Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοστ στην κατάψυξη


VASILIKI

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γιατι δεν το χωριζεις ανα 10 φετες σε σακουλακια. Όποτε τελειωνει θα βγαζεις ενα καινουριο στο ψυγειο. Αυτό που λες μπορει και να γινεται, αλλα εμενα καποιες φορες το ψωμι (αποθηκευω μπακετουλες) βγαινει λιγο μουσκεμενο... ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω.

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

μηπως να βαλεις μονο το κασερι μοιρασμενο σε σακουλακια στην καταψυξη

δυσκολο να βαλεις τοστ πιστευω

εκτος αν κανεις πιτσες και τις βαλεις αψητες οπως τις πουλαν και εξω

εχω πανευκολη συνταγη για ζυμη

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

μηπως να βαλεις μονο το κασερι μοιρασμενο σε σακουλακια στην καταψυξη

δυσκολο να βαλεις τοστ πιστευω

εκτος αν κανεις πιτσες και τις βαλεις αψητες οπως τις πουλαν και εξω

εχω πανευκολη συνταγη για ζυμη

 

μπορεις να μου στειλεις τη συνταγη για πιτσες με πμ;

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω βαλει τοστ ετοιμα και με το ζαμπον ειναι μια χαρα.Απλα εγω τωρα οταν εχω πολυ κασερι ή οταν περασουν 5 μέρες απο τη μερα πουυ αγορασα το ζαμπον,παριζα τα βαζω σε σακουλακια και καταψυχη και μετα τα χρησιμοποιω για πιτσα ή σουφλε.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

μισο ποτηρι νερο

μισο ποτηρι γαλα

1 μαγια φακελακι

1 κουταλακι αλατι

1 κουταλακι ζαχαρη

μισο ποτηρι λαδι (ειχε η συνταγη αλλα μια φορα που ξεχασα να βαλω ειδα οτι μου εγινε μια χαρα, οποτε βαζω μισο φλυτζανακι ή καθολου και απλα λαδωνω τα χερια μου οταν απλωνω τη ζυμη)

αλευρι οσο παρει (αυτο ποτε δε μπορουσα να το καταλαβω αλλα τα καταφερα σε αυτη τη συνταγη, ριχνεις και ανακατευεις μεχρι να μη γινει σκληρο αλλα και να μην κολλαει στα χερια)

 

ζεσταινω να γινει χλιαρο το νερο με το λαδι και εκει μεσα λιωνω τη μαγια το αλατι και τη ζαχαρη

προσθετω το αλευρι

 

αφου γινει η ζυμη την αφηνω στην ακρη γυρω στο μισαωρο να φουσκωσει (μη φανταστειτε πολυ)

εκεινη την ωρα ετοιμαζω τα υλικα

απο κατω σαλτσα και απο πανω οτι μας αρεσει

 

 

λαδωνω το ταψι και απλωνω τη ζυμη τραβωντας με τα χερια σε ολο το ταψι (το λεπτο του φουρνου)

 

παρολο που δεν ειμαι της κουζινας την κανω συνεχεια και τη θυμαμαι απ εξω

 

μεχρι να παραγγειλεις και να τη φερουν την εχει ςετοιμη

 

καλη επιτυχια:P

 

αν δεν ειναι κατανοητα στειλτε ερωτησεις

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιας και λέτε για κατάψυξη και τυριά ένας φίλος μας χάρισε ένα κεφάλι κεφαλογραβιέρα μπορώ κάπως να το καταψύξω ? και να το κάνω χρήση αργότερα λογικά στην συντήρηση θα χαλάσει πριν το φάμε έτσι δεν είναι

.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιας και λέτε για κατάψυξη και τυριά ένας φίλος μας χάρισε ένα κεφάλι κεφαλογραβιέρα μπορώ κάπως να το καταψύξω ? και να το κάνω χρήση αργότερα λογικά στην συντήρηση θα χαλάσει πριν το φάμε έτσι δεν είναι

 

Ναι μπορείς,κόψτο σε κομμάτια και βάλε τα σε σακουλάκια η αντικολλητικό χαρτί και στην κατάψυξη ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μεγάλη ποσότητα από μαλακό κασέρι. Μπορώ να το κάνω τοστ και να το βάλω στην κατάψυξη? Και μετά από την κατάψυξη κατευθείαν στην τοστιέρα?

 

εγω αυτο το κανω χρονια τωρα και ετσι σταματησα να πεταω τυρι του τοστ και γαλοπουλα. και εχω και παντα τοστακια για ωρα αναγκης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω αυτο το κανω χρονια τωρα και ετσι σταματησα να πεταω τυρι του τοστ και γαλοπουλα. και εχω και παντα τοστακια για ωρα αναγκης

 

 

Ναι κι εγώ το κάνω μια χαρά βγαίνουν τα τοστάκια...

Θα δοκιμάσω κι εγώ τη συνταγή!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κανει και η πεθερα μου τα καταψύχει σε μικρα σακουλάκια ακοπα ή σε φετες και οταν κανει σουφλε ή ογκρατεν τα βγάζει μιση ωριτσα πριν και βουρ στο ταψάκι της. Η τα αποψύχει και μας φτιάχνει τοστάκι~!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις φτιάξεις τοστάκια και να τα τοποθετήσεις ένα ένα στην κατάψυξη, καλυμένα με λαδόκολλα. Το κάνουν οι γονείς μου. Αν τα βάλεις κατευθείας στην τοστιέρα δεν λιώνει πάντα πολύ καλά το τυρί. Άφησε το εκτός κατάψυξης για λίγη ώρα και θα είναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ βαζω στη καταψυξη έτοιμα τα τοστ (ψωμι, κασερι, παριζα) άψητα σε φινομπαγκ:!:, και οταν θέλω να τα ψησω τα βγαζω τα ξεπαγώνω λιγο στο φουρνο μικροκυματων και τα ψηνω. τα αποτελεσματα ειναι αριστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...