Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη χρήση άδειας εξαμήνου


LENA75

Recommended Posts

καλησπέρα φιλενάδες

 

Γέννησα 13.02 και φυσικά δικαιούμαι την άδεια του εξαμήνου. Επειδή όμως παίρνω παραπάνω από τα διπλάσια των 680 Ευρώ, έχω τη μαμά μου να φροντίζει το μωράκι και τα έξοδα τρέχουν και δεν φτάνουν, αποφάσισα να μην κάνω χρήση της ειδικής αυτής παροχής.

 

Διάβασα λοιπόν ότι αν δεν κάνεις χρήση του εξαμήνου σου επιστρέφεται από τον εργοδότη το ποσό των εισφορών σου προς το ΙΚΑ. Το ανάφερα στον λογιστή και μου είπε να περιμένουμε την εγκύκλιο του ΙΚΑ. Εγκύκλιος δεν έχει βγει. Έχουν περάσει ήδη 4 μήνες.

 

Έχετε υπόψη σας το θέμα;;

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ειχα διαβασει οταν βγηκε το 6μηνο - αρχες Μαιου- σε αρθρο μεγαλης εφημεριδας πως αν δεν παρεις το μειωμενο ωραριο η την ισοχρονη αδεια που αντιστοιχει σε αυτο ,για το διαστημα που θα ειχες μειωμενο ωραριο δεν θα δινεις εισφορες στο ΙΚΑ. Μετα ομως που μπηκα κ διαβασα την εγκυκλιο δεν ειδα πουθενα να γραφει κατι , οποτε θεωρω οτι θα ειναι σαν ολα τα αλλα που ακοθστηκαν κατα καιρους....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

sorry για την καθυστέρηση να απαντήσω.. :)

 

Το διάβασα παλαιότερα στο http://www.isotita.gr (το έχουν ανενεργό όμως τώρα) και είναι ο Νόμος 3655/2008 (ΦΕΚ 58/Α’/3-4-2008) «Διοικητική και οργανωτική μεταρρύθμιση του Συστήματος Κοινωνικής Ασφάλισης και λοιπές ασφαλιστικές διατάξεις» (27/05/2008).

 

Αναφέρει στο άρθρο 141: Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες ... μειώνονται κατά 50% κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί το μήνα του τοκετού.

 

.... Σε περίπτωση λήψης επιδόματος λοχείας, η ανωτέρω μείωση των ασφαλιστικών εισφορών κλάδου κύριας σύνταξης χωρεί κατά το δωδεκάμηνο που έπεται της λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας.

 

Είχα ρωτήσει στο ΙΚΑ, δεν ξέρουν τίποτα. Και μάλιστα μου είπαν ότι μάλλον δεν ισχύει. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!! :mad: Είναι κίνητρο για τις μητέρες να μην πάρουν το 6μηνο και δεν θα ισχύσει;;;;

 

Περιμένω τα φώτα σας.. :):):)

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...