Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ (απο ΟΑΕΔ σε χωρο εργασιας?)


candy1234

Recommended Posts

Καλημέρα..

Θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση...έχετε ακούσει καμία περίπτωση ελέγχου από τους αρμόδιου φορείς σε επιχείρηση που έχει δηλώσει υπάλληλο με χρήση 6μηνης άδειας; Τι εννοώ; Για κάποιους λόγους ...που σε άλλο post έχω αναλύσει...θα κάνω χρήση της 6μηνης άδειας αλλά μάλλον για κανένα μήνα από την έναρξη της θα έρχομαι στη δουλειά...Τι θα γίνει όμως αν γίνει επιτόπιος έλεγχος; Θα έχω κυρώσεις σίγουρα...το θέμα είναι...σας έχει τύχει να ακούσεται οτι διεξάγονται τέτοιου είδους ελεγχοι; Ή είναι παρόμοια φάση με τους ανέργους που ενώ πέρνουν επιδομα ανεργιας...μπορεί να εργάζονται ανασφάλιστοι...χωρίς κανείς να τους ελέγχει..;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΛΕΝΧΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ.ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ Κ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ.ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΣΥΜΑ.ΣΤΗΝ 6 ΜΗΝΗ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

απο τον οαεδ σιγα μην κουνησουν να πανε για ελεγχο εγω πηγα στην δουλεια για 2 βδομαδες

αν με επιανε ελεγχος θα ελεγα στην διευθυνση οτι θα συνεχισω να καθομαι κ θα με πληρωναν μιας κ αυτοι με πιεζαν να παω οποτε θα την πληρωναν αυτοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε περίπτωση που με πιάσουν, τι γίνεται; Πληρώνω πρόστιμο; Πόσα; Κοίτα να δεις ρε...που με πιέζουν να γυρίσω στη δουλειά και θα πληρώσω και την νύφη απο πάνω...έλεος..θα γίνει χαμος αν τυχών. Αν ξέρει κανείς τι πρόστιμα μπαίνουν, να με διαφωτίσετε...Plz :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα πρόστιμα αλλά υπόλογος είναι και ο εργοδότης - ισως μάλιστα αυτός να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθυνών άρα και κυρώσεων.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην πας δουλειά με τίποτα !! Αν και το θεωρώ απίθανο να σε πιάσουν. Αν κάνουν έλεγχο λες οτι είσαι επισκέπτρια. Αφού δεν θα σου βάζουν ένσημα δεν φαίνεσαι πουθενά... Δεν απαγορεύεται να "περάσεις" από τη δουλειά ενώ είσαι σε άδεια. Δεν είσαι κατάκοιτη, ανάπηρη κτλ.

Πρέπει να παλεύουμε για τα δικαιώματά μας ! Δεν μας χαρίζει κανείς τίποτα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην πας δουλειά με τίποτα !! Αν και το θεωρώ απίθανο να σε πιάσουν. Αν κάνουν έλεγχο λες οτι είσαι επισκέπτρια. Αφού δεν θα σου βάζουν ένσημα δεν φαίνεσαι πουθενά... Δεν απαγορεύεται να "περάσεις" από τη δουλειά ενώ είσαι σε άδεια. Δεν είσαι κατάκοιτη, ανάπηρη κτλ.

Πρέπει να παλεύουμε για τα δικαιώματά μας ! Δεν μας χαρίζει κανείς τίποτα...

 

Ναι να παλευουμε για τα δικαιωματα μας, δεν λεει καποιος το αντιθετο!Ουσιαστικα εδω λετε στην αγαπητη φιλη πως να παρανομησει και να το καλυψει σε ενδεχομενο ελεγχο του κρατους! Και αυτο δεν ειναι δικαιωμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Den γινεται απο τον ΟΑΕΔ ο έλεγχος αλλά απο την επιθεώρηση εργασίας που αυτή ειναι η δουλειά της.

 

για το εξαμηνο που παρεχει ο οαεδ ελεγχει ο οαεδ αν δεις την εγκυκλιο του το αναφερει :

θα γινεται ενας τουλαχιστον επιτοπιος ελεγχος για την εφαρμογη

μπορει να τυχει και ελεγχος απο την επιθεωρηση αλλα δεν θα σου κοψει το εξαμηνο ο οαεδ θα στο κοψει

οπως μπορει να τυχει κ ελεγχος απο το ικα αλλα το πιθανοτερο δεν θα παρει χαμπαρι γιατι κυριως ελεγχει αν εισαι γραμμενη στο νεοπροσληφθεντων εκτος κ αν δει για ενσημα τοτε θα υπαρξει προβλημα για τον εργοδοτη παντα

Link to comment
Share on other sites

Και σε περίπτωση που με πιάσουν, τι γίνεται; Πληρώνω πρόστιμο; Πόσα; Κοίτα να δεις ρε...που με πιέζουν να γυρίσω στη δουλειά και θα πληρώσω και την νύφη απο πάνω...έλεος..θα γίνει χαμος αν τυχών. Αν ξέρει κανείς τι πρόστιμα μπαίνουν, να με διαφωτίσετε...Plz :shock:

 

η εγκυκλιος του οαεδ δεν αναφερει προστιμα απλα την διακοπη

τα προστιμα απο αλλους φορεις ειναι για τον εργοδοτη σε καμια περιπτωση σε σενα

το ρισκο σου λοιπον ειναι να χασεις το εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην πας δουλειά με τίποτα !! Αν και το θεωρώ απίθανο να σε πιάσουν. Αν κάνουν έλεγχο λες οτι είσαι επισκέπτρια. Αφού δεν θα σου βάζουν ένσημα δεν φαίνεσαι πουθενά... Δεν απαγορεύεται να "περάσεις" από τη δουλειά ενώ είσαι σε άδεια. Δεν είσαι κατάκοιτη, ανάπηρη κτλ.

Πρέπει να παλεύουμε για τα δικαιώματά μας ! Δεν μας χαρίζει κανείς τίποτα...

 

Ναι να παλευουμε για τα δικαιωματα μας, δεν λεει καποιος το αντιθετο!Ουσιαστικα εδω λετε στην αγαπητη φιλη πως να παρανομησει και να το καλυψει σε ενδεχομενο ελεγχο του κρατους! Και αυτο δεν ειναι δικαιωμα...

 

Για το δικαίωμά της να μην πάει δουλειά μιλούσα :lol:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Den γινεται απο τον ΟΑΕΔ ο έλεγχος αλλά απο την επιθεώρηση εργασίας που αυτή ειναι η δουλειά της.

 

για το εξαμηνο που παρεχει ο οαεδ ελεγχει ο οαεδ αν δεις την εγκυκλιο του το αναφερει :

θα γινεται ενας τουλαχιστον επιτοπιος ελεγχος για την εφαρμογη

Sorry και ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το ειχα υπόψιν μου, ηξερα μονο για τους ελέγχους της επιθεώρησης εργασίας.

 

Αν είναι έτσι πάντως ακόμα ένας επιπλέον λογος να μην πας στη δουλειά - δεν αξίζει να χάσεις το εξάμηνο για ένα μηνα.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν αξίζει να χάσω το 6μηνο για έναν μήνα αλλά αν δεν πάω μπορεί να το χάσω τελείως..καθώς η εταιρεία αλλάζει επωνυμία και ΑΦΜ..κλείνει και ανοίγει με άλλα στοιχεία...οποτε θα μας απολύσει όλους και θα μας προσλάβει στην καινούργια εταιρεία. Αν δεν τους εξυπηρετήσω για αυτον τον ένα μήνα που είναι και το μεταβατικό στάδιο απο την μια εταιρεία στην άλλη...μάλλον από ότι κατάλαβα δεν θα υπάρξει εκ νεου πρόσληψη, ο δε εργοδότης κυρώσεις μάλλον δεν θα έχει καθώς σου λέει..κύριε εγώ την κλείνω την εταιρεία... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...