Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος μετά το γάλα και μερικές γουλίτσες


dimixris

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε λιγάκι την άποψη σας στο θέμα που με απασχολεί. Λοιπόν το μωράκι μου έκλεισε τον 4 μήνα και πίνουμε ξένο γάλα δυστυχώς :( Almiron 1 όμως τον τελευταίο καιρό λίγο πρίν ολοκληρώσουμε το γεύμα μας κοκκινίζει σφίγγεται και κλαίει συνήθως μέχρι να ρευτεί, μερικές φορές μου βγάζει και γουλίτσες ποτέ όμως ρουκέτες, ο γιατρός μου σύστησε να κάνω μίξη Almiron ar με το Almiron 1 αλλά εγώ το φοβάμαι για το θέμα διάρροιας διότι είμαστε 6 κιλακια..αλλα και για πόνους λόγω του ότι βασανιστήκαμε με κολικούς στις αρχές.. έχει αντιμετωπίσει καμία κάτι παρόμοιο λέτε να έχει δυσανεξία αλλα δεν έχω καμία άλλη ένδειξη γιαύτο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν γεννησα μου ειχαν δωσει απο το μαιευτηριο και εμενα το αλμιρον το οποιο στο μηνα πανω το αλλαξα.δεν μου εκανε κακα για κανα δυο μερες και οταν μου εκανε μετα απο πολυ σφιξιμο τα εκανε σκληρα δηλαδη ειχσ δυσκοιλιοτητα.η παιδιατρος μου μολις της το ειπα μου ειπε οτι τουλαχιστον το 80% των μωρων καποιο θεμα θα εχει παντα με αυτο το γαλα(δεν θυμαμαι συγκεκριμενα)και μου ειπε οτι δεν ενδεικνειτε για τοσο μικρα μωρακια σε αντιθεση με το αλμιρον δυο το οποιο το δινεις αργοτερα και ειναι μια χαρα σαν γαλα δευτερης βρεφικης ηλικιας.το οτι το μωρο βγαζει γουλιτσες δεν πειραζει αλλα εγω στη θεση σου θα αλλαζα αμεσως γαλα καθως συμφωνα με αυτα που λες τον ενοχλει το γαλα σιγουρα.το καταλληλο γαλα βεβαια θα στο δωσει μονο ο παιδιατρος σου και πιστευω οτι δεν τιθετε θεμα μιξεων γαλακτος κτλ ντε και καλα με το αλμιρον.παρε και δευτερη γνωμη απο αλλο παιδιατρο οπωσδηποτε για να εισαι και εσυ πιο σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

lelaki1980, αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου πραγματικά, δεν ξέρω κάτι για το almiron 1 αλλά ο παιδίατρος μου είναι πολύ καλός και ίσως ο καλύτερος στην περιοχή μου, ωστόσο σήμερα τον ξανά πήρα τηλ. και μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το γάλα, δεν ξέρω πάλι θα το δω στην πορεία μίλησα και με άλλες φίλες μου που είχαν παρόμοιο θέμα και ότι ο γιατρός μας τις συνέστησε να κάνουν μίξη και τους βοήθησε. θα δω εσύ και όποια άλλη θέλει ας μου προτείνει κάποιο γάλα. ωστόσο αλλαγή μόνη μου δεν κάνω. φιλιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε δεν αλλαζουμε ποτε μονες μας γαλα αλλωστε το εγραψα και στο ποστ μου.παρακολουθα το λοιπον πως θα παει με την μιξη και περιμενουμε νεοτερα σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω της εδινα αλμιρον ηα της το ειχα παρει για τους κολικους αλλα εδω κ 10 μερες η μικρουλα ειχε διαροια μετα απο καθε γευμα κ συνολικα την ημερα 7-8 φορες χωρις να ειναι ανυσυχη αλλα εγω εσκαγα απο τη στενοχωρια μου ετσι μου ειπε η γιατρος να την γυρισω στο απλο...ομως απο εκεινη την μερα που την πηγα στο απλο καθε φορα που πινει ψιλοσφιγκεται κ μου μουγκριζει (βεβαια κακα της τωρα κανει κανονικα 1-2 φορες την μερα αλλα βγαζει κ γουλιτσες) οποτε πηρα το φρεζιλακ να της το δοκιμασω μηπως της αρεσει πιο πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα, εγώ πάντως το θέμα το έλυσα χωρίς ανάμειξη γάλακτος, απλά είχα διαβάσει ότι μια άλλη κοπέλα που είχε πρόβλημα με το γάλα σήκωνε το μωρό αμέσως μετά το γεύμα και έτσι απο τότε που το κάναμε ούτε γουλίτσες είχαμε ούτε γκρίνιες.τώρα βέβαια ξεκινήσαμε με στερεές τροφες και είμαστε μια χαρά...πάντως εγώ απο δω και πέρα θα ακολούθω το ενστικτό μου αν παρατηρήσουμε τα μωράκια μας θα καταλάβουμε τι έχουν πραγματική ανάγκη και φυσικά πάντα με την συγκατάθεση του γιατρού μας... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ο γιός μου είναι ενός μήνα... Όλα είναι μια χαρά εκτός από την ώρα του φαγητού. Μετά απο κάθε γεύμα και αφού έχει περάσει κάνα μισάωρο αρχίζει το σφίξιμο και το κλάμα...:-( τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...