Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια για θηλασμο


Recommended Posts

Γεια σας σε όλες,

θα ήθελα τη βοήθειά σας, γιατί είμαι νέα μαμά και είναι μια νέα εμπειρία για μένα. Έχω αγχωθεί με το θηλασμό του μωρού μου. Γέννησα στις 4/2 με Καισαρική και το μωρό μου ζύγιζε 3470γρ., κατά την εξαγωγή μας από το νοσοκομείο (10/2) ζύγιζε 3250γρ. Την τρίτη μέρα στο νοσοκομείο μας ανέβασε πυρετό μία και μόνο φορά 37,5 και το κράτησαν μακριά μας για 3 μέρες για να του κάνουν τις αναγκαίες εξετάσεις. Εκεί δεν το θήλαζα, γιατί δεν είχα ακόμα γάλα αλλά και για το ότι δεν μας το έδιναν τις τελευταίες μέρες. Εδώ και 6 μέρες είμαστε σπίτι και συνεχίζουμε να το ταϊζουμε με ξένο γάλα. Τα γεύματα του είναι 5 χ 100γρ. Από τις 11/2 αγόρασα ένα θήλαστρο για να "δουλέψω" λίγο το στήθος μου γιατί μου φαινόταν αδύνατο να θηλάσω αφού και το στήθος μου είναί κάπως ανώμαλο... οι θηλές μου είναι επίπεδες. Με το θήλαστρο δεν έβγαζα όμως σχεδόν τίποτα, λίγες σταγόνες και αυτό μετά από 1 ώρα άντληση. Από το τρίτο βράδυ αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ψευδοθηλές μιας και είχα αρχίσει πια να βρέχω το μπλουζάκι μου... Για μεγάλη μου έκπλιξη το "θάυμα" έγινε... και έτσι αρχίσαμε το θηλασμό. 3 μέρες τώρα εκτώς από τα 5 γεύματα του δίνω να πίνει και από μένα πριν απ' αυτά. Δεν ξέρω τι ποσότητα πίνει, αλλά το κρατάω στο στήθος καμια φορά και πάνω από μια ώρα. Δεν το βαριέται, ίσα ισα το ηρεμεί αλλά κάνει συχνά διαλύματα και καμια φορά αποκοιμάται. Τώρα τη νύχτα έχουμε εισάγει και άλλο ένα γεύμα αποκλειστικά από μένα αλλά μετά από αυτό ξυπνάει μετά από 1-1,30 ώρα και θέλει πάλι. Θα ήθελα κάποια στιγμή να το θηλάσω αποκλειστικά, αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό....αφου μετά από το στήθος πίνει και όλο το μπουκάλι του, φαίνεται του αρέσει πολύ το φαϊ. Από χθές το βράδυ όμως παρατηρήσαμε ότι τα κακά του έχουν αυξηθει πάρα πολύ, 3 συνεχόμενες φορές όταν το αλλάζαμε είχε γεμίσει κυριολεκτικά όλο το πάμπερς. Αυτό σημαίνει ότι ήπιε μεγάλη ποσότητα από μένα? Πως να καταλάβω πόσο πίνει από μένα? Πως μπορώ καποια στιγμή να το θηλάσω αποκλειστικά με το στήθος?

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


fin, να σου ζήσει το μωράκι σου!

Θα σε βοηθήσει πολύ στην προσπάθεια που κάνεις να διαβάσεις λίγο το θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Τι θήλαστρο χρησιμοποιείς; Για τον επαναγαλακτισμό είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς νοσοκομειακό θήλαστρο.

Το ότι βάζεις πρώτα το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα είναι σωστό, το μωρό δίνει το καλύτερο ερέθισμα στο στήθος από οποιοδήποτε θήλαστρο. Επίσης το ότι θηλάζει αποκλειστικά σε ένα νυχτερινό γεύμα είναι πολύ καλό, έτσι δίνει ερέθισμα στον οργανισμό σου να παράγει περισσότερο γάλα. Αν ξυπνάει συχνά τη νύχτα για θηλασμό, να το ξαναβάζεις να θηλάζει, είναι φυσιολογικό στα μωρά που θηλάζουν να τρώνε τόσο συχνά ακόμη και τη νύχτα. Δοκίμασε την ξαπλωτή στάση θηλασμού για να ξεκουράζεσαι κι εσύ λίγο!

Τα μωρά που θηλάζουν πρέπει να βρέχουν 6-8 πάνες την ημέρα τις πρώτες 40 μέρες και να λερώνουν τουλάχιστον 5-6 το αντίστοιχο διάστημα. Τα κακά πρέπει να είναι μουσταρδί με κόκκους μέσα. Απ' ότι καταλαβαίνεις το γεγονός ότι λερώνει πάνες πιο συχνά, είναι ένδειξη ότι τρώει περισσότερο από σένα! :D

Συνεχίζοντας τις αντλήσεις το γάλα σου θα αυξηθεί και σιγά σιγά θα καλύπτεις το μωρό σου κυρίως με δικό σου γάλα, είτε απ' ευθείας με θηλασμό είτε αντλημένο. Το μωράκι είναι μικρό και φαίνεται πως συνεργάζεται καλά, οπότε, ελέγχοντας πάντα τις πάνες να είναι τουλάχιστον 6-8 βρεγμένες, άφηνέ το όλο και πιο πολύ στο στήθος.

Είναι φυσιολογικό να τρώει πολλή ώρα στο στήθος, επίσης να κοιμάται γρήγορα θηλάζοντας και να ξυπνάει σύντομα (ακόμα και μετά από 5 λεπτά για να ξαναθηλάσει. Ειδικά στην αρχή δεν υπάρχουν τρίωρα κλπ. Όσο αυξάνεται η ποσότητα που παίρνει το μωρό από σένα, τόσο πιο συχνά θα ζητάει να φάει (τα 5 γεύματα είναι πολύ λίγα για μωρά που θηλάζουν). Αυτό δεν πρέπει να σου φανεί περίεργο, είναι φυσιολογικό.

Ρίξε μια ματιά και στα συμπληρώματα αύξησης γάλακτος

Καλή επιτυχία!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε όλες,

θα ήθελα τη βοήθειά σας, γιατί είμαι νέα μαμά και είναι μια νέα εμπειρία για μένα. Έχω αγχωθεί με το θηλασμό του μωρού μου. Γέννησα στις 4/2 με Καισαρική και το μωρό μου ζύγιζε 3470γρ., κατά την εξαγωγή μας από το νοσοκομείο (10/2) ζύγιζε 3250γρ. Την τρίτη μέρα στο νοσοκομείο μας ανέβασε πυρετό μία και μόνο φορά 37,5 και το κράτησαν μακριά μας για 3 μέρες για να του κάνουν τις αναγκαίες εξετάσεις. Εκεί δεν το θήλαζα, γιατί δεν είχα ακόμα γάλα αλλά και για το ότι δεν μας το έδιναν τις τελευταίες μέρες. Εδώ και 6 μέρες είμαστε σπίτι και συνεχίζουμε να το ταϊζουμε με ξένο γάλα. Τα γεύματα του είναι 5 χ 100γρ. Από τις 11/2 αγόρασα ένα θήλαστρο για να "δουλέψω" λίγο το στήθος μου γιατί μου φαινόταν αδύνατο να θηλάσω αφού και το στήθος μου είναί κάπως ανώμαλο... οι θηλές μου είναι επίπεδες. Με το θήλαστρο δεν έβγαζα όμως σχεδόν τίποτα, λίγες σταγόνες και αυτό μετά από 1 ώρα άντληση. Από το τρίτο βράδυ αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ψευδοθηλές μιας και είχα αρχίσει πια να βρέχω το μπλουζάκι μου... Για μεγάλη μου έκπλιξη το "θάυμα" έγινε... και έτσι αρχίσαμε το θηλασμό. 3 μέρες τώρα εκτώς από τα 5 γεύματα του δίνω να πίνει και από μένα πριν απ' αυτά. Δεν ξέρω τι ποσότητα πίνει, αλλά το κρατάω στο στήθος καμια φορά και πάνω από μια ώρα. Δεν το βαριέται, ίσα ισα το ηρεμεί αλλά κάνει συχνά διαλύματα και καμια φορά αποκοιμάται. Τώρα τη νύχτα έχουμε εισάγει και άλλο ένα γεύμα αποκλειστικά από μένα αλλά μετά από αυτό ξυπνάει μετά από 1-1,30 ώρα και θέλει πάλι. Θα ήθελα κάποια στιγμή να το θηλάσω αποκλειστικά, αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό....αφου μετά από το στήθος πίνει και όλο το μπουκάλι του, φαίνεται του αρέσει πολύ το φαϊ. Από χθές το βράδυ όμως παρατηρήσαμε ότι τα κακά του έχουν αυξηθει πάρα πολύ, 3 συνεχόμενες φορές όταν το αλλάζαμε είχε γεμίσει κυριολεκτικά όλο το πάμπερς. Αυτό σημαίνει ότι ήπιε μεγάλη ποσότητα από μένα? Πως να καταλάβω πόσο πίνει από μένα? Πως μπορώ καποια στιγμή να το θηλάσω αποκλειστικά με το στήθος?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Η ΕΙΔΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΚΑΡΕΝ ΠΡΑΪΟΡ "ΘΗΛΑΣΜΟΣ - ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ" (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΝΕΑ ΣΥΝΟΡΑ ΛΙΒΑΝΗΣ) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΣΗΜΑΣΙΑ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΑΛΛΑ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΘΡΕΠΤΙΚΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΟΤΙ ΠΙΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΕΙΝΑΣ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΦΑΕΙ. (ΑΓΛΑΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥ. (ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ)ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ! ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ! ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΗΠΙΕ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΑΝΑ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΩΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕΞΗΣ. ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 4 ΜΕ 5 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΣΤΟΜΑΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕΣ ΞΕΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΗΡΕΣ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.... ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΨΑΞΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ, ΘΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ.... ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

ΦΙΛΙΚΑ ΠΡΩΤΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Εβδομάδα κύησης 39

Φύλο - Αγόρι

Τρόπο τοκετού - ΚΤ

Είδος αναισθησίας - επισκληρίδιο

Για νεογνικό ίκτερο δεν μου ανέφεραν τίποτα - ίσως δεν το πέρασε, γιατι ούτε και στο βιβλιάριό του δεν έχουν σημειώσει τίποτα

Νοσιλεύτικε για πυρετό 3 μέρες παρ'όλο που είχε ανεβάσει μόνο μία φορα 37,5

Γεννήθηκε 4/10 και ζύγιζε 3470γρ

10/10 ζύγιζε 3250γρ

Μεθαύριο θα πάμε σε παιδίατρο και θα έχω τις νέες μετρήσεις

Εδώ και 2 μέρες έχει 6 γεύματα την ημέρα από τα οποία το ένα θηλάζει

Χρησιμοποιώ ένα άγνωστης μάρκας θήλαστρο "DONBABY"

Δεν κάνω συστηματικές αντήσεις γιατί δεν μπορώ να αντλήσω μεγάλη ποσότητα παόλο που το κρατάω ακόμα και μιάμιση ώρα.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι ζυγίσεις δεν είναι αρκετές για να δούμε πως πάει από βάρος αλλά νοίκιασε επειγόντως ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (δες εδώ) κι ακολούθησε το πρωτόκολλο αντλήσεων που αναγράφεται edit admin άκυρο link. Θα δεις μεγάλη διαφορά στην ποσότητα. Αυτό που έχεις είναι καρβουδιστήρι. Βάζε το μωρό όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος. Είναι το καλύτερο ερέθισμα για την αύξηση της παραγωγής σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το θήλαστρο που έχεις δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα, οπότε μην ασχολείσαι.

 

Αν κατάλαβα καλά, βάζεις το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα και μετά δίνεις συμπλήρωμα ξένο γάλα και σε ένα γεύμα δεν δίνεις συμπλήρωμα.

 

Δεν μας έγραψες ποσο ξένο γάλα πίνει (συνολικά το 24ωρο)

Link to comment
Share on other sites

Με το θήλαστρο που έχεις δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα, οπότε μην ασχολείσαι.

 

Γιατί δεν θηλάζεις και στα άλλα γεύματα; αφού μπορεί στο ένα θα μπορεί και στα υπόλοιπα!

 

Δεν μας έγραψες ποσο ξένο γάλα πίνει (συνολικά το 24ωρο)

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Η ΑΓΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ. ΒΑΛΤΟ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ... ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

Link to comment
Share on other sites

sofuka και protoula σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Το θήλαστρο δηλαδή βοηθάει στο να αυξηθει η ποσότητα γάλακτος που παράγει το στήθος? Το θέμα είναι ότι μ'αυτο δεν μπορώ να αντλήσω μεγάλη ποσότητα. Μόνο την τελευταία φορα άντλησα περίπου τα διπλάσια από τις πρώτες φορές, αλλά και πάλι ήταν πολύ λίγο.

Από την αρχή 'οταν άρχισα να βγάζω με το θήλαστρο έστω και λίγο του το έδινα πάντα πριν το ξένο γάλα γιατί ήξερα ότι κάνει καλό και ειδικά το γάλα από τις πρώτες φορές. Η μητέρα μου με κορόιδευε και έλεγε "αντε δώσ' του το φάρμακό του". Αυτή πίστευε ότι δεν θα έχω γάλα και με είχε αγχώσει αρκετά αλλά δεν τα παράτησα. Είμαι αποφασισμένη να θηλάζω!

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θήλαστρο δηλαδή βοηθάει στο να αυξηθει η ποσότητα γάλακτος που παράγει το στήθος?

Μόνο αν είναι νοσοκομειακό, αλλιώς δεν βοηθάει. Για να παραχθεί γάλα θα πρέπει να εκκριθεί προλακτίνη. Για να εκκριθεί προλακτίνη πρέπει το ερέθισμα στο στήθος να είναι για τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε στήθος, μοιρασμένα τουλάχιστον σε 8 φορές, η μία βραδυνή.

 

 

Το θέμα είναι ότι μ'αυτο δεν μπορώ να αντλήσω μεγάλη ποσότητα.

Με αυτό δεν πρόκειται ποτέ να αντλήσεις μεγάλη ποσότητα γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δώσει το σωστό ερέθισμα στο στήθος. Το θήλαστρο πρέπει να είναι νοσοκομειακό. Εδώ θα δεις που νοικιάζονται τέτοια θήλαστρα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

κατάλληλα για σένα είναι το symphony και το lactina

Για να γλιτώνεις χρόνο, καλό είναι να έχεις διπλό σύστημα άντλησης.

 

Η κάθε άντληση θα πρέπει να διαρκεί 15 λεπτά ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ροή ή όχι.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

sofuka και protoula σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Το θήλαστρο δηλαδή βοηθάει στο να αυξηθει η ποσότητα γάλακτος που παράγει το στήθος? Το θέμα είναι ότι μ'αυτο δεν μπορώ να αντλήσω μεγάλη ποσότητα. Μόνο την τελευταία φορα άντλησα περίπου τα διπλάσια από τις πρώτες φορές, αλλά και πάλι ήταν πολύ λίγο.

Από την αρχή 'οταν άρχισα να βγάζω με το θήλαστρο έστω και λίγο του το έδινα πάντα πριν το ξένο γάλα γιατί ήξερα ότι κάνει καλό και ειδικά το γάλα από τις πρώτες φορές. Η μητέρα μου με κορόιδευε και έλεγε "αντε δώσ' του το φάρμακό του". Αυτή πίστευε ότι δεν θα έχω γάλα και με είχε αγχώσει αρκετά αλλά δεν τα παράτησα. Είμαι αποφασισμένη να θηλάζω!

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ. ΕΜΕΝΑ ΠΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ. ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΑΝΑ 1 ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ? ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΠΙΣΤΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ "ΓΕΜΙΣΕΙΣ" ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΓΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1-2 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.

 

Το συμπλήρωμα που παίρνει το μωρό είναι αρκετό. Δεν μπορεί να το κόψει μέσα σε 1-2 μέρες ούτε να αυξηθεί η παραγωγή τόσο πολύ μέσα σε 1-2 μέρες. Χρειάζεται επιμονή με τον θηλασμό και τις αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο και το συμπλήρωμα θα το μειώνει σιγά σιγά και σταδιακά. Όχι έτσι όπως προτείνεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

aglaia ευχαριστώ για τις συμβουλές θα ενδιαφερθώ ακόμα από αύριο να νοικιάσω ένα από θα θήλαστρα αυτά. Μακάρι να είναι αποτελεσματικά για να μπορέσω να αντλώ κάποια από τα γεύματα και έτσι σιγά σιγά να κόψουμε το ξένο γάλα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η σωστή στράση του σώματος που πρέπει να πάρω ώστε να θηλάσω ξαπλωμένη γιατί αρχίζει και με πονάει η μέση μου και ειδικα τις νύχτες είναι πολύ κουραστικό.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η σωστή στράση του σώματος που πρέπει να πάρω ώστε να θηλάσω ξαπλωμένη γιατί αρχίζει και με πονάει η μέση μου και ειδικα τις νύχτες είναι πολύ κουραστικό.

σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!

οσο για την ξαπλωτη σταση δες εδω:

http://www.thilasmos.gr/staseis%20thilasmou.htm

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το συμπλήρωμα που παίρνει το μωρό είναι αρκετό. Δεν μπορεί να το κόψει μέσα σε 1-2 μέρες ούτε να αυξηθεί η παραγωγή τόσο πολύ μέσα σε 1-2 μέρες. Χρειάζεται επιμονή με τον θηλασμό και τις αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο και το συμπλήρωμα θα το μειώνει σιγά σιγά και σταδιακά. Όχι έτσι όπως προτείνεις.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ... ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ? ΕΑΝ ΠΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΦΟΥΛ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΜΕΣΩΣ? Η ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ? ΑΥΤΑ... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ... ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΩΤΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ... ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ? ΕΑΝ ΠΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΦΟΥΛ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΜΕΣΩΣ? Η ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ? ΑΥΤΑ... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ... ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΩΤΟΥΛΑ

 

Αν μια μητέρα έχει παραγωγή πχ. 500 ml το 24ωρο γιατί τόσο θηλάζει το μωρό, σημαίνει ότι η έκκριση προλακτίνης έχει σταθεροποιηθεί για να γίνεται αυτή η παραγωγή μια μια απόκλιση της τάξης του 20-25%. Δηλαδή η μητέρα μπορεί να θηλάσει 400 ml χωρίς να νιώσει ιδιαίτερα πρησμένη ή αντίστροφα, αν το μωρό θηλασει περισσότερες φορές να εκκρίνει 600ml αλλά όχι πολύ περισσότερο.

 

Για να αυξηθεί το γάλα και να σταθεροποιηθεί στα 600 ml θα πρέπει να θηλάζει παραπάνω από όσο θήλαζε για 4-7 ημέρες, όταν θα στεθεροποιηθεί στα 600ml, σημαίνει ότι αυξήθηκε ανάλογα η έκκριση της προλακτίνης λόγω αυξημένου ερεθίσματος στο στήθος και μπορεί να συμβεί επιπλέον αύξηση με τον ίδιο τρόπο που θα είναι παρόμοιου μεγέθους.

 

Για να διπλασιάσει μια μητέρα την ποσότητα των 500ml χρειάζονται 3-6 εβδομάδες ανάλογα με το πόσο γρήγορα μπορεί να ανταποκριθεί ο οργανισμός της. Αν μάλιστα απέχει πολύ από την ημερομομηνία τοκετού ίσως χρειάζεται και περισσότερο ή ακόμη ίσως και να μην μπορέσει να συμβεί ποτέ αν ποτέ δεν υπήρξε πλήρης γαλουχία. Έχει φανεί ότι για μερικές μητέρες είναι πολύ κρίσιμο το πρώτο 10ήμερο και αν χαθεί ίσως να είναι δύσκολο να καταφέρνουν να έχουν πλήρη γαλουχία εκ των υστέρων.

 

Το γάλα δεν μπορεί σε ένα 24ωρο να αυξηθεί τόσο πολύ, έτσι και αν κόψουμε το συμπλήρωμα απότομα είναι επικίνδυνο για το μωρό, μπορεί να αφυδατωθεί και σίγουρα θα ταλαιπωρηθεί από την πείνα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το πρωτο 10ημερο δεν θηλασα σωστα :( οι πρωτες 5 μερες στην κλινικη...αστα να πανε 5 λεπτα και 10 λεπτα και μετα μπουκαλι με ξενο γαλα γιατι δεν ηξερα τοτε. Στο σπιτι μετα θηλαζα αλλα που και που (μερα παρα μερα) εδινα και ξενο :( .

Τις πρωτες 3 εβδομαδες της ζωης του το μωρο μου εκανε μικτα γευματα,στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα.

Υπαρχει περιπτωση και εγω να μην εχω πληρη γαλουχια? Παιρνει βαρος κανονικα οπως σου ειχα γραψει,απλως με προβληματισαν οσα εγραψες Αγλαια,λες γιαυτο να διαρκουν τα γευματα της τοση πολλη ωρα (θηλαζει για 1ωρα κανει ενα διαλλειματακι 1μισης ωρας και κ.ο.κ). Διαβαζω αλλου οτι αλλα μωρακια τρωνε σε 5-10 λεπτα και ειναι μικροτερα απο το δικο μου :roll:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

αλλα μωρακια τρωνε σε 5-10 λεπτα και ειναι μικροτερα απο το δικο μου :roll:.

 

5 - 10 λεπτα... Γινεται... Ετσι θηλαζε της αδερφης μου ο μπεμπης... Ο δικος μου το μισαωρακι του το θελει! Αντε εικοσαλεπτο!! Και ειμαστε μεγαλυτεροι απο εσας!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω το πρωτο 10ημερο δεν θηλασα σωστα :( οι πρωτες 5 μερες στην κλινικη...αστα να πανε 5 λεπτα και 10 λεπτα και μετα μπουκαλι με ξενο γαλα γιατι δεν ηξερα τοτε. Στο σπιτι μετα θηλαζα αλλα που και που (μερα παρα μερα) εδινα και ξενο :( .

Τις πρωτες 3 εβδομαδες της ζωης του το μωρο μου εκανε μικτα γευματα,στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα.

Υπαρχει περιπτωση και εγω να μην εχω πληρη γαλουχια? Παιρνει βαρος κανονικα οπως σου ειχα γραψει,απλως με προβληματισαν οσα εγραψες Αγλαια,λες γιαυτο να διαρκουν τα γευματα της τοση πολλη ωρα (θηλαζει για 1ωρα κανει ενα διαλλειματακι 1μισης ωρας και κ.ο.κ). Διαβαζω αλλου οτι αλλα μωρακια τρωνε σε 5-10 λεπτα και ειναι μικροτερα απο το δικο μου :roll:.

 

Αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά και η ανάπτυξη του είναι η αναμενόμενη, τότε η γαλουχία σου είναι μια χαρά, μην προβληματίζεσαι άδικα. Μη συγκρίνεις το μωρό σου με άλλα σε τέτοια θέματα, δεν θα βγάλεις άκρη :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

sofuka και protoula σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Το θήλαστρο δηλαδή βοηθάει στο να αυξηθει η ποσότητα γάλακτος που παράγει το στήθος? Το θέμα είναι ότι μ'αυτο δεν μπορώ να αντλήσω μεγάλη ποσότητα. Μόνο την τελευταία φορα άντλησα περίπου τα διπλάσια από τις πρώτες φορές, αλλά και πάλι ήταν πολύ λίγο.

Από την αρχή 'οταν άρχισα να βγάζω με το θήλαστρο έστω και λίγο του το έδινα πάντα πριν το ξένο γάλα γιατί ήξερα ότι κάνει καλό και ειδικά το γάλα από τις πρώτες φορές. Η μητέρα μου με κορόιδευε και έλεγε "αντε δώσ' του το φάρμακό του". Αυτή πίστευε ότι δεν θα έχω γάλα και με είχε αγχώσει αρκετά αλλά δεν τα παράτησα. Είμαι αποφασισμένη να θηλάζω!

fin καλημέρα. Να σου ζήσει το μωράκι σου, γερό και τυχερό να είναι.

Εγώ θηλασα τα δίδυμά μσου (δυστυχώς όχι αποκλειστικά) με επίπεδες θηλές. Το νοσοκομειακό θήλαστρο θα σε βοηθήσει όχι μόνο να αυξήσεις την παραγωγή γάλακτος αλλά και να βγουν οι θηλές σου ώστε να μπορεί να τις πιασει το μωρό σου. Σε μενα δούλεψε μετά τις 40 μέρες. Μέχρι τότε έβγαζα με το θήλαστρο και τους έδινα με το μπουκάλι. Έπειτα οι θηλές είχαν βγει λίγο προς τα έξω με τις αντλήσεις, τα μωρά είχαν δυναμώσει και έπιασαν στο στήθος. Ο δικός σου είναι ήδη σχεδόν 1 κιλό μεγαλύτερος από τα δικά μου, οπότε μπορεί να "ρουφήξει" καλύτερα. Να δοκιμάζεις να τους βάζεις στο στήθος χωρίς τις ψευδοθηλές. Με τις ψευδοθηλές τα μωράκια δεν πίνουν όσο γάλα θα έπιναν αν έπιαναν απευθείας στο στήθος γιατί θέλει περισσότερη "άντληση", ειναι μια προσωρινή λύση όχι μόνιμη. Με λίγη υπομονή θα τα πας πολύ καλά. Μην στεναχωριέσαι, ο αποκλειστικός θηλασμός μπορεί να σου πάρει λίγο να εδραιωθεί, αλλά αν το παλαίψεις λίγο θα τα καταφέρεις.

Καλή επιτυχία

Να μην ξεχάσω, είχα το θήλαστρο της medela. Μπορείς να προμηθευτείς δύο εξαρτήματα άντλησης, για να μειώσεις το χρονο άντλησης στο μισό.

Link to comment
Share on other sites

ηλιαχτίδα ευχαριστώ για τις συμβουλές είχα ανάγκη από κάποιον με αντίστοιχο πρόβλημα. Χθες πήρα τηλ. να ρωτήσω για τα θήλαστρα και ή σήμερα ή αύριο θα πάω να νοικιάσω ένα. Η τιμή τους είναι 50 και 60 ευρώ/μήνα (για τα θήλαστρα που μου πρότεινε η Αγλαία) + 28 ευρώ για διάφορα αξεσουάρ αν θα χρησιμοποιήσω το θήλαστρο για μονή άντληση ή 35 ευρώ για διπλή άντληση. Μακάρι να μου κάνει δουλειά γιατί θέλω να κόψουμε σιγά σιγά το ξένο.

Σήμερα πήγαμε σε παιδίατρο στο ΙΚΑ, μου είπε ότι πάει καλά, το ζύγισε και ήταν 3600γρ (γεννήθηκε 4/2 3470γρ. και όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο 10/2 ήταν 3250γρ). Το ζύγισε όμως με τα ρούχα. Είναι σωστό αυτό? Μου είπε να το θηλάζω και για συμπλήρωμα μόνο να του δίνω ξένο.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το ζυγιαζει γυμνο και'΄γω στο ΙΚΑ την πηγαινω και νομιζω οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει η παιδιατρος σου :? ισως να της ελεγες κατι την επομενη φορα η' να το ξεντυσεις απο μονη σου χωρις να την ρωτησεις.....

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έίναι η πρώτη φορά που πάω με το μωρό στο ΙΚΑ και από την πόρτα με ρώτησε τι έχει το μωρό. Της είπα ότι από το νοσοκομείο μου είχαν πει να το πάω σε παιδίατρο 1 εβδ. με 10 μέρες από την ημέρα που βγήκαμε. Μου είπε ότι δεν είναι σωστό να το πάω εκεί, γιατί στο ΙΚΑ πηγαίνουν μόνο τα άρωστα παιδάκια και πρέπει να το πηγαίνω σε σταθμούς παρακολούθησης του ΙΚΑ. Δεν ήξερε όμως ούτε αυτή που υπάρχουν στην Θεσσαλονίκη, όμως δεν παρέλειψε να μου δώσει την κάρτα της..

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...