Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΑΥΞΗΣΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Ναι ετσι.παντως νιωθω πολυ απογοητευμενη μεχρι σημερα βλεπω τις αναγκες του μωρου να αυξανονται σε ποσοτητα κ εγω να μη μπορω να τις καλυψω χωρις συμπληρωμα κ χωρις τις τυψεις κ τα σχολισ του οικογενειακου περιγυρου του στυλ ελα τωρα να κανουμε μαμ κ καλετο παιδι πειναει φυιαξτου κιαλλο κοιτα πως το εξαφανισε κλπ

 

Την ώρα του φαγητού διώχνε τους απο το σπίτι ή άλλαζε δωμάτιο. Ο καθενας κουμάντο στο σπίτι του.

 

Σε τι φάση είστε; Πόσοι θηλασμοι ποσό συμπληρωμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 572
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την ώρα του φαγητού διώχνε τους απο το σπίτι ή άλλαζε δωμάτιο. Ο καθενας κουμάντο στο σπίτι του.

 

Σε τι φάση είστε; Πόσοι θηλασμοι ποσό συμπληρωμα;

Τη θηλαζω κ απο τα δυο στηθη ολη μερα το πρωι αν τη δω πολυ ανησυχη κ κλαιει κ χτηπιεται της δινω συμπληρωμα αφου τη βαλω στα δυο στηθη οση ωρα θελει περιπου 60-70 μλ κοιματσι μετα μεχρι το βραδυ μονο στηθος εκτος αν ειναι παλι ανησυχη τις δινψ συμπληρωμα παλι 60-70κ τη νυχτα στηθος κ συμπληρωμα μερικες φορες μια η δυο φορες συνολικα το συμπληρωμσ δεν ξεπερνα τα 300 μλ τα γευμστα στο στηθος περιπου 8-9 προσπαθω για παραπανω αλλα με το συμπληρωμα μου κοιμαται αρκετα κ ισως χανει γευματα

Link to comment
Share on other sites

Τη θηλαζω κ απο τα δυο στηθη ολη μερα το πρωι αν τη δω πολυ ανησυχη κ κλαιει κ χτηπιεται της δινω συμπληρωμα αφου τη βαλω στα δυο στηθη οση ωρα θελει περιπου 60-70 μλ κοιματσι μετα μεχρι το βραδυ μονο στηθος εκτος αν ειναι παλι ανησυχη τις δινψ συμπληρωμα παλι 60-70κ τη νυχτα στηθος κ συμπληρωμα μερικες φορες μια η δυο φορες συνολικα το συμπληρωμσ δεν ξεπερνα τα 300 μλ τα γευμστα στο στηθος περιπου 8-9 προσπαθω για παραπανω αλλα με το συμπληρωμα μου κοιμαται αρκετα κ ισως χανει γευματα

 

Ξυπνα το μωρό το βράδυ και βάζε το στο στηθος.

Μπορεις να νοικιάσεις νοσοκομειακό θηλαστρο και να κανεις αντλήσεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο οικογενειακος περιγυρος ναπαει σπιτι του! Μας εχουν ζαλισει να δωσουμε συμπληρωμα με το ζορι. Εμενα η πεθερα μου, μου λεει οτι το εχει κανει πιπιλα και ειναι καταχρηση! Ο Αντρας μου φαγωθηκε να δωσω ξενο το βραδυ για να κοιμαται πιο πολυ τοτο μωρο λες και ξυπναει εκεινος! τους εξηγω πως κανει αλμα, αλλα αντι να ζοριζομαι εγω ζοριζονται οι αλλοι! Ημαρτον πια

Link to comment
Share on other sites

Ο οικογενειακος περιγυρος ναπαει σπιτι του! Μας εχουν ζαλισει να δωσουμε συμπληρωμα με το ζορι. Εμενα η πεθερα μου, μου λεει οτι το εχει κανει πιπιλα και ειναι καταχρηση! Ο Αντρας μου φαγωθηκε να δωσω ξενο το βραδυ για να κοιμαται πιο πολυ τοτο μωρο λες και ξυπναει εκεινος! τους εξηγω πως κανει αλμα, αλλα αντι να ζοριζομαι εγω ζοριζονται οι αλλοι! Ημαρτον πια

 

Ο καθένας εχει λόγο για το παιδί του άλλου, δεν ασχολούνται με τα δικά τους!

 

Filioapo τι έγινε τελικά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Έχω ένα αγοράκι 8 μηνών που θηλάζω αποκλειστικά με βάρος 8.300. Η καμπύλη βάρους ήταν πολύ καλή μέχρι πριν 2 μήνες (μπορώ να τα γράψω και αναλυτικά) αλλά τις τελευταίες 40 μέρες πήρε μόνο 100 γραμμάρια και έχει κάνει πιο συχνούς τους βραδινούς θηλασμούς (ανά 2 ώρες) ενώ μέχρι πριν 2 μήνες κοιμόταν το βράδυ και 4 ώρες χωρίς διακοπή. Λόγω αλλεργιών που έχει, το μητρικό γάλα είναι η βασική του τροφή αφού τις άλλες τροφές δεν τις δέχεται εύκολα κι όταν κάποια καινούρια τροφή τον ενοχλήσει αρνείται να φάει και τις υπόλοιπες. Υπάρχουν μέρες δηλαδή που ουσιαστικά μόνο θηλάζει. Το τελευταίο δεκαήμερο όμως είναι ανήσυχος όταν τον θηλάζω και το βράδυ μπορεί να ξυπνήσει ακόμη και σε μια ώρα να ξαναζητήσει. Πριν 3 μέρες παρόλο που τον θήλασα, συνέχισε να κλαίει και του έδωσα ξένο από το οποίο ήπιε 70ml. Αυτό επαναλήφθηκε και την επόμενη μέρα. Εδώ να αναφέρω ότι περιμένω και να αδιαθετήσω αυτές τις μέρες. Αγόρασα σήμερα το milk thristle και σκέφτομαι να το ξεκινήσω. Θα κάνω καλά? Θα μπορούσατε να μου πείτε την δοσολογία?

Link to comment
Share on other sites

Πώς ειστε; συνεχίζει να είναι ανήσυχος στο στήθος; Δεν ξέρω δυστυχώς για το milk thistle αλλά φαντάζομαι θα έχει οδηγίες χρήσης μέσα στο κουτί. Εκεί μπορείς να βρεις τη δοσολογία, για πόσο καιρό συνίσταται η χρήση του και άλλες πληροφορίες που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες. Κατά τα άλλα ακολούθησε τις γνωστές οδηγίες για πιο συχνούς θηλασμούς και να προσφέρεις και τα δύο στήθη σε κάθε θηλασμό.

 

Επίσης να προσέχεις τον τρόπο που πιάνει το μωρό το στήθος. Να πιάνει όσο πιο βαθιά γίνεται. Ακούγεται λίγο αυτονόητο γιατί θα πει κανείς μετά από 8 μήνες τώρα θα κάνω λάθος στην τοποθέτηση; Όμως με μένα έχει συμβεί αυτό. Λόγω υπερπαραγωγής και έντονης ροής το μωρό μου είχε μάθει να πιάνει έξω έξω τη θηλή για να μην του τρέχει πολύ γάλα στο στόμα και δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Όταν όμως πέσαμε σε άλμα ανάπτυξης χρειάστηκε να διορθώσω την τοποθέτηση για να τραβάει περισσότερο γάλα.

 

Δοκίμασε επίσης να κάνεις τις στερεές τροφές πιο παχυντικές. Μπα΄νάνα στη φρουτόκρεμα, αβοκάντο και μπόλικο λαδάκι ή βιτάμ στα φαγητά. Αν έχει αλλεργία σε άλλες τροφές και όχι στα γαλακτοκομικά βούτυρο και τυρί με πολλά λιπαρά.

 

Επίσης κατά τη διάρκεια της περιόδου σου ίσως λίγο να ταλαιπωρηθείται αλλά όταν συ σταματήσει θα είστε πάλι καλά!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα αγοράκι 8 μηνών που θηλάζω αποκλειστικά με βάρος 8.300. Η καμπύλη βάρους ήταν πολύ καλή μέχρι πριν 2 μήνες (μπορώ να τα γράψω και αναλυτικά) αλλά τις τελευταίες 40 μέρες πήρε μόνο 100 γραμμάρια και έχει κάνει πιο συχνούς τους βραδινούς θηλασμούς (ανά 2 ώρες) ενώ μέχρι πριν 2 μήνες κοιμόταν το βράδυ και 4 ώρες χωρίς διακοπή. Λόγω αλλεργιών που έχει, το μητρικό γάλα είναι η βασική του τροφή αφού τις άλλες τροφές δεν τις δέχεται εύκολα κι όταν κάποια καινούρια τροφή τον ενοχλήσει αρνείται να φάει και τις υπόλοιπες. Υπάρχουν μέρες δηλαδή που ουσιαστικά μόνο θηλάζει. Το τελευταίο δεκαήμερο όμως είναι ανήσυχος όταν τον θηλάζω και το βράδυ μπορεί να ξυπνήσει ακόμη και σε μια ώρα να ξαναζητήσει. Πριν 3 μέρες παρόλο που τον θήλασα, συνέχισε να κλαίει και του έδωσα ξένο από το οποίο ήπιε 70ml. Αυτό επαναλήφθηκε και την επόμενη μέρα. Εδώ να αναφέρω ότι περιμένω και να αδιαθετήσω αυτές τις μέρες. Αγόρασα σήμερα το milk thristle και σκέφτομαι να το ξεκινήσω. Θα κάνω καλά? Θα μπορούσατε να μου πείτε την δοσολογία?

 

Η ανησυχία πιθανόν σχετίζεται με την περίοδο.

 

Προσθεσες καποια καινούργια τροφή αυτές τις μέρες;

 

Ποιες ειναι οι μετρήσεις του μωρού;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καθυστέρησα να απαντήσω γιατί νόμιζα ότι δεν θα μου απαντήσει κάποιος. Το βράδυ είναι πολύ ανήσυχος στο στήθος. Μπορεί να το αφήσει σχεδόν αμέσως ή να μη θέλει να θηλάσει καθόλου και πίνει αρκετό συμπλήρωμα σε κάθε θηλασμό (70-100ml). Την ημέρα δεν του δίνω καθόλου συμπλήρωμα αλλά δεν τον βλέπω και το ίδιο ανήσυχο. Το milk thristle το ξεκίνησα, βρήκα δοσολογία στην αρχή του τόπικ 3*3φορές τη μέρα αλλά δεν βλέπω να κάνει διαφορά. Φρούτα δεν μπορώ να προσθέτω εύκολα λόγω αλλεργιών, ακόμα προσπαθώ να εντάξω το κρέας στη διατροφή του και γενικά προχωράμε πολύ αργά. Αλλά και η ποσότητα των τροφών που τρώει είναι πολύ μικρές ακόμα. Οι μετρήσεις του είναι οι παρακάτω:

13/10 2800

19/10 2940

25/10 3250

1/11 3670

8/11 4190

16/11 4660

19/12 5900

8/1 6410

9/2 7040

16/3 7700

29/4 8160

17/6 8300

 

Υπάρχει περίπτωση να μου κόβεται το γάλα? Μπορώ να κάνω κάτι να το επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καθυστέρησα να απαντήσω γιατί νόμιζα ότι δεν θα μου απαντήσει κάποιος. Το βράδυ είναι πολύ ανήσυχος στο στήθος. Μπορεί να το αφήσει σχεδόν αμέσως ή να μη θέλει να θηλάσει καθόλου και πίνει αρκετό συμπλήρωμα σε κάθε θηλασμό (70-100ml). Την ημέρα δεν του δίνω καθόλου συμπλήρωμα αλλά δεν τον βλέπω και το ίδιο ανήσυχο. Το milk thristle το ξεκίνησα, βρήκα δοσολογία στην αρχή του τόπικ 3*3φορές τη μέρα αλλά δεν βλέπω να κάνει διαφορά. Φρούτα δεν μπορώ να προσθέτω εύκολα λόγω αλλεργιών, ακόμα προσπαθώ να εντάξω το κρέας στη διατροφή του και γενικά προχωράμε πολύ αργά. Αλλά και η ποσότητα των τροφών που τρώει είναι πολύ μικρές ακόμα. Οι μετρήσεις του είναι οι παρακάτω:

13/10 2800

19/10 2940

25/10 3250

1/11 3670

8/11 4190

16/11 4660

19/12 5900

8/1 6410

9/2 7040

16/3 7700

29/4 8160

17/6 8300

 

Υπάρχει περίπτωση να μου κόβεται το γάλα? Μπορώ να κάνω κάτι να το επαναφέρω?

 

Το μωρό έπαιρνε πολυ καλό βάρος οσο μόνο θηλαζε.

Θα μπορούσες να σταματήσεις τελείως τις στερεές τροφές για λίγες μέρες;

Αλλεργία στο ξένο γαλα; Απο ποτε πίνει συμπλήρωμα;

 

 

(Πάντως συνολικά το βάρος ειναι καλό)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημέρα, είμαι νέα μανούλα και δεν ξέρω και πολλά για τον θηλασμό. Γέννησα στις 5/9 και μέχρι τώρα δεν θηλαζω λογω οτι το μωρο μου ειναι πρόωρο, βγαζω ομως γαλα με θήλαστρο και το παω στην εντατική.

Απο την αρχή έγιναν πολλά λάθη απο τις μαιες του νοσοκομείου και τωρα δεν ξερω τι να κανω για να τα διορθωσω. Επέμεναν να κοψω το γάλα μου γιατι λέει οτι επειδή το μωρό είναι πρόωρο δεν θα το θηλασω για οσους μήνες είναι στην εντατική, Φυσικά δεν μου έφεραν ποτέ θήλαστρο να ξεκινήσω τις αντλήσεις. Ευτυχώς δεν τις ακουσα και δεν πήρα τα χάπια για να κοψω το γαλα μου, αλλά 5 μέρες που έμεινα στο νοσοκομείο τις πιο βασικές δεν έκανα ουτε μια άντληση. Οταν βγήκα νοικιασα απο μια εταιρεία θήλαστρο το οποιο ζήτησα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και μου εφεραν το θήλαστρο Purely Yours της Ameda μονης άντλησης και μου ειπαν ότι ειναι το κορυφαίο της αγοράς όταν τους ζήτησα το λόγο. Έτσι με το ενα και με το αλλο πέρασαν αλλες 6 ημέρες που εγώ δεν έκανα συχνές αντλήσεις.

Επειδή δεν ήθελα να χάσω κι άλλο πολύτιμο χρόνο και να τσακωνομαι με τις εταιρείες που σε κοροϊδεύουν και σε εκμεταλλεύονται πηγα και αγόρασα δικο μου θήλαστρο το swing maxi διπλης άντλησης της medela. Ξεκινησα να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα για 15 λεπτά αλλά το γαλα που βγάζω πιστεύω ότι είναι μικρή ποσότητα 20-25 ml συνολικά και από τα 2 στήθη ανα τρίωρο. Αυτή η ποσότητα προσωρινα καλύπτει τις ανάγκες του μωρού μου, τρώει 15 ml ανα δίωρο αλλά όσο περνάει ο καιρός οι ανάγκες του για γάλα θα αυξάνεται. Γι αυτο θελω τη βοήθειά σας, τι να κάνω για να αυξήσω το γαλα μου, να πάρω μαγιά μπύρας θα κάνει κάτι? Ή είναι πλέον αργά. Θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω γιατί έχω ακούσει το μητρικό γάλα στα πρόωρα είναι φάρμακο.

Παραπάνω αντλήσεις δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν μου φτάνει ο χρόνος γιατί παω να δω το μωρακι μου στην εντατική πρωι και απογευμα και μου τρώει συνολικά ενα 4ωρο.

Το πρόγραμμα μου είναι αυτο:

08.00

10:00

14:00

17:00

20:00

23:00

02:00

06:00

Να σας πω και αυτο από το στήθος μου δεν τρέχει γάλα κατα την διάρκεια ή ενδιάμεσα των αντλησεων και δεν βλέπω στοιχεία γάλακτος στα επιθεματα και ούτε τρέχει γάλα από το στήθος μου ικανοποιητικής ποσότητας κατά την διάρκεια της άντλησης, μετά τα πρωτα 5 λεπτά σταματάει να τρέχει γάλα και εγω απλως συνεχίζω την άντληση μέχρι να περάσουν τα 15 λεπτα.

Περιμένω την απάντησή σας γιατί είμαι πελαγωμενη και αγχωμένη αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ??? γιατί έχω ακούσει πολλά και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει και γρήγορα να το έχεις στην αγκαλιά σου.

Το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν να επιμείνω για νοσοκομειακό διπλής άντλησης. Αφού η Ameda δεν ανταποκρίθηκε επικοινώνησε με τη μεντέλα. Και συνέχεια να ρωτάς πότε θα το βάλεις στο στήθος το παιδί.

 

Καλή υπομονή κοπελα μου και όλα να πάνε καλά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι νέα μανούλα και δεν ξέρω και πολλά για τον θηλασμό. Γέννησα στις 5/9 και μέχρι τώρα δεν θηλαζω λογω οτι το μωρο μου ειναι πρόωρο, βγαζω ομως γαλα με θήλαστρο και το παω στην εντατική.

Απο την αρχή έγιναν πολλά λάθη απο τις μαιες του νοσοκομείου και τωρα δεν ξερω τι να κανω για να τα διορθωσω. Επέμεναν να κοψω το γάλα μου γιατι λέει οτι επειδή το μωρό είναι πρόωρο δεν θα το θηλασω για οσους μήνες είναι στην εντατική, Φυσικά δεν μου έφεραν ποτέ θήλαστρο να ξεκινήσω τις αντλήσεις. Ευτυχώς δεν τις ακουσα και δεν πήρα τα χάπια για να κοψω το γαλα μου, αλλά 5 μέρες που έμεινα στο νοσοκομείο τις πιο βασικές δεν έκανα ουτε μια άντληση. Οταν βγήκα νοικιασα απο μια εταιρεία θήλαστρο το οποιο ζήτησα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και μου εφεραν το θήλαστρο Purely Yours της Ameda μονης άντλησης και μου ειπαν ότι ειναι το κορυφαίο της αγοράς όταν τους ζήτησα το λόγο. Έτσι με το ενα και με το αλλο πέρασαν αλλες 6 ημέρες που εγώ δεν έκανα συχνές αντλήσεις.

Επειδή δεν ήθελα να χάσω κι άλλο πολύτιμο χρόνο και να τσακωνομαι με τις εταιρείες που σε κοροϊδεύουν και σε εκμεταλλεύονται πηγα και αγόρασα δικο μου θήλαστρο το swing maxi διπλης άντλησης της medela. Ξεκινησα να κάνω 8 αντλήσεις την ημέρα για 15 λεπτά αλλά το γαλα που βγάζω πιστεύω ότι είναι μικρή ποσότητα 20-25 ml συνολικά και από τα 2 στήθη ανα τρίωρο. Αυτή η ποσότητα προσωρινα καλύπτει τις ανάγκες του μωρού μου, τρώει 15 ml ανα δίωρο αλλά όσο περνάει ο καιρός οι ανάγκες του για γάλα θα αυξάνεται. Γι αυτο θελω τη βοήθειά σας, τι να κάνω για να αυξήσω το γαλα μου, να πάρω μαγιά μπύρας θα κάνει κάτι? Ή είναι πλέον αργά. Θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω γιατί έχω ακούσει το μητρικό γάλα στα πρόωρα είναι φάρμακο.

Παραπάνω αντλήσεις δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν μου φτάνει ο χρόνος γιατί παω να δω το μωρακι μου στην εντατική πρωι και απογευμα και μου τρώει συνολικά ενα 4ωρο.

Το πρόγραμμα μου είναι αυτο:

08.00

10:00

14:00

17:00

20:00

23:00

02:00

06:00

Να σας πω και αυτο από το στήθος μου δεν τρέχει γάλα κατα την διάρκεια ή ενδιάμεσα των αντλησεων και δεν βλέπω στοιχεία γάλακτος στα επιθεματα και ούτε τρέχει γάλα από το στήθος μου ικανοποιητικής ποσότητας κατά την διάρκεια της άντλησης, μετά τα πρωτα 5 λεπτά σταματάει να τρέχει γάλα και εγω απλως συνεχίζω την άντληση μέχρι να περάσουν τα 15 λεπτα.

Περιμένω την απάντησή σας γιατί είμαι πελαγωμενη και αγχωμένη αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ??? γιατί έχω ακούσει πολλά και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Να σου ζήσει και σύντομα να το εχεις κοντά σου!

 

Το καλύτερο θα ηταν να νοικιάσεις το symphony για πολλούς λόγους, κυρίως γιατί με το οικειακό και χωρίς το μωρό στο στήθος θα εχεις πτωτική πορεία στην ποσότητα αντλήσεων.

Το προγράμμά σου ειναι πολυ καλό!

 

Μπορείς να μην ξεπερνάς τα 13 λεπτά, ή με άλλες απόψεις να σταματάς 2' μετά την τελευταία σταγόνα του 10λεπτου (αν δεν ενεργοποιείται άλλο let down).

 

Ειναι πολύ σημαντικό ενα πρόωρο μωρό να τρεφεται με μητρικό γαλα και ευτυχώς που δεν τις άκουσες.

 

Πες μου σε παρακαλώ, το στήθος σου πέτρωσε την 3ήμερο μέρα μετά το τοκετό; Πρηστηκε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κορίτσια νοίκιασα το νοσοκομειακό symphony της medela, το έχω περίπου μια εβδομάδα, η ποσότητα που αντλώ δεν έχει και μεγάλη διαφορά απο το swing από 20-25 ml τώρα αντλώ 30-35 ml συνολικά.

Έχω απογοητευτεί λίγο, φοβάμαι μη δεν τα καταφέρω και αναγκαστώ να δώσω ξένο γάλα στο μωρό μου. Πήρα και μαγιά μπύρας και συνεχίζω το πρόγραμμα 8 αντλησεων από 15 λεπτά μαζι με το νοσοκομειακό θήλαστρο και ελπίζω να σιγά-σιγά να αυξηθεί η ποσότητα.

Τη μαγιά μπύρας αφου τη πάρω 2 εβδομάδες και τη κόψω για μια εβδομάδα μπορώ να την ξαναπάρω?

Όσο αφορά το στήθος μου από τη στεναχώρια ούτε πρηστηκε, ούτε πετρωσε και ούτε έτρεξε γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κορίτσια νοίκιασα το νοσοκομειακό symphony της medela, το έχω περίπου μια εβδομάδα, η ποσότητα που αντλώ δεν έχει και μεγάλη διαφορά απο το swing από 20-25 ml τώρα αντλώ 30-35 ml συνολικά.

Έχω απογοητευτεί λίγο, φοβάμαι μη δεν τα καταφέρω και αναγκαστώ να δώσω ξένο γάλα στο μωρό μου. Πήρα και μαγιά μπύρας και συνεχίζω το πρόγραμμα 8 αντλησεων από 15 λεπτά μαζι με το νοσοκομειακό θήλαστρο και ελπίζω να σιγά-σιγά να αυξηθεί η ποσότητα.

Τη μαγιά μπύρας αφου τη πάρω 2 εβδομάδες και τη κόψω για μια εβδομάδα μπορώ να την ξαναπάρω?

Όσο αφορά το στήθος μου από τη στεναχώρια ούτε πρηστηκε, ούτε πετρωσε και ούτε έτρεξε γάλα.

 

Πιθανόν είχες καθυστέρηση γαλακτογενεσης.

 

Ναι, μπορείς να την ξαναπάρεις!

 

Μπορείς να προσθέσεις άλλη μια άντληση 10λεπτη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, είναι πολύ σημαντικό, όταν με το καλό πάρετε το μωράκι σας στο σπίτι και χαλαρώσετε, να γράψεις ένα -ευγενικό, φυσικά- γράμμα προς τη διοίκηση του νοσοκομείου, αναφέροντας τις οδηγίες μη θηλασμού που έλαβες, οι οποίες θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή του νεογνού (ενδεικτικά, να αναφέρω ότι ο κίνδυνος νεκρωτικής εντεροκολίτιδας σε πρόωρο που σιτίζεται τεχνητά αγγίζει το 80%, ενώ είναι μηδέν, όταν το μωρό λαμβάνει μητρικό γάλα). Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από τον ibfan.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια έχει πάρει καμία δομπεριδονη (cirloton) για αύξηση παραγωγής;

Μου τη σύστησε σύμβουλος θηλασμού αλλά θα ήθελα τις εμπειρίες σας

 

Πολλές μαμάδες έχουν παρει με θεαματικά αποτελέσματα αλλα κάθε μαμά ειναι διαφορετική! Για λόγους ασφαλείας καθώς πρόκειται για φάρμακο κι όχι απλό γαλακτογονο προτείνεται δομπεριδονη μετά απο συμβουλή γιατρού.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια έχει πάρει καμία δομπεριδονη (cirloton) για αύξηση παραγωγής;

Μου τη σύστησε σύμβουλος θηλασμού αλλά θα ήθελα τις εμπειρίες σας

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Μόλις μπήκα σε αυτή την ενότητα για να κάνω την ίδια ερώτηση! Μια σύμβουλος που με είδε μου ανέφερε για μένα για τα δισκία cirloton, σε δοσολογία 20mg ανά 6 ωρο.. δηλαδή σύνολο 80 mg ημερισίως. Διάβασα όμως τις παρενέργειες και φοβάμαι λίγο. Πήρα την 1η δόση ( τα πρώτα δύο χαπάκια της ημέρας) και φοβάμαι να πάρω τα υπόλοιπα. Μήπως η δόση είναι υπερβολική? Δοκίμασε καμία άλλη κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Μόλις μπήκα σε αυτή την ενότητα για να κάνω την ίδια ερώτηση! Μια σύμβουλος που με είδε μου ανέφερε για μένα για τα δισκία cirloton, σε δοσολογία 20mg ανά 6 ωρο.. δηλαδή σύνολο 80 mg ημερισίως. Διάβασα όμως τις παρενέργειες και φοβάμαι λίγο. Πήρα την 1η δόση ( τα πρώτα δύο χαπάκια της ημέρας) και φοβάμαι να πάρω τα υπόλοιπα. Μήπως η δόση είναι υπερβολική? Δοκίμασε καμία άλλη κοπέλα?

 

Συνήθως αυτή ειναι η δόση που προτείνεται (ανάλογα βέβαια και την ανάγκη της μαμάς).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτή ειναι η δόση που προτείνεται (ανάλογα βέβαια και την ανάγκη της μαμάς).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου! Αν η ανάγκη είναι πολύ μικρή (θεωρώ οτι χρειάζομαι ενα τσακ που λέμε) η μισή δόση θα εχει αποτέκεσμσ? Και αν το σταματήσω το χάπι θα μου μειωθεί η παραγωγή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου! Αν η ανάγκη είναι πολύ μικρή (θεωρώ οτι χρειάζομαι ενα τσακ που λέμε) η μισή δόση θα εχει αποτέκεσμσ? Και αν το σταματήσω το χάπι θα μου μειωθεί η παραγωγή?

 

Ειναι πιθανόν η μισή δόση να μην εχει αποτέλεσμα. Αν η παραγωγή δεν εχει αυξηθεί πριν το κόψιμο της χορήγησης θα μειωθεί. Αν η παραγωγή σου βελτιωθεί κι ανταποκρίνεται στις ανάγκες του μωρού δε θα μειωθεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα..θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας.ή μικρή μου 5 μηνών έκανε ένα χειρουργείο και λόγω μιας επιπλοκής δεν κάνει να θηλάζει για τους επόμενους2-3 μήνες.θα πίνει ειδικό αλιπο γάλα.πριν από αυτό θηλαζε αποκλειστικά.υπάρχει τρόπος να διατηρήσω το γάλα μου ώστε να ανακτήσουμε κάποια στιγμή το θηλασμό;;βγάζω με το θήλαστρο και το αποθηκευω αλλά η ποσότητα έχει μειωθεί δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...