Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΥΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ!!!


Recommended Posts

Κοριτσια,εβαλα αυτον τον τιτλο στο συγκεκριμενο topic γιατι οντως αυτο που θα γραψω παρακατω παραμενει ενα αλυτο μυστηριο για μενα και θα ηθελα πολυ αν γνωριζει καποια απο σας επ΄αυτου να με βοηθησει να βγαλω μια ακρη.

Περισυ το χειμωνα,ενα χρονο πριν,ειχα παρει τα χαπια Σερπαφαρ για 5 μερες,απο την 5η εως την 9η μερα του κυκλου μου,αν θυμαμαι καλα. Αυτο το εκανα μονο σε εναν κυκλο και με δικη μου πρωτοβουλια,χωρις να μου το συστησει γιατρος και χωρις να εχω καποιο προβλημα,απλα και μονο επειδη ειχα ακουσει οτι προκαλουν πολλαπλη ωορρηξια και αυξανουν τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης.

Εκει λοιπον που ο κυκλος μου ηταν σταθερος-μιλαμε για ρολοι-κι αδιαθετουσα καθε 28 μερες ακριβως,με το που πηρα το Σερπαφαρ εγινε κατι πολυ παραξενο:τον αμεσως επομενο μηνα,ειχα καθυστερηση 2 μερες με αποτελεσμα να νομιζω οτι ειμαι εγκυος.Πριν προλαβω ομως να κανω τεστ,αρχισαν κατι καφε υγρα που ομοια τους,εγω τουλαχιστον,δεν ειχα ξαναδει.Για 4 περιπου μερες ειχα καφε σε μικρη ποσοτητα και μετα μου ηρθε κανονικα περιοδος και μαλιστα με πολυ αιμα και κομματια αιματος (συγγνωμη αν γινομαι αηδιαστικη!!! :oops::oops::oops: ) Το αιμα κρατησε παραπανω μερες απο το κανονικο,αφου εκει που μου κρατουσε συνηθως 7 μερες,εκεινη τη φορα αν συμπεριλαβω και τις μερες που ειχα τα καφε,πρεπει να εκλεισα 10ημερο.

Τωρα θα μου πειτε,ποια ειναι η απορια μου και σας ζαλιζω τοση ωρα.

Αναρωτιεμαι λοιπον ακομη και σημερα,αν ολο αυτο ηταν παρενεργεια του Σερπαφαρ το οποιο πηρα χωρις να υπαρχει λογος ή αν επροκειτο για αποβολη. Η γιατρος που ειχα τοτε,αφου με εκραξε κανονικοτατα που πηρα Σερπαφαρ χωρις να τη ρωτησω,μου ειχε πει πως κατα πασα πιθανοτητα ολο αυτο ηταν παρενεργεια του χαπιου αυτου και τιποτ΄αλλο. Τους μηνες που ακολουθησαν ειχα διαταραχη στον κυκλο,δηλαδη εκει που ηταν σταθερος καθε 28 μερες αρχισε να μου ερχεται νωριτερα,στις 26 ή στις 24,συχνα με πολυ αιμα και κομματια.Η μανα μου που ειναι παιδιατρος οταν της τα ειπα ολα αυτα μου τα "εχωσε" κι εκεινη κανονικα λεγοντας μου οτι χαλασα τον κυκλο μου με αυτα τα χαπια κι οτι θα στρωσει μεν,αλλα θελει καποιο χρονο.Τον Απριλιο εμεινα εγκυος κι ετσι δεν εχω ιδεα τι θα συμβει απο δω και στο εξης με τον κυκλο μου αφου τωρα πια εχω γεννησει αλλα εχω ακομη τα λοχεια κι οχι κανονικη περιοδο.

Αυτο που με απασχολει ομως δεν ειναι το αν χαλασα ή οχι τον κυκλο μου με τα Σερπαφαρ.Ειναι αν αυτο που συνεβη εκεινο το μηνα με τα καφε ηταν οντως παρενεργεια του Σερπαφαρ (το οποιο,ξαναλεω,το πηρα χωρις να το χρειαζομαι) ή αποβολη. Ακομη και τοσους μηνες μετα θα ηθελα πραγματικα να μαθω τι ειχε γινει.

Ειχε καμμια απο σας εμπειρια απο αυτα τα χαπια ή γενικοτερα,εχετε ιδεα τι μπορει να μου συνεβη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω για τα χάπια αυτά, απλά θεωρώ πως αν προσπαθήσεις να αλλάξεις οτιδήποτε φυσιολογικό με τεχνητά μέσα ( με την βία ), αυτό θα ¨εκδικηθεί¨με την σειρά του φέρνοντας παρενέργειες.

Κάποτε ήθελα να πάω διακοπές και πήρα ένα χάπι για να μου καθυστερήσει η περίοδος ( δεν θυμάμαι καν ποιο ήταν ), με αποτέλεσμα ο κύκλος μου για αρκετούς μήνες να έχει ΤΡΕΛΑΘΕΙ.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Joe ειμαι σιγουρη οτι τη διαταραχη την προκαλεσαν τα χαπια. Ειναι οπως φαινεται πολυ ισχυρα χαπια και σε "ψιλοεκραξε" ο οργανισμος σου...

 

Μam to be, ετσι την πατησα κι εγω η εξυπνη σε διακοπες. Πηρα primolud (η καπως ετσι τα λεγανε) για να καθυστερησω την περιοδο, μαυρη η ωρα που τα επαιρνα. Την καθυστερησα μεν αλλα ημουν ολη μερα σαν μπαλονι ετοιμο να σκασει. Δυσφορια, νευρα, ασε... Τα λαθη της νεοτητας!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

γιατι πηρες χαπια χωρις να σου τα συστησει γιατρος , εχεις ιδεα ποσο δυνατα ειναι τετοιου ειδους φαρμακα ??? ειπαμε ολες θελουμε να κανουμε παιδια οχι ομως σε βαρος της υγειας μας ειτε σωματικης ειτε ψυχολογικης , ελπιζω να τα εκοψες και να τηρεις πιστα αυτα που σου λεει ο γιατρος σου .... καλη επιτυχια για μια εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εννοειται πως τα εκοψα απο την πρωτη κιολας φορα που ειδα που ειδα ανωμαλια στον κυκλο. Τα πηρα μονο για 4 μερες. Κι αυτο ξερετε γιατι; Επειδη ο αντρας μου ειχε προβληματικο σπερμοδιαγραμμα με πολυ χαμηλη κινητικοτητα,σκεφτηκα να παω κι εγω να κοιταχτω καλου κακου,τουλαχιστον να ξερουμε αν εχουμε και οιδυο προβλημα και να δρασουμε αναλογως. Ο γυναικολογος που ειχα παει τοτε (γιατι εχω αλλαξει αρκετους μεχρι να καταληξω στον θαυμασιο ανθρωπο που με ξεγεννησε τελικα) μου ειχε πει οτι με μενα ειναι ολα ok. Η γραμματεας του ομως μου ειπε καποια στιγμη που μιλουσαμε (φανταζομαι χωρις να της το εχει πει ο γιατρος) να παρω τα Σερπαφαρ για 5 μερες για να "βοηθησω" το αδυναμο σπερμα του αντρα μου να εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γονιμοποιησει!!! Ξερω οτι ακουγονται λικο κολα ολα αυτα (μαλλον εκ των υστερων το διαπιστωσα) αλλα εγω ακολουθησα τη συμβουλη της και τα αποτελεσματα ηταν αυτα που σας ανεφερα. Μωρε για τον κυκλο δε με απασχολει και τοσο,αφου αν η διαταραχη οφειοταν στα χαπια,θα ξαναστρωνε ετσι κι αλλιως καποια στιγμη. Αυτο που με καιει ειναι αν αυτο που συνεβη με τα καφε υγρα και τα κομματια αιματος μετα απο 2 μερες καθυστερηση ηταν αποβολη ή απλα αλλο ενα αποτελεσμα της ληψης των χαπιων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Joe, θα συμφωνήσω και εγώ με τις υπόλοιπες ότι είναι λόγω λήψης των χαπιών. Ρώτησα τον άντρα μου (φαρμακοποιός) και μου το επιβεβαίωσε. Όντως το serpafar είναι για πρόκληση ωορρηξίας, αλλά αφού δεν είχες κάτι....;

Link to comment
Share on other sites

Joe απ' οτι καταλαβαινω συνηθως δεν εχεις "κομματια" στην περιοδο σου, γι' αυτο αναστατωθηκες. Πολλες γυναικες εχουν τετοια. Εγω εχω παντα σε καθε περιοδο. (τι αηδια!! ) Δεν ειναι αποβολη, ξεχασε το και μην το σκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Jean και Embryoula,καποιες φορες ειχα κι εγω κομματια και παντα σκεφτομουν οτι ηταν κατι φυσιολογικο. Απ΄ο,τι ειχα ακουσει ειναι καλο λεει να εχεις κομματια γιατι σημαινει οτι ο οργανισμος "φτιαχνει" παχυ ενδομητριο,που με τη σειρα του σημαινει οτι ειναι πιο ευκολο να εμφωλεαστει το γονιμοποιημενο ωαριο. Τι να σας πω,εμενα μου το ειχε πει και γυναικολογος σε υπερηχο (πριν μεινω εγκυος) οτι εχω παχυ ενδομητριο,αλλα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου ειχα προβλημα καθως δεν ειχε φωλιασει καλα το κυημα κι ειχα μεινει στο κρεβατι με Utrogestan. Οποτε ολα ειναι σχετικα. Παντως λετε οτι ηταν φυσιολογικη παρενεργεια του Σερπαφαρ αυτο ε;

Εγω ημουν σχεδον σιγουρη οτι ηταν αποβολη δεδομενου οτι ειχα την καθυστερηση τις 2 μερες,μετα ηρθε το καφε (που εχω ακουσει οτι συμβαινει σε αρκετες εγκυμοσυνες αυτο) και μετα,αφου κρατησε το καφε 4-5 μερες μετα τσουπ,ηρθε το κανονικο το αιμα με τις κομματαρες,το οποιο κρατησε και παραπανω οποτε λεω νατα μας,γιατι εχω ακουσει οτι και οι αποβολες (χτυπα ξυλο) κατι τετοια συμπτωματα εχουν. Αλλη φορα δεν ξανακανω τετοιες βλακειες χωρις να ρωτησω γιατρο!!!

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καταρχήν καλή βδομάδα. Τα κόκκινα αυτά αηδιαστικά κομμάτια είναι ξεραμένο αίμα. Δεν ήταν αποβολή καλή μου. Εγώ διανύω την 12η βδομάδα κύησης και πριν 2 βδομάδες αφού ήρθα σε ερωτική επαφή με τον άντρα μου είχα ελάχιστο αίμα. Η γυναικολόγος είπε ότι τραυματίστηκε ο τράχηλος, πράγμα φυσιολογικό. Έπειτα από λίγες μέρες έβγαλα τέτοια κομμάτια στα καλά καθούμενα. Πανικός!!!!Νόμιζα πως έβγαλα το μωρό...Η γιατρός είπε πως ήταν από τότε που είχα το αίμα κατά τη σεξουαλική επαφή. Έκανα και υπέρηχο και το μωράκι - δόξα το Θεό- είναι μια χαρά. Άρα μην ανησυχεις.

 

ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΧΑΠΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΙΑΤΡΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Με ξεαγχωσατε αρκετα!!!

Ναι,ειναι μεγαλη ανοησια να παιρνει κανεις χαπια χωρις συνταγη γιατρου και ειδικα τετοια χαπια. Ειπαμε,ολες θελουμε παιδακι αλλα οχι και να τρελλανουμε τον οργανισμο μας!!! :oops:

Σημερα που εχω ραντεβου στο γυναικολογο θα του διηγηθω κι αυτουνου τι ειχε συμβει να μου πει κι εκεινος τη γνωμη του και θα σας ενημερωσω το απογευμα. Τα συγκεκριμενα χαπια τελικα μπορει σε μενα να εκαναν ζημια,αλλα στον αντρα μου εκαναν πολυ καλο. Του τα συστησε ο ανδρολογος του για τη χαμηλη κινητικοτητα,αρχισε να τα παιρνει και μετα απο λιγο καιρο εμεινα εγκυος. :D

Link to comment
Share on other sites

Joe εγώ είχα κομμάτια ακόμα κι όταν έπαιρνα αντισυλληπτικά,τα οποία δεν δημιουργούν παχύ ενδομήτριο.Δεν ξέρω.Δεν ανησύχησα ποτέ γιατί σχεδόν πάντα τα είχα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,πηγα τη Δευτερα στο γιατρο για την πρωτη εξεταση μετα τη γεννα και τον ρωτησα επ΄αυτου,γιατι εκεινη την εποχη που μου συνεβη ειχα αλλο γιατρο,συγκεκριμενα γυναικα γυναικολγο. Anyway,αυτο ειναι ασχετο.

Για το θεμα των Serpafar λοιπον,μου ειπε οτι δεν μπορει να ξερει αν τελικα ηταν παρενεργεια ή αποβολη,κι οτι τιποτα δεν αποκλειεται. Τι να πω,μαλλον ποτε δε θα μαθω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

συγνωμη που αλλαζω λιγο θεμα, αλλα διαβασα κατι που με ενδιαφερει πολυ. υπαρχουν χαπια που σου καθυστερουν την περιοδο? Δεν εννοω αντισυλληπτικα (επαιρνα για ενα διαστημα στο παρελθον, τα οποια θελουν γυρω στον ενα μηνα να τα συνηθισει ο οργανισμος). Απλα να στην καθυστερησουν καποιες μερες. Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που αλλαζω λιγο θεμα, αλλα διαβασα κατι που με ενδιαφερει πολυ. υπαρχουν χαπια που σου καθυστερουν την περιοδο? Δεν εννοω αντισυλληπτικα (επαιρνα για ενα διαστημα στο παρελθον, τα οποια θελουν γυρω στον ενα μηνα να τα συνηθισει ο οργανισμος). Απλα να στην καθυστερησουν καποιες μερες. Σας ευχαριστω.

 

Yπαρχουν ναι. Εγω πηρα πριν τον γαμο μου για να μην ειμαι αδιαθετη καθοτι οι μερες ταιριαζαν απολυτα. Πηρα μονο οσα επρεπε ετσι ωστε να δω αμεσως μετα (την ακριβη ποσοτητα μου την ειπε ο γιατρος).

Προσωπικα στον ιδιο κυκλο μαλιστα εμεινα εγκυος!

Δεν θυμαμαι καν πως τα λενε αλλα κ να θυμομουν δεν θα σου ελεγα..

Το σωστο ειναι να σου τα δωσει ο γιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα σιγουρα , αλλα υπαρχουν! καλο αυτο! εχω κανει αιμοτολογικες για τη ληψη αντισυλληπτικων, ο γιατρος μου τα χορηγησε. Δεν κανω επιπολαιοτητες.Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...