Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και εμβολια


jenny_v

Recommended Posts

Ψαχνοντας στο internet για τα εμβολια βρηκα αυτο το link απο το forum ..

edit admin (άκυρο link)

Το διαβασα αλλα οταν πηγα να απαντησω με πεταγε στην αρχικη σελιδα και απο οτι εψαξα δεν υπαρχει..

Τελως παντων,επειδη θελω να ανταλλαξω αποψεις πανω σε αυτο το θεμα θα ηθελα να μαθω ποσοι απο εδω εχουν παιδιατρους-ομοιοπαθητικους.

Εγω κανω ομοιοπαθητικη 4 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενη .Απλα λογω του οτι νιωθω οτι πρεπει να αποφασιζω απο εδω και στο εξης,για καποιον αλλον που δεν μπορει να εκφερει την γνωμη του,θελω να διπλοτσεκαρω καποια πραγματα.Αυτο ειναι κατι που με αγχωνει λιγο..

Περιμενω τις σκεψεις και τις εμπειριες σας. :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 30 δημοσιεύσεις

  • Dimitra83

    Dimitra83 17 δημοσιεύσεις

  • mamyb

    mamyb 13 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 10 δημοσιεύσεις

Κι εγω έχω τον αντίστοιχο προβληματισμό και σκέφτομαι να τηλεφωνήσω στον ομοιοπαθητικό μου λίγο πριν γεννήσω για να μου πει τι να κάνω. Κάποια εμβόλια σίγουρα δεν τα γλιτώνεις γιατί νομίζω ότι δεν μπορείς να βάλεις μετά το παιδί σου και σε σταθμό :(

 

Στο τηλέφωνο που τον ρώτησα μου είπε δεν ειμαστε ούτε υπερ ούτε κατα, δηλαδή μάλλον δεν παίρνουν ευθύνη αλλά κάποια εμβόλια ειναι εντελώς εμπορίκά και μπορούν να αποφευχθούν.

 

Θα δώσω περισσότερες πληροφορίες σε λίγους μήνες :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με την σελιδα καλο ειναι να στειλεις ενα πμ στον αντμιν να το κοιταξει...

οσο για την ομοιπαθητικη εγω εχω ομοιπαθητικο παιδιατρο ..

δεν ξερω τι θες να σου πω ....ειμαι στην διαθεση σου παντως....

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με την σελιδα καλο ειναι να στειλεις ενα πμ στον αντμιν να το κοιταξει...

οσο για την ομοιπαθητικη εγω εχω ομοιπαθητικο παιδιατρο ..

δεν ξερω τι θες να σου πω ....ειμαι στην διαθεση σου παντως....

 

aria146 σε ποια περιοχή βρίσκεται ο παιδιατρός σου;

Κάνατε τα εμβόλια κανονικά; Διαφωτισε μας :)

Link to comment
Share on other sites

aria146 σε ποια περιοχή βρίσκεται ο παιδιατρός σου;

Κάνατε τα εμβόλια κανονικά; Διαφωτισε μας :)

 

τα εμβολια δεν τα εχουμε κανει ολα...και δεν θα τα κανουμε....μετα απο συζησεις και μεγαλη προσωπικη ερευνα αποφασησα οτι θα της κανω εμβολια ΜΟΝΟ για τις ανιατες ασθαινιες οπως ο τετανος και η διφθεριτηδα....και βεβεαια το πρωτο το καναμε μετα τους 9 μηνες...(δεν υπηρχε κανενας λογος να το κανω νωριτερα αφου θηλαζα αποκλειστηκα και ΟΛΑ τα αντισωματα μου περναγαν στο παιδι και ανανεονονταν με καθε θηλασμο....)

η παιδιατρος ειναι στο κεντρο και ειναι απο τις λιγες ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥς -ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΟΥΣ.....εχω ξαναβαλει τα στοιχεια της

ΚΩΝΣΤΑΝΤΑ ΒΑΣΙΛΗΚΗ

ΠΑΤΗΣΙΩΝ 135

ΤΗΛ 2108675992

 

για οτι αλλο ειμαι στην διαθεση σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Αρια! Μαζί σου! Σε ενα άλλο τοπικ καπου είπα ότι δεν ειναι απαραίτητα όλα τα εμβόλια και πέσανε να με κατασπαράξουν!

 

Το θέμα όμως που με προβληματίζει ειναι ότι δεν δέχονται τα παιδιά στους σταθμούς αν δεν έχουν κάνει τα υποχρεωτικά εμβόλια, ξέρεις εσυ κάτι γι'αυτό, σου είπε η γιατρός σου;

Sorry για το πρήξιμο αλλά ειμαι φανατική με την ομοιοπαθητική γιατι κι εγω βρήκα εκει γιατρειά και πιστεύω ότι αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως που με προβληματίζει ειναι ότι δεν δέχονται τα παιδιά στους σταθμούς αν δεν έχουν κάνει τα υποχρεωτικά εμβόλια, ξέρεις εσυ κάτι γι'αυτό, σου είπε η γιατρός σου;

Sorry για το πρήξιμο αλλά ειμαι φανατική με την ομοιοπαθητική γιατι κι εγω βρήκα εκει γιατρειά και πιστεύω ότι αξίζει!

 

εχω στα χερια μου την επιστολη του υπουργειου υγειας προς το υπουργειο παιδιας που ανααγραφει καθαρα οτι :

ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΛΩς ΣΥΝΑΝΣΤΑΝΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΔΕΙΜΙΑς....

με αυτο το χαρτι πηγα για να γραψω το παιδι ....(οταν πρωτοπηγα δεν το ειχα κι ετσι εχασα την χρονια...του χρονου όμως........)

σε περηπτωση που δεν το δεχτουν για αυτον τον λόγο το ζητας εγγραφως και πας στο συνηγορο του πολιτη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και το πρήξιμο συνεχίζεται....που το βρήκες αυτό το χαρτί;;;;;;;;

ΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΥΤΟ ειναι κρατικο μυστικο...χαχαχαχαχχα

απλα βαρεθηκα να λεω οτι κανω ομοιπαθητικη και να ζητιανευω χαρτια απο γιατρους κλπ κλπ και το εψαξα και το βρηκα...αν το θες με χαρα να στο δωσω!

οποιος ψαχνει βρισκει και καλο ειναι να ξερουμε τους νομους ...γενικα μιλαω

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο ομοιπαθητικος μου μου εχει δωσει δυο διευθυνσεις παιδιατρων ομοιοπαθητικων κ θα την παω σε αυτον που ειναι πιο κοντα μου στο Ψυχικο.Κ εγω κατι τετοιο φανταστικα οτι ισως να της καναμε καποια εμβολια επιλεκτικασε μεγαλυτερη ηλικια..Ετσι κι αλλιως μου ειπε οτι μπορει αν εχουμε προβλημα στο σταθμο να της γραψει ενα χαρτι οτι ειναι αλλεργικη και οτι δεν μπορει να κανει τα εμβολια. Ηθελα να ρωτησω αν τα ταμεια καλυπτουν τις επισκεψεις.(απο οτι φανταζομαι ναι γιατι ετσι κι αλλιως σαν ειδικοτητα ειναι παιδιατρος,ασχετα που ασκει την ομοιπαθητικη..ε;)

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο ομοιπαθητικος μου μου εχει δωσει δυο διευθυνσεις παιδιατρων ομοιοπαθητικων κ θα την παω σε αυτον που ειναι πιο κοντα μου στο Ψυχικο.Κ εγω κατι τετοιο φανταστικα οτι ισως να της καναμε καποια εμβολια επιλεκτικασε μεγαλυτερη ηλικια..Ετσι κι αλλιως μου ειπε οτι μπορει αν εχουμε προβλημα στο σταθμο να της γραψει ενα χαρτι οτι ειναι αλλεργικη και οτι δεν μπορει να κανει τα εμβολια. Ηθελα να ρωτησω αν τα ταμεια καλυπτουν τις επισκεψεις.(απο οτι φανταζομαι ναι γιατι ετσι κι αλλιως σαν ειδικοτητα ειναι παιδιατρος,ασχετα που ασκει την ομοιπαθητικη..ε;)

αν ειναι παιδιατρος ..και δεν γραψει παιδιατρος ομοιπαθητικος ναι τα ταμεια σε καλυπτουν( την ομοιπαθητικη γενικα ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΜΕΙΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ!!!!!)

αλλα τι εννοεις να στην καλυπτει καποιο ταμειο ? ποιο ταμειο...? τεσπα...ειναι κανονικα σαν ολους τους αλλους γιατρους δεν θα εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης για το χαρτι που λες να σου γραψει...κι εγω ειχα παρομοιες προτασεις απλα εγω δεν το θεωρω ηθικα εντιμο να χρειαστει καποιοι ανθρωποι να πουν ψεματα για τα ανευθερετα στην τελικη διακιωματα μου ....οπως ο τροπος ιασης ο δικος μου και του παιδιου μου....

κι επισης δεν θελω ποια αυτα τα χαρτια που λενε κανει ομοιοπαθητικη και για αυτο .... ελεος ...λες και εχουμε γηνει αιρεση ποια .....

οχι! κανενα ψεμα...υπαρχει επισημη θεση του κρατους για αυτο το ζητημα...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το εγραψε μια κοπελα σε ενα αλλο ποστ.Ειναι τυχαιο οτι της παρουσιαστικε μετα απο εμβολιο..;;

το πρωι της Πεμπτης ξυπνησε με δεκατα,και του εκανα ενα χλιαρο μπανιο.μετα στο ΙΚΑ, μας λεει αυτος"α!!καλε εχει ερεθισμενες αμυγδαλες και το αυτακι του ειναι κοκκινο!!" και του λεω δεν τα ειχα αυτα προχθες που ηρθαμε αραγε?σε μια μερα δημιουργουνται?δεν απανταει...μετα λεει θα το ξεπερασουμε με αντιπυρετικα οχι συστηματικα,μονο οταν ανεβαζει πυρετο!δηλ στα 38+!!πηγαινω σπιτι και ετοιμαζω την φρουτοκρεμα.του μετραω θερμοκρασια και ειχε 37,8.ετοιμαζω το panadol και του δινω τη σωστη δοση.μεσα σε 10' μεχρι να κανω τη φρουτοκρεμα δεν ξερω ποσο να ανεβασε και βλεπω το παιδι να χτυπιεται να μελανιαζει,να του κοβεται η αναπνοη και να αφριζει απο το στομα!!!με ακουσε ολη η γειτονια!!!το μονο που εκανα,το εβαλα στο πλαι και παρακαλουσα τη Παναγια να ζησει!!!!!.......εκανε περιπου 3-4 λεπτα ημουν ετοιμη να του βαλω stesolid αλλα ευτυχως συνηλθε!!!ανοιξε τα ματακια του,με κοιταξε να κλαιω,ηρθε στο χρωμα του και κοιμηθηκε.ετοιμασα τη τσαντα για το νοσοκομειο και φυγαμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που παραθεσεςανοικει στην κατηγορια των παρενεργιων που αναγραφονται στις οδηγιες σε ολα σχεδον τα εμβόλια....

 

θα επιμηνω γιατι χρονια τωρα εχω κουραστει με τα στρατοπεδα κλασσικη-ομοιοπαθιτηκη.....

οτι ο τροπος που επιλεγουμε να θεραπευτουμε μας ανηκει...επισης το να διαλεξεις καποια εναλλακτικη και πιο φυσικη μεθοδο θεραπειας θελει χρονο , κοπο γνωσεις ερευνα μελετη κα πολλα αλλα....

Η Δυση μαζι με την εξελιξη της εφερε εξελγμενες ασθαινιες και εξεληγμενα φαρμακα.... τι ειναι καλο ? να κανω χρηση των εξεληγμενων φαρμακων ή να κανω προοληψη στις εξεληγμενες ασθαινιες...(φιλοσοφικα ερτηματα ειναι αυτα παντα)

Σε καμια περηπτωση δεν ξορκιζω την χρηση φαρμακων και εμβολιων απλα...ο καθε ανθρωπος ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και ο Ιπποκρατης πρωτος ειπε να μελεταμε τον καθε ανθρωπο και την καθε ασθαινεια ξεχωρηστα και σαν ΟΛΟ.....(εισειγαγε δλδ την ολιστικη ιατρικη ...)

και σε αυτην πιστευω , οπως επισης και στην προοληψη , παρα στην καταστολη....

βασικα τους ιδιους προβληματισμους σαν γονεις εχουμε ητε κανουμε ομοιπαθητικη ήτε κλασσικη ήτε βελονισμο ήτε νηστιοθεραπεια ήτε ολιστικη...κανω καλα στο παιδι μου? κανω το σωστο? το βοηθαω?

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνουμε ρίσκο ειναι δυστυχώς :(

Όλοι θέλουμε κατ'αρχάς το καλύτερο για το παιδί μας, οι μεν υπερ των εμβολίων σου λένε ότι άν δεν τα κάνεις μπορεί το παιδί να κολλήσει κάτι και να πεθάνει οι δε κατά των εμβολίων σου λένε οτι μπορεί να πεθάνει ακόμα και απο μια παρενέργια ή να πάθει κάτι σοβαρό..........

 

Το θέμα ειναι ότι ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβεί πραγματικά....σχεδόν όλοι μας εμβολιαστήκαμε και δεν παθαμε κάτι αλλά πλεόν κάτι περίεργες αρρώστιες και παρενεργειες που σκάνε μύτη απο το πουθενά που οφείλονται;;

 

Βρέφος κόλλησα κοκκύτη...δεν έπαθα τίποτα, η μητέρα μου με εβολίαζε κανονικά όπως κάναν τότε....ανεμοβλογιά έπαθα, μαγουλάδες, ιλαρά μια χαρά τα περάσαμε, υπάρχει βέβαια και η περίπτωση κάποιο παιδι να έχει επιπλοκές αλλά δεν έτυχε ποτε σε κάποιον που ξέρω.

 

Καλά αν ζούσα στην Αφρική εννοείται ότι θα έβαζα ότι εμβόλιο υπήρχε και δεν υπήρχε αλλά τώρα πια σε πολιτισμένο Δυτικό κράτος οι πιθανότητες έχουν ελαχιστοποιηθεί απο τις συγκεκριμένες αρρώστιες που εμβολιάζονται τα παιδιά.

 

Μάλλον όλοι παίζουμε και λίγο με την τύχη μας μου φαίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εμβολιαστηκα ουτε για ιλαρα ουτε για μαγουλαδες...τα βασικα μου ειχε κανει η μαμα μου..τετανο πολυμυελιτιδα αυτα δλδ που εκανα κι εγω στην κορη μου

τωρα πως οταν εμεινα εγγυος ειδαν οτι εχω αντισωματα για ερυθρα δεν ξερω..... :roll: και για ιλαρρα :roll: και για αλλα τεσπα που ποτε δεν εμβολισατηκα....και που ποτε δεν νοσησα....

τι να πω? δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν εμβολιαστηκα ουτε για ιλαρα ουτε για μαγουλαδες...τα βασικα μου ειχε κανει η μαμα μου..τετανο πολυμυελιτιδα αυτα δλδ που εκανα κι εγω στην κορη μου

τωρα πως οταν εμεινα εγγυος ειδαν οτι εχω αντισωματα για ερυθρα δεν ξερω..... :roll: και για ιλαρρα :roll: και για αλλα τεσπα που ποτε δεν εμβολισατηκα....και που ποτε δεν νοσησα....

τι να πω? δεν ξερω!

 

Καλέ κι εμένα μου βρήκαν αντισώματα για Ερυθρά χωρίς να την έχω περάσει και χωρίς να έχω κάνει εμβόλια και μάλιστα κατηγόρησα τη μανούλα μου οτι δεν θυμάται τι έχουμε περάσει και τι όχι :) Και μάλιστα μια ζωή ψάχναμε παιδάκι που να έχει Ερυθρά να με πάει να κολλήσω και δεν βρίσκαμε και πάντα το είχα άγχος όταν θα μείνω έγκυος τι θα κάνω :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σωστα αυτα που λετε κ συμφωνω σε καποια σημεια,αλλα μπορειτε να μου πειτε οτι για τα κρουσματα μυνηγγιτιδας που υπαρχουν στα σχολεια τα πιο πολλα παιδια ειναι αλλοδαπα που δεν εχουν εμβολιαστει,δεν ειναι κριμα να χανονται ψυχουλες ενω ξερεις οτι μπορεις να το αποφυγεις κ αυτα τα παιδια να ζουσαν κ να μην κολλουσαν κι αλλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σωστα αυτα που λετε κ συμφωνω σε καποια σημεια,αλλα μπορειτε να μου πειτε οτι για τα κρουσματα μυνηγγιτιδας που υπαρχουν στα σχολεια τα πιο πολλα παιδια ειναι αλλοδαπα που δεν εχουν εμβολιαστει,δεν ειναι κριμα να χανονται ψυχουλες ενω ξερεις οτι μπορεις να το αποφυγεις κ αυτα τα παιδια να ζουσαν κ να μην κολλουσαν κι αλλα.

 

Ναι αγαπητή μου έχεις δίκιο σχετικά με την μυνηγγίτιδα. Εμείς εδω λέμε ότι δεν ειναι όλα τα εμβόλια απαραίτητα αλλά κάποια. Και οι ομοιοπαθητικοί συνιστούν να κάνουμε αυτά τα οποία ειναι πιο χρήσιμα για τις πιο επικίνδυνες ασθένειες.

Κι εγω θα του κάνω κάποια και κοιτάω τι να γλιτώσω :)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σωστα αυτα που λετε κ συμφωνω σε καποια σημεια,αλλα μπορειτε να μου πειτε οτι για τα κρουσματα μυνηγγιτιδας που υπαρχουν στα σχολεια τα πιο πολλα παιδια ειναι αλλοδαπα που δεν εχουν εμβολιαστει,δεν ειναι κριμα να χανονται ψυχουλες ενω ξερεις οτι μπορεις να το αποφυγεις κ αυτα τα παιδια να ζουσαν κ να μην κολλουσαν κι αλλα.

 

Vann μου καλημερα...

καταρχας αυτο περι αλλοπαδα και μυνιγγητιδα δεν εχει δημοσιευτει επισημα απο καμια πηγη...αρα δεν ειναι βασιμο αυτο , απλα φημη που σπερνετε δεξια κι αριστερα με στοχο την τρομολαγνεια και τον εκφοβισμο....αλλωστε αν ειναι να πανε σχολειο και λεγετε οτι ο εμβολιασμος ειναι υποχρεωτικος λογικα θα τα εχουν εμβολιασει...

επισης αν επροκειτο για επιδημια οπως εχω προαναφερει θα υπηρχε όντως μαζικος υποχρεωτικος εμβολιασμο...πραγμα που ποτε δεν εγινε...αρα δεν μιλαμε για επιδημιες και για ουστιακο κινδηνο....

επισης το εμβολιο που κανουν τα παιδια για την μυνηγγιτιδα τα προστατευει απο ορισμενους τυπους της ασθαινειες κι οχι για ολους....όπως και το εμβολιο κατα του καρκινου της μητρας (του τραχυλου ειναι δεν ξερω για να ειμαι ειλικρηνης πολλα για αυτο γιατι ειναι φρεσκο στην αγορα και δεν το εχει ψαξει τοσο οσο θα ηθελα)...υπαρχουν 1000000 τυποι αυτου του καρκινου και αυτο το εμβολιο σε προστατευει απο εναν....

(αυτο ακουσα στις ειδησεις οταν πρωτοκυκλοφορησε..)

επιμενω ....δεν ειμαι καθετη .... εγω πχ θα ταξιδεψω σε 2 χρονια σε χωρα η οποια εχει υποχρεωτικο τον εμβολιασμο για καποια ασθαινεια και για να ταξιδεψει το παιδι μαζι μου θα πρεπει να του το εχω κανει αλλιως δενμπορει να μπει σε αυτην την χωρα....και οταν θα φτασει η ωρα εκει θα επιλεξω ή να μην παρω μαζι μου το παιδι ή να του το κανω....

Link to comment
Share on other sites

σε πληροφορω οτι του μυνηγγιτιδιοκοκου δεν ειναι υποχρεωτικο ειναι εξτρα εμβολιο οπως ειναι κ του πνευμονιοκοκου,θα σου πω επισης το εξης οτι της κουμπαρας μου το παιδι επαθε πνευμονια κ ειχε τον ιο του πνευμονιοκοκου παρολο που τον ειχε εμβολιασει, κ της ειπαν οι γιατροι οτι εαν δεν το εκανε θα ηταν πολυ πιο σοβαρα τα πραγματα,μεσα στην ευρωκλινικη τον φωναζαν ο Βασιλης ο γρηγορος γιατι τα καταφερε κ το ξεπερασε μεσα σε 15μερες κ ευτυχως γιατι ο οργανισμος του ηταν παρθενος στις αντιβιωσεις κ τον επιασαν κατευθειαν.Δεν λεω οτι ειναι κακο να μην κανεις εμβολια αλλα ουτε κ σε αυτον που τα κανει γιατι οπως εγραψα της κουμπαρας μου το παιδι παρα τον εμβολιασμο τελικα νοσησε,εγω σκεφτομαι την περιπτωση εαν δεν το ειχε κανει καθολυο τι θα γινοταν κ ποσο πιο βαρια θα μπορουσε να το περναγε

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σωστα αυτα που λετε κ συμφωνω σε καποια σημεια,αλλα μπορειτε να μου πειτε οτι για τα κρουσματα μυνηγγιτιδας που υπαρχουν στα σχολεια τα πιο πολλα παιδια ειναι αλλοδαπα που δεν εχουν εμβολιαστει,δεν ειναι κριμα να χανονται ψυχουλες ενω ξερεις οτι μπορεις να το αποφυγεις κ αυτα τα παιδια να ζουσαν κ να μην κολλουσαν κι αλλα.

 

....και οχι μονο κρουσματα μυνηγγιτιδας.Εγω θα συμφωνησω απολυτα με την Vann.Απλα εγω ακολουθω την παροιμια μας που λεει " φυλαγε τα ρουχα σου,για να'χεις τα μισα ( εστω)".

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ Ε :wink:

Επειδη μαλλον γραφαμε συγχρονως να προσθεσω οτι ναι δεν ειναι απαραιτητο οτι δεν θα νοσησει το παιδι απλα τα περναει πιο ηπια.Ενα παραδειγμα εγω φετος αποφασισα και του εκανα της γριπης,σας πληροφορω οτι δεν χρειαστηκε ουτε μια φορα να παρουμε εισπνεομενα και ουτε μια φορα αντιβιωση.Περυσι που δεν το καναμε τα ειχαμε ολα αυτα.

Προσφατα μιας πολυ φιλης το ανιψακι 5 χρονων "εφυγε" απο πνευμονιοκοκο :cry:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε πληροφορω οτι του μυνηγγιτιδιοκοκου δεν ειναι υποχρεωτικο ειναι εξτρα εμβολιο οπως ειναι κ του πνευμονιοκοκου,θα σου πω επισης το εξης οτι της κουμπαρας μου το παιδι επαθε πνευμονια κ ειχε τον ιο του πνευμονιοκοκου παρολο που τον ειχε εμβολιασει, κ της ειπαν οι γιατροι οτι εαν δεν το εκανε θα ηταν πολυ πιο σοβαρα τα πραγματα,μεσα στην ευρωκλινικη τον φωναζαν ο Βασιλης ο γρηγορος γιατι τα καταφερε κ το ξεπερασε μεσα σε 15μερες κ ευτυχως γιατι ο οργανισμος του ηταν παρθενος στις αντιβιωσεις κ τον επιασαν κατευθειαν.Δεν λεω οτι ειναι κακο να μην κανεις εμβολια αλλα ουτε κ σε αυτον που τα κανει γιατι οπως εγραψα της κουμπαρας μου το παιδι παρα τον εμβολιασμο τελικα νοσησε,εγω σκεφτομαι την περιπτωση εαν δεν το ειχε κανει καθολυο τι θα γινοταν κ ποσο πιο βαρια θα μπορουσε να το περναγε

 

Είδες πάλι σ'αυτό που έλεγα ερχόμαστε...ρίσκο έτσι κι αλλιώς!

Δεν ξέρεις όμως πως θα αντιδρούσε το παιδάκι αν ήταν ανεμβολίαστο έτσι δεν έχει και νόημα να το συζητάμε.

Αρρώστησε παρά τον εμβολιασμό αρα τρώνε το εμβόλιο και μπορεί να φάνε και την ασθένεια. Ειναι ρε γμτ πολύ φλου η κατάσταση. Γι'αυτο νομίζω η κάθε μαμα θα εμπιστευτεί το γιατρό της. Σίγουρα όμως δεν πρέπει να κρινουμε και εκείνους που ακολουθούν εναλλακτικές θεραπείες.

Link to comment
Share on other sites

με τον εμβολιασμου δεν σου λεει κανεις οτι θα το αποφυγεις την παιδικη ασθενεια,απλα εαν νοσησει θα το περασει πιο ελαφρια απο οτι ενα αλλο παιδι που δεν εχει εμβολιαστει,ουσιαστικα ο εμβολιασμος ειναι προληψη κ τιποτε αλλο,εμενα ο παιδιατρος σε καθε εμβολιο μου το τονιζει οτι το παιδι δεν ειναι προστατευμενο μπορει να κολλησει οποιαδηποτε παιδικη ασθενεια

Αρια εχεις δικιο αυτο με τους αλλοδαπους κ λαθος μου που το ανεφερα απλα ηθελα να τονισω οτι το συγκεκριμενο εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο δεν το κανει το ικα κ πρεπει να το πληρωσεις εξτρα.Απλα εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι εαν το εμβολιο σε καλυπτει εστω κ 5% στο να μην κολλησει το παιδι κατι δεν θα το κανεις?εγω δεν μπορω ρε κοριτσια να φανταστω το παιδι μου να υποφερει κ να ειναι αρρωστο κ να ξερω οτι εαν του ειχα κανει το εμβολιο ΜΠΟΡΕΙ κ να μην το ειχε περασει.Εμενα σαν ανθρωπος με σκοτωνει.Γι αυτο κ τις κανω τα εμβολια για την μια πιθανοτητα που μπορει να γλυτωσει την παιδικη ασθενεια

Link to comment
Share on other sites

yogini μου μαλλον γραφαμε συγχρονως και δεν ειδες και την δικη μου απαντηση για παιδακι με πνευμονιοκοκο.

Σαφως και δεν κρινεται κανενας εδώ, ετσι και αλλιως στο συγκεκριμενο τοπικ η συζητηση ειναι πολυ cool νομιζω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης σε τι ρισκαρεις εαν κανεις εμβολιο στο παιδι κ τι ρισκαρεις εαν δεν το κανεις?????????

για να μην παρεξηγηθω δεν θελω να κατηγορησω ουτε αυτους που δεν κανουν εμβολια αλλα ουτε κ αυτους που κανουν,απλα αποψεις ανταλλαζουμε κ τιποτε αλλο,οπως εχουμε γραψει αλλωστε ο καθε γονιος κανει οτι νομιζει καλυτερο για τα παιδια του

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...