Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόφραξη δακρυικού πόρου


may23

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια κορη κοντά ενός έτους που από νεογέννητη έχει βουλωμένο το δακρυικό πόρο του δεξιού ματιού. Ο παιδιπατρος μας έλεγε να περιμένουμε μέχρι να χρονίσει, μήπως και ανοίξει μόνος του, με κάποιες μαλάξεις κ μασάζ που κάναμε, όμως μέχρι σήμερα δεν υπάρχει βελτίωση. Έτσι σήμερα που την πηπγαμε στον οφθαλμίατρο, κανονίσαμε την άλλη βδομάδα να κάνουμε την απόφραξη.

Μας εξήγησε οτι σα διαδικασία είναι σύντομη, απλώς χρειάζεται νάρκωση και αυτό με προβληματίζει. Τέλοσπάντων θα την κάνουμε να ξεμπερδεύουμε κ να ησυχάσει κ το μωρό που ταλαιπωρείται αρκετά.

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία να μου πει, τί έπεται της επέμβασης, εννοώ αν θα βάζουμε κολλύρια, για πόσο κτλ και κυρίως αν θα έχει επιτυχία η απόφραξη με τη μία ΄η θα χρειαστούμε επανάληψη; (Ο γιατρός μας είπε οτι σε αυτην την ηλικία, η επιτυχία της πρώτης επέμβασης φτάνει σε ποσοστό το 95%)

Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες γνώμες!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.

Και εμείς είχαμε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Την επέμβαση την κάναμε στο Παίδων όταν ήμασταν 7 μηνών και πήγαν όλα μια χαρά.Σήμερα είμαστε 5 μισι χρονών και δεν έχει υπάρξει από τότε κάποιο πρόβλημα στο ματάκι μας.Εύχομαι και σε εσάς να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία πρώτα απ' όλα με την επέμβαση!

 

Πες μου κάτι, τι συμπτώματα είχε το μωρό; Ο δικός μου (είναι 2,5 μηνών) έχει σχεδόν πάντα τσίμπλες στο ένα ματάκι - κάποια στιγμή δεν μπορούσε να το ανοίξει καν! Δοκιμάσαμε δύο φορές x 3 μέρες κολλύριο και πλύσεις με χαμομήλι ή φυσιολογικό ορό τον υπόλοιπο καιρό, καθαρίζει για λίγο αλλά επανέρχεται.

 

Η παιδίατρος σύστησε κι αυτή ελαφρές μαλάξεις μήπως τυχόν είναι απόφραξη του πόρου, αν συνεχιστεί ως τους 8 μήνες είπε θα δούμε τι θα κάνουμε. Εσείς είχατε κάτι ανάλογο; :(

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καναμε και εμεις χειρουργειο οταν ηταν περιπου 11μηνων στο παιδων πεντελης μετα για λιγο βαζαμε κολυριο αν θυμαμαι καλα.το παιδι μετα εγινε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Supergirl εμενα ο γιατρος μου ειχε δωσει στην αρχη τομπρεξ και μετα τομπρατεξ,επισης δεν με αφηνε να το πλενω με χαμομηλι γιατι λεει μπορει το ανθος χαμομηλιου να το κανει χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή επιτυχία πρώτα απ' όλα με την επέμβαση!

 

Πες μου κάτι, τι συμπτώματα είχε το μωρό; Ο δικός μου (είναι 2,5 μηνών) έχει σχεδόν πάντα τσίμπλες στο ένα ματάκι - κάποια στιγμή δεν μπορούσε να το ανοίξει καν! Δοκιμάσαμε δύο φορές x 3 μέρες κολλύριο και πλύσεις με χαμομήλι ή φυσιολογικό ορό τον υπόλοιπο καιρό, καθαρίζει για λίγο αλλά επανέρχεται.

 

Η παιδίατρος σύστησε κι αυτή ελαφρές μαλάξεις μήπως τυχόν είναι απόφραξη του πόρου, αν συνεχιστεί ως τους 8 μήνες είπε θα δούμε τι θα κάνουμε. Εσείς είχατε κάτι ανάλογο; :(

 

Supergirl το θέμα μας ξεκίνησε κοντά στους δύο μήνες. Όοως λες και σύ, ενφάνιζε τσίμπλα, την καθαρίζαμε κ μετά πάλι από την αρχή. Επίσης ειχε δακρύρροια μαζί με βλέννες. Ο παιδίατρος καταλαβαίνει πότε πρόκειται για απόφραξη. Δεν εχουμε βαλει ποτέ φαρμακευτικό κολλυριο μέχρι σήμερα, μόνο ορό, ουτε καν χαμομήλι. Με τις μαλάξεις δεν ειχε καμία διαφορά.

Θα το δείτε στην πορεία πως θα εξελιχθεί.

Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις απαντήσεις, με καθησυχάσατε. Να ρωτήσω κ κατι τελευταίο; Μου ειπε ο γιατρός οτι θα χρειαστεί νάρκωση; Θα δώσουν λεει κατι εισπνεόμενο για να κοιμηθεί το μωρό. Ετσι έγινε κ στις δικές σας περιπτώσεις;

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε το ίδιο θέμα από νεογέννητο..με τη μικρή μου..

η πρωτη παιδίατρος του παίδων είπε εγχειριση, πήγαμε στην Χρούσου που είναι τοπ στον τομέα της , μας άφησε ως τους 15 μήνες και το ξεπέρασε ..ναναι καλά η γυναίκα...μονο που βρίσκεις πολύ δύσκολα ρνβ...

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε το ίδιο θέμα από νεογέννητο..με τη μικρή μου..

η πρωτη παιδίατρος του παίδων είπε εγχειριση, πήγαμε στην Χρούσου που είναι τοπ στον τομέα της , μας άφησε ως τους 15 μήνες και το ξεπέρασε ..ναναι καλά η γυναίκα...μονο που βρίσκεις πολύ δύσκολα ρνβ...

 

Πώς το ξεπεράσατε; Με τις μαλάξεις; Δλδ ξαφνικά άνοιξε; Κάνατε καθημερινά και με μεγάλη δύναμη; Φοβάμαι πολύ τη μέθη...

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, και εμείς στη κυριά Χρούσου πήγαμε.Κάναμε την επέμβαση όταν ήταν 15 μηνών. Κολλύριο άν θυμάμαι καλά για 1 εβδαμάδα.Στην αρχή ανα 3-4 ώρες ακόμα και τη νύχτα μασ έιχε πεί αν ήταν δυνατόν για τις 2-3 πρώτες μέρες. Το μόνο που με είχε αγχώσει είναι ότι άμεσα δε π ρέπει να αρρωστήσει γιατί μύτη και μάτι κάπου συνδέονται και με ένα μπουκωματάκι μπορεί ξανα γίνει (την πρώτη εβδομάδα). Κατα τα άλλα όλα καλά. Και εγώ τη νάρκωση φοβόμουν αλλα τελικά όλα καλά. Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Μέθη κάνουν στην αρχή και μετά κανονική νάρκωση (και έγω έτσι είχα καταλάβει ότι θα γίνει με μέθη αλλα δεν...) . Οτιδήποτε άλλα είναι επικίνδυνο. Το μώρο πρέπει να είναι πάντα έτοιμο για διασωλήνωση γιατί δεν ξέρουν άν έχει αλλεργία σε κάτι. Ετσι μας εξήγησαν και έτσι λέω.

 

Πάντως σκέψου οτι η νάρκωση είναι ρουτίνα, τη κάνουν ακόμα και για αξονικές/μαγνητικές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dez σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Μετά από πόσην ώρα ξυπνάει το μωρό;

Αυτό με το κρυολόγημα ακούγεται φυσιολογικό καθότι όλα αυτά επικοινωνούν μεταξύ τους.

Μα γιατί και νάρκωση ρε γμτ; Θέλω να πω οτι μου εξήγησαν οτι σαν επέμβαση κραταει ένα τεταρτο. Όσο για αυτό που λες για τις αξονικες/ μαγνητικες, ναι δυστυχώς ισχύει.

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ένα απο τα διδυμάκια μου (άσχετο...αλλά έχουν την ίδια ακριβώς ηλικία με τη μικρούλα σου:D) είχε φραγμένο τον πόρο. Απο το μαιευτήριο ακόμα του είχαν ξεκινήσει σταγόνες. Δοκιμάσαμε κολλυρια αντιβιοτικά, μαλαξεις τα πάντα....ο οφθαλμίατρος που τον είδε ξανά τον Ιούλιο μας είπε να κανονίσουμε χειρουργείο για τον Σεπτέμβρη. Η παιδίατρος μας επέμενε να περιμένουμε να περάσει το πρώτο έτος κ να το ξαναδούμε. Τελικά άνοιξε μόνος του ο πόρος. Δεν έβαλα τίποτα ξανά, το μόνο που έκανα κάθε πρωί με μια γαζα αποστειρωμένη κ φυσιολογικό όρο το έπλενα κ του εκανα μασαζακι στη γωνία του ματιού. Μήπως να περιμένεις λίγο ακόμα; Ποτέ δε ξέρεις, μπορεί κ να τη γλιτώσετε όπως εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα απο τα διδυμάκια μου (άσχετο...αλλά έχουν την ίδια ακριβώς ηλικία με τη μικρούλα σου:D) είχε φραγμένο τον πόρο. Απο το μαιευτήριο ακόμα του είχαν ξεκινήσει σταγόνες. Δοκιμάσαμε κολλυρια αντιβιοτικά, μαλαξεις τα πάντα....ο οφθαλμίατρος που τον είδε ξανά τον Ιούλιο μας είπε να κανονίσουμε χειρουργείο για τον Σεπτέμβρη. Η παιδίατρος μας επέμενε να περιμένουμε να περάσει το πρώτο έτος κ να το ξαναδούμε. Τελικά άνοιξε μόνος του ο πόρος. Δεν έβαλα τίποτα ξανά, το μόνο που έκανα κάθε πρωί με μια γαζα αποστειρωμένη κ φυσιολογικό όρο το έπλενα κ του εκανα μασαζακι στη γωνία του ματιού. Μήπως να περιμένεις λίγο ακόμα; Ποτέ δε ξέρεις, μπορεί κ να τη γλιτώσετε όπως εμείς.

 

Delmar, να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου!! Ίδια ηλικία έχουμε;; Τέλεια!!

Τελικά δεν κατάλαβα, ο πόρος άνοιξε ξαφνικά από μόνος του ΄η με τις μαλάξεις που κάνατε; Και άνοιξε ξαφνικά; Θέλω να πω, απλά μια μερα δεν ξανακανε τσίμπλα; Πώς καταλαβαίνουμε οτι ανοίγει; Συγγνώμη, κάνω χαζές ερωτήσεις, απλά ξαφνικά ενόψει της επέμβασης έχω αγχωθεί..

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εμείς το ίδιο είχαμε....και είχα τρομερό αγχος ότι θα πάμε για επέμβαση. Η γιατρός είπε να περιμένουμε, να κάνουμε μασαζάκι και μας έδινε και ένα ομοιοπαθητικό. Τελικά άνοιξε στους 14 μήνες. Τώρα είναι η μικρή 18 μηνων να καταλάβεις. Δε το πίστευα. Καλή τύχη εύχομαι και ψάξ'το!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ξαφνικά άνοιξε μόνος του. Αφού είπαμε θα γίνει το χειρουργείο το άφησα κ εγώ δεν έκανα τίποτα απλώς το πρωί καθάριζα τις τσιμπλες που είχαν μαζευτεί. Και ένα πρωινό ήταν καθαρό το ματακι κ αυτό ήταν....δεν έβγαλε ξανά τσιμπλες, ούτε δακρύζει ούτε τίποτα...οφθαλμίατρο δεν πήγαμε ξανά θα τον παω μετα το έτος αλλά η παιδίατρος είπε οτι το ματακι μας ειναι μια χαρά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξαφνικά άνοιξε μόνος του. Αφού είπαμε θα γίνει το χειρουργείο το άφησα κ εγώ δεν έκανα τίποτα απλώς το πρωί καθάριζα τις τσιμπλες που είχαν μαζευτεί. Και ένα πρωινό ήταν καθαρό το ματακι κ αυτό ήταν....δεν έβγαλε ξανά τσιμπλες, ούτε δακρύζει ούτε τίποτα...οφθαλμίατρο δεν πήγαμε ξανά θα τον παω μετα το έτος αλλά η παιδίατρος είπε οτι το ματακι μας ειναι μια χαρά!!!!

 

Αυτό είναι ενθαρρυντικό, πάντα καλά!:D

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες, ομοιοπαθούσα κ εγώ, έχω ένα αγοράκι 12 μηνών πλεόν κ το ένα ματάκι του απο το μαιευτήριο είχε το πρόβλημα κ του βάζανε τόμπλεξ. Πήγαμε κ σε παιδοοφθαλμιάτρο κ μας είχε για το μασάζ. Η παιδιάτρος μας είπε να περιμένουμε μέχρι 12 μηνών αλλά χθες που πήγαμε μας είπε να το πάμε σε παιδοοφθαλμιάτρο να κάνουμε την επέμβαση. Πλέον δε ξέρω τι να κάνω, πήγαινα σε ιδιωτικό παιδοοφθαλμιάτρο η οποία είναι και στο Ιασώ, έχετε να μου προτείνετε κανέναν καλό παιδοοφθαλμίατρο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες, ομοιοπαθούσα κ εγώ, έχω ένα αγοράκι 12 μηνών πλεόν κ το ένα ματάκι του απο το μαιευτήριο είχε το πρόβλημα κ του βάζανε τόμπλεξ. Πήγαμε κ σε παιδοοφθαλμιάτρο κ μας είχε για το μασάζ. Η παιδιάτρος μας είπε να περιμένουμε μέχρι 12 μηνών αλλά χθες που πήγαμε μας είπε να το πάμε σε παιδοοφθαλμιάτρο να κάνουμε την επέμβαση. Πλέον δε ξέρω τι να κάνω, πήγαινα σε ιδιωτικό παιδοοφθαλμιάτρο η οποία είναι και στο Ιασώ, έχετε να μου προτείνετε κανέναν καλό παιδοοφθαλμίατρο;;

 

Η δική μας επέμβαση θα γινόταν στο ιασώ παίδων από τον κύριο Ζερβό. Από συστασεις που πήρα από τον παιδίατρό μου, μου επιβεβαίωσε οτι ειπναι εξαιρετικός. Τελικά η επέμβαση αναβάλλεται για αυτήν την εβδομάδα γιατί η μικρή κόλλησε ίωση από τη μεγάλη. Προσωπικά λίγο ανακουφίστηκα που πήραμε παράταση και τα δίνω όλα που λένε, με το μασάζ.. Για να δούμε..

Εσάς ο παιδίατρος σας δέ σας πρότεινε κάποιον;

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας επέμβαση θα γινόταν στο ιασώ παίδων από τον κύριο Ζερβό. Από συστασεις που πήρα από τον παιδίατρό μου, μου επιβεβαίωσε οτι ειπναι εξαιρετικός. Τελικά η επέμβαση αναβάλλεται για αυτήν την εβδομάδα γιατί η μικρή κόλλησε ίωση από τη μεγάλη. Προσωπικά λίγο ανακουφίστηκα που πήραμε παράταση και τα δίνω όλα που λένε, με το μασάζ.. Για να δούμε..

Εσάς ο παιδίατρος σας δέ σας πρότεινε κάποιον;

 

Πόσο είναι η μικρούλα σου;; εμάς μας σύστησε την παιδοοφθαλμιάτρο Τσιμπίδα Μαρία είναι κ αυτή στο Ιασώ καλή μου φάνηκε.. αλλά τότε μου είχε πει ότι ήδη έχει ανοίξει κ τελικά 8 μήνες μετά δεν βλέπω καμία βελτιώση.

 

Πόσο σας είπανε για την επέμβαση, θα καθήσετε μια μέρα μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι η μικρούλα σου;; εμάς μας σύστησε την παιδοοφθαλμιάτρο Τσιμπίδα Μαρία είναι κ αυτή στο Ιασώ καλή μου φάνηκε.. αλλά τότε μου είχε πει ότι ήδη έχει ανοίξει κ τελικά 8 μήνες μετά δεν βλέπω καμία βελτιώση.

 

Πόσο σας είπανε για την επέμβαση, θα καθήσετε μια μέρα μέσα?

 

Η μικρή χρονίζει σε δύο βδομάδες. Δε θε καθόταν καθόλου μέσα, 12 το μεσημέρι ήταν το ραντεβού. Η επέμβαση καθεαυτή κρατάει 10' αλλά υπολογίζεις συνολικά μία ώρα για τη μέθη και μετά να ξυπνήσει το μωρό. Μετά μου λεει, την παίρνεις κ φεύγεις.

Ο γιατρός μας ρώτησε αν εχουμε ιδιωτική ασφάλεια- όχι εοπυυ- του είπα πως όχι για να δώ τι θα μας ζητήσει και τελικά μου είπε οτι όλη η φάση μαζί με τον αναισθησιολόγο, γύρω στα 850?.

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσάς με ποια λογική σας είπε οτι άνοιξε ενώ δεν είχε;;

Πάντως και εμάς, υπάρχουν μέρες που είναι τελειπως καθαρό το μάτι και άλλες πάλι που τσιμπλιάζει αρκετά.. Αυτό πώς γίνεται;

Επίσης ο παιδοοφθαλμίατρος που την είδε, της πίεσε κάπως την εσωτερική γωνία του ματιού κ μου λεει "α βεβαια, είναι βουλωμένο..".... Τώρα μή γίνομαι καχύποπτγ, αυτό πώς το κατάλαβε ρε κορίτσια;;!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια, πήγαμε στη κ. Φωτοπούλου στο Χολαργό, συμπέρασμα? μας ξεπέταξε σε μόλις 5 λεπτά! Μας έδωσε ένα κολλύριο με κορτιζόνη για 6 μέρες κ μετά μας είπε επέμβαση, κ να σημειώσω ενώ το παιδί ήταν πρόθυμο κ ήσυχο τον εξέτασε μόνο με ένα ασπρο φακό κ τπτ άλλο. Απλά απαράδεκτη, μας πήρε κ τα 50 ευρώ μόνο για 5 λεπτά.

 

Δεν ξέρω πλέον τι θα κάνουμε κ που πρέπει να απευθυνθούμε ώστε να κάνουν μια σωστή διάγνωση :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πήγαμε στη κ. Φωτοπούλου στο Χολαργό, συμπέρασμα? μας ξεπέταξε σε μόλις 5 λεπτά! Μας έδωσε ένα κολλύριο με κορτιζόνη για 6 μέρες κ μετά μας είπε επέμβαση, κ να σημειώσω ενώ το παιδί ήταν πρόθυμο κ ήσυχο τον εξέτασε μόνο με ένα ασπρο φακό κ τπτ άλλο. Απλά απαράδεκτη, μας πήρε κ τα 50 ευρώ μόνο για 5 λεπτά.

 

Δεν ξέρω πλέον τι θα κάνουμε κ που πρέπει να απευθυνθούμε ώστε να κάνουν μια σωστή διάγνωση :(

 

Μπάντι το κολλύριο ήταν δλδ για προετοιμασία του χειρουργείου; Για μασάζ δε σας είπε τίποτα;

Εμεις αποφασίσαμε πάντως να αναβάλλουμε μεχρι το πάσχα το χειρουργείο, διότι μας ειπαν μεγάλη προσοχή κ στα κρυώματα... Οπότε θα κάνουμε υπομονή!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...