Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαλλον διαβητης κυησης...


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια, εκανα σημερα την καμπυλη σακχαρου... ειμαι στην 26 εβδομαδα τα αποτελεσματα ειναι τα εξεις:

με 100g γλυκοζης

σακχαρο νηστεως :101

60' : 228

120 : 204

180΄ : 129

με τρομαξαν γιατι μου ειπαν απο το μικροβιολογικο οτι ισως να κανω ινσουλινη. ραντεβου στο γυναικολογο εχω τη δευτερα. ειναι πολυ ανεβασμενες οι τιμες; δε ρυθμιζεται με διαιτα απλα; και κατι ακομα, διαβασα καπου στο ιντερνετ οτι για να ρυθμιστει το σακχαρο σου κανουν εισαγωγη σε νοσοκομειο καποιες μερες, εκει πανικοβληθηκα εντελως !!! ισχυει κατι τετοιο βρε κοριτσια; συγνωμη αν σας κουρασα :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχ αγχώθηκα τώρα γιατί θα κάνω κι εγώ σε 2 εβδομάδες κι επειδή τα έχω πάρει τα κιλάκια μου με βλέπω να έχω πρόβλημα...

 

Καλησπέρα κορίτσια:P

 

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι απο τωρα .....δεν έχει σχέση με τα κιλά ο διαβήτης. Εγώ τουλάχιστον εχω δει κοπελες που ηταν πολυ αδύνατες κ πηραν λιγα κιλά , να έχουν ανεβασμένο σάκχαρο κ το αντίθετο:P:p:p

 

εγω οταν εκανα την καμπύλη είχα

νηστείας 95

60, 111

120, 111

 

το 95 είναι οριακό , αλλα ηταν η μοναδική φορά που ειχα τόσο:-D

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι κοπελα μου η καθε μια εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη :) σκεψου οτι εγω εκλεισα τον 6ο και εχω βαλει μονο 4 κιλα και παλι δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο που λες, ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις, με το καλο το μωρακι σου :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, εκανα σημερα την καμπυλη σακχαρου... ειμαι στην 26 εβδομαδα τα αποτελεσματα ειναι τα εξεις:

με 100g γλυκοζης

σακχαρο νηστεως :101

60' : 228

120 : 204

180΄ : 129

με τρομαξαν γιατι μου ειπαν απο το μικροβιολογικο οτι ισως να κανω ινσουλινη. ραντεβου στο γυναικολογο εχω τη δευτερα. ειναι πολυ ανεβασμενες οι τιμες; δε ρυθμιζεται με διαιτα απλα; και κατι ακομα, διαβασα καπου στο ιντερνετ οτι για να ρυθμιστει το σακχαρο σου κανουν εισαγωγη σε νοσοκομειο καποιες μερες, εκει πανικοβληθηκα εντελως !!! ισχυει κατι τετοιο βρε κοριτσια; συγνωμη αν σας κουρασα :?

 

Καλησπέρα,

 

οι τιμές είναι όντως ανεβασμένες:( αλλά δεν σημαίνει οτι θα κάνεις κατευθείαν ινσουλίνη. Κ σίγουρα πρεπει να σε δει διαβητολόγος , ο γυναικολοόγος δεν είναι αρμόδιος. Τωρα για εισαγωγή , πρωτη φορά το ακούω:shock::shock:

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

οι τιμές είναι όντως ανεβασμένες:( αλλά δεν σημαίνει οτι θα κάνεις κατευθείαν ινσουλίνη. Κ σίγουρα πρεπει να σε δει διαβητολόγος , ο γυναικολοόγος δεν είναι αρμόδιος. Τωρα για εισαγωγή , πρωτη φορά το ακούω:shock::shock:

 

 

αχ παλι καλα γιατι αγχωθηκα παρα πολυ, ο γιατρος μου ειναι μεσα σε νοσοκομειο οποτε θα με παραπεμψει μαλλον αμμεσα σε διαβητολογο. τουλαχιστον ειναι παρηγορο το οτι δεν κανουν εισαγωγη :-P:-P:-P:-P αντε να δουμε τι θα δουμε, αληθεια πως ρυθμιζεται; επαναλαμβανεις την καμπυλη και συγκρινουν; συγνωμη αν φαινομαι ασχετη αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα :oops:

Link to comment
Share on other sites

αχ παλι καλα γιατι αγχωθηκα παρα πολυ, ο γιατρος μου ειναι μεσα σε νοσοκομειο οποτε θα με παραπεμψει μαλλον αμμεσα σε διαβητολογο. τουλαχιστον ειναι παρηγορο το οτι δεν κανουν εισαγωγη :-P:-P:-P:-P αντε να δουμε τι θα δουμε, αληθεια πως ρυθμιζεται; επαναλαμβανεις την καμπυλη και συγκρινουν; συγνωμη αν φαινομαι ασχετη αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα :oops:

 

 

Με δίαιτα ρυθμίζεται κι αν δεν ρυθμίζεται , τοτε κάνεις ινσουλίνη

εμένα με έβαλαν σε δίαιτα κ μετρησεις κ μετα 10 μερες επανέξεταση - όχι καμπύλη-. παντως εγω επειδή ήταν όλες οι μετησεις φυσιλογικές , δεν συνέχισα δίαιτα κ μετρησεις κάνω που κ που.

 

θα σου πει ο διαβητολόγος , μην ανησυχείς:P

 

μεχρι να πας να σε δει . μην τρως γλυκά , τηγανητά κ γενικά μικρά γευματα καθε 2-3 ωρες

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

ναι οντως οι τιμες σου ειναι πολυ ανεβασμενες..

εχω και εγω διαβητη κυησης .

ειχα στην 1η εγκυμοσυνη και τωρα εχω παλι!

ευτυχως δεν χρειαστηκα ινσοθλινη γιατι πηγα σε διαβητολογο και μου εδωσε διαιτα και το ρυθμισα..

να ξερεις ομως οτι θα σου πει να παρεις ενα μηχανακι να μετρας το ζαχαρο σου 1 ωρα μετα τα γευματα και δεν θα πρεπει να ειναι πανω απο 110!!!!!

αν ειναι πανω απο 110 θα χρειαστεις ινσουλινη...

σου ευχομαι να μην χρειαστεις..

και να ξερεις καθολου γλυκα,τηγανιτα,πολυ λιγο ψωμι ,μακαρονια,πατατες,ρυζι με το φλυτζανακι του τσαγιου!!!

δεν εχει να κανει με τα κιλα παντως γιατι εγω ημουν 47 κιλα πριν μεινω εγκυος και τωρα ειμαι στον 7ο και εχω παρει μονο 5 κιλα με πολυυυυυυυυυ κοπο...!!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. το παραδοξο ειναι οτι φοβομουν πολυ να κανω την καμπυλη και μετρουσα το σακχαρο μου στο σπιτι (το οποιο η πιο ψηλη τιμη ηταν 110 επειδη ειχα φαει πιτσα το προηγουμενο βραδυ) για να πεισω το γιατρο να μην την κανω. εκεινος βεβαια μου ειπε οτι ολες οι γυναικες το κανουν και θα το κανω κι εγω, και να τα αποτελεσματα... τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, εκανα σημερα την καμπυλη σακχαρου... ειμαι στην 26 εβδομαδα τα αποτελεσματα ειναι τα εξεις:

με 100g γλυκοζης

σακχαρο νηστεως :101

60' : 228

120 : 204

180΄ : 129

με τρομαξαν γιατι μου ειπαν απο το μικροβιολογικο οτι ισως να κανω ινσουλινη. ραντεβου στο γυναικολογο εχω τη δευτερα. ειναι πολυ ανεβασμενες οι τιμες; δε ρυθμιζεται με διαιτα απλα; και κατι ακομα, διαβασα καπου στο ιντερνετ οτι για να ρυθμιστει το σακχαρο σου κανουν εισαγωγη σε νοσοκομειο καποιες μερες, εκει πανικοβληθηκα εντελως !!! ισχυει κατι τετοιο βρε κοριτσια; συγνωμη αν σας κουρασα :?

 

Καλημερα!Εγω εκανα την καμπυλη ζαχαρου στην 28η εβδομαδα και μου βγηκαν και εμενα αρκετα ανεβασμενες οι τιμες.Φυσικα φοβηθηκα, αγχωθηκα κλπ.Πηγα στην διαβητολο, μου εδωσε διατροφη και οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα.Μην ανησυχεις, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα κανεις ινσουλινη, αλλα και να χρειαστει δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!Στο νοσοκομειο, μου ειπε ο γιατρος, μπαινεις αν κανεις ινσουλινη και παρολα αυτα δεν μπορεις να το ρυθμισεις οποτε χρειαζεται κανα δυο μερες νοσηλεια για να βρουν τη διατροφη και τη δοση ινσουλινης που χρειαζεσε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς δίαιτα νηστείας;

Αποφεύγεις γλυκά,ψωμί,πατάτες, ζυμαρικά και όσπρια.

Εγώ για να είμαι ειλικρινής από όταν εμφάνισα διαβήτη κύησης ουσιαστικά ζω με κρέας!Δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά τι άλλο να φας πια;

XkK0p3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι κοριτσια, τελικα σημερα πηγα στο διαβητολογο ο οποιος μου εγραψε ινσουλινη για να ρυθμισουμε το σακχαρο. τον ρωτησα εαν μπορω να την αποφυγω και να το παλεψουμε με διατροφη και μου ειπε πως οχι. λετε να παρω και αλλη γνωμη; βασικα φοβαμαι μηπως η χορηγηση ινσουλινης ανεβαζει τις πιθανοτητες να συνεχισει το ζαχαρο και μετα την εγκυμοσυνη.τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι κοριτσια, τελικα σημερα πηγα στο διαβητολογο ο οποιος μου εγραψε ινσουλινη για να ρυθμισουμε το σακχαρο. τον ρωτησα εαν μπορω να την αποφυγω και να το παλεψουμε με διατροφη και μου ειπε πως οχι. λετε να παρω και αλλη γνωμη; βασικα φοβαμαι μηπως η χορηγηση ινσουλινης ανεβαζει τις πιθανοτητες να συνεχισει το ζαχαρο και μετα την εγκυμοσυνη.τι λετε;

 

Min stenaxoriesai!!Kai egw eixa upsilo zaharo, kai parolou pou otan ekopsa ta gluka, psomia ,zumarika ktl..oi times beltiothikan i diabitologos mou proteine na pernw enesima 2 fores tin mera insoulini..gia na mporw kai giati prepei na trwme apo ola sautin tin fasi!! Kai oxi na kanoume diaita i monofagia..Kai egw san kai sena stin arxi nomisa oti einai farmako i kati san tin kortizoni pou tin exo akousta..Alla mou eksigise oti sto 3o trimino o organismos mas xreiazetai perissoteri insoulini kai epeidi o dikos mou den paragei toso..xreiazetai na pernoume extra san sumplirwma!!Opos exw kai xamilo sidiro px kai pernw kai xapia sidirou..ta xapia omos insoulinis den einai kala,na epireazoun to embruo ..enw me tis anodunes eneseis insoulinis stin koilia, epireatetai amesa o dikos mas organismos..Elpizw na se kathusixasa kai na se boithisa..Mia sunitheia einai kai auto prin to fagito..Elpizw meta tin genna na mas fugei kai auto :P Ante konteuoume, upomoni!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι κοριτσια, τελικα σημερα πηγα στο διαβητολογο ο οποιος μου εγραψε ινσουλινη για να ρυθμισουμε το σακχαρο. τον ρωτησα εαν μπορω να την αποφυγω και να το παλεψουμε με διατροφη και μου ειπε πως οχι. λετε να παρω και αλλη γνωμη; βασικα φοβαμαι μηπως η χορηγηση ινσουλινης ανεβαζει τις πιθανοτητες να συνεχισει το ζαχαρο και μετα την εγκυμοσυνη.τι λετε;

 

Καλησπερα, πιστευω πως η Marypa εχει απολυτο δικιο σε αυτα που σου εγραψε!Μην στεναχωριεσε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα φοβαμαι μηπως η χορηγηση ινσουλινης ανεβαζει τις πιθανοτητες να συνεχισει το ζαχαρο και μετα την εγκυμοσυνη.τι λετε;

 

Δεν ισχυει κατι τετοιο, μην ανησυχεις. Υπαρχουν αλλοι παραγοντες που συνηγορουν στο να δημιουργηθει διαβητης μετα τον τοκετο, αλλα σιγουρα σε καμια περιπτωση η ινσουλινη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.Ειμαι πολυ αγχωμενη και θα ηθελα τη βοηθεια σας!!!Ειμαι 27 εβδομαδων εγκυος στο 2 παιδακι μου!Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα προβληματα ζαχαρου!Σε αυτην την εγκυμοσυνη εχω το αμνιακο υγρο στα ανωτερα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ορια,το μωρακι ειναι κανονικο στην αναπτυξη του και παρακολουθω το ζαχαρο με καμπυλες ζαχαρου.Εχω κανει 2 μικρες με 50ml γλυκοζης οι οποιες ηταν μεσα στα ορια και σημερα πηρα τα αποτελεσματα της μεγαλης καμπυλης ζαχαρου με τα 100ml.Να σημειωσω οτι στην τελευταια μικρη καμπυλη στα 60λ. ειχα μετρηση 138 με οριο του εργαστηριου το 140!Τα σημερινα μου αποτελεσματα ειναι τα εξης ζαχαρο νηστειας 69 με ορια 65-110.Φορτιση με γλυκοζη 100ml, ζαχαρο 60λ.μετα 152 με ορια 120-170

ζαχαρο 120λ.μετα 134 με ορια 65-120?????

και τελος ζαχαρο 180λ.μετα 86 ορια δεν ειναι γραμμενα

διπλα σε αυτη τη μετρηση.

Απο ο,τι μπορω να καταλαβω το προβλημα υπαρχει στα 120λ. Εσεις τι λετε???Ειναι παθολογικη η καμπυλη???Τι πρεπει να κανω τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Eγω την προηγουμενη βδομαδα πηγα στον ενδοκρινολογο κ μου εδωσε οριο νηστειας 90, 1 ωρα μετα φαγητου 140 κ 2 ωρες μετα φαγητου σχεδον κατω απο 100 ειπε... αλλα εγω μετριεμαι στη 1 ωρα παντα !!!

 

Γενικα καθε ενδοκρινολογος δινει δικα του ορια ! Εχω παει σε 3 !

Ο ενας εδωσε 120 ο αλλος 130 κ ο τωρινος ο οποιος κ θα κρατησω γι απολλους λογους 140 !!!

Ολοι ομως εδωσαν πρωινο 90 ! Αλλα εχω ακουσει κ 95 !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...