Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γνωριζει καποια;;;;;;;;;;;;;(αποριες για 6μηνο)


hazompampas

Recommended Posts

...για τα ενσημα που ειπα μεχρι τωρα δεν ειχαμε ενσημα αυτους τους μηνες αλλα ηδη ο ΟΑΕΔ ξεκινησε απλα δεν ξερω απο ποια χρονολογια επιασε διοτι εγω γεννησα τον Οκτωβριο του 2008 και πηρα ΦΕΤΟΣ πριν κανα μηνα (νωρις νωρις) ενος μηνος τα ενσημα με εργοδοτη τον Οαεδ για εκεινο το διαστημα..

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...για τα ενσημα που ειπα μεχρι τωρα δεν ειχαμε ενσημα αυτους τους μηνες αλλα ηδη ο ΟΑΕΔ ξεκινησε απλα δεν ξερω απο ποια χρονολογια επιασε διοτι εγω γεννησα τον Οκτωβριο του 2008 και πηρα ΦΕΤΟΣ πριν κανα μηνα (νωρις νωρις) ενος μηνος τα ενσημα με εργοδοτη τον Οαεδ για εκεινο το διαστημα..

 

saxpa εγώ γέννησα Μάιο 2009. Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά θα πάρω τα ένσημα αυτά αναδρομικά? Εσύ πώς το έμαθες οτι στα έβαλε ο οαεδ για εκείνο το διαστημα? Αν μπορεις λιγο να μου εξηγησεις ,γιατι εχω μπερδευτει :shock:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξέρετε σε ποιο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ υποβάλουμε τα χαρτια μας?

Σε αυτα που ανηκουμε εμεις ή ο εργοδότης μας?

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ανήκεις εσύ μπουμπούκα μου θα πας... Αρχικά στο ΜΑΝΑΣ & ΠΑΙΔΙΟΥ για να σου δώσει ΠΗΤ ο γυναικολόγος του ΙΚΑ βάσει της οποίας θα βγει η άδεια τοκετού και λοχείας σου... Θα πάρεις μαζί σου και υπερήχους σου να του δείξεις...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

saxpa εγώ γέννησα Μάιο 2009. Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά θα πάρω τα ένσημα αυτά αναδρομικά? Εσύ πώς το έμαθες οτι στα έβαλε ο οαεδ για εκείνο το διαστημα? Αν μπορεις λιγο να μου εξηγησεις ' date='γιατι εχω μπερδευτει :shock:[/quote']

 

 

Με πήραν τηλεφωνο απο τον Οαεδ και πηγα τα πηρα.ειναι κανονικο ''σημα'' ενσημων οπως σου τα δινει ο εργοδοτης σου με την διαφορα οτι εργοδοτης σου επανω στα στοιχεια ειναι ο ΟΑΕΔ.Οταν το πηρα τους ρωτησα πως γινεται αυτο??και μου ειπαν οτι θα μου δωσουν και τους αλλους μηνες..λογικα θα ειναι και οι 2 μετα τον τοκετο.Εσυ παντως γεννησες πολυ πιο νωρις απο μενα...πως και δεν σε πηραν ακομη?εκτος εαν ειναι απο καποιον μηνα και μετα το οποιο δεν το γνωριζω.Αν θες κανε εναν κοπο να παρεις κανα τηλ να ρωτησεις.Παντως ειναι πολυ καλο αυτο εφοσον εκεινους τους μηνες ειμαστε χωρις ενσημα και ειναι μεγαλη αδικια...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θες κανε εναν κοπο να παρεις κανα τηλ να ρωτησεις.Παντως ειναι πολυ καλο αυτο εφοσον εκεινους τους μηνες ειμαστε χωρις ενσημα και ειναι μεγαλη αδικια...

 

Εννοείται ότι θα τους πάρω τηλ. Μη σου πω ότι θα πάω από κει, γιατί τηλεφωνικά δεν βγάζεις άκρη... Θυμάσαι από ποιο τμήμα τα πήρες?

 

Αχ και να ήταν αυτή η μοναδική αδικία προς τις εγκύους! Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κι εγώ μόλις βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τους ειχα ρωτησει απο το τηλ οταν με πηρανε και μου ειπανε μπροστα θα παω στον γκισε.Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα...

 

(καλα που ειναι και το παρεντς και μαθαινουμε...αγρον θα αγοραζαμε ολες για ολα...)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ανήκεις εσύ μπουμπούκα μου θα πας... Αρχικά στο ΜΑΝΑΣ & ΠΑΙΔΙΟΥ για να σου δώσει ΠΗΤ ο γυναικολόγος του ΙΚΑ βάσει της οποίας θα βγει η άδεια τοκετού και λοχείας σου... Θα πάρεις μαζί σου και υπερήχους σου να του δείξεις...

 

ευχαριστω κοριτσάκι μου...

Εχω να κανω διαδρομές...αλλού μένω, αλλού ανήκω...!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσάκι μου...

Εχω να κανω διαδρομές...αλλού μένω, αλλού ανήκω...!

 

Μην ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο. Για το ΙΚΑ τουλάχιστον πήγαινε στην περιοχή που μένεις και εξήγησέ τους ότι έχεις μετακομίσει.

Για τον ΟΑΕΔ όμως μάλλον θα πρέπει να πας εκεί που ανήκεις.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω ΙΚΑ εκει που ανηκεις

ΟΑΕΔ εκει που ανηκει ο εργοδοτης σου

 

Για τον ΟΑΕΔ τουλάχιστον είμαι σίγουρη, γιατί η εταιρία μου ανήκε στο Περιστέρι κι εγώ πήγαινα στον ΟΑΕΔ Αμπελοκήπων, που ανήκα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπορει, γιατι εγω, δουλεω αγια παρασκευη και μενω γερακα και πηγαινα στον οαεδ της αγιας παρασκευης που καλυπτε και το γερακα, οποτε πιθανοτατα να εχεις δικιο

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει. Πήρα το 6μηνο εντός του 2009. Πρέπει να πάρω απ τον ΟΑΕΔ βεβαίωση αποδοχών για την εφορία? Από το ΙΚΑ έχω βεβαίωση αλλά από τον ΟΑΕΔ όχι. Τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω την βεβαιωση του ΙΚΑ δεν θυμαμαι να την ειχα βαλει στην φορολογικη δηλωση την πρωτη φορα που γεννησα...Τωρα οσον αφορα στο εξαμηνο, θα παω κι εγω αυριο να ζητησω μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα,

Μόλις σήμερα πήγα κι' εγώ στον ΟΑΕΔ. Ζητάς στο γραφείο που είχες καταθέσει τα χαρτιά για το εξάμηνο, μία βεβαίωση αποδοχών για το εξάμηνο μητρότητας και τη δίνουν επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ δεν χρειάζεται νομίζω, γιατί παίρνεις επίδομα, δεν θεωρείται αμοιβή.

Από τον ΟΑΕΔ κι εγώ πήρα βεβαίωση για την εφορία, από το τμήμα που καταθέτεις τα χαρτιά για το 6μηνο.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα κοριτσια και αγορια

επειδη έχει προκύψει ένα προβλημα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μετα την άδεια λοχειας του ικα να δουλεψω τις 60 μέρες που δίνει κενο ο ΟΑΕΔ και να πάρω μετα την άδεια μητρότητας. Δηλαδη στις 10/1/10 τελειώνει η άδει α λοχειας στη συνεχεια εργαζομαι έως 10 Μαρτιου και μετα κάνω χρήση της άδειας μητρότητας.Μπορει να γίνει αυτο;

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...