Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβος για σαλμονελα


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα εχω καιρο να γραψω αλλα σας διαβαζω καθημερινα.Ειμαι στον 5ο μηνα κ ολα πανε μια χαρα.Αλλα σημερα εκανα μια βλακεια.Το απογευμα εφτιαξα ενα κε'ι'κ κ απ τη βιασυνη μου χωρις να το καταλαβω δοκιμασα λιγο ωμο.Οταν συνηδητοποιησα τι εκανα τρελλαθηκα φοβηθηκα για σαλμονελα απ τα αυγα.Πηρα τον γιατρο κ μου ειπε να μην το ξανακανω κ οτι τωρα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα μονο περιμενουμε κ βλεπουμε αν κολλησα.Απο εκεινη την ωρα δεν μπορω να ηρεμησω αν παθουμε κατι θα τρελλαθω.Εχει συμβει σε καμια κατι τετοιο?Κοριτσια βοηθηστε δεν μπορω να ηρεμησω.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλα βρε κοπελα μου ηρεμησε , σιγα τι εφαγες ? υπερβολικο τον βρισκω το γιατρο , δεν εφαγες ωμο κιμα ή κοτοπουλο , λιγο κεικ σιγα . Εχουμε φαει και εχουμε φαει σαν παιδια ζυμη κεικ , και στα παιδια μου δεινω οταν κανω .Μην φτανουμε σε υπερβολες .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι σημερα που ηρεμησα λιγο, ισως να με φοβησε κ να ηταν υπερβολικος.Και πριν την εγκυμοσυνη οταν εφτιαχνα κεικ παντα θα δοκιμαζα ειδικα αυτο με τη σοκολατα.Παντως οπως κ να χει σ'αυτη τη φαση πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικες,δεν ξερεις ποτε τι γινεται.ευχομαι καλη εγκυμοσυνη σε ολες κ με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου κατανοώ το άγχος σου και την αγωνία σου, αλλά ειλικρινά δεν νομίζω να έγινε το κακό με μια κουταλίτσα ζύμη που δοκίμασες. Καλά έκανε ο γιατρός σου και σου είπε να μην το ξανακάνεις, αλλά όχι και να σε μπριζώνει τόσο πολύ. Ηρεμήσα γιατί πιο πολύ κακό θα σου κάνει το άγχος μέχρι να πάρεις τα αποτελέσματα, παρά η ζύμη που έφαγες. Κι εμένα μο κόλλησε τώρα να ξανακάνω για τοξόπλασμα γιατί δεν έχω αντισώματα, οπότε μπορώ να καταλάβω το άγχος σου! Τόσο σκ@τ@ τρώγαμε σε όλη μας τη ζωή, ε αμα είμαστε τόσο γκαντέμες και κολλήσουμε κάτι τώρα με την μια βλακεία ή παρασπονδία που θα κάνουμε, τι να πω!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εντα3ει βρε κοριτσια ηρεμηστε λιγακι , εγκυες ειμαστε οχι εκτεθιμενες σε καθε αρρωστεια εκει ε3ω , ουτε μπαινουμε σε γυαλα , βασικα και ολη τη ζυμη να ετρωγες παλι δεν νομιζω οτι θα ειχες θεμα . Δηλαδη αμα δεν ειμαστε εγκυες επιτρεπεται να αρρωστησουμε απο σαλμονελα και τωρα δεν κανει ??? κοινη λογικη βασικα , εδω σας λεω στα παιδια μου το δεινω 1-2 κουταλιες και το λατρευουνε , παλια οι μαμαδες μας μας εκαναν αυγο χτυπημενο με κακαο και το τρωγαμε ετσι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ισως εχετε δικιο, αλλα ξερετε πως ειναι το μυαλο(τουλαχιστον το δικο μου)ετσι κ μπεις στο τριπακι να σκεφτεις κατι κ αυτο νομιζεις οτι ειναι ανησυχητικο,ε τοτε δυσκολα φευγει.Οπως κ να χει με καθησυχασατε αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Εντα3ει βρε κοριτσια ηρεμηστε λιγακι , εγκυες ειμαστε οχι εκτεθιμενες σε καθε αρρωστεια εκει ε3ω , ουτε μπαινουμε σε γυαλα , βασικα και ολη τη ζυμη να ετρωγες παλι δεν νομιζω οτι θα ειχες θεμα . Δηλαδη αμα δεν ειμαστε εγκυες επιτρεπεται να αρρωστησουμε απο σαλμονελα και τωρα δεν κανει ??? κοινη λογικη βασικα , εδω σας λεω στα παιδια μου το δεινω 1-2 κουταλιες και το λατρευουνε , παλια οι μαμαδες μας μας εκαναν αυγο χτυπημενο με κακαο και το τρωγαμε ετσι .

 

το θέμα δεν είναι στην ποσότητα, αν τα αυγά ήταν μολυσμένα και μικρή ποσότηα αρκεί. Και σαφώς είναι πολύ διαφορετικό να πάθεις σαλμονέλλα όταν δεν είσαι έγκυος και να ταλαιπωρηθείς μέχρι να αναρρώσεις, και άλλο να την πάθεις στην εγκυμοσύνη και να χάσεις το μωρό (μην ανησυχεί η θεματοθέτρια, αν είχε γίνει κάτι θα είχε φανεί ήδη, μια χαρά είναι). Εννοείται ότι δεν μπαίνουμε στη γυάλα, απλά τηρούμε κάποιες απλές προφυλάξεις.

 

Αλλά ξαναλέω, δεν έχει φόβο η κοπέλα ούτε λόγο να ανησυχεί, αυτά τα πράγματα φαίνονται σχεδόν αμέσως.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει η kinkazouzou ειναι..δυστυχως

Παντως οι πιθανοτητες για να παθει καποιος τοξοπλασμα δεν ειναι τοσο λιγες

Κοριτσια καλο ειναι να μην δινεται στα παιδια να δοκιμαζουν τη ζυμη με τα αυγα..ειναι φοβερη η ταλαιπωρια που θα υποστουν αν το παθουν

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...