Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΣ κοριτσια την βοηθεια σας!~


casperαki

Recommended Posts

Koritsia

θελω να φτιαξω cupcakes...δοκιμαστικα πριν φτιαξω για μια φιλη μου.Επειγον

 

Ψαχνω στο νετ συνταγες αλλα εχω μπερδευτει γιατι θελω να κανω μονο 12 τωρα.

 

ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΑΛΑ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ???Εγω πιστευα οτι βαζουμε γαλα αλλα σχεδον ολες οι συνταγες ειναι χωρις...ΤΙ συμβαινει?

 

Τι κανει το γαλα στο μιγμα???Επισης βλεπω με μερικα 9 αυγα!!???????????????????????????

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ>>>>

ΘΕΛΩ να παω να παρω υλικα τωρα και δεν ξερω τι να παρω.......

ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ κάνω αυτη τη ζύμη και τη βάζω σε ατομικά φορμάκια. Ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο, στους 180 βαθμούς για 10 -15 λεπτά.

Πραγματικά γίνονται αναρπαστα πριν κρυώσουν...

όταν είναι για πάρτυ τα στολίζω με γλάσο σοκολάτας ή λευκό και πολύχρωμη τρούφα....

 

Κέικ Πορτοκαλιού ή λεμονιού

 

Υλικά:

1 μαργαρίνη

2 κούπες ζάχαρη

3 1/2 κούπες αλεύρι που φουκώνει μόνο του

4 μεγάλα αυγά

2/3 χυμό πορτοκαλιού

βανίλιες

3-4 κουταλιές ξύσμα Πορτοκαλιού ή λεμονιού

 

Χτυπάμε στο μίξερ όλα τα υλικά για 5 λεπτά. Με μια σπάτουλα περνάμε τα τοιχώματα του μπολ, για να ξεκολλήσει η ζύμη και να πάρει αέρα ώστε να φουσκώσει. Χτυπάμε, μέχρι να ασπρίσει το μείγμα.

 

 

Γλάσο Σοκολάτας

300 γραμμάρια Σοκολάτα Κουβερτούρα

1 κούπα κρέμα γάλακτος ή γάλα εβαπορέ

Σε μπαιν μαρί λιώνουμε τη σοκολάτα και προσθέτουμε το γάλα. Ανακατεύουμε λίγο και περιχύνομε το κέικ

Το γλάσο βοηθάει να μένει το κέικ αφράτο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω σιγουρα ...

εκανα το παρακατω.

1 κουπα αλευρι που φουσκωνει μονο του

Λιγο γαλα

2 αυγα

2 βανιλιες

μισο βιταμ

1 κουπα ισως λιγοτερο ζαχαρη.

 

Τα εκανα στο μιξερ....εβαλα σε αλουμινενια μικρα σανιτας για μαφινς (γιατι δεν εχω ταψι ειδικο κ βιαζομουνα)...εψησα 180 περιπου με 200 και τα εβλεπα που φουσκωναν και εκανα βουναλακι.Τα βγαζω κρυωνουν λιγο ωραια σχετικα..Απλα ...Κοινα..Τιποτα το ιδιαιτερο.

 

Και λεω να φτιαξω το φροστιν....

Ζαχαρη αχνη και λιγο γαλα και βουτυρο....ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ...Το πεταξα...

Αυτο δεν ηταν φροστιν , ηταν σαν παχυρευστο υγρο...που να σταθει στο κεικακι αυτο???εβαλα και αλλο βουτυρο μηπως το σωσω...εβαλα και αλλη αχνη (τελειωσα ολο το πακετο)..Τιποτα, στα σκουπιδια....

Οποτε τα κεικακια μεινανε μοναχα τους!!!επειδη ειχα υλικα για 2η δοση (η πρωτη μου εβγαλε 10) ξανακανω κεικακια αλλα ριχνω μεσα στο μιξερ και μια μπανανα!Γινανε πιο καλα απο τα πρωτα

Ειχανε μια αλλη γευση.Αλλα εβαλα μια κουπα γεματη ζαχαρη και μαζι με την μπανανα παρα ειναι γλυκα.!!!

Παντως δεν με βλεπω να φτιαχνω για την φιλη μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...