Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιασώ Θεσσαλίας!!


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...

δεν έχω γεννησει ακόμη και δεν είναι να γεννήσω στο Ιασώ Θεσσαλίας αλλά Αθήνα, αφού εκεί είναι ο γιατρός μου. Παρακολούθησα όμως τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής που παραδίδονται δωρέαν στο εν λόγω μαιευτήριο και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Διαρκούν τρεις ημέρες(γνωριμία- τοκετός- θηλασμός, φροντίδα μωρού), οι μαίες είναι ευγενικότατες απαντούν σε κάθε απορία, υποστηρίζουν το μητρικό θηλασμό πάρα πολύ(μας είπαν πολλά από αυτά που έτυχε να διαβάσω εδώ στο φόρουμ και σε σχετικά βιβλία). Μας ξενάγησαν και στο χώρο(αίθουσα ωδινων, τοκετού, εκεί που έχουν τα μωρά, ΜΕΝΝ, δωμάτια), μας εξήγησαν όλη τη διαδικασία που ακολουθείται(από την εισαγωγή ως την αποχώρηση από το μαιευτήριο), ώστε να μας είναι οικεία και να μην έχουμε το φόβο του αγνώστου. Κάτι που με ενθουσίασε είναι ότι θα μας δείξουν αφού γεννήσουμε όχι μόνο πώς να θηλάζουμε, αλλά και πώς να κάνουμε μπάνιο το μωρό και πώς να το περιποιούμαστε. Περιττό να σας πω ότι άρχισα να έχω δεύτερες σκέψεις για το πού θα γεννήσω. Ελπίζω και στην Αθήνα η αντιμετώπιση να είναι η ίδια(γιατί όπως τα έχω δει μου φαίνεται πως γενικά στην Αθήνα υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη εκμετάλλευση. Έχεις την αίσθηση ότι δε σε βλέπουν ως άνθρωπο, αλλά σαν πορτοφόλι. Δεν αναφέρομαι-ευτυχώς-στο γιατρό μου). Το μόνο κενό με το Ιασώ Θεσσαλίας είναι ότι ξέχασα να ρωτήσω τις τιμές των δωματίων, αλλά τις λένε και τηλεφωνικώς.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ για την περιγραφη σου κ απ οτι καταλαβα εμεινες ευχαριστημενη απο το προσωπικο. Σιγουρα στην Λαρισα ειναι πολυ καλυτερα γιατι στην Αθηνα ειναι πολυ πιο απροσωπα κ φυσικα πιο ακριβα!!

DMQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μαθηματα γίνονται κάθε 15 μέρες σχεδόν. Αν θες μπορείς να τα παραλολουθήσεις. Εμείς κάναμε 1 ώρα δρόμο, αλλά άξιζε τον κόπο. Το πρόγραμμα υπάρχει στην ιστοσελίδα του Ιασώ Θεσσαλίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι απο Λαμια κ ειναι λιγακι δυσκολο, αλλα παρακολουθω δωρεαν μαθηματα ανωδυνου τοκετου κ ψυχοπροφυλακτικης απο τι ΙΚΑ στο κεντρο μανας κ παιδιου ειναι κ εκει δωρεαν 8 μαθηματα.

DMQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δεν έχω γεννήσει ακόμα. Είμαι στον 4ο.Έχω κανει όμως εκει σπερματένχηση και μια φιλη μου απόξεση.Είναι άψογα όλα!Και το προσωπικό ευγενέστατο!Εγω δε θα κάνω φτ και έτσι ξέρω τιμές μόνο για καισαρική.

FX0Cp3.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γέννησα εκεί πριν ένα μήνα ακριβώς. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Το τετράκλινο του είναι στην ουσία 2 δίκλινα χωρισμένα με ένα παραβάν, δηλαδή με ξεχωριστές πόρτες, 2 ξεχωριστές τουαλέτες... Ούτε καν είδα τις άλλες δύο κοπέλες (μόνο τις άκουγα!!!). Οικονομικά πλήρωσα ότι ακριβώς μου είπανε και μου παρείχαν τα πάντα και πέρα από τα standart (εσώρουχα μιας χρήσης, σερβιέτες, κ.τ.λ) Το μόνο εξτρά ήταν 120 ευρώ για 2 εξετάσεις της μπέμπας που μας είπαν πόσο κοστίζουν και αν τις θέλουμε (γιατί δεν ήταν υποχρεωτικές) και την νάρκωση αλλά μου το είχαν πει εκ των προτέρων (στο πακέτο που σου λένε μιλάνε για ολική νάρκωση (καισαρική) και αν δεν το θέλεις, πληρώνεις εξτρά την ραχιαία περίπου 110 ευρώ). Να φανταστείτε παρόλο που ξεκίνησα για φυσιολογικό και μου κάναν ένα σωρό μέχρι να καταλήξω στο χειρουργείο τελικά πλήρωσα μόνο την καισαρική (φανταζόμουν ότι όλο και κάτι θα ζητούσαν για τα φάρμακα ή τις ώρες που είχα στις οδύνες). Το χειρουργείο φοβερό... καμιά 15ρια άτομα μέσα να τρέχουν πάνω από το κεφάλι σου και πάνω από το κεφάλι του μωρού σου σε κάνουν να νοιώθεις απόλυτη ασφάλεια... είναι λίγο αστείο βέβαια να τους ακούς να μιλάνε για τις διακοπές τους και να σε βάζουν και σένα στην συζήτηση αλλά φαντάζομαι είναι μέρος της διαδικασίας. Επίσης αν και δεν γέννησα τελικά φυσιολογικά είδα (και μου είπαν φίλες ότι είναι πολύ θετικό) ότι η αίθουσα οδυνών είναι ταυτόχρονα και αίθουσα τοκετού και είσαι μόνη σου σε όλη την διάρκεια χωρίς να σε αγχώνει μια άλλη γυναικά δίπλα που ουρλιάζει ή που γεννάει πιο εύκολα ή πιο γρήγορα από σένα. Το προσωπικό είναι φοβερό με ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά καλό θα είναι να "σταμπάρετε" μια-δύο μαίες που θα συμβουλεύεστε γιατί η κάθε μία εκεί μέσα έχει τα δικά της και μπορεί να σας μπερδέψουν. Το μόνο αρνητικό που έζησα είναι το rooming-in. Το έχουν εντελώς στο "φλου" και αφήνουν την κάθε μάνα να αποφασίσει τι θέλει. Εγώ που ήμουν πολύ υπέρ και ήθελα την μπέμπα μου μαζί μου όλο το 24ωρο μετά από 48 ώρες ξενύχτι και ταλαιπωρία με τους πόνους που έφαγα και δεν καταλήξανε πουθενά και με τους πόνους πια της καισαρικής ήθελα απλά να κοιμηθώ και έδωσα την μπέμπα. Έλα όμως που η διπλανή μου που γέννησε εύκολα και φυσιολογικά κράτησε την δική της... Η οποία έκλεγε όλο ή μάλλον όλα τα βράδια!!! Και σε αυτή την περίπτωση ρε κορίτσια τι κάνεις ποιος είναι ο κακός και ποιος έχει δίκιο????

RSYNp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

γεννησα τον μαρτιο στο ιασω θεσσαλιας και μπορω να πω οτι εμεινα πολυ ευχαριστημενη με την εξυπηρετηση των κοριτσιων, με τη βοηθεια στο θηλασμο και την ευγενια τους. πεντακαθαρο νοσοκομειο καθημερινα αλλαζουν πετσετες και σεντονια. το μονο ασχημο ειναι οτι τα δωματια ειναι πολυ μικρα για την ακριβεια στενα. το δικλινο ηταν ιδιο με το τρικλινο σε μεγεθος, μονο το μονοκλινο και η σουιτα ηταν μεγαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κοριτσια καλημερα..ειμαι καινουρια στο σαιτ!συγχωρηστε με για τυχον λαθη!!ηθελα αν μπορειτε οσες γεννησατε στο Ιασω Λαρισας να με ενημερωσετε για το τιμες παιζουν!!και κατι ακομη...η πληρωμη ηταν μεσα στο πακετο που σας ειπε ο γιατρος σας ή ξεχωριστα???Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...