Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΧΕΙΛΙΟΣ ΕΡΠΗΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ , ΓΙΑΤΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ . ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΙΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΑ ΕΠΙΧΕΙΛΙΟ ΕΡΠΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΦΙΛΑΚΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΣΑ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΕΠΙΧΕΙΛΙΟΣ ΕΡΠΗΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μεταδιδεται αλλα οχι απο στομα σε κεφαλι αλλα απο στομα σε στομα.Οποτε δεν εχει φοβο το μωρο σου (μιλαω εκ πειρας-εβγαζα για χρονια ερπη μια φορα καθε χρονο).Ο συζυγος σου ομως ισως πρεπει να προσεχει...!

Link to comment
Share on other sites

Μεταδιδεται αλλα οχι απο στομα σε κεφαλι αλλα απο στομα σε στομα.Οποτε δεν εχει φοβο το μωρο σου (μιλαω εκ πειρας-εβγαζα για χρονια ερπη μια φορα καθε χρονο).Ο συζυγος σου οπως ισως πρεπει να προσεχει...!

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Είχα αγχωθεί τόσο που δεν ήθελα να παίρνω το μωράκι μου αγκαλιά μήπως και το κολλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τώρα που το ξέρεις, προσπάθησε να μην τη φιλάς! (το ξέρω ότι είναι δύσκολο!!!).Κι εγώ βγάζω χρόνια, και την τελευταία φορά μου έδωσε και κατάλαβα! Έκανα 2 βδομάδες να φιλήσω το μωράκι μου :cry: ! Τρελό σύνδρομο στέρησης....δεν ξέρω αν ήμουν υπερβολική, πάντως η παιδιάτρος όταν την ρώτησα αν επιτρέπεται να τη φιλήσω μου είπε ένα τρανταχτό ΟΧΙ!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τώρα που το ξέρεις, προσπάθησε να μην τη φιλάς! (το ξέρω ότι είναι δύσκολο!!!).Κι εγώ βγάζω χρόνια, και την τελευταία φορά μου έδωσε και κατάλαβα! Έκανα 2 βδομάδες να φιλήσω το μωράκι μου :cry: ! Τρελό σύνδρομο στέρησης....δεν ξέρω αν ήμουν υπερβολική, πάντως η παιδιάτρος όταν την ρώτησα αν επιτρέπεται να τη φιλήσω μου είπε ένα τρανταχτό ΟΧΙ!!!!

 

Εχω βάλει επίθεμα compeed αλλά και πάλι η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι. 2 εβδομάδες??? Τόσο πρέπει να μη τη φιλάω? :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγάζω στάνταρ 1-2 φορές το χρόνο. Η μικρή μου (ευτυχώς) δεν έχει κολλήσει ποτέ, ούτε και ο άντρας μου που τους φιλούσα λίγο πριν εμφανιστεί κ.λπ. Δεν νομίζω ότι κολλάει τόσο εύκολα τελικά. Πάντως εννοείται, απέφευγε την άμεση επαφή και βάλε και compeed. Δε το θεραπεύει, αλλά τουλάχιστον ελαχιστοποιεί την μετάδοσή του. Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω στάνταρ 1-2 φορές το χρόνο. Η μικρή μου (ευτυχώς) δεν έχει κολλήσει ποτέ, ούτε και ο άντρας μου που τους φιλούσα λίγο πριν εμφανιστεί κ.λπ. Δεν νομίζω ότι κολλάει τόσο εύκολα τελικά. Πάντως εννοείται, απέφευγε την άμεση επαφή και βάλε και compeed. Δε το θεραπεύει, αλλά τουλάχιστον ελαχιστοποιεί την μετάδοσή του. Περαστικά.

Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να είναι τυχερή και να μη κολλήσει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

έρπη βγάζω πολλά πολλά χρόνια τώρα....ο άντρας μου δεν έχει κολλήσει :shock:

 

το μωρό απλά δεν το φιλάω όταν βγάζω,ο γιός μου ο μεγάλος επίσηςς δεν έχει κολλήσει τόσα χρόνια. Δεν είναι τόσο φοβερό τελικά,λίγη προσοχή θέλει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ο επιχείλιος έρπης κολλάει αλλά δεν εκδηλώνεται πάντα. Όταν λέμε όμως οτι κολλάει δεν εννοούμε στα χέρια ή στο κεφαλάκι του μωρού ή στα μάγουλα άλλων, αλλά χείλη με χείλη. Και μάλιστα ακόμη κι όταν δεν υπάρχουν έλκη στα χείλη (όταν δηλαδή δεν είναι σε έξαρση). Ο ιός που τον προκαλεί είναι μια παραλλαγή του ιού της ανεμοβλογιάς και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τον έρπη ζωστήρα ή με τον έρπη των γεννητικών οργάνων. Υπάρχει στα χείλη μας αλλά εκδηλώνεται όταν το ανοσοποιητικό μας για κάποιον λόγο "πέφτει". Αν βρω links θα τα στείλω...Αυτά για να μην ανησυχείτε...Εκτός αν σκεφτείτε πόσους έχουμε κολλήσει έστω κι αν δεν τους έχει εκδηλωθεί...;)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην πραγματικότητα ενα 70% του πλυθησμου ειναι φορέας του ιού αυτού,

 

- σε καποιους ξεσπάει σε καποιους όχι.

 

και εμένα μου βγαίνει, οταν εχω άγχος. (το προλαβαίνω ομως και δεν κανει φουσκάλα, με την κρέμα απο το φαρμακείο και παράλληλα χαλάρωση)

 

καλο θα ήταν τις μέρες που νιώθεις οτι ειναι ενεργο, να μην την φιλάς πολύ.

 

- ένα τρικ ειναι να βαλεις το χέρι σου πανω της και να φιλήσεις το χέρι σου αμα θελεις πολύ να την φιλήσεις . θα ακουστεί και ο θορυβος και θα περάσει η ενέργεια (έτσι λέω) απλώς για να μην εχεις την αίσθηση οτι πρεπει να "απαγορεύσεις" τα φιλιά.

 

 

Herpes is contagious if the carrier is producing and shedding the virus.

 

This is especially likely during an outbreak but possible at other times. There is no cure yet, but there are treatments which reduce the likelihood of viral shedding.

 

 

Herpes simplex virus 1 and 2 (HSV-1 and HSV-2) are two species of the herpes virus family, Herpesviridae, which cause infections in humans.[1] Eight members of herpesviridae infect humans to cause a variety of illnesses including cold sores, chickenpox or varicella, shingles or herpes zoster (VZV), cytomegalovirus (CMV), and various cancers, and can cause brain inflammation (encephalitis). All viruses in the herpes family produce life-long infections.

 

They are also called Human Herpes Virus 1 and 2 (HHV-1 and HHV-2) and are neurotropic and neuroinvasive viruses; they enter and hide in the human nervous system, accounting for their durability in the human body. HSV-1 is commonly associated with herpes outbreaks of the face known as cold sores or fever blisters, whereas HSV-2 is more often associated with genital herpes.

 

με λιγα λογια ειναι η οικογένεια έρπη

η οποια εχει δυο παιδιά είναι αδέρφια.- το ένα ειναι το HSV1 και το άλλο ειναι το HSV2.

 

κολλάει πάντα όχι μονο οταν υπαρχον φουσκάλες

 

On a practical level, this means oral HSV-1 is often the most easily acquired herpes infection. Usually the first herpes simplex virus that people encounter, oral HSV-1, is typically spread simply by the kind of social kiss that a relative gives a child. Because children have no prior infection with any HSV type, they have no immune defense against the virus.

 

By the time they're teenagers or young adults, about 50% of Americans have HSV-1 antibodies in their blood. By the time they are over age 50, some 80-90% of Americans have HSV-1 antibodies.

 

 

The primary difference between the two viral types is in where they typically establish latency in the body- their "site of preference." HSV-1 usually establishes latency in the trigeminal ganglion, a collection of nerve cells near the ear. From there, it tends to recur on the lower lip or face. HSV-2 usually sets up residence in the sacral ganglion at the base of the spine. From there, it recurs in the genital area .

 

Even this difference is not absolute either type can reside in either or both parts of the body and infect oral and/or genital areas. Unfortunately, many people aren't aware of this, which contributes both to the spread of type 1 and to the misperception that the two types are fundamentally different.

 

"People don't understand that you can have type 1 genitally or orally, that the two types are essentially the same virus,' says Marshall Clover, manager of the National Herpes Hotline." One type is associated with stigma, the other is "'just a cold sore"- our society has a euphemism for it so we don't even have to acknowledge that it's herpes.''

 

The common myth is that HSV-1 causes a mild infection that is occasionally bothersome, but never dangerous. The reality? HSV-1 is usually mild, especially when it infects the lips, face, or genitals. However, in some cases

 

http://www.herpes.com/hsv1-2.html

 

αν βαλετε στο google

το hsv1 ή herpes σας βγάζει πολλά αποτελέσματα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω και εγώ πολύ συνχά επιχείλιο έρπη και ο παιδίατρος μου συνέστησε να αποφεύγω να φιλώ το μωρό όσο αυτός είναι ενεργός γιατί μεταδίδεται σε αυτό και μάλιστα μεταλάσσεται και μπορεί να εκδηλωθεί ως ανεμοβλογιά. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, δεν το έχω ψάξει, αλλά καλού κακού αποφεύγω να φιλαω συνέχεια το μωρό εκείνες τις μέρες (φυσικά δεν το ελέγχεις πάντα γιατί υπάρχουν στιγμές που το κάνεις ασυναίσθητα). Χρησιμοποιώ τα compeed κατά τη διάρκεια της μέρας και την sovirax τη νύχτα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει επίθεμα compeed αλλά και πάλι η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι. 2 εβδομάδες??? Τόσο πρέπει να μη τη φιλάω? :(

Αυτό είναι το καλύτερο. Έτσι, δε θα το ακουμπήσει κατά λάθος. Πάντως μην τη φιλάς γιατί ο έρπητας μεταδίδεται όταν σκάει και φεύγουν τα υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια βγάζω έρπη απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, όποτε στεναχωρηθώ ή αγχωθώ, βάζω κρέμα, αλλά ποτέ δεν κόλλησα, ούτε τον άνδρα μου, ούτε την κόρη μου, τους οποίους φιλάω συνεχώς.

Bsc7p2.png
Link to comment
Share on other sites

όπως γράφει το άρθρο πιο πάνω

γιατί ο έρπητας μεταδίδεται όταν σκάει και φεύγουν τα υγρά.

 

δεν ισχύει οτι μονο ετσι μεταδίδεται.

 

και εγώ ετσι νόμιζα, αλλα μεταδίδεται και σε άλλες στιγμές καθώς ο ιός αυτός βρίσκεται στο νευρικό μας σύστημα.

 

το λινκ που εχω βαλει πιο πάνω ειναι πολύ ενδιαφέρον. !!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

να ρωτησω κι εγω κατι?

ο μικρος της κουμπαρας μου εβγαλε ερπη στο χειλακι του μετα απο πυρετο.Ο πατερας του εχει, δλδ τον κολλησε καποια στιγμη απο τον πατερα του και ξεσπασε μετα απο τον πυρετο η ειναι κληρονομικος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια! εβγαλα και γω προχθες. ισως επειδη ειμαι κρυωμενη. πολλες φορες βγαζω απο πολυ αγχος η στεναχωρια. εχω μια απορια. εκτος απο τα επιθεματα που οκ κανουν δουλεια τι αλλο υπαρχει με γρηγορα αποτελεσματα?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι το λευκό οινόπνευμα. Βάζεις μέσα στην ημέρα πολλές φορές με μια μπατονέτα. Ούτε φαίνεται, ουτε τπτ.

Απο την στιγμή που κάνει φυσαλλίδα, 'ο,τι φάρμακο ιοστατικό και να βάλεις, δεν θα γλιτώσεις τον έρπητα. Είναι ιός, θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει. Το οινόπνευμα βοηθάει γιατί το ξεραίνει και δεν παρεμβαίνει και στο dna των δικών μας κυττάρων, όπως κανουν τα φάρμακα!;)

Αυτά μας τα λέγανε οι στοματολόγοι στο πανεπιστήμιο! Δεν είναι βλακείες δλδ.

Αν το προλάβεις στο πρώτο στάδιο, όταν το νιώθεις ζεστό το χείλος, χωρίς φυσαλλίδα, μπορεί να το αποφύγεις! Βαζεις οινόπνευμα και δεν γίνεται φυσαλλίδα.

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι χωρις να το καταλαβαινω οταν ειναι ξερο ολο το πειραζω με τα δοντια μου και το ανοιγω παλι.. δε τσουζει το οινοπνευμα?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό το καθαρό οινόπνευμα, ειδικά αν το βάλεις εγκαίρως, όταν αρχίσει το δέρμα να "τραβάει". Εγώ ταλαιπωρούμαι από μικρή, βγάζω κάθε 1-2 μήνες, όταν αγχώνομαι ή στεναχωριέμαι, όταν έχω πυρετό, όταν κάνει κρύο και σκάσουν τα χείλια μου, γενικά όταν πέφτει η άμυνα του οργανισμού. Μέχρι και στο γάμο μου είχα (αλλά ευτυχώς μου έκαναν καταπληκτικό μακιγιάζ και είχε καλυφθεί τελείως). Φροντίζω να μην ξεμένω ποτέ από zovirax και compeed. Κολλάει εύκολα, θέλει πολλή προσοχή με τις πετσέτες και τα μαξιλάρια.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και γω παθούσα και μάλιστα είναι η δεύτερη μέρα σήμερα που έχω αυτό το πράγμα στα χείλη μου!!!Το είχα βγάλει πριν κάτι χρόνια που υπήρχε πολύ άγχος στηζωή μου,σε σημείο να φεύγει ο ένας και να εμφανίζεται ο άλλος για τρεις με τέσσερις μήνες συνεχόμενα μιλάμε τώρα....μεγάλη ήτταλέμε τώρα!!!Μου εμφανίστηκε πριν κανένα μήνα πάλι και ξανά τώρα!!! Αυτό με το οινόπνευνα δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ....ελπίζω να μην τσούζει όπως το σκόρδο πάντως (γιατροσόφια της ιαγιάς)!! Θα το δοκιμάσω και αυτό και ο θεός βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι το λευκό οινόπνευμα. Βάζεις μέσα στην ημέρα πολλές φορές με μια μπατονέτα. Ούτε φαίνεται, ουτε τπτ.

Απο την στιγμή που κάνει φυσαλλίδα, 'ο,τι φάρμακο ιοστατικό και να βάλεις, δεν θα γλιτώσεις τον έρπητα. Είναι ιός, θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει. Το οινόπνευμα βοηθάει γιατί το ξεραίνει και δεν παρεμβαίνει και στο dna των δικών μας κυττάρων, όπως κανουν τα φάρμακα!;)

Αυτά μας τα λέγανε οι στοματολόγοι στο πανεπιστήμιο! Δεν είναι βλακείες δλδ.

Αν το προλάβεις στο πρώτο στάδιο, όταν το νιώθεις ζεστό το χείλος, χωρίς φυσαλλίδα, μπορεί να το αποφύγεις! Βαζεις οινόπνευμα και δεν γίνεται φυσαλλίδα.

 

 

Καλημερα!!

Εβγαλα ερπη στο μετωπο πριν 2-3 βδομαδες.Πονος και φαγουρα.Οταν πηγα στο δερματολογο μου ειπε απλα οτι θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει,δεν ειναι τιποτα....και με εδιωξε(Δημοσια Ιατρεια).

 

Ο ερπης στα χειλη δεν ειναι ο ιδιος με τον ερπη στο μετωπο?Κατι διαβασα για ζωστηρα ερπη....τι ειναι αυτο?

 

Οσο ειχα τα σπυρακια,εβαζα ενυδατικη....υπαρχει περιπτωση να εχει "μολυνθει" η ενυδατικη μου απο τον ιο?Να την αλλαξω?

Μπορει να κολλησω σε ολο το προσωπο?

 

Τι βλακεια να εμπιστευτω τον γιατρο στα Δ.Ιατρεια!!!!!Το βρηκα σαν πιο γρηγορη και φθηνη λυση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια θα ηθελα να σας ενημερωσω edit admin οτι μπορουμε να αντιμετωπισουμε πιο ευκολα τις απλες περιπτωσεις επιχειλιου ερπη, ιδιως αν καταλαβουμε εγκαιρως απο τη φαγουρα οτι προκειται να ξεκινησει ερπης, βαζοντας τοπικα υγρο betadine 4-5 φορες την ημερα. Το οινοπνευμα (καθαρο οινοπνευμα παντα) δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο και προκαλει εγκαυματα ιδιως αν η πληγη εχει ανοιξει ηδη. Η αλοιφη zovirax κατα τη γνωμη μου, δεν κανει σπουδαια πραγματα, πιο αποτελεσματικα ειναι τα χαπια zovirax απο το στομα, τα οποια ομως δε θα τα συνιστουσα σε εγκυμοσυνη. Μην εκτιθεστε στον ηλιο γιατι αποτελει προδιαθεσικο παραγοντα για την εμφανιση επιχειλιου ερπη και κυριως μην αγχωνεστε! Ενισχυστε τον οργανισμο σας με βιταμινες του συμπλεγματος Β και C.

Και για τις μανουλες που εμφανιζουν επιχειλιο ερπη, πολλη προσοχη να μην ερχεται σε επαφη η πληγη (και συγκεκριμενα το υγρο που βγαζει-εξιδρωμα) με τα παιδακια τους, γιατι ειναι πολυ ευκολο να κολλησουν και να κουβαλανε τον ιο για μια ζωη! Αποφυγετε καθε επαφη της πληγης σας, οχι μονο με τα χειλακια τους, αλλα και με τα υπολοιπα μερη του σωματος τους και φροντιζετε να πλενετε παντα τα χερια σας προτου αλλαξετε πανα ή ασχοληθειτε με το μωρακι σας.

Αν χρειαζεστε οποιαδηποτε επιπλεον συμβουλη, ειμαι προθυμη να σας απαντησω σε pm ή στο forum.

R5sOp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι το λευκό οινόπνευμα. Βάζεις μέσα στην ημέρα πολλές φορές με μια μπατονέτα. Ούτε φαίνεται, ουτε τπτ.

Απο την στιγμή που κάνει φυσαλλίδα, 'ο,τι φάρμακο ιοστατικό και να βάλεις, δεν θα γλιτώσεις τον έρπητα. Είναι ιός, θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει. Το οινόπνευμα βοηθάει γιατί το ξεραίνει και δεν παρεμβαίνει και στο dna των δικών μας κυττάρων, όπως κανουν τα φάρμακα!;)

Αυτά μας τα λέγανε οι στοματολόγοι στο πανεπιστήμιο! Δεν είναι βλακείες δλδ.

Αν το προλάβεις στο πρώτο στάδιο, όταν το νιώθεις ζεστό το χείλος, χωρίς φυσαλλίδα, μπορεί να το αποφύγεις! Βαζεις οινόπνευμα και δεν γίνεται φυσαλλίδα.

 

Γεια σας κοριτσια!Λοιπον εγω το δοκιμασα με το οινοπευμα και οντως η filoudaki εχει απολυτο δικιο!Ξεραθηκε και περασε πιο γρηγορα!Βεβαια ειχε ενα ελαφρυ τσουξιμο αλλα χαλαλι!Στο φαρμακειο μου ειπε ο φαρμακοποιος να μην βαζω οινοπνευμα γιατι θα μου αφησει σημαδι...πραγμα το οποιο δεν εγινε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...