεν ήξερε τι παιχνίδι να πρωτοπαίξει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάει κ εγω 2 φορες με τον γιο μου που ειναι 2 χρονών κ3 μηνών. Απευθύνεται νομίζω σε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια αλλά κ ο δικός μου πέρασε πολυ καλά. Εχει κ εναν πολυ μικρο χωρο κ για ακόμη μικρότερα παιδάκια στο ισόγειο με λιγα παιχνιδια. Οι κοπέλες πράγματι ειναι ωρες ωρες ετοιμες να σε δειρουν. κ βεβαια παντου ραφια με τα αντιστοιχα παιχνίδια που πωλουντα κ αν εχεις λίγο μεγαλυτερο παιδακι αντ να φυγεις χωρις να ψωνισεις... Στον μουντζουροπυργο στο Χαλάνδρι εχει πάει κανείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και από εμένα, αν και δεν έχουμε σχεδόν καθόλου εμπειρία σε παιδοτόπους (έχουμε πάει 3 φορές, 2 σε πάρτυ και σε 1 μόνοι μας), έχοντας ακούσει καλά σχόλια για το συγκεκριμένο πήγαμε χθες το μεσημέρι. Είχε πάρτυ αλλά η ιδιοκτήτρια, πολύ ευγενική και εξυπηρετική, μας είπε ότι αν θέλαμε μπορούσαμε να καθήσουμε. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι οι χώροι είναι πάρα πολύ καθαροί και περιποιημένοι, αν και σχετικά μικροί. Μπροστά έχει χώρο για μη καπνίζοντες και στο πίσω μέρος για καπνίζοντες κλειστή αίθουσα από ότι είδα..αλλά σίγουρα έχει πολύ καλό εξαερισμό γιατί δεν μύριζε καθόλου τσιγάρο. Τα παιχνίδια είναι όλα ξύλινα και τουλάχιστον στην μικρή μας φάνηκαν πολύ ενδιάφεροντα. Οι κοπέλλες ήταν τρομερά γλυκές και πρόθυμες να μιλήσουν και να παίξουν με τα παιδάκια, επίσης ήταν πολλές, σε κάθε χώρο τουλάχιστον δυο. Και δεν νομίζω ότι ήταν λόγω του πάρτυ (το οποίο ήταν μικρό) γιατί όταν τα παιδιά του πάρτυ είχαν κατέβει στην κάτω αίθουσα και η μικρή ήθελε να ανέβει επάνω στα παιχνίδια, αμέσως μας ακολούθησε μια κοπέλα η οποία σταδιακά την έπιασε στο παιχνίδι έτσι ώστε να μας αφήσει να κατεβούμε εμείς κάτω.Στους μη καπνίζοντες έχει οθόνη που βλέπεις την αίθουσα με τα παιχνίδια (αλλά μόνο αυτή). Για την ηλικία της δική μας ήταν ότι έπρεπε και πέρασε πάρα πολύ ωραία. Το μόνο ίσως που θα χαρακτήριζα ως μείον έιναι ότι στα 8 ευρώ είσοδο για το παιδάκι δεν περιλαμβάνει τίποτα άλλο (πχ χυμό). Το τελευταίο το λέω με κάθε επιφύλαξη, μια και στο μόνο παιδότοπο που είχαμε πάει μας έδωσαν χυμό και κέικ αλλά μπορεί να ήταν και τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάει κ εγω 2 φορες με τον γιο μου που ειναι 2 χρονών κ3 μηνών. Απευθύνεται νομίζω σε λίγο μεγαλύτερα παιδάκια αλλά κ ο δικός μου πέρασε πολυ καλά. Εχει κ εναν πολυ μικρο χωρο κ για ακόμη μικρότερα παιδάκια στο ισόγειο με λιγα παιχνιδια. Οι κοπέλες πράγματι ειναι ωρες ωρες ετοιμες να σε δειρουν. κ βεβαια παντου ραφια με τα αντιστοιχα παιχνίδια που πωλουντα κ αν εχεις λίγο μεγαλυτερο παιδακι αντ να φυγεις χωρις να ψωνισεις... Στον μουντζουροπυργο στο Χαλάνδρι εχει πάει κανείς?

καλημερα

εχω πάει στον μουτζουρόπυργο και μου άρεσε πολυ.

εχει μια αίθουσα σαν να βρίσκεσαι σε καφε και άλλες 2 που εχουν δημιουργικό παιχνίδι και φουσκωτά αντίστοιχα. είναι μικρός χώρος σε μονοκατοικία αλλα πολυ καθαρός και περιποιημένος.το πρωσοπικό και οι κοπέλες που προσέχουν τα παιδιά πολυ ευγενικές και γενικά έχεις την αίσθηση ότι είσαι σε σπίτι. ελπίζω να σας αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Βρηκα τωρα τελευταία τον συγκεκριμένο παιδοτοτοπο στο Χαλάνδρι. Κέντρο δημιουργικής απασχόλησης το ονομάζουν και φαίνεται αρκετά διαφορετικός σε σχέση με τα κλασικά φουσκωτά.. Έχουν και εβδομαδιαία προγράμματα απασχόλησης..Φαίνεται αρκετά καλό. Το ξέρεί κανείς σας?? Έχετε κάνει κάποιο πάρτυ εκεί???

 

Ρίξτε μια ματιά!

http://www.art4fun.gr/

 

 

μπήκα στο site

πολύ ωραίο έδειχνε. ακριβούτσικο... θα έλεγα.

δε λέει όμως (νομίζω) από ποια ηλικία δέχονται παιδιά;

ξέρει κάποιος να μου πει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Είχε πάρτυ αλλά η ιδιοκτήτρια, πολύ ευγενική και εξυπηρετική, μας είπε ότι αν θέλαμε μπορούσαμε να καθήσουμε. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι οι χώροι είναι πάρα πολύ καθαροί και περιποιημένοι, αν και σχετικά μικροί. ...............................QUOTE]

 

 

Exw paei 2 fores, mou arese to diaforetiko tou stisimo apo tous koinous paidotopous, alla kai apo tis 2 fores pou piga den mporw na pw oti tyxame idietairis eksypiretisis... Eidika tin deyteri fora eixe party. Mia kopela itan stin eisodo kai me rwtise an eimaste apo to party. Tis apantise oti den eimaste kai tin rwtisa an einai prive i an mporoume na perasoume kai mou eipe oti kai fysika mporoume. Afou odigisame ton mikro mou ston epanw orofo, katevika kai arxisa na psaxnw na kathisw kapou, OPOUDIPOTE, kai den ypirxe tipota. Rwtisa tis kopeles tou bar, kai mou apantisan oti an den vrika...tote den yparchei. Tis rwtisa na prokeitai na fygei kapoios syntoma, mou eipan oxi kai stin erwtisi mou ti tha ginei twra tha stekomai orthia kai tha perimenw na teleiwsei to paidi mou to paixnidi mou eipan ki emeis ti na sas kanoume.... Afou piga kai peira ton mikro (molis eixe arxisei na paizei) emfanistike i idioktitria rwtwntas me ti synaivei ki oti vrike mia karekla, alla egw eixa idi eknevristei kai me ton tropo twn ypallilwn tis, kai me tin idia pou den eixe frontisei na min dexetai epipleon kosmo otan den mporei na ton yposteiriksei kai eixa idi diakopsei to paixnidi tou paidiou mou pou molis to eixe arxisei.

 

Oi times tous mou eixan idi fanei poly akrives dedomenou kai aytou pou proseferan alla kai tis oikonomikis krisis.

 

I timi tou kathe ergastiriou itan 25E alla an plirwnes olo ton mina tote itan 70. Kai oson afora tin fylaksi kai tin meleti den kserw an exoun tis aparaitites adeies giati i diamorfwsi tou xorou den nomizw oti einai katallili kai asfalis.

 

Oso gia to spa pou einai dipla, diko tous einai. Kako den einai alla epeidi den eixa ksanatyxei tetoias antimetwpisis pote se paidotopo, me eknevrizoun ola twra. ;):shock::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια, φυσικά και το επισκέφτηκα και εγώ μόλις έπεσε στην αντίληψή μου (σίγά μην έχανα ευκαιρία). Το site είναι λίγο παραπλανητικό (φαίνονται όλα πολύ ωραία). Μου έκανε κ εμένα εντύπωση και θέλησα να το επισκεφτώ. Τα εργαστήρια δεν είχαν οργανωθεί ακόμη, είμασταν μόνοι μας με αποτέλεσμα τα παιδιά μου να βαριούνται. Ο χώρος είναι πολύ μικρός και αυτό με το πάνω-κάτω στους ορόφους καθόλου ασφαλές. Μεταξύ μας τώρα αυτές οι σκάλες δεν είναι για παιδάκια μικρής ηλικίας. Βέβαια οι κοπέλες ευγενέστατες και είχαν συνεχώς το νου τους (γνωρίζοντας τον κίνδυνο της σκάλας). Πολύ όμορφα στημένα όλα, καθαρά, καινούργια, ο κηπάκος μικρός αλλά γουστόζικος αλλά πολύ εμπορευματοποίηση ρε παιδί μου. ΟΚ τα παιχνίδια ήταν όλα PLAN TOYS, οικολογικά μπλα, μπλα. Αλλά πολύ διαφήμιση, αυτό που μου έμεινε εμένα στο τέλος ήταν οτι ο παιδότοπος δημιουργήθηκε με τη χορηγία της PLANTOYS και λειτουργεί σαν έκθεση και πώληση παιχνιδιών. Σε πάρτυ δεν τύχαμε αλλά από ότι διάβασα παραπάνω τα πάρτυ γίνονται στο υπόγειο (το οποίο και απαγορεύεται από το νόμο). Ισως αν οργανωθούν καλύτερα τα εργαστήρια να έχει ενδιαφέρον γιατί η ιδιοκτήτρια φαίνεται να το ψάχνει αρκετά και να προσπαθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Μηπως ξερει κανεις κανενα παιδοτοπο σε Χαλανδρι,μαρουσι η γενικοτερα βορεια προαστεια, που να εχει tv και συγκεκριμενα nova για να βλεπουν οι αντρες μας αγωνες ποδοσφαιρου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κι από εμένα.

 

Πρόσφατα άνοιξε ένας παραμυθένιος χώρος στο Χαλάνδρι, όχι στη λογική του παιδότοπου, αλλά στη λογική δημιουργικής απασχόλησης. Εκεί τα παιδιά κάνουν διάφορες δραστηριότητες με παραμύθια. Είναι συγκεκριμένες ώρες και μπορούμε να τα αφήσουμε και να φύγουμε. Είναι για ηλικίες μετά τα 4 βέβαια.

 

edit admin

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε όλους

Ξέρετε αν υπαρχει στο Χαλάνδρι (ή στην ευρύτερη περιοχη) καποιος παιδοτοπος κατάλληλος και για μεγαλύτερα παιδακια, ας πούμε 8 η 9 ετών? (καποιος που να εχει κανενα γηπεδάκι ποδοσφαιρου η μπασκετ η κατι τελοσπάντον ςστε να απασχολούνται και παιδια αυτής της ηλικίας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε όλους

Ξέρετε αν υπαρχει στο Χαλάνδρι (ή στην ευρύτερη περιοχη) καποιος παιδοτοπος κατάλληλος και για μεγαλύτερα παιδακια, ας πούμε 8 η 9 ετών? (καποιος που να εχει κανενα γηπεδάκι ποδοσφαιρου η μπασκετ η κατι τελοσπάντον ςστε να απασχολούνται και παιδια αυτής της ηλικίας?

 

Αν θες τα παιδιά να ασχοληθούν με αθλητικές δραστηριότητες γιατί δεν δοκιμάζεις μια ακαδημία ποδοσφαίρου ή μπάσκετ? Νομίζω ότι οι περισσότεροι παιδότοποι δεν έχουν την παροχή αυτή. Δεν ξέρω πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Ξέρετε αν υπαρχει στο Χαλάνδρι (ή στην ευρύτερη περιοχη) καποιος παιδοτοπος κατάλληλος και για μεγαλύτερα παιδακια, ας πούμε 8 η 9 ετών? (καποιος που να εχει κανενα γηπεδάκι ποδοσφαιρου η μπασκετ η κατι τελοσπάντον ςστε να απασχολούνται και παιδια αυτής της ηλικίας?

 

Πίσω από το Νομισματοκοπείο, υπάρχουν τα γηπεδάκια του Βαζέχα, όπου πήγαμε πρόσφατα σε πάρτυ. Έχουν και τμήμα με φουσκωτά κτλ, αλλά και παιδάκια που παίζουν ποδόσφαιρο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το "επίσημο" όνομα. Sports Center? Κάτι τέτοιο.

 

Eπίσης υπάρχει το Halandri Tennis Club - για τέννις. Το καλοκαίρι διοργανώνει summer camp.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μόνο στο edit admin μην πας γιατί ενδέχεται να σε αφήσουν ξεκρέμαστη λίγο πριν το πάρτυ, όπως εμένα, κι ενώ έχεις κάνει κράτηση του χώρου με προκαταβολή. Αυτό έπαθα σήμερα. Ενώ είχα κάνει κράτηση από 17 Οκτωβρίου για πάρτυ του γιου μου στις 23 Νοεμβρίου και είχα δώσει 100 ευρώ, χθες με πήραν τάχα να μου προτείνουν να αλλάζω χώρο μιας και είμαστε πολλά άτομα και αφού είπα όχι και με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, σήμερα μου λένε ότι ανακάλυψαν πως όλος ο παιδότοπος ήταν κρατημένος εδώ και μήνες και πρέπει να αλλάξω ημερομηνία ή ώρα. Και μετά από λίγο, μου είπαν να μείνω στην ώρα αυτή,α λλά να καθίσουμε σε άλλο χωρο μακριά από τα παιδιά. Καθαρή κοροϊδία. Με τα λεφτά μας και την ανοχή μας...Και από τρόπους? Σαν να έφταιγε ο πελάτης. Μόνο που δεν με βρίσανε και από πάνω!

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτοοο!!! δεν επρεπε να το ειχεσ δεκτει και να επαιρνες τα λεφτα σου πισω. γενικα εγω με τους παιδοτοπους πλεον εχω κλεισει. δηλαδη, πραγματικα, δεν θελω καθολου. ειτε πηγαινουμε σε εκδηλωσεις για παιδια που γινονται σε μουσεια, που ειναι πολυ διασκεδαστικα και ενδιαφεροντα παραλληλα, ειτε σε κοινωνικους χωρους ειτε σε ανοιχτους χωρους, κανοντας καμια βολτα σε παρκα και παιδικες χαρες ησ τη φυση και φυσικα σε θεατρικες παραστασεις. οι παιδοτοποι ιναι φθηνοι στη διασκεδαση και φυσικα πολλες φορες καθολου εξυπηρετικοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...