Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μην πλένετε ποτέ το κοτόπουλο πριν το μαγειρέψετε!!!


marios08

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγω που έχω δικίες μου κότες ισχύει το ίδιο με τα μικρόβια. Η έρευνα μιλά για κοτόπουλα κρεοπωλείου και σουπερ μαρκετ μόνο;

Δεν ξέρω για άλλα μικρόβια αλλά το θέμα της σαλμονέλλας παίζει σε όλα τα κοτόπουλα και αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι καλύτερα από όλους, δεν μαγειρεύω ΠΟΤΕ κοτόπουλο...:P

μπλιαχ

 

σοβαρα μιλας? εμενα μου φαινεται το σουπερ φαι.. το μαγειρευεις με 1002 τροπους και ειναι και νοστιμο..

 

παντως εγω παντα πλυσιμο, γιατι στο κρεοπωλειο δεν το καθαριζουν απο αιματα καλα . παντα μετα ξυδι ΠΑΝΤΟΥ!! ακομη και στην αλλη ακρη του παγκου

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια γνωστη μου της ειχε πρηστει το ματι και ειχε παθει μολυνση. Ο οφθαλμιατρος της ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να επιασε ωμο κρεας (οχι μονο κοτοπουλο) και να ετριψε μετα το ματι της. Οντως τα ωμα κρεατα ειναι επικινδυνα. Απορω πως τα τρωνε οι ξενοι με το αιμα...:confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη μου της ειχε πρηστει το ματι και ειχε παθει μολυνση. Ο οφθαλμιατρος της ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να επιασε ωμο κρεας (οχι μονο κοτοπουλο) και να ετριψε μετα το ματι της. Οντως τα ωμα κρεατα ειναι επικινδυνα. Απορω πως τα τρωνε οι ξενοι με το αιμα...:confused:

 

Αν το κρέας είναι καλό, είναι πεντανόστιμο σε πληροφορώ! :-D

Κι εγώ με λίγο αιματάκι το θέλω το μοσχάρι..

Στο κοτόπουλο αυτό είναι απαγορευτικό..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Και με την κοτοσουπα τι κανετε ρε κοριτσια?Πετατε το πρωτο νερο?Γιατι εκει ειναι ολη της η γευση...

 

νο,νο,νο.. απλα την ξαφριζω πολυ καλα.. αμα της αφαιρεσεις το πρωτο νερο ειναι μια αηδια μετα.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Πουλάνε πάντως γυάλινες πλάκες κοπής σε καταστήματα μαγειρικών ειδών. Εγώ νομίζω ότι τα είχα πάρει από το praktiker. Τα έχω ήδη 3 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα, πλένονται στο πλυντήριο και είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πουλάνε πάντως γυάλινες πλάκες κοπής σε καταστήματα μαγειρικών ειδών. Εγώ νομίζω ότι τα είχα πάρει από το praktiker. Τα έχω ήδη 3 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα, πλένονται στο πλυντήριο και είναι σούπερ.

εϊ αυριο praktiker γρηγορα.καλυτερο απο πλακακι που ειναι και κομματακι βαρυ.παντος με μια βραση το κοτοπουλο δεν γινετε ανοστο κοριτσια και αν δεν θελετε να πεταξετε το νερο του σουρωστε το και το κατω κατω πεταξτε το θα δειτε ποσες μπιχλιες(που λεει και ο γιος μου) εχει

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

νο,νο,νο.. απλα την ξαφριζω πολυ καλα.. αμα της αφαιρεσεις το πρωτο νερο ειναι μια αηδια μετα.

 

Α να γεια σου...Κι εγω αυτο κανω...Και στο μοσχαρι επισης...(ειδες οι γειτονισσες;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορειτε να χρησιμοποιητε και δυο επιφανειες κοπης,

εγω εχω απο το ικεα δυο τυπου πλαστικες σε διαφορετικα χρωματα και χρησιμοποιω μια για τα κρεατα και μια μια ολα τα αλλα.

φυσικα πλυντηριο μετα και ολα καλα.. (ελπιζω δηλαδη..:D:D)

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο σπίτι αποφεύγω να κόβω κρέας.Ζητάω από τον χασάπη να μου τα ετοιμάσει.Σπίτι όταν τα ετοιμάζω για την κατάψυξη και τα πλένω φοράω γάντια μιας χρήσης και μετά βέβαια απολυμαίνω με χλωρίνη.Ακόμα και όταν ζυμώνω μπιφτέκια φοράω γάντια.Δεν μπορώ τη μυρωδιά που αφήνει μετά ο κιμάς πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Το να μην το πλενουμε μου φαινεται αδιανοητο. Το να το κοβουμε σε ξυλο κοπης και να απολυμαινουμε τον νεροχυτη μου ειναι πιο αποδεκτο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω γυάλινη επιφάνεια κοπης αγορασμένη απο το πράκτικερ και η πεθερά μου εχει μαρμάρινη 30χ40 με λεπτό ύψος και ειναι σουπερ!

Εχω την αίσθηση πως το μάρμαρο κρατάει τα πάντα!

Κάποιος άλλος που δεν έχει απλώς αίσθηση αλλά γνώση επί του θέματος ας μας διαφωτίσει..:roll:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

το μάρμαρο ειναι απο φυσικό πέτρωμα και κρατάει τα πάντα , πιο

πολυ κ από τον γρανίτη ακόμα γιατι ειναι πιο μαλακό

 

Μπράβο σαμπρίνα.. Εγώ κάποτε είχα μαρμάρινο νεροχύτη και δε μπορείτε να φανταστείτε πως γινόταν! Μαγείρευες και γινόταν μαύρος!! Δεν καθάριζε ούτε με πέτρες.. Απορροφούσε τα πάντα! Γι'αυτό είχα αυτή την αίσθηση..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα...ευτυχως που δεν εχουμε πεθάνει ακομα...απο της πεθερας μου τα φαγητα!!

Εγω καλα εκανα και πηρα γυάλινο!!

 

you are still in life...... αυτό ειναι το σημαντικο:lol: :lol: :lol:

 

παιδιά οτιδήποτε είναι φυσικό π.χ ξύλο, γρανίτης, μάρμαρο

ειναι στην ουσία και ζωντανό γιαυτο κ εχουν μεγάλη αποροφητικότητα!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...