Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Απλα εχει παρατηρηθει οτι παιδια που παρουσιαζουν ΓΟΠ παρουσιαζουν και παλινδρομιση νεφρων.Καποιες φορες συστηνουν την εξεταση προληπτικα.Δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει βεβαια αυτο.Κι εμενα μου το ειχε πει η παιδιατρος μου .

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλα εχει παρατηρηθει οτι παιδια που παρουσιαζουν ΓΟΠ παρουσιαζουν και παλινδρομιση νεφρων.Καποιες φορες συστηνουν την εξεταση προληπτικα.Δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει βεβαια αυτο.Κι εμενα μου το ειχε πει η παιδιατρος μου .

 

Αυτό εντάξει, όμως χωρίς να υπάρχει καμία ένδειξη; Για αυτό και απόρρησα. Από όσο ξέρω το κάνουν όταν το βάρος του παιδιού δεν αυξάνεται κανονικά, οπότε αυτό μπορεί να είναι από ΓΟΠ, αλλά μπορεί να συνδυάζεται και με ουρολοίμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχει παρατηρηθει οτι παιδια που παρουσιαζουν ΓΟΠ παρουσιαζουν και παλινδρομιση νεφρων.Καποιες φορες συστηνουν την εξεταση προληπτικα.Δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει βεβαια αυτο.Κι εμενα μου το ειχε πει η παιδιατρος μου .

 

Αυτό εντάξει, όμως χωρίς να υπάρχει καμία ένδειξη; Για αυτό και απόρρησα. Από όσο ξέρω το κάνουν όταν το βάρος του παιδιού δεν αυξάνεται κανονικά, οπότε αυτό μπορεί να είναι από ΓΟΠ, αλλά μπορεί να συνδυάζεται και με ουρολοίμωξη.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Αγλαΐα. Αν κάποιος θέλει να διαπιστώσει αν υπάρχει ουρολοίμωξη ή όχι, συλλέγει ούρα και κάνει μία εξέταση ρουτίνας. Αν σε αυτή την εξέταση διαπιστωθεί πρόβλημα, στη συνέχεια κάνει υπέρηχο για παλινδρόμηση νεφρών. Το ξέρω πολύ καλά γιατί η Εύα μου έχει κάνει δύο φορές εισαγωγή στο Παίδων για το λόγο αυτό. Στην πρώτη περίπτωση δυστυχώς διαπιστώθηκε ουρολοίμωξη αλλά ευτυχώς δεν υπήρξε παλινδρόμηση νεφρών. Το πρώτο που έκαναν τότε ήταν να συλλέξουν τα ούρα της.

Τη δεύτερη φορά μετά από μία έξαρση εμετικών επεισοδίων έκανε πάλι εισαγωγή όπου της έκαναν μία σειρά εξετάσεων που αφορούσαν σε ουρολοίμωξη, ΓΟΠ, παλινδρόμηση νεφρών και άλλα πολλά που δε θέλω να τα θυμάμαι... :(

Και στη δεύτερη περίπτωση η πρώτη εξέταση ήταν καλλιέργεια ούρων και κοπράνων...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο οσον αφορα την ουρολοιμωξη αλλα αναφερθηκα σε μια διαφορετικη περιπτωση.Εχει βρεθει οτι στατιστικα τα περισσοτερα παιδια που εχουν παρουσιασει ΓΟΠ παρουσιαζουν και Παλινδρομιση νεφρων.Γι'αυτο και προτεινουν τετοια εξεταση προληπτικα.Δε σημαινει βεβαια οτι το αποτελεσμα θα ειναι θετικο αλλα υπαρχει μια αποψη που λεει να το ελεγξεις.Εξαλλου η ουρολοιμωξη δεν εμφανιζεται παντα "εγκαιρα".

Επισης οταν υπαρχει ιστορικο της οικογενειας ενας λογος παραπανω.

Η παιδιατρος μου βεβαια δεν ηταν και πολυ φανατικη να κανω την εξεταση απλα μου το ειπε σαν μια αποψη.Παντως γενικοτερα ειναι κατα των φαρμακων οσο γινεται και των εξετασεων οταν δεν υπαρχει λογος.Ειναι νοσοκομειακη γιατρος που στηριζει το θηλασμο γι'αυτο και ειπα την αποψη αυτη επειδη το βλεπω δυσκολο να το ειπε η ιδια κρυβοντας καποιο σκοπο. :wink:

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχουν μπει ιδέες στο μυαλό μου και θα ησυχάσω μόνο αν κάνω την εξέταση.

 

Υπάρχει και κάτι άλλο που δε μου είναι ξεκάθαρο:

Λένε ότι συνήθως η ΓΟΠ παύει να υπάρχει μετά τον 6ο με 7ο μήνα.

Αυτό έχει να κάνει με την εισαγωγή των στερεών τροφών ή απλά τότε «βελτιώνεται» ο σφιγκτήρας στον οισοφάγο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

choco συμφωνα με την παιδιατρο μου και τη γαστρεντερολογο που μιλησα η ΓΟΠ συνηθως υπαρχει μεχρι τον πρωτο χρονο αλλα σταδιακα βελτιωνεται μιας και σφιγγει ο σφιγκτηρας στον οισοφαγο.παρολα αυτα στη δικη μας περιπτωση με εντονη παλλινδρομηση το προβλημα λυθηκε οριστικα στους 7μιση μηνες (απο τοτε εχω να δω γουλια)αλλα ακομα και σημερα πινει γαλα αντιαναγωγικο .εσυ βεβαια θηλαζεις οποτε δεν υπαρχει θεμα.

σιγουρα μας βοηθησε η εισαγωγη των στερεων αν και στην αρχη επιβαρυνθηκε (να εισαι προετοιμασμενη)..σιγα σιγα εφτιαξε..

βεβαια σημαντικο ρολο παιζει και η σειρα εισαγωγης των στερεων.

εμεις ειμασταν ιδαιτερα προσεκτικοι σε οξινα πχ πορτοκαλι και ακολουθησαμε διαφορετικη και πιο αργη σειρα εισαγωγης.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας,και εμενα ο μικρος μου εχει γοπ και τον θηλαζω αποκλειστικα.ειναι 40 ημερων.την ωρα που τρωει μπορει να κανει εμετο και το γαλα βγαινει και απο το στομα και απο την μυτη και κανει σαν να πνιγεται,οποτε εμενα καθε φορα μου κοβεται το αιμα,δεν ξερω πως να τον κανω να τρωει πιο ηρεμα οποτε να προλαβαινω να τον σηκωνω,συνβαινει σε εσας κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι και εμεις ηταν πολυ λαιμαργος συν την ΓΟΠ και του εβγαινε το γαλα και απο τη μυτη.προσπαθησε να τον διακοπτεις και να ρευεται και ενδιαμεσα.

καλο θα ηταν να ρωτησεις την παιδιατρο σας μηπω του κανετε εναν υπερηχο να δειτε αν υπαρχει παλλινδρομηση και σε τι βαθμο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,και εμενα ο μικρος μου εχει γοπ και τον θηλαζω αποκλειστικα.ειναι 40 ημερων.την ωρα που τρωει μπορει να κανει εμετο και το γαλα βγαινει και απο το στομα και απο την μυτη και κανει σαν να πνιγεται,οποτε εμενα καθε φορα μου κοβεται το αιμα,δεν ξερω πως να τον κανω να τρωει πιο ηρεμα οποτε να προλαβαινω να τον σηκωνω,συνβαινει σε εσας κατι παρομοιο?

 

Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι να δοκιμάσεις άλλες στάσεις θηλασμού: να είσαι καθισμένη με τρόπο που να γέρνεις την πλάτη σου προς τα πίσω (όπως σε μια σεζ-λονγκ) και το μωρό να είναι τοποθετημένο λίγο πιο ψηλά από το στήθος, ώστε να ελέγχει τη ροή καλύτερα.

Επίσης, εξέτασε το θέμα της υπερπαραγωγής, που μπορεί να κάνει το γάλα να έχει πολύ μεγάλη ροή. Ενδεικτικά, μεγάλη ροή υπάρχει όταν εναλλάσσονται τα στήθη πολύ συχνά στον ίδιο θηλασμό και όταν το μωρό έχει να θηλάσει πολλές ώρες. Άλλα συμπτώματα μπορεί να είναι πολλές εκρηκτικές ή/και υδαρείς κενώσεις, πράσινα κακά κτλ.

Διάβασε το θέμα αυτό από την αρχή, θα βρεις χρήσιμες υποδείξεις, είτε πρόκειται για ΓΟΠ, είτε για υπερπαραγωγή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινησει να τον βαζω σχεδον ορθιο στο στηθος και νομιζω οτι κατι γινεται,για να του κοψω το φαι στη μεση αποκλειεται γιατι θα μας ακουσει ολη η γειτονια απο τα κλαματα.αυτο πυ θελω να ρωτησω αν συμβαινει σε εσας ειναι το εξης,σε μενα το ενα στηθος τρεχει με μεγαλη ροη και εχει πολυ γαλα,με αυτο συνηθως πνιγεται ο μικρος,και το αλλο μου φαινεται οτι βγαζει λιγοτερο γιατι η ροη σταματαει και μετα ξανασυνεχιζει,εκει ο μικρος δειχνει να τσαντιζεται.(θηλαζω σχεδον ανα 2ωρο,μια απο το ενα στηθος και μια απο το αλλο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ξεκινησει να τον βαζω σχεδον ορθιο στο στηθος και νομιζω οτι κατι γινεται,για να του κοψω το φαι στη μεση αποκλειεται γιατι θα μας ακουσει ολη η γειτονια απο τα κλαματα.αυτο πυ θελω να ρωτησω αν συμβαινει σε εσας ειναι το εξης,σε μενα το ενα στηθος τρεχει με μεγαλη ροη και εχει πολυ γαλα,με αυτο συνηθως πνιγεται ο μικρος,και το αλλο μου φαινεται οτι βγαζει λιγοτερο γιατι η ροη σταματαει και μετα ξανασυνεχιζει,εκει ο μικρος δειχνει να τσαντιζεται.(θηλαζω σχεδον ανα 2ωρο,μια απο το ενα στηθος και μια απο το αλλο)

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινησει να τον βαζω σχεδον ορθιο στο στηθος και νομιζω οτι κατι γινεται,για να του κοψω το φαι στη μεση αποκλειεται γιατι θα μας ακουσει ολη η γειτονια απο τα κλαματα.αυτο πυ θελω να ρωτησω αν συμβαινει σε εσας ειναι το εξης,σε μενα το ενα στηθος τρεχει με μεγαλη ροη και εχει πολυ γαλα,με αυτο συνηθως πνιγεται ο μικρος,και το αλλο μου φαινεται οτι βγαζει λιγοτερο γιατι η ροη σταματαει και μετα ξανασυνεχιζει,εκει ο μικρος δειχνει να τσαντιζεται.(θηλαζω σχεδον ανα 2ωρο,μια απο το ενα στηθος και μια απο το αλλο)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Είμαι καινουργια στο forum. Έχω ένα αγοράκι 1 μηνός και τον θηλάζω αποκλειστικά. Βγάζει γουλίτσες αρκετά συχνά και μετά τα γεὐματα, όταν τον βάζω να κοιμηθεί πολλές φορές δείχνει να δυσανασχετεί, μαζεύει τα πόδια στη κοιλιτσα του, συστρέφεται, και τελικά ξυπνάει, καμιά φορά με κλάματα. Αυτό συμβαίνει άσχετα με το αν έχει ρευτεί ή όχι (το κρατάω πάντα γύρω στα 15 λεπτά για να ρευτεί). Επίσης είχει κολικούς 8-1 μ.μ. Βάρος παίρνει κανονικά. Η παιδίατρος μου είπε ότι όλα είναι εντάξει με τον μικρό. Μετά όμως από αυτά που διάβασα εδώ στο forum, ανησύχησα. Μήπως τα παραπάνω είναι συμπτώματα μη εμφανούς ΓΟΠ; Επιλέον τρώω γαλακτοκομικά και πίνω αγελαδινό γάλα. Μήπως θα έπρεπε να τα κόψω και αυτά; Ή μόνο τα αγελαδινά; Θα βοηθήσει με τις γουλίτσες και τους κολικούς; Δεν τρώω όσπρια, πράσινα λαχανικά, καρυκεύματα και ξηρούς καρπούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινουργια στο forum. Έχω ένα αγοράκι 1 μηνός και τον θηλάζω αποκλειστικά. Βγάζει γουλίτσες αρκετά συχνά και μετά τα γεὐματα, όταν τον βάζω να κοιμηθεί πολλές φορές δείχνει να δυσανασχετεί, μαζεύει τα πόδια στη κοιλιτσα του, συστρέφεται, και τελικά ξυπνάει, καμιά φορά με κλάματα. Αυτό συμβαίνει άσχετα με το αν έχει ρευτεί ή όχι (το κρατάω πάντα γύρω στα 15 λεπτά για να ρευτεί). Επίσης είχει κολικούς 8-1 μ.μ. Βάρος παίρνει κανονικά. Η παιδίατρος μου είπε ότι όλα είναι εντάξει με τον μικρό. Μετά όμως από αυτά που διάβασα εδώ στο forum, ανησύχησα. Μήπως τα παραπάνω είναι συμπτώματα μη εμφανούς ΓΟΠ; Επιλέον τρώω γαλακτοκομικά και πίνω αγελαδινό γάλα. Μήπως θα έπρεπε να τα κόψω και αυτά; Ή μόνο τα αγελαδινά; Θα βοηθήσει με τις γουλίτσες και τους κολικούς; Δεν τρώω όσπρια, πράσινα λαχανικά, καρυκεύματα και ξηρούς καρπούς.

 

Anta σου παραθετω τα συμπτωματα που βλεπεις στη ΓΟΠ.Αν καποια απο αυτα τα βλεπεις στο μωρο τοτε το πιθανοτερο ειναι να ειναι ΓΟΠ.

 

Identify an acid infant reflux symptom, or how to tell if your baby has acid reflux

While every baby is different there are many common acid infant reflux symptoms. Your baby may exhibit few or many symptoms of acid reflux in baby. The number of symptoms he exhibits may be unrelated to the severity of baby reflux he may be experiencing. This is not a comprehensive list of acid reflux baby symptoms.

 

 

Poor weight gain or rapid weight gain

Frequent spitting up or gulping with a painful look on the face, as if heartburn

Projectile vomit, sometimes out the nose

Sour breath

Persistent hiccups or cough

Excessive fussiness, crying or colic

Sudden bursts of painful crying

Poor day and/or nighttime sleep habits

Constantly wants to nurse or refuses to nurse

Poor feeding habits - arches back, pulls up legs, stiffens or screams while feeding or refuses to eat while still hungry

Prefers upright or inclined positions

Always wants to be held

 

Βασικο στη ΓΟΠ ειναι η θεση.Το μωρο καλο ειναι να βρισκεται σε καποια κλιση χωρις να τσακιζει η κοιλιτσα του.Μπορεις να ανασηκωσεις το στρωμα του οταν κοιμαται (περιπου 16εκ).Μπορεις να το κρατας να ρευτει μετα το φαγητο τουλαχιστον 20 λεπτα.Αυτο θα το ανακουφιζει αρκετα.Αλλα ακομα και οταν θηλαζει να το εχεις παλι με κλιση.Δες και τα λινκ που σου βαζω.Εχουν πολλες χρησιμες πληροφοριες.

Η διατροφη σου αν περιεχει αρκετα γαλακτοκομικα τοτε επιβαρυνεται το προβλημα.Κανε μια δοκιμη να τα μειωσεις αν το προβλημα δεν ειναι πολυ εντονο ή να τα αποκλεισεις για ενα διαστημα να δεις πως παει.Μετα απο 2 εβδομαδες θα αρχισει να φαινεται το αποτελεσμα αφου η πρωτεινη γαλακτος παραμενει στο σωμα σου και του μωρου για καιρο.

Να θυμασαι οτι το μωρακι σου μπορει να εχει ενοχλησεις και να μαζευει την κοιλια του ή να τεντωνεται προς τα πισω .Σηκωνε το αγκαλιτσα.Το ανακουφιζει γιατι κατεβαινουν κατω αυτα που το ενοχλουν αλλα και γιατι νιωθει ασφαλεια και αντιμετωπιζει τον πονο με τη ζεστασια σου.

Οπως και να παει καποια στιγμη ολα γινονται πιο ευκολα.Ειχαμε κι εμεις πολυ δυσκολη ΓΟΠ αλλα ευτυχως παμε καλα τωρα.Αν θελεις οτιδηποτε ειμαι στη διαθεση σου.

Ευχομαι να ειστε καλα!!!Καλη συνεχεια!!

http://www.babyreflux.co.uk/knowledge/questions/10/Positioning+is+the+Key%21

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/reflux.html

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dioni, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα κόψω το αγελαδινό γάλα και θα δοκιμασω να σηκωσω και το στρώμα του μωρού, γιατί παρατήρησα πως κοιμάται καλύτερα στο καρότσι του, που έχει μια μικρή κλίση, δεν είναι τελείως φλάτ. Δε φαίνεται να έχει κάποιο από τα συμπτώματα ΓΟΠ που αναφέρεις εκτός από την προτίμηση στην υπερυψωμένη θέση. Γουλίτσες και λόξυγγας όχι σε βαθμό ανησυχητικό. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ο ανήσυχος ύπνος του μετά το φαγητό, το ότι μαζεύεται και τεντώνεται για πολλή ώρα και πολλές φορές ξυπνάει και κλαίει. Ακούω το γάλα μέσα του αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς το ενοχλεί:το γάλα κινείται προς τα πάνω χωρίς να φτάνει στο στόμα του, όπως συμβαίνει στη μη εμφανή ΓΟΠ ή απλώς δυσκολεύεται στη χώνεψη; Η αλήθεια είναι ότι έχει και αρκετά αέρια, τα οποία δεν μπορεί να βγάλει εύκολα. Θα δούμε πώς θα πάει. Ίσως είμαι και εγώ λίγο υπερβολική και ψάχνω πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν. Ο σύζυγός μου και η παιδίατρος δεν ανησυχούν, λένε πως όλα είναι εντάξει με το μωρό. Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παραθέτω και εδώ

 

Γεια σας!

Το κοριτσάκι μου είναι σχεδόν 1 μήνα και θηλάζουμε αποκλειστικά από την αρχή.

Αφού καταφέραμε να γιατρέψουμε σχεδόν τελείως τις πληγές μας (στις θηλές μου δλδ) το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε τώρα είναι το εξής:

Σε 2-3 από τα γεύματα της ημέρας, αφού η μικρή θηλάσει για κανένα 10λεπτο,αρχίζει να ζορίζεται και να 'χτυπιέται' στο στήθος. Το πιάνει, το αφήνει, τη σηκώνω για να ρευτεί αλλά δυσκολεύεται πάρα πολύ ή δεν ρεύεται καθόλου αν και είναι σαφές ότι θέλει, όσο την κρατάω για να ρευτεί ψάχνει να βρεί το στήθος, άμα την ξαναβάλω το πιάνει για δευτερόλεπτα και μετά ξανά από την αρχή. Κάποια στιγμή τελικά ησυχάζει -μπορεί και 1-2 ώρες μετά- και κοιμάται, πάντα στην αγκαλιά. Μπορεί όταν κοιμηθεί να έχει ρευτεί ή να μην έχει ρευτεί, όση ώρα και αν έχει περάσει. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχει καταφέρει να ρευτεί καλά, στον ύπνο της βγάζει γουλιές και μάλιστα μεγάλες....icon_confused.gif Επίσης, παρόλη την αναγωγή, δεν ξυπνάει. Οπότε,όπως καταλαβαίνεται έχω μεγάλη ανησυχία.

Το 1 από τα γεύματα που συμβαίνει αυτό συνήθως είναι νυχτερινό και με έχει τσακίσει και στην αϋπνία.

Από όσα διάβασα εδώ, μάλλον αντιμετωπίζουμε κάποια μορφή ΓΟΠ. Εσείς τι λέτε?

Και τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση?

Να σημειώσω ότι στα υπόλοιπα γεύματα κάθεται από 10 ως 20 λεπτά στο 1 στήθος και αποκοιμιέται. Μπορεί να ξυπνήσει στα 15' και να θηλάσει άλλο τόσο (την βάζω στο άλλο καλά κάνω?) ή να ξυπνήσει μετά από 2-2,5 ώρες.

(Θα πάμε και στον παιδίατρο την Παρασκευή και θέλω να είμαι προετοιμασμένη καταλλήλως icon_wink.gif)

 

το ιστορικό μας

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37+6

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

8/4 (γέννηση) 3.330

12/4 (έξοδος) 3.150

δεν έχουμε ξαναζυγιστεί, αλλά από πάνες πάμε μια χαράicon_smile.gif

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7-9 αλλά με την πολύωρη ανησυχία που περιγράφω, χάνω το λογαριασμό

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

.....

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

εκτός από αυτά που έγραψα παραπάνω, έχει πολύ συχνα και πολύ έντονο λόξυγγα, σχεδον σαν να πνίγεται.

Τις τελευταίες 1-2 μέρες έχει και λίγο βηχα -συνήθως μετά το θηλασμό βήχει 3-4 φορές- αλλά επειδή και εγώ βήχω θεωρώ ότι μπορεί και να την έχω κολλήσει.

έχει μπόλικες κενώσεις, σχεδόν όσα και τα γεύματα, άλλες φορές περισσότερα άλλες λιγότερα. Το χρώμα τους είναι φυσιολογικό, μουσταρδί και δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να σχετίζεται με τα ανήσυχα γεύματα.

Αυτή η συμπεριφορά, υπάρχει από τη μέρα που επιστρέψαμε από το μαιευτήριο, αλλά επιδεινώνεται καθημερινά και συνοδεύεται από περισσότερο κλάμα. Σήμερα, μόλις (12+)κατάφερα να την κοιμήσω, από τις 8 παρά που παλεύουμε..icon_sad.gif

 

Και μερικές επιπλέον ερωτήσεις

:arrow:Όλοι αναφέρστε σε μικρά και συχνά γεύματα, άρα πρέπει να την ξυπνάω για να φάει σε τακτά χρονικά διαστήματα -θα το βρώ πόσο- και να ΜΗΝ την αφήνω όσο θέλει στο στήθος, αλλά όσο νομίζω εγώ?

:arrow:τελικά οι καλύτερες στάσεις ποιες είναι? μπερδεύτηκα:oops:

:arrow:Στη φάση της 'κρίσης' ζητάει επίμονα το στήθος -υποθέτω για παρηγοριά. Αλλά παρηγοριέται μεν, τα ξαναβγάζει δε....και γίνεται ένας φαύλος κύκλος. Τι κάνουμε?:roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελίζα να σου ζήσει η κούκλα!

Δεν είχα πάρει είδηση ότι γένησες! Καλώς τη δέχτηκες!

η συμπεριφορά που περιγράφεις μου θυμίζει πολύ το γιο μου νεογέννητο. ¨οταν όμως έθετα στη γιατρό το θέμα της ΓΟΠ μου έλεγε όχι γιατί παίρνει κανονικά βάρος και έτσι δεν έδωσα σημασία μέσα στην άγνοιά μου... Πάντως συνέχιζα να τον θηλάζω όποτε έκλαιγε, (δεν είχα και άλλη επιλογή γιατί μόνο έτσι ησύχαζε...) Έβγαζε πολλές και μεγάλες γουλιές...Τώρα που το ξανασκέφτομαι λέω μήπως θα έπρεπε να προσέξω λίγο τη διατροφή μου.. Δεν ξέρω τι λένε τα άλλα κορίτσια στο ποστ...

Μετά ήρθαν και οι κολικοί και έκλαιγε και έβγαζε... Δεν είσαι η μόνη περίπτωση... Ηρεμούσε με βόλτες με το αυτοκίνητο....

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, σ'ευχαριστώ για τις ευχές και την απάντηση.

Με το καλο και το δικό σου σποράκι.

Το βασικό μου πρόβλημα σε σχέση με το πότε και πόσο να την αφήνω στο στήθος, έχει κυρίως να κάνει με το ότι αν φάει πολύ ή απότομα βγάζει και όταν βγάλει γουλιά να δείχνει να υποφέρει....Οπότε, ξαναβάζοντάς τη στο στήθος, αντί να ηρεμεί, χειροτερεύει.

Σήμερα, το πάω ψάχνοντας να βρω κάποιο ρυθμό.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

Είναι φαύλος κύκλος αυτό... Δυστυχώς δεν έχω καμία συμβουλή... Ίσως να την κάνεις να ξεχαστεί την ώρα που μόλις έχει φάει? Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις σκεφτόμουν πώς θα γινόταν να τον βάζω στο στήθος να θηλάζει αλλά να κλείσω τη "βρύση" να μην πίνει και άλλο γάλα...

Υπομονή μόνο μπορώ να πω! Δεν είχα βρει καμία λύση...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αποχή από τα γαλακτοκομικά μήπως και σταματήσουν οι αναγωγές. Η συμπεριφορά της πάντως μου θυμίζει τον δικό μου. Δεν ρευόταν, χτυπιόταν στο στήθος συνέχεια, έβγαζε λίγο γάλα όταν δεν είχε ρευτεί και τον είχε πάρει ο ύπνος κι είχε έναν παράξενο βήχα (όχι όπως όταν είναι άρρωστα).

Πάντως μια αποχή μπορεί να βελτιώσει τις αναγωγές του.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αποχή από τα γαλακτοκομικά μήπως και σταματήσουν οι αναγωγές. Η συμπεριφορά της πάντως μου θυμίζει τον δικό μου. Δεν ρευόταν, χτυπιόταν στο στήθος συνέχεια, έβγαζε λίγο γάλα όταν δεν είχε ρευτεί και τον είχε πάρει ο ύπνος κι είχε έναν παράξενο βήχα (όχι όπως όταν είναι άρρωστα).

Πάντως μια αποχή μπορεί να βελτιώσει τις αναγωγές του.

 

Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Τα έχω ήδη μειώσει από προχθές αλλά όλο και μερικά κρυμμένα τρώω....

 

Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις σκεφτόμουν πώς θα γινόταν να τον βάζω στο στήθος να θηλάζει αλλά να κλείσω τη "βρύση" να μην πίνει και άλλο γάλα...

:D:D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το παιδί μου είναι 4,5 μηνών και από τότε που γεννήθηκε κάνει ρουκέτες. Εγώ δεν είχα πολύ γάλα και το παιδί έπαιρνε συμπλήρωμα από την αρχή. Πριν ένα μήνα μου έκοψε εντελώς το θηλασμό γιατί μάλλον βαριότανε. Το παιδί μου παίρνει κανονικά βάρος και είναι αρκετά αναπτυγμένο για την ηλικία του. Είναι 9 kg και 71 cm. Το τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι του έρχεται ξινίλα και ανατριχιάζει ολόκληρος και κάνει φάτσα σαν να αηδιάζετε. Ηρθε η παιδίατρός του και μου είπε να του δώσουμε Epadoren για 1 μήνα τρεις φορές την ημέρα μετά το φαγητό. Αγοράζω το σιρόπι αυτό και πάω στο ΙΚΑ να μου το γράψει ο παιδίατρος. Μου το έγραψε μεν αλλά μου είπε ότι αυτό το σιρόπι δεν είναι καλό και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο κεφάλι του παιδιού. Οπός καταλάβετε είμαι ταραγμένη και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Delina,

 

Γιατί δεν προσπαθείς να αλλάξεις γάλα? Απότι ξέρω υπάρχουν γάλατα πιο ελαφριά που δίνουν σε παιδάκια με ΓΟΠ. Μη με ρωτήσεις παραπάνω λεπτομέρειες όμως γιατί δεν έχω ιδέα από γάλατα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ελένη ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση,

Θα το έκανα αυτό αλλά το παιδί μου φαίνεται να δέχεται το γάλα γιατί τρώει πάνω από 1 λίτρο την ημέρα και μάλιστα με πολύ κέφι και χωρίς να τον πιέσω καθόλου. Πάντως, μάλλον είναι καλύτερα να του κάνω υπέρηχο για να σιγουρευτώ για την παλινδρόμηση και μετά να πάρω γνώμη από άλλο παιδίατρο με οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραθέτω και εδώ

 

 

 

 

 

Και μερικές επιπλέον ερωτήσεις

:arrow:Όλοι αναφέρστε σε μικρά και συχνά γεύματα, άρα πρέπει να την ξυπνάω για να φάει σε τακτά χρονικά διαστήματα -θα το βρώ πόσο- και να ΜΗΝ την αφήνω όσο θέλει στο στήθος, αλλά όσο νομίζω εγώ?

:arrow:τελικά οι καλύτερες στάσεις ποιες είναι? μπερδεύτηκα:oops:

:arrow:Στη φάση της 'κρίσης' ζητάει επίμονα το στήθος -υποθέτω για παρηγοριά. Αλλά παρηγοριέται μεν, τα ξαναβγάζει δε....και γίνεται ένας φαύλος κύκλος. Τι κάνουμε?:roll:

 

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Ελιζα ερχομαι λιγο αργα να σου απαντησω οντως η αποχη απο τα γαλακτοκομικα θα σε βοηθησει πολυ.Αυτο που περιγραφεις ειναι συνηθως το απογευμα?ΕΙναι ενδειξη ΓΟΠ.Προσπαθησε να προσφερεις στηθος οσο μπορεις για οσο το θελει.Καλο ειναι να μην εχει φτασει σε σημειο να ειναι πολυ πεινασμενη γιατι θα φαει πιο λαιμαργα και ειναι χειροτερο αυτο.Προσπαθησε η σταση της οσο τρωει να ειναι καπως ορθια και τεντωμενο το κορμακι να μην τσακιζει η κοιλια.Επισης ειναι πολυ σημαντικο να σηκωσεις το στρωμα που κοιμαται τουλαχιστον 16-18 εκ.ΓΕνικοτερα καλο ειναι να μην κοιμουνται σε επιπεδο και να μην τσακιζει η κοιλια τους.Σε παραπανω ποστ εβαλα και καποια λινκς για τη θεση αν δεις και πολλες αλλες πληροφοριες για ΓΟΠ.

Επισης κρατα το πολυ ωρα σε θεση ρεψιματος.Εγω πολλες φορες τον κρατουσα μεχρι τον επομενο θηλασμο.Τα ανακουφιζει πολυ.Γενικα το ορθιο ειναι το βασικο βημα!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...