Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχω ακόμα μια απορία. Ο ομοιοπαθητικός μου έγραψε "κολπικές πλύσεις με καλέντουλα" για μυκητίαση. Έχετε υπόψη αν και πώς τη διαλύω και πόσες φορές την ημέρα γίνονται;

 

Επειδή είχα πολύ συχνά προβλήματα έβαζα 1 κουταλιά της σούπας και γέμιζα το υπόλοιπο με νερό (χλιαρό αλλιώς στο κρύο το παθαίνεις το σοκ). Πρωί βράδυ το έκανα και τώρα αν καμιά φορά νομίζω πως έχω ενόχληση μπορεί να το ξανακάνω, κυρίως βράδυ πριν κοιμηθώ.

 

Πασχαλιτσάκι το ομοιοπαθητικό που λες, το δίνει φίλη μου στα παιδιά της και μου έχει πει ότι κάνει καλή δουλειά. Το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω στον δικό μου όταν θα έρθει η ώρα του παιδικού σταθμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πασχαλιτσάκι το ομοιοπαθητικό που λες, το δίνει φίλη μου στα παιδιά της και μου έχει πει ότι κάνει καλή δουλειά. Το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω στον δικό μου όταν θα έρθει η ώρα του παιδικού σταθμού.

 

 

Οταν έρθει με το καλό η ώρα που θα αποφασίσεις να ξεκινήσεις την ομοιοπαθητική στον μικρό,

 

θα πρέπει να τον πας σε ομοιοπαθητικό γιατρό για να του βρει

το "δικό του" φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν έρθει με το καλό η ώρα που θα αποφασίσεις να ξεκινήσεις την ομοιοπαθητική στον μικρό,

 

θα πρέπει να τον πας σε ομοιοπαθητικό γιατρό για να του βρει

το "δικό του" φάρμακο.

 

Χα χα

ομοιοπαθητική του ξεκίνησα από την στιγμή που γεννήθηκε!!!

(aconitum 1M διαλυμένο σε νερό ,λίγο του έβρεξα τα χειλάκια, για την ταλαιπωρία της γέννας)

Το φάρμακό του για την ώρα το έχουμε βρει, μεγαλώνοντας θα δούμε πως θα αλλάζει.

Σε μένα η μητέρα μου,μου ξεκίνησε ομοιοπαθητική από την ηλικία των 5 ετών (άργησε δηλαδή κατά τα δικά μου κριτήρια).

 

μιρικι, και στο 38,5 που μου έκανε μία φορά από εμβόλιο και δεν είχα προλάβει να δώσω ομοιοπαθητικό, κατευθείαν μπανάκι. Μόνο 5 ώρες κράτησε ο πυρετός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. 38,3 έχει και σκέφτηκα μήπως ήμουν υπερβολική. Από το πρωί δύο κάναμε, αλλά ξανανεβαίνει. Μίλησα με την ομ και θα του δώσω και το δικό του, αν και είμαι σίγουρη ότι είναι από τα δόντια έχει ξανασυμβεί και κράτησε 12 ώρες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα χα

ομοιοπαθητική του ξεκίνησα από την στιγμή που γεννήθηκε!!!

(aconitum 1M διαλυμένο σε νερό ,λίγο του έβρεξα τα χειλάκια, για την ταλαιπωρία της γέννας)

Το φάρμακό του για την ώρα το έχουμε βρει, μεγαλώνοντας θα δούμε πως θα αλλάζει.

Σε μένα η μητέρα μου,μου ξεκίνησε ομοιοπαθητική από την ηλικία των 5 ετών (άργησε δηλαδή κατά τα δικά μου κριτήρια).

 

μιρικι, και στο 38,5 που μου έκανε μία φορά από εμβόλιο και δεν είχα προλάβει να δώσω ομοιοπαθητικό, κατευθείαν μπανάκι. Μόνο 5 ώρες κράτησε ο πυρετός.

 

ομοιοπαθητικό φάρμακο για τον πυρετό του εμβολίου εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

οχι ομοιοπαθητικό φάρμακο για πριν και μετά το εμβόλιο για τις τυχόν παρενέργειες.εμάς μας έχει φτιάξει ένα δικό της και όλα καλά.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Eμείς αφού αποφασίσαμε να κάνουμε επιλεκτικά κάποια εμβόλια

(γιατί δυστυχώς δεν έχουμε τα κότσια να μην κάνουμε καθόλου!)

 

ρωτήσαμε τον Κ. και μας είπε

μετά απο κάθε εμβόλιο να παίρνουμε το Thuja

 

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω γιαυτό?

Είναι για τον υδράργυρο???..........

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω. Είμαι άπιστος Θωμάς εκ πεποιθήσεως. Μου βγαίνει πια αντανακλαστικά. Επίσης με τους πάσης φύσεως γιατρούς εκνευριστικά επιφυλακτική. Δεν εμπιστεύομαι ούτε τη σκιά μου.

 

Εντάξει ξεπεράσαμε κι εμείς λαρυγγίτιδα με ομοιο.Δεν έχω πεισθεί ακόμη ότι τα κάνει όλα και συμφέρει, αλλά χμμμμμμμ. Κάτι έγινε.

 

Soevan07 και mesastoura ευχαριστώ πολύ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμείς αφού αποφασίσαμε να κάνουμε επιλεκτικά κάποια εμβόλια

(γιατί δυστυχώς δεν έχουμε τα κότσια να μην κάνουμε καθόλου!)

 

ρωτήσαμε τον Κ. και μας είπε

μετά απο κάθε εμβόλιο να παίρνουμε το Thuja

 

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω γιαυτό?

Είναι για τον υδράργυρο???..........

 

το εχω ξανακουσει κ νομιζω πως ναι.

επειδη κ εμεις μαλλον στρεφομαστε προς επιλεκτικο εμβολιασμο, θα σου στειλω ενα μειλ για το θεμα...

 

miriki καθολου ηλιθια ερωτηση....πανω απο 38.5 με 39 κανεις μπανακι (κ κομπρεσες-αν καθεται!) αφου ξεπερασατε πρωτη ( ; ) λαρυγγιτιδα με ομοιο, ειστε τρομεροι:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως, πάρα πολλές λαρυγγίτιδες τις ξεπεράσαμε μόνο με όμοιο.

 

DaF θέλω και εγώ μέιλ !!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξανακουσει κ νομιζω πως ναι.

επειδη κ εμεις μαλλον στρεφομαστε προς επιλεκτικο εμβολιασμο, θα σου στειλω ενα μειλ για το θεμα...

 

Aνυπομονώ!

Εαν μπορείς βάλτο και στο τόπικ με τα εμβόλια να το έχουμε κι εδώ! :wink:

 

 

DaF θέλω και εγώ μέιλ !!!

 

Mαράκι, κι εσείς επιλεκτικό εμβολιασμό κάνετε??

Παίρνετε κάποιο ομοιοπαθητικό μετά απο κάθε εμβόλιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο άντρας μου κάνει ομοιοπαθητική και στην τελευταία επίσκεψη, ο γιατρός του έδωσε κάτι χάπια για τα παιδιά τα οποία πρέπει να τα παίρνουν κάθε δώδεκα μέρες νηστικοί. Το μόνο που του είπε είναι να μην κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης, και να μην τους δώσουμε κορτιζόνη. Ο μεγάλος ήταν μια εβδομάδα άρρωστος με φαρυγγίτιδα και υψηλό πυρετό. Πήρε κανονικά αντιπυρετικά, ντεπόν και αλγκοφρέν και αντιβίωση. Επειδή είμαι παντελώς άσχετη με την ομοιοπαθητική, αλλά και δεν μπορούσα να βρω τον ομοιοπαθητικό το προηγούμενο σαββατοκύριακο, τελικά ισχύουν τα χάπια ή τα παίρνουν άδικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο άντρας μου κάνει ομοιοπαθητική και στην τελευταία επίσκεψη, ο γιατρός του έδωσε κάτι χάπια για τα παιδιά τα οποία πρέπει να τα παίρνουν κάθε δώδεκα μέρες νηστικοί. Το μόνο που του είπε είναι να μην κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης, και να μην τους δώσουμε κορτιζόνη. Ο μεγάλος ήταν μια εβδομάδα άρρωστος με φαρυγγίτιδα και υψηλό πυρετό. Πήρε κανονικά αντιπυρετικά, ντεπόν και αλγκοφρέν και αντιβίωση. Επειδή είμαι παντελώς άσχετη με την ομοιοπαθητική, αλλά και δεν μπορούσα να βρω τον ομοιοπαθητικό το προηγούμενο σαββατοκύριακο, τελικά ισχύουν τα χάπια ή τα παίρνουν άδικα?

Πως τα έδωσα τα χάπια ? Χωρίς να δει τα παιδιά ? Μου κάνει λίγο περίεργο.........:shock::shock::shock:

 

Επίσης και η αντιβίωση ..........:confused::confused::confused:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα είδε τα παιδιά. Απ ότι κατάλαβα είναι χάπια για πρόληψη, για να μην αρρωστήσουν το χειμώνα. Τα ξεκινήσαμε πριν από λίγο καιρό, και θα τα σταματήσουμε τον Απρίλιο. Την αντιβίωση μας την έδωσε η παιδίατρος που τον πήγα και τον είδε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Ο άντρας μου κάνει ομοιοπαθητική και στην τελευταία επίσκεψη, ο γιατρός του έδωσε κάτι χάπια για τα παιδιά τα οποία πρέπει να τα παίρνουν κάθε δώδεκα μέρες νηστικοί. Το μόνο που του είπε είναι να μην κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης, και να μην τους δώσουμε κορτιζόνη. Ο μεγάλος ήταν μια εβδομάδα άρρωστος με φαρυγγίτιδα και υψηλό πυρετό. Πήρε κανονικά αντιπυρετικά, ντεπόν και αλγκοφρέν και αντιβίωση. Επειδή είμαι παντελώς άσχετη με την ομοιοπαθητική, αλλά και δεν μπορούσα να βρω τον ομοιοπαθητικό το προηγούμενο σαββατοκύριακο, τελικά ισχύουν τα χάπια ή τα παίρνουν άδικα?

 

τα παιδιά πρώτη φορά κάνουν ομοιό? αν ναι πρέπει οπωσδήποτε να βρεις τον γιατρό και να του πεις τι τα έδωσες.Τώρα τα καψουλάκια (μόνο το μέσα παίρνουμε) καλά θα κάνεις να τα συνεχίσεις γιατί έχουν μακροχρόνια δράση και απ'ότι κατάλαβα είναι για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού οπου ήδη τώρα που γράφουμε ο οργανισμός τους είναι ταλαιπωρημένος και για να αποφύγεις οποιαδήποτε υποτροπή.Οταν μιλήσεις με τον γιατρό "πες του" την λίγο ο καιρός είναι δύσκολος πλέον και δεν είναι σωστό να μην βγαίνει στο τηλέφωνο.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

αχ νομιζω δεν με καταλαβατε:roll::mrgreen: θα στειλω στη soevan προσωπικο μειλ (η κ σε ολες, στη λιστα ειστε!) για τις σκεψεις ΜΟΥ σε σχεση με τον επιλεκτικο εμβολιασμο , δυστυχως δεν εχω κατι χρησιμο στα χερια μου να προτεινω αυτη τη στιγμη!!μονο αποριες και αμφιβολιες!!!

 

Ελα να τα πούμε!!

Να μοιραστούμε τον πόνο μας και τις ανησυχίες μας!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

mesastoura ξέρεις κάτι εσύ γιαυτό??

 

 

Eμείς αφού αποφασίσαμε να κάνουμε επιλεκτικά κάποια εμβόλια

(γιατί δυστυχώς δεν έχουμε τα κότσια να μην κάνουμε καθόλου!)

 

ρωτήσαμε τον Κ. και μας είπε

μετά απο κάθε εμβόλιο να παίρνουμε το Thuja

 

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω γιαυτό?

Είναι για τον υδράργυρο???..........

Link to comment
Share on other sites

η THUJA βοηθαει τον οργανισμο μετα τον εμβολιασμο να ανασυγκροτηθει και να μην μπερδευτει με τους ιους των εμβολιων. αυτο μου ειχε πει ο ομοιοπαθητικος μου.

και μαλιστα προσθεσε" δυστυχως δεν απενεργοποιει το εμβολιο".

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

thuja δίνω κι εγώ στον μικρό μου μετά από κάθε εμβόλιο. Στο 2ο είπα να μην δώσω, μου ανέβασε πυρετό 38,5 οπότε και έδωσα κατευθείαν. Ο πυρετός κράτησε μόνο 5 ώρες τελικά. Από τότε δεν το παραλείπω. Κι αν το καθυστερήσω μου το θυμίζει η ΓΟΠ (τα εμβόλια τον πειράζουν στο στομάχι όπου προφανώς έχει ευαισθησία).

Thuja παίρνει και η πεθερά μου με καρκίνο 4ου σταδίου μπας και μειωθούν κάπως οι παρενέργειες της χημειοθεραπείας (εδώ θα σας ενημερώσω εν καιρώ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ομοιοπαθητικά σωστό να δίνουμε ένα φάρμακο χωρίς αναλυτική εξέταση της περίπτωσης, για παράδειγμα το thuja που λέμε εδώ. Φυσικά υπάρχουν και γενικοί κανόνες που ισχύουν και παίζουν εύκολα π.χ. arnica για κακώσεις, αλλά αν έχουμε πόνο μετά από ακινησία (π.χ. το πρωί) αλλάζει το φάρμακο.

Μην το κάνουμε και εδώ ... η θεία μου πήρε το τάδε και έγινε αμέσως καλά, πάρτο και εσύ, είναι πολύ καλό!

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ομοιοπαθητικά σωστό να δίνουμε ένα φάρμακο χωρίς αναλυτική εξέταση της περίπτωσης, για παράδειγμα το thuja που λέμε εδώ. Φυσικά υπάρχουν και γενικοί κανόνες που ισχύουν και παίζουν εύκολα π.χ. arnica για κακώσεις, αλλά αν έχουμε πόνο μετά από ακινησία (π.χ. το πρωί) αλλάζει το φάρμακο.

Μην το κάνουμε και εδώ ... η θεία μου πήρε το τάδε και έγινε αμέσως καλά, πάρτο και εσύ, είναι πολύ καλό!

 

mesastoura πολύ σωστό αυτό που λες.

 

Αλλά το thuja κατάλαβα οτι μας το έδωσαν έτσι, αβλεπεί:

Μας το πρότεινε πρώτα ο συνεργάτης του

(που είχε μπροστά του το ιστορικό μας)

 

κι εγώ για επιβεβαίωση πήρα τον Κ.την επόμενη ημέρα

και χωρίς να με ρωτήσει τίποτα για την ιδιοσυγκρασία μας

μας πρότεινε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να μην το κάνουμε κανόνα και σωστά όπως γράφεις να παίρνουμε επιβεβαίωση από τον γιατρό ακόμα και όταν είμαστε σίγουροι.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ομοιοπαθητικά σωστό να δίνουμε ένα φάρμακο χωρίς αναλυτική εξέταση της περίπτωσης, για παράδειγμα το thuja που λέμε εδώ. Φυσικά υπάρχουν και γενικοί κανόνες που ισχύουν και παίζουν εύκολα π.χ. arnica για κακώσεις, αλλά αν έχουμε πόνο μετά από ακινησία (π.χ. το πρωί) αλλάζει το φάρμακο.

Μην το κάνουμε και εδώ ... η θεία μου πήρε το τάδε και έγινε αμέσως καλά, πάρτο και εσύ, είναι πολύ καλό!

 

Κατόπιν σύστασης του ομοιοπαθητικού γιατρού πάντα. Αν ήταν αλλιώς...

Και φυσικά στην δική μας περίπτωση κανείς δεν πριμένει να γίνει καλά, απλώς αυτοί οι λίγοι μήνες που μείναν να είναι το ανθρωπίνως δυνατό καλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν είναι βαριές οι περιπτώσεις αυτές τις βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες. Δηλαδή τι μπορεί να προσφέρει η ομοιοπαθητική στα .. τελευταία στάδια. Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα αν μπορείς (με ότι τρόπο θα ήθελες).

Φαντάζομαι πως έχεις διαβάσει http://www.vithoulkas.com/el/component/content/article/2159-euthanasia-and-homeopathy.html

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...