Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυλόσομπα-λέβητας


Georgia32

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..Αποφασίσαμε να βάλουμε ξυλοσομπα σπίτι μας που να συνδέεται με τα καλοριφέρ για οικονομία, πέρσι πληρώναμε για 30 ώρες τον μήνα (1 ώρα την μέρα δλδ)200 ευρώ περίπου και είχαμε αγανακτήσει . Αφού βρήκαμε την σόμπα, μας ενημέρωσαν από την οικοδομή ότι πρέπει να μαζέψουμε υπογραφές απʼ όλους τους ενοίκους και ότι αν ένας αρνηθεί δεν μπορώ να προχωρήσω στην τοποθέτηση της σομπας , γνωρίζει κάνεις τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση; Υπάρχει κάποιος που βγήκε από τον λέβητα της οικοδομής του; Ευχαριστώ πολύ..

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι για να μπορείς να εξαιρεθείς από την κεντρική θέρμανση, πρέπει όντως να συμφωνούν όλοι οι υπόλοιποι, δεδομένου ότι αυτό αλλάζει την κατανομή της δαπάνης για την αγορά πετρελαίου κι επομένως τα δικά σας ποσοστά θα βαρύνουν τους υπόλοιπους... Ακόμα και στην περίπτωση της μεμονωμένης σύνδεσης με Φυσικό Αέριο, η Εταιρεία σου ζητά αντίγραφο της Γενικής Συνέλευσης όπου φαίνεται(από τις υπογραφές) ότι συμφωνούν οι υπόλοιποι, διαφορετικά δεν σε συνδέουν.

Link to comment
Share on other sites

Μaria ευχαριστώ για την απάντηση . elachl είναι σόμπα που καίει κανονικά ξύλα, συνδέεται με τον πίνακα του καλοριφέρ και ζεσταίνει το νερό στα σώματα, όποτε έχεις την σόμπα, έχεις και τα καλοριφέρ σου χωρίς να χρειάζεσαι πετρέλαιο . Το ψάξαμε πολύ και νομίζω πως είναι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση σε σχέση με την αντίστοιχη σόμπα που καίει pellet αλλα ειναι πανακριβη. Μακάρι να μπορέσουμε να την βάλουμε γιατί το μωρό θα έρθει τον Μάρτιο και θα θέλω πολλά λεφτά στο πετρέλαιο.

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση!!!

το σπίτι ζεσταίνεται σωστά και κάνεις κ μεγάλη οικονομία!!!

 

νομίζω πως στις μέρες μας και με τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε θα ήταν άδικο να μη σας αφησουν να έχετε δική σας θέρμανση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=73519 δεσ τε εδω εχουμε συζητηση για αυτο εχουμε κανει ερευνα αγορασ για μοντελα σομπασ κτλ για ριξτε μια ματια ...

.....

Link to comment
Share on other sites

Bounitsa δυστυχώς είμαστε αρκετοί αυτοί που θέλουμε να βγούμε από τον λέβητα αλλά μια κύρια δεν συμφωνεί και δεν ξέρω τι θα γίνει . Το αστείο είναι ότι η κύρια είναι μόνη της και έχει air condition πέρυσι ήταν με 0 ώρες όλο τον χειμώνα!

 

μαμά λευτερακι σόμπα βρήκαμε και εμεις prity σε πολύ καλή τιμή, φυσικά η τιμη του μάστορα είναι λίγο τσιμπημένη αλλά οπως και να έχει πήραμε ξύλα για το τζάκι 110 ευρω ο τόνος (το λέω γιατί διάβασα 160 στο ποστ)όποτε πάλι κερδισμένη θα είμαι. Εσύ μένεις σε οικοδομή ; την έβαλες εσυ την σόμπα;εισαι ευχαριστημενη;

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η σόμπα για να ζεστάνει το σπίτι με 7 σώματα (110 τ.)την βρήκα 350 ευρώ (παίζει ρόλο και ποσά σώματα καλοριφέρ έχεις), τα παρελκόμενα που χρειάζονται για την σύνδεση μας είπαν γύρω στα 250 ευρώ, ο μάστορας μας είπε περίπου 200 θα πάρει, όποτε 800 ευρώ θα μας βγει σίγουρα, το θέμα είναι ότι τα δίνεις μια φορά και ζεσταίνεις όλα τα δωμάτια χωρίς να πληρώνεις τα μαλλιοκεφαλα σου στο πετρέλαιο

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η σόμπα για να ζεστάνει το σπίτι με 7 σώματα (110 τ.)την βρήκα 350 ευρώ (παίζει ρόλο και ποσά σώματα καλοριφέρ έχεις), τα παρελκόμενα που χρειάζονται για την σύνδεση μας είπαν γύρω στα 250 ευρώ, ο μάστορας μας είπε περίπου 200 θα πάρει, όποτε 800 ευρώ θα μας βγει σίγουρα, το θέμα είναι ότι τα δίνεις μια φορά και ζεσταίνεις όλα τα δωμάτια χωρίς να πληρώνεις τα μαλλιοκεφαλα σου στο πετρέλαιο

poy την βρηκεσ τοσο φτοινη την σομπα μπορεισ να μου διξεισ μοντελο κ σομπα να εχουμε υποψιν ?

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poy την βρηκεσ τοσο φτοινη την σομπα μπορεισ να μου διξεισ μοντελο κ σομπα να εχουμε υποψιν ?

Είναι Βουλγαρίας και μάρκα Prity έχει και φουρνακι , ο κύριος μας είπε ότι πηγαίνει ο ίδιος και της φέρνει , τον κωδικό της δεν το ξέρω, το κατάστημα του είναι σε ένα χωριό έξω από την Κατερίνη , αν θέλεις έχω την κάρτα του για να μιλήσετε . Δεν την αγοράσαμε ακόμη χθες πήγαμε και είδαμε

 

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/695/sobaprityfgw15modelprez.jpg/

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι Βουλγαρίας και μάρκα Prity έχει και φουρνακι , ο κύριος μας είπε ότι πηγαίνει ο ίδιος και της φέρνει , τον κωδικό της δεν το ξέρω, το κατάστημα του είναι σε ένα χωριό έξω από την Κατερίνη , αν θέλεις έχω την κάρτα του για να μιλήσετε . Δεν την αγοράσαμε ακόμη χθες πήγαμε και είδαμε

 

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/695/sobaprityfgw15modelprez.jpg/

βρηκεσ αυτην την σομπα στην ελλαδα με 450 ευρω μονο ? εισια συγουρη ?

.....

Link to comment
Share on other sites

και θα σου καλυψη αυτην 100 τετραγωνικα σπιτι ? αν μπορεισ ρωτα στον κυριο εκει Εξωτ. διαστάσεις:

Βάρος:

Απόδοση: kw

Διάμετρος καμινάδας:

Καύσιμο:

Χρώμα:

Πρόσθετα στοιχεία: Απόδοση kw μεσω ζεστού νερού ?

και μέσω ακτινοβολίας,?

σύνολο τελική απόδοση ?

και ποσο τμ καληπτη

και ποιον κωδικο εχει ολλεσ ο πριτι η βουλγαρικεσ εχουν στανταρ κωδικο για ρωτα ολλα αυτα μην σ επουληση τιποτα μιτασιων για πριτι .....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

.....

Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα γίνει με την οικοδομή κι αν θα δεχτούν να βγούμε από τον λέβητα. Αν βγούμε θα πάω ξανά στον κύριο και θα ρωτήσω όλα αυτά που μου είπες , δεν ξέρω γιατί σου έκανε εντύπωση, εσύ ποσό την βρήκες; Νομίζω 350 ευρώ δεν είναι λίγα για μια σόμπα. Σ ευχαριστώ πάντως να είσαι καλά!

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα γίνει με την οικοδομή κι αν θα δεχτούν να βγούμε από τον λέβητα. Αν βγούμε θα πάω ξανά στον κύριο και θα ρωτήσω όλα αυτά που μου είπες , δεν ξέρω γιατί σου έκανε εντύπωση, εσύ ποσό την βρήκες; Νομίζω 350 ευρώ δεν είναι λίγα για μια σόμπα. Σ ευχαριστώ πάντως να είσαι καλά!

καλη μου η σομπεσ με μποιλερ κοστιζουν πανω απο 60ο ευρω η μικρεσ αν ειναι για 100 -120 τετραγωνικα θεσ 800 ευρω μεσα στο νερο στην ελαδδα μου κανει εντηπωση που την βρικεσ τοσα φτοινη ? ποσα καλοριφερ θα καλυψετε με αυτην ποσα τετραγωνικα ? ποσα uermides kalhbh aythn me 350 eyrv ?

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα καλοριφέρ μου είναι 7, τι να σου πω αυτή είναι η τιμή που μας είπε και μας διαβεβαίωσε ότι θα κάνει δουλεία, η φωτογραφία είναι από το προσπεκτ που πήρα από εκεί. Κορινα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το μπουρί μένουμε στον τελευταίο όροφο και θα βγει από την καμινάδα.

 

p24101112010001.jpg

 

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και με το μπουρί της σόμπας, τι γίνεται ; Επιτρέπεται ;

εξαρτατε που μενεισ κ ποιουσ εχει απο πανω σου -διπλα σου αν ειναι στραβοξυλα :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

.....

Link to comment
Share on other sites

Τα καλοριφέρ μου είναι 7, τι να σου πω αυτή είναι η τιμή που μας είπε και μας διαβεβαίωσε ότι θα κάνει δουλεία, η φωτογραφία είναι από το προσπεκτ που πήρα από εκεί. Κορινα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το μπουρί μένουμε στον τελευταίο όροφο και θα βγει από την καμινάδα.

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/94/p24101112010001.jpg/

χαρακτηριστικα τησ σομπασ δνε γραφη μπορεισ να μου στηλεισ σε πμ το μαγαζι να το δω γιατι θαρω μασ πιασαν κοτσουσ τωρα εμασ

.....

Link to comment
Share on other sites

για να αποκοπείς απο την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας πρέπει αρχικά να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων , και έπειτα πρέπει να δηλωσεις τι θέρμανση θα έχεις πλέον και αν το δεχτούν πάλι όλοι προχωράς.

επίσης καλό είναι να μιλήσεις με έναν μηχανικό αν είναι ασφαλές αυτό.

η καμινάδα που θα βγαίνει?

τι ασφάλεια έχει?γενικά συμβουλή μου ειναι να το ψάξεις πάρα πολύ αυτό πριν καταλήξεις!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Katerina σ ευχαριστώ για τις συμβουλές, δεν ξέρω ακόμη τι θα γίνει είμαι σε αναμονή για την συνέλευση, σ ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

Μαρια θα σου στειλω π.μ

Αριάδνη μου, ξημερώνει γιατί σʼ έχω..

EcQXp3.png

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ!!!

επίσης κάτι που τώρα θυμήθηκα, αν το σύστημα θέρμανσης που έχει η πολυκατοικία είναι παλιό (δισωλήνιο) δεν μπορείς να αποκοπείς απο την κεντρική θέρμανση εκτός και αν είσαι στον τελευταίο όροφο.

Αν το σύστημα κεντρικής θέρμανσης είναι καινούριο, μονοσωλήνιο τότε δεν έχεις πρόβλημα σε οποιονδήποτε όροφο και αν είσαι.

τέλος να σου πω πως σε περίπτωση αποκοπείς θα πληρώνεις ποσοστό θέρμανσησ μόνο σε περίπτωση που το καταστατικό της πολυκατοικίας το επιβάλλει.

Το καταστατικό ακυρώνεται και δεν ισχύει μόνο σε περίπτωση που κάνεις εγκατάσταση αερίου, οποιαδήποτε άλλη μορφή ενέργειας σε θέρμανση κα΄νεις ότι προβλέπει το καταστατικό σας!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ!!!

επίσης κάτι που τώρα θυμήθηκα, αν το σύστημα θέρμανσης που έχει η πολυκατοικία είναι παλιό (δισωλήνιο) δεν μπορείς να αποκοπείς απο την κεντρική θέρμανση εκτός και αν είσαι στον τελευταίο όροφο.

Αν το σύστημα κεντρικής θέρμανσης είναι καινούριο, μονοσωλήνιο τότε δεν έχεις πρόβλημα σε οποιονδήποτε όροφο και αν είσαι.

τέλος να σου πω πως σε περίπτωση αποκοπείς θα πληρώνεις ποσοστό θέρμανσησ μόνο σε περίπτωση που το καταστατικό της πολυκατοικίας το επιβάλλει.

Το καταστατικό ακυρώνεται και δεν ισχύει μόνο σε περίπτωση που κάνεις εγκατάσταση αερίου, οποιαδήποτε άλλη μορφή ενέργειας σε θέρμανση κα΄νεις ότι προβλέπει το καταστατικό σας!!!

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα, αλλά και στην περίπτωση που θέλεις να συνδεθείς με Φ. Αέριο, πρέπει να έχεις τη σύμφωνη γνώμη του 51% των συγκατοίκων, αλλιώς και πάλι η Εταιρεία δεν σε συνδέει.

Επίσης στο καταστατικό της πολυκατοικίας θα πρέπει να υπάρχει παράγραφος σχετικά με πυρασφάλεια και τί επιτρέπεται ή όχι στην πολυκατοικία. Στη δικιά μας πολυκατοικία ας πούμε απαγορεύεται η ξυλόσομπα αλλά και η σόμπα υγραερίου από τον κανονισμό κι έτσι δεν είχαμε περιθώριο για άλλη επιλογή πλην του ηλεκτρισμού:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...