Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να τα φτιαξω;;;;


μαρια39

Recommended Posts

Καλησπερα. το Σαββατο μετα τα Χριστουγεννα(26) θα ερθουν καποιοι συγγενεις το απογευμα για τη γιορτη του γιου μου.Θα ερθουν μετα τις 6.Τι θα μπορουσα να βαλω στο μπουφε για φαγητο αλλα το κυριοτερο τι απο αυτα θα μπορουσα να κανω μια δυο μερες νωριτερα για να μη πελαγωσω εκεινη τη μερα .(δεν ειμαι κ πολυ εμπειρη !!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα. το Σαββατο μετα τα Χριστουγεννα(26) θα ερθουν καποιοι συγγενεις το απογευμα για τη γιορτη του γιου μου.Θα ερθουν μετα τις 6.Τι θα μπορουσα να βαλω στο μπουφε για φαγητο αλλα το κυριοτερο τι απο αυτα θα μπορουσα να κανω μια δυο μερες νωριτερα για να μη πελαγωσω εκεινη τη μερα .(δεν ειμαι κ πολυ εμπειρη !!!!!)

Γεια σου Μαρία! Με το καλό η γιορτή του γιου σου!Υπάρχουν πολλά φαγητά που μπορείς να κάνεις μια προεργασία νωρίτερα. Εγώ σε γιορτές μαγειρεύω 3-4 μέρες πριν,τα βάζω στην κατάψυξη και την τελευταία μέρα μόνο ψήνω. Για παράδειγμα μπορείς να φτιάξεις παστίτσιο, να τα φτιάξεις όλα εκτός από τη μπεσαμέλ και να τα βάλεις στην κατάψυξη. Μπορείς να φτιάξεις πατατοσαλάτα 1-2 μέρες πριν και να τη διατηρήσεις στο ψυγείο.Άλλη μια καλή ιδέα είναι οι κρέπες τις γεμίζεις, κατάψυξη και την τελευταία μέρα βάζεις μπεσαμέλ τυριά και ψήνεις.Τα κεφτεδάκια επίσης μπορείς να τα πλάσεις και να τα καταψύξεις.Μπορείς ακόμα να φτιάξεις κλαμπ σαντουιτς.Βέβαια δεν το φτιάχνεις μια μέρα νωρίτερα αλλά φτιάχνεται γρήγορα.Κάτι άλλο τώρα δεν μου έρχεται. Αν σκεφτώ κάτι αλλο θα σου γράψω.Πάντως μπορείς να πάρεις πολλές ιδέες απ το parents για συνταγές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαράκι...Ουτε κι εγω εχω μεγάλη εμπειρία θα σου πω ομως καποια που εχω δοκιμασει.Επειδη εργαζομαι πολλες ωρες χρησιμοποιω πολυ καταψυξη.Γενικως τα περισσοτερα μαγειρευτα τα φτιαχνω κανονικα τα βαζω καταψυξη και τη μερα που θελω τα ξεπαγωνω τα αφηνω να παρουν μια βραση και πιστεψε με ειναι σα να τα εφτιαξες εκεινη τη στιγμη...δεν αλλιωνεται η γευση οπως γινεται αν τα βαλεις στην ψυξη.

 

Πιττες(σπανακοπιτες,τυποπιτες κλπ) μπορεις να τις ετοιμασεις κι απο σημερα ,τις χαρασεις κανονικα στο ταψι χωρις να τις λαδωσεις απο πανω και τις βαζεις καταψυξη.Σαββατο πρωι τις βγαζεις τις αλειφεις με λιγο λαδι (δε χρειαζεται να περιμενεις να ξεπαγωσουν) και τις ψηνεις...γινονται τελειες.Ομοιως μπορεις να φτιαζεις φαγητα οπως παστιτσιο.Το ετοιμαζεις κανονικα και το βαζεις καταψυξη.Σαββατο απλα το βγαζεις και το ψηνεις.Κεφτεδακια,τα πλαθεις κανονικα τα βαζεις σε ενα μπολακι και καταψυξη.Σαββατο τα τηγανιζεις.Προσεχε μονο να ειναι φρεσκος ο κιμας...δλδ μην ξεπαγωσεις κιμα που εχεις ηδη στο ψυγειο τον πλασεις και μετα τον ξαναβαλεις καταψυξη...παρε φρεσκο κιμα.

 

Για πες καμια αλλη ιδεα του τι σκεφτεσαι να φτιαξεις για να δουμε ποια απο αυτά και πως μπορεις να τα φτιαξεις απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Βρε peny μου...μαλλον απαντησαμε συγχρόνως και δεν προλαβα να δω την απαντηση σου γιάυτο επανελαβα καποια απο αυτα που ηδη ειπες.

 

Παντως το παστιτσιο εγω με τη μπεσαμελ κανονικα το βαζω καταψυξη και δεν παθαινει τπτ απολυτως...δοκιμασε το,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τιςαπαντησεις .Σκεφτομαι να κανω ενα σουφλε πχ .Μπορω να το κανω κ να το βαλω ψυγειο κ εκεινη τη μερα να βαλω την κρεμα γαλακτος; Καμμια ιδεα για κρεας; θα εχω κοκορετσι κ κεμπαμπ(θατα φτιαξει ο πατερας μου κ ημαμα μου)αλλα θελω κι αλλο ειδος

καμμια δροσερη πρασινη σαλατα;(μια θα εχει μαγιονεζα .μια παντζαροσαλατα,κ θελωμια πρασινη η μια σαλατα με μπαλσαμικο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τιςαπαντησεις .Σκεφτομαι να κανω ενα σουφλε πχ .Μπορω να το κανω κ να το βαλω ψυγειο κ εκεινη τη μερα να βαλω την κρεμα γαλακτος; Καμμια ιδεα για κρεας; θα εχω κοκορετσι κ κεμπαμπ(θατα φτιαξει ο πατερας μου κ ημαμα μου)αλλα θελω κι αλλο ειδος

καμμια δροσερη πρασινη σαλατα;(μια θα εχει μαγιονεζα .μια παντζαροσαλατα,κ θελωμια πρασινη η μια σαλατα με μπαλσαμικο)

 

Μια σαλατα που την φτιαχνω συνεχεια και ιδιως στις γιορτες(αρεσει παρα πολυ σε ολους!!)ειναι η εξης......μαρουλι,ροκα χοντροκομενα.....και σε ενα σεικερ χτυπαω μπαλσαμικο,λαδι,μια κουταλια της σουπας μελι και χονροκομμενα φουντουκια(αν θελεις τα βαζεις).Ριχνω την σος στα λαχανικα και στο τελος κοβω σε φλουδες παρμεζανα και την βαζω πανω πανω!!!

Καλη επιτυχια σε οτι φτιαξεις και να χαιρεσαι τον γιοκα σου!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαλε το σουφλε στην καταψυξη και ψηστο το Σαββατο.Αν το φτιαξεις την προηγουμενη μερα μπορεις να το αφησειςκαι στην ψυξη αλλα νομιζω θα σε βολεψει να το φτιαξεις δυο-τρεις μερες νωριτερα και να το βακεις καταψυξη για να μην καθεσαι να μαγειρευεις Χριστουγεννιατικα.

 

Οποιο κρεας αν το κανεις μαγειρευτο στην κατσαρολα...βαλτο καταψυξη και θα ειναι μια χαρα.πχ μοσχαρακι/κοτοπουλο κοκκινιστο η λεμονατο,φρικασε,χοιρινο με σελινο.

 

 

Ψητο-τηγανητο μονο δεν μπορεις να τα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Βρε peny μου...μαλλον απαντησαμε συγχρόνως και δεν προλαβα να δω την απαντηση σου γιάυτο επανελαβα καποια απο αυτα που ηδη ειπες.

 

Παντως το παστιτσιο εγω με τη μπεσαμελ κανονικα το βαζω καταψυξη και δεν παθαινει τπτ απολυτως...δοκιμασε το,

Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται!!!Φαίνεται πως το θέμα κατάψυξη το κατέχουμε και οι δύο πολύ καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

καμμια δροσερη πρασινη σαλατα;(μια θα εχει μαγιονεζα .μια παντζαροσαλατα,κ θελωμια πρασινη η μια σαλατα με μπαλσαμικο)

Πατατοσαλάτα:

5 πατάτες μεγάλες

1 πρασινη πιπεριά, 1 κόκκινη, 1 κίτρινη

τυράκι σε κυβους και ζαμπον

μαγιονέζα λίγο αλάτι και λάδι

μαιντανό

τα ανακατεύεις όλα και έτοιμη η πατατοσαλάτα. Αν θες μπορείς να βάλεις μεμβράνη σε μια φόρμα του κεικ να ρίξεις την πατατοσαλάτα και μόλις κρυώσει στο ψυγείο ξεφορμάρεις και έτοιμη! Ειναι πολύ εντυπωσιακή!!!

Άλλη μια σαλάτα που γίνεται ανάρπαστη:

Ρόκα χοντροκομμένη

λόλα κόκκινη

λόλα πράσινη

τοματίνια τσέρυ

φλούδες παρμεζάνας

λιαστή τοματα

κουκουνάρι

λίγο λάδι

Βαλσάμικο κρέμα (είναι φανταστικό γιατί στέκεται)

Είναι πολύ ωραίο να τη σερβίρεις σε δίσκο μεγάλο παρά σε μπολ.

Τώρα από κρέας μπορείς να βάλεις διάφορα κρέατα σε μπουκίτσες, πιπεριές σε λωρίδες.

Μια άλλη συνταγη είναι η εξής:

• 1 καρβέλι ψωμί

• 3 φιλέτα κοτόπουλο

• 3 πιπεριές χρωματιστές

• 3 κουταλιές μουστάρδα

• 200 γρ. κίτρινο τυρί τριμμένο

• 1 κρέμα γάλακτος

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

 

Σε ένα βαθύ κατσαρολάκι, τσιγαρίζετε το κοτόπουλο και προσθέτετε τις πιπεριές κομμένες. Σβήνετε με τη μουστάρδα και την κρέμα γάλακτος. Προσθέτετε το τριμμένο τυρί και αφήνετε τη σάλτσα να δέσει. Προσεκτικά, αφαιρείτε τη σκεπή από το καρβέλι και αδειάζετε την ψίχα. Τοποθετείτε το μίγμα της κατσαρόλας μέσα στο άδειο καρβέλι, κλείνετε με το καπάκι της κόρας και ψήνετε στους 180 βαθμούς για 1 ώρα περίπου.

Αυτή θα κάνω την Πρωτοχρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...