Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια Τράπεζα Βλαστοκυττάρων


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.Θα ήθελα να σας ενημερώσε για ένα θέμα του οπίου γνώστες γίναμε κι εμείς τις τελευταίες μέρες.Κάποιο γνωστό αμς ζευγάρι μας πληροφόρησε ότι εκτός απο τις ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων, υπάρχουν και οι δυο δημοσιες στην Ελλάδα, μια στη Ακαδημία Αθηνών και μια στο Νοσοκομείο Παπανικολάου στην Θεσσαλονίκη.Αμέσως επικοινωνήσαμε με το Παπανικολάου κι επειδή μενουμε επαρχία, μας είπαν οτι μπορούμε να στείλουμε με δική μας χρέωση( 10 ευρώ) κουριερ για να παραλάβει το κιτ με τα απαραίτητα.Μέσα σε 3 μέρες το είχαμε(μεσολάβησε Σαβ/κο). Το κιτ περιλαμβάνει τον ασκό για τα βλαστοκύτταρα, 3 φιαλίδια για λήψη αίματος απο τη μητέρα και το μωρό με σκοποό την ανάλυση για πιθανές μεταδοτικές ασθένειες και κάποια έντυπα για λήψη ιστορικού απο τους γονείς.Αμέσως μετά τον τοκετό, ο γιατρός, φυλάσσε το αιμα στο ασκό και πρέπει να παραδοθεί στην τράπεζα με΄σα σε 24 ώρες.Δεν είναι κάτι κοπιαστικό και δεν κοστίζει τίποτε.Το σημαντικότερο απ όλα είναι ότι ενισχύουμε την δημόσια τράπεζα η οποία είναι αρμόδια να βοηθήσει οποιονδήποτε έχει ανάγκη θεραπείας με βλαστοκύτταρα σε αντίθεση με τις ιδιωτικές οπο ο δότης ειναι αυτός που μόνο μπορεί να κάνει χρήση.Επίσης, στο ενημερωτιό φυλλάδιο που συνοδεύει το κιτ, αναφέρει, πως αν συγκεντρωθουν 10000 δείγματα τότε κάθε Ελληνας που θα εχει άνάγκη θα μπορέι να θεραπευτεί.Μάλιστα οι γεννήσεις ανα χρόνο στην Ελλάδα φθάνουν τις 100000, οπότε, αν ο καθένας ευαισθητοποιηθεί και νοιαστεί για το καλό των συνανθρώπων του, τότε θα επιτευχθεί ο στόχος.Σκεφτείτε το.Για όσους μένουν Θεσσαλονίκη ή κοντά σ αυτήν το τηλ του νοσοκομείου είναι 2313307419 8.30- 2.30 μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις τα πηγαμε στην Ακαδ.Αθηνων. Με το ιδιο σκεπτικο που αναφερεις καναμε αυτη την κινηση. Μακαρι να ακολουθησουν κ αλλοι γονεις...

 

Επικοινώνησες με την Ακαδημία για να κάνεις κι εσύ την ίδια διαδικασία που έκανε και η ikaniretak με Παπανικολάου? Αν έχεις κάποιο τηλέφωνο μπορείς να το δώσεις pls, για όσες ενδιαφερόμαστε? Ευχαριστώ :-)

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς τα πήγαμε στη δημόσια τράπεζα αλλά δεν ξέρω αν θα το ξανακάνω στο επόμενο γιατί μας ζήτησαν στο ιασω 350 ευρώ για τη συλλογή των βλαστοκυττάρων (την οποια την έκανε ο γιατρός μου) και δεν μας διέθεσαν καν λίγο χώρο στο ψυγείο τους..Όσο και να έχεις την καλή διάθεση να κάνεις δωρεά, το ποσό δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο..

Link to comment
Share on other sites

Eμείς τα πήγαμε στη δημόσια τράπεζα αλλά δεν ξέρω αν θα το ξανακάνω στο επόμενο γιατί μας ζήτησαν στο ιασω 350 ευρώ για τη συλλογή των βλαστοκυττάρων (την οποια την έκανε ο γιατρός μου) και δεν μας διέθεσαν καν λίγο χώρο στο ψυγείο τους..Όσο και να έχεις την καλή διάθεση να κάνεις δωρεά, το ποσό δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο..

 

 

πλακα κανεις...? κ εγω στο ΙΑΣΩ γεννησα και δεν μου ζητησε κανεις χρηματα. εκανε τη συλλογη η γιατρος μου τα βαλαμε στο ψυγειο για μια μερα γιατι την ιδια ηταν αργια και την επομενη τα πηγε ο αντρας μου. Θα κοιταξω για τηλ ή άλλα στοιχεια και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω καθόλου πλάκα...μάλλον αλλάξανε τακτική γιατί γινόταν χαμός από δυσαρεστημένους γονείς..350 ευρώ και δεν μας τα έβαλαν στο ψυγείο τους..ΖΩΑ.όύτε να ξαναπεράσω απ΄έξω δεν θέλω..είμαι γενικά πολύ δυσσαρεστημένη από το ΙΑΣΩ..ούτε επισκεπτήρια τηρούσαν, ούτε τίποτα..έμπαινε ,έβγαινε κόσμος συνέχεια και δεν μιλούσαν ποτε..ήμουν και σε εξάκλινο και υπήρξε στιγμή που μετρήσαμε 22 άτομα μέσα στο δωμάτιο..και τα μωράκια μέσα..κάναμε παράπονα και δεν ήρθε κανείς να βγάλει τον κόσμο έξω.. Τέλος πάντων..sorry για το off topic αλλά τα θυμήθηκα και φούντωσα!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κλεισει ραντεβου στο παπανικολαου για ενημερωση σχετικα μετα βλαστοκυτταρα και εννοειται οτι θα τα δωσω σε δημοσια τραπεζα.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι?Εγώ που κάνω δωρεά σε Δημόσια Τράπεζα, αν (χτύπα ξύλο) έχω ανάγκη από βλαστοκύτταρα (το παιδί, όχι εγώ) τα παίρνω αυτόματα από τη Δημόσια Τράπεζα όπως και κάποιος που δε θα έχει κάνει δωρεά?Ή όποιος δεν κάνει δωρεά, δεν έχει "δικαίωμα" να πάρει και βλαστοκύτταρα?Πώς πάει αυτό?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Εγώ που κάνω δωρεά σε Δημόσια Τράπεζα, αν (χτύπα ξύλο) έχω ανάγκη από βλαστοκύτταρα (το παιδί, όχι εγώ) τα παίρνω αυτόματα από τη Δημόσια Τράπεζα όπως και κάποιος που δε θα έχει κάνει δωρεά?Ή όποιος δεν κάνει δωρεά, δεν έχει "δικαίωμα" να πάρει και βλαστοκύτταρα?Πώς πάει αυτό?[/quote

Κάθε άνθρωπος που έχει ανάγκη μοσχεύματος μπορεί ν αναζητήσει απο την δημοσια τράπεζα είτε υπήρξε δότης είτε όχι.Η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να βοηθήσει όποιον έχει αναγκη.Απλα οι δότες δεν υπερτερούν σε κάτι σε σχέση με τους μη.Ολοι εχουν ισες ευκαιρίες για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αυτην την φορα θα διαλέξουμε τη δημόσια Τράπεζα γιατι οι ιδιωτικές ειναι ΜΕΓΑΛΗ κοροιδία χωρις καμια απολυτως εγγυηση. Τουλάχιστον να πιάσουν τόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άνθρωπος που έχει ανάγκη μοσχεύματος μπορεί ν αναζητήσει απο την δημοσια τράπεζα είτε υπήρξε δότης είτε όχι.Η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να βοηθήσει όποιον έχει αναγκη.Απλα οι δότες δεν υπερτερούν σε κάτι σε σχέση με τους μη.Ολοι εχουν ισες ευκαιρίες για βοήθεια.

 

Ευχαριστώ...Αυτό είναι και το λογικό, όπως συμβαίνει με τους δωρητές οργάνων...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάνω καθόλου πλάκα...μάλλον αλλάξανε τακτική γιατί γινόταν χαμός από δυσαρεστημένους γονείς..350 ευρώ και δεν μας τα έβαλαν στο ψυγείο τους..ΖΩΑ.όύτε να ξαναπεράσω απ΄έξω δεν θέλω..είμαι γενικά πολύ δυσσαρεστημένη από το ΙΑΣΩ..ούτε επισκεπτήρια τηρούσαν, ούτε τίποτα..έμπαινε ,έβγαινε κόσμος συνέχεια και δεν μιλούσαν ποτε..ήμουν και σε εξάκλινο και υπήρξε στιγμή που μετρήσαμε 22 άτομα μέσα στο δωμάτιο..και τα μωράκια μέσα..κάναμε παράπονα και δεν ήρθε κανείς να βγάλει τον κόσμο έξω.. Τέλος πάντων..sorry για το off topic αλλά τα θυμήθηκα και φούντωσα!

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω λινκ οταν είσαι δωρητής σε δημόσια τράπεζα σου δίνουν μια βεβαίωση και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω.

Πάντως είναι κρίμα επείδη κάποιος αδιαφορεί ή βαριέται να φροντίσει τη μεταφορά τους να πετιούνται γιατί κάποιος τα χρειάζεται....ίσως και ο ίδιος ο δότης..

Κανονικά έπρεπε να φροντίζουν οι ίδιοι για την αποστολή του κιτ και για τη μεταφορά τους στο νοσοκομείο -και τους το είχα πει τηλεφωνικά στη διευθύντρια της ακαδημίας Αθηνών- αλλά στη χώρα αυτή η λέξη οργάνωση δεν είναι και πολυ γνώριμη.

Ας κάνουμε εμείς οτι περνάει από το χέρι μας !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...