Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση Tubes (σωληνάκια) σε αυτιά λόγω εκκριτικής ωτίτιδας


Recommended Posts

Είπα να γράψω την εμπειρία μου μήπως κάποια οικογένεια βρεί ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες.

Όλα ξεκίνησαν όταν η μεγάλη μου γύρω στα 3 κατάλαβα (μόνο εγώ) ότι δεν ακούει καλά. Γενικά η υγεία της δεν είναι "καλή" καθώς από 6 μηνών οι ιώσεις όλων των ειδών μας επισκέπτονταν ανά μήνα ή 15θήμερο. Ήταν μέρος της ρουτινας μας οι μύξες και άρα το παιδί σταδιακά έχανε την ακοή του λόγω εκκριτικής ωτίτιδας (η οποία και δεν πονάει). Η παιδίατρος με πίστεψε και με έστειλε στον ΩΡΛ. Ο ιδιώτης γιατρός και ακτινολόγος επέμεναν να βγούν τα κρεατάκια γιατί ήταν υπερτροφικά. Την πήγα στο Παίδων Αγ. Σοφία και η άποψη του κ. Παρπούνα ήταν "η ακτινογραφία αυτή έχει βγεί από υπέρσυγχρονο μηχάνημα αλλά είναι τόσο λάθος τραβηγμένη που δεν είναι αξιόπιστη. Βγάλτε μια νεα στα παλία μας μηχανήματα και βλέπουμε" Και όντως τα κρεατάκια της αποδείχτηκαν μέτρια πρός μικρά άρα΄ούτε λόγος για αφαίρεση. Ένα χρόνο λοιπόν την παρακολουθούσε σε πρώινά ραντεβού και αφού δεν είδε βελτίωση καθόλου έκανε πρίν ένα μηνα (στα 4 χρόνια) Tubes. Το πριν της εγχείρισης ένα δράμα! Πού να της πάρουν αίμα, που να την ακροαστούν, που να φορέσει τη ρόμπα (μπουχός η δικιά σου). Να μην τα πολλογώ, δεν ήθελε να της βάλουν στη μύτη τη μέθη και της το δώσαν από το στόμα με spite (που να πιεί τη sprite με τις μπουρπουλήθρες - με τη βία όλα αυτά). Όταν το ήπιε τελικά και για ένα τέταρτο μέχρι να την πάρουν ήταν σαν μαστουρωμένη. Το χειρουργείο κράτησε 20 λεπτά και απέδειξε ατροφία (νομίσω στο τύμπανο) από τη χρόνια εκκριτική ωτίτιδα. Όταν μας βάλανε στο θάλαμο τα άλλα παιδάκια που ήταν φρόνιμα πρίν την εγχείριση είχαν γίνει αγρίμια ενώ η δικιά μου είχε ηρεμήσει προφανώς γιατί είχε ανασφάλεια "τι θα μου κάνουν" οπότε στο θάλαμο ηρέμησε που είχαν όλα τελειώσει.΄

Ήρθε και ο παγωτό μετά από τη μαγείρισα και ολα μέλι γάλα. Έξι ώρες μετά το χειρουργείο πήρε εξιτήριο.

Μας έσωσαν τα δώρα που της είχαμε πάρει (κουκλίτσες) και τα παραμύθια που είχε το νοσοκομείο.

Τώρα την ενοχλούν οι φόρυβοι (έχει σήμα καμπάνα!) και οι ωτοασπίδες στο μπάνιο αλλά βρήκε την υγειά της. Στο σχολείο έχει τεράστια διαφορά και στην ψυχολογία της και την κοινωνικοποίηση αλλά βλέπω αλλαγή και στην ομιλία (λέει καλύτερα το σ).

Μαμάδες προσοχή! Εμπιστευθείτε το ένστικτό σας γιατί η εκκριτική ωτίτιδα είναι ύπουλη.

Και πάντα δεύτερη γνώμη απο το Παίδων (εξάλλου αυτή η ωτίτιδα δεν είναι επείγουσα, μπορεί να περιμένει ένα μήνα που κάνει το 1535 να σου κλείσει πρωινό ραντεβού)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή με ενδιαφέρει πολύ το θέμα (η κόρη μου κάθε τόσο έχει εκκριτική ωτίτιδα και τον τελευταίο μήνα δεν ακούει καλά) μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες? πχ ο γιατρός του Παίδων που αναφέρεις είναι ωρλ? που θα πάρω τηλ. για να κλείσω ραντεβού μαζί του? η εγχείριση αυτή τι ακριβώς είναι? Υπάρχουν κι απογευματινά ραντεβού στο Παίδων? Κι όταν λες την παρακολουθούσε επί ένα χρόνο της είχε δώσει δηλ. κάποια αγωγή?

 

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα κλείσεις πρωινό ραντεβού στο παίδων αγία Σόφία ημέρα Δευτέρα(εξετάζει ο κ. Παρπούνας). Το 1535 σου δίνει τη δυνατότητανα δώσεις κριτήρια (ημερομηνίας, ημέρας κ.α) για να επιλέξεις το ραντεβού. Αν δεν θές να περιμένεις πάλι μέσω 1535 και δίνοντας το όνομα του γιατρού κλείνεις απογευματινό με 75€ χρέωση.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ότι την έβλεπε κάθε 1 1/2 μήνα και αν θυμάμαι καλά δεν της έδινε πάντα φάρμακα. Μας είχε τονίσει να φουσκώνει μπαλόνι από τη μύτη (otovent λέγεται το συστηματάκι αυτό και πωλειται στα φαρμακεία) να τρώει τσίχλες, να φυσαέι τη μυτη κλπ.

Από ένα ολόκληρο χρόνο που την έβλεπε μόνο τον Σεπτέμβριο έδειξε βελτίωση όπου είχαν ολοκληρωθεί τα μπάνια με τα μακροβούτια (στην εξέταση του Ιουλίου δεν είχε δείξει βελτίωση) υποτροπίασε ομώς αμέσως με το που μπήκε το φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να γράψω την εμπειρία μου μήπως κάποια οικογένεια βρεί ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες.

Όλα ξεκίνησαν όταν η μεγάλη μου γύρω στα 3 κατάλαβα (μόνο εγώ) ότι δεν ακούει καλά. Γενικά η υγεία της δεν είναι "καλή" καθώς από 6 μηνών οι ιώσεις όλων των ειδών μας επισκέπτονταν ανά μήνα ή 15θήμερο. Ήταν μέρος της ρουτινας μας οι μύξες και άρα το παιδί σταδιακά έχανε την ακοή του λόγω εκκριτικής ωτίτιδας (η οποία και δεν πονάει). Η παιδίατρος με πίστεψε και με έστειλε στον ΩΡΛ. Ο ιδιώτης γιατρός και ακτινολόγος επέμεναν να βγούν τα κρεατάκια γιατί ήταν υπερτροφικά. Την πήγα στο Παίδων Αγ. Σοφία και η άποψη του κ. Παρπούνα ήταν "η ακτινογραφία αυτή έχει βγεί από υπέρσυγχρονο μηχάνημα αλλά είναι τόσο λάθος τραβηγμένη που δεν είναι αξιόπιστη. Βγάλτε μια νεα στα παλία μας μηχανήματα και βλέπουμε" Και όντως τα κρεατάκια της αποδείχτηκαν μέτρια πρός μικρά άρα΄ούτε λόγος για αφαίρεση. Ένα χρόνο λοιπόν την παρακολουθούσε σε πρώινά ραντεβού και αφού δεν είδε βελτίωση καθόλου έκανε πρίν ένα μηνα (στα 4 χρόνια) Tubes. Το πριν της εγχείρισης ένα δράμα! Πού να της πάρουν αίμα, που να την ακροαστούν, που να φορέσει τη ρόμπα (μπουχός η δικιά σου). Να μην τα πολλογώ, δεν ήθελε να της βάλουν στη μύτη τη μέθη και της το δώσαν από το στόμα με spite (που να πιεί τη sprite με τις μπουρπουλήθρες - με τη βία όλα αυτά). Όταν το ήπιε τελικά και για ένα τέταρτο μέχρι να την πάρουν ήταν σαν μαστουρωμένη. Το χειρουργείο κράτησε 20 λεπτά και απέδειξε ατροφία (νομίσω στο τύμπανο) από τη χρόνια εκκριτική ωτίτιδα. Όταν μας βάλανε στο θάλαμο τα άλλα παιδάκια που ήταν φρόνιμα πρίν την εγχείριση είχαν γίνει αγρίμια ενώ η δικιά μου είχε ηρεμήσει προφανώς γιατί είχε ανασφάλεια "τι θα μου κάνουν" οπότε στο θάλαμο ηρέμησε που είχαν όλα τελειώσει.΄

Ήρθε και ο παγωτό μετά από τη μαγείρισα και ολα μέλι γάλα. Έξι ώρες μετά το χειρουργείο πήρε εξιτήριο.

Μας έσωσαν τα δώρα που της είχαμε πάρει (κουκλίτσες) και τα παραμύθια που είχε το νοσοκομείο.

Τώρα την ενοχλούν οι φόρυβοι (έχει σήμα καμπάνα!) και οι ωτοασπίδες στο μπάνιο αλλά βρήκε την υγειά της. Στο σχολείο έχει τεράστια διαφορά και στην ψυχολογία της και την κοινωνικοποίηση αλλά βλέπω αλλαγή και στην ομιλία (λέει καλύτερα το σ).

Μαμάδες προσοχή! Εμπιστευθείτε το ένστικτό σας γιατί η εκκριτική ωτίτιδα είναι ύπουλη.

Και πάντα δεύτερη γνώμη απο το Παίδων (εξάλλου αυτή η ωτίτιδα δεν είναι επείγουσα, μπορεί να περιμένει ένα μήνα που κάνει το 1535 να σου κλείσει πρωινό ραντεβού)

 

Εμείς πήγαμε στο Παίδον στον κο Παρπούνα χτες και μας είπε ότι έχει διογκωμένα κρεατάκια (βγάλαμε ακτινογραφία) και μας έδωσε και αντιβίωση γιατί έχουμε ρινοκολπίτιδα. Για τα κρεατάκια μας είπε να τα βγάλουμε. Η κόρη μου είναι 2 χρονών και είναι σχεδόν συνέχεια με μπουκωμένη μύτη και υγρό στο αφτί όπως επίσης και συχνά έχει βήχα από το μπούκωμα. Στην ομιλία τα πάει πολύ καλά όμως.

Δεν είναι μικρή για νάρκωση και χειρουργείο. Να εμπιστευτώ τον κο Παρπούνα? Είναι καλός? Δίνει εύκολα φάρμακα? Συστήνει εύκολα χειρουργείο?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις παλι περισυ ταλαιπωρηθηκαμε φρικτα με ωτιτιδες κλπ και ειχε και προβλημα στον παιδικο...

πανω κατω τα ιδια που γραφεις και εσυ..

ολοι μας ελεγαν να κανουμε αυτην την επεμβαση αλλα μου φανηκε πολυ βεβιασμενο το ολο σκηνικο..

τελικα η μονη που μας ελεγε οχι στην επεμβαση ηταν η Κ.α Πριντζα λεκτορας στο παπαγεωργιου και ειχε δικιο...

φετος το παιδι ειναι μια χαρα και εχει ξεπερασει ολα τα προβληματα ...δεν εκανε ουτε μια φορα ωτιτιδα...

για μενα ισχυει το προσοχη στους ιδιωτες γιατρους που βαζουν ευκολα χειρουργεια!!!

στο νοσοκομειο εχω εμπιστοσυνη για καποιον απροσδιοριστο λογο...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις, το κιν. τηλέφωνο μας το έδωσε η παιδίατρος και τον καλέσαμε λέγοντας "μας παρέπεμψε σε εσάς η παιδίατρος τάδε κλπ" και τελικά όταν είπα στην παιδίατρο ότι πήγαμε και μας είπε ... (όσα γράφω στα παραπάνω μηνύματα) με ρώτησε πώς είναι στην εμφάνιση και πώς μου φάνηκε ως γιατρός γιατί δεν τον ξέρει προσωπικά ούτε και τον έχει δεί ποτέ της :confused:. Ωστόσο ο άνθρωπος ούτε με απέπεμψε ούτε τίποτα.

Εξετάζει και τα δύο μου παιδιά κανονικά στα πρωινά ραντεβού και στην μεγάλη μου κόρη έκανε τα tubes αφού την παρακαλουθούσε ένα χρόνο περίπου (άρα όχι βεβιασμένα, ούτε και μας είχε μιλήσει εξαρχής για το ενδεχόμενο να εγχειριστεί).

Όσο για φάρμακα, ναι έδινε στο παιδί μακροχρόνιες θεραπείες (νομίζω ενός μήνα) αλλά όχι σε κάθε επίσκεψη.

Την Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού και για τις δύο μου κόρες.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις, το κιν. τηλέφωνο μας το έδωσε η παιδίατρος και τον καλέσαμε λέγοντας "μας παρέπεμψε σε εσάς η παιδίατρος τάδε κλπ" και τελικά όταν είπα στην παιδίατρο ότι πήγαμε και μας είπε ... (όσα γράφω στα παραπάνω μηνύματα) με ρώτησε πώς είναι στην εμφάνιση και πώς μου φάνηκε ως γιατρός γιατί δεν τον ξέρει προσωπικά ούτε και τον έχει δεί ποτέ της :confused:. Ωστόσο ο άνθρωπος ούτε με απέπεμψε ούτε τίποτα.

Εξετάζει και τα δύο μου παιδιά κανονικά στα πρωινά ραντεβού και στην μεγάλη μου κόρη έκανε τα tubes αφού την παρακαλουθούσε ένα χρόνο περίπου (άρα όχι βεβιασμένα, ούτε και μας είχε μιλήσει εξαρχής για το ενδεχόμενο να εγχειριστεί).

Όσο για φάρμακα, ναι έδινε στο παιδί μακροχρόνιες θεραπείες (νομίζω ενός μήνα) αλλά όχι σε κάθε επίσκεψη.

Την Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού και για τις δύο μου κόρες.

 

Εγώ ρε γμτ τον είχα για γιατρό που δε δίνει εύκολα φάσμακα. Μάλιστα μας είχε πει κιόλας: "Μη δίνετε εύκολα φάρμακα στη μικρή" αλλά τώρα της έδωσε αντιβίωση.

Όταν λες θεραπίες 1 μηνός τι ενοείς? Μήπως έδινε απλά σταγόνες για τη μύτη και κανένα spray?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις, το κιν. τηλέφωνο μας το έδωσε η παιδίατρος και τον καλέσαμε λέγοντας "μας παρέπεμψε σε εσάς η παιδίατρος τάδε κλπ" και τελικά όταν είπα στην παιδίατρο ότι πήγαμε και μας είπε ... (όσα γράφω στα παραπάνω μηνύματα) με ρώτησε πώς είναι στην εμφάνιση και πώς μου φάνηκε ως γιατρός γιατί δεν τον ξέρει προσωπικά ούτε και τον έχει δεί ποτέ της :confused:. Ωστόσο ο άνθρωπος ούτε με απέπεμψε ούτε τίποτα.

Εξετάζει και τα δύο μου παιδιά κανονικά στα πρωινά ραντεβού και στην μεγάλη μου κόρη έκανε τα tubes αφού την παρακαλουθούσε ένα χρόνο περίπου (άρα όχι βεβιασμένα, ούτε και μας είχε μιλήσει εξαρχής για το ενδεχόμενο να εγχειριστεί).

Όσο για φάρμακα, ναι έδινε στο παιδί μακροχρόνιες θεραπείες (νομίζω ενός μήνα) αλλά όχι σε κάθε επίσκεψη.

Την Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού και για τις δύο μου κόρες.

 

Σου έστειλα Προσωπικό Μήνυμα!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφερω το θεμα λοιπον..

 

κι αισθανομαι παρα πολυ τυχερη-και ταυτοχρονα ηλιθια που δεν καταλαβα μονη τι συμβαινει.....-που σημερα πηγε μια παιδιατρος στον παιδικο του γιου μου για να δει τα παιδακια σε μια επισκεψη που κανουν στους παιδικους καθε 1 η 2 βδομαδες.....

 

διπλα στο ονομα του ειχε τις λεξεις ΕΚΚΡΙΤΙΚΗ ΩΤΙΤΙΔΑ....

 

μου το ειπε και η δασκαλα....θα μιλησετε μου λεει με την παιδιατρο σας και εκεινη θα σας κατευθυνει..προφανως ισως χρειαστει να δει και το παιδι...

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CF%89%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1&source=web&cd=3&ved=0CDwQFjAC&url=http%3A%2F%2Farchive.enet.gr%2Fonline%2Fonline_text%2Fc%3D112%2Cdt%3D08.01.2008%2Cid%3D100144816&ei=QAMnT8O4EIOx0QXu-5XOCg&usg=AFQjCNHHm06vb9AnJBoSFUGArHridCB78A

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CF%89%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1&source=web&cd=2&ved=0CDUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.kazanas.com.gr%2Fpathiseis.asp%3Fpid%3D29&ei=QAMnT8O4EIOx0QXu-5XOCg&usg=AFQjCNEdje9y9Wr27SflKGzRIZWC4ePGRQ

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CF%89%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1&source=web&cd=5&ved=0CEgQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.medlook.net%2Farticle.asp%3Fitem_id%3D206&ei=QAMnT8O4EIOx0QXu-5XOCg&usg=AFQjCNGoZz4VJZAyTf9X92MFN-h6h53Jyg

 

να και μερικα απο τα σαιτ που διαβασα το μεσημερι γιατι με ειχε φαει η περιεργεια τι ειναι αυτο που δεν εχει κανενα συμπτωμα και το βρηκε η παιδιατρος του σχολειου....

 

φυσικα με επιασε ενα συγκρυο οταν ειδα και τη λεξη χειρουργειο-λογω του ιστορικου μας....-αλλα κατι φυσικα επρεπε να κανω....

 

το σαββατο συγκεκριμενα ο μικρος καποια στιγμη ειπε ενα ποναει το αυτακι μου....αλλα δεν επεμεινε...και το περασαμε στο ντουκου...οσο το αν θελει δυνατα την τιβι ναι πολλες φορες ζηταει να τη δυναμωσει...αλλα μεχρι τωρα πιστευα οτι επειδη τα μικρα κανουν φασαρια δεν τον αφηνουν να ακουει και το θελει δυνατοτερα...τωρα συνειδητοποιω οτι λεει αρκετες φορες μετα απο ερωτηση μας "τι"? η "ε?"....κι οχι μονο αυτος αλλα και τα μικρα....

 

και η αληθεια ειναι οτι εδω και καιρο με καποια διαλειματα παιδευομαστε με μυξες και βηχακαι φλεματα..και τα 3!!!!φυσικα τα φερνει ο μεγαλος απο τον παιδικο΄...επαθε και μια φορα ωτιτιδα ο μικρος και μια ο μεγαλος....πηραν την αντιβιωση τους κι ολα οκ..

αλλα αυτο με το σημερινο δεν θα ειχα καταλαβει τιποτα απο μονη μου....κι αυτο γιατι το παιδι περα απο ενα μπουκωμα δεν ειχε τι[ποτα αλλο....ουτε πυρετο ουτε πονο ουτε μη διαθεση για παιχνιδι......

 

στο ρεζουμε...

 

πηρα την παιδιατρο μας και πολυ σωστα με παρεπεμψε σε ωρυλα..

δεν εχασα χρονο και τον πηγα σε εναν συστημενο που ειναι και σχετικα κοντα στην περιοχη μας...ναι λοιπον ειναι εκκριτικη ωτιτιδα και μαλιστα τα αυτια του ειδικα το ενα ειναι φουλ στο υγρο...οχι πυον-αυτο θα εφερνε πονο και πυρετο..-αλλα υγρο,απο συσσωρευση μυξας...και μαλιστα εχει απωλεια ακοης περιπου ενα 60%!!!!!!!!!πως κανει λεει το καλαμακι στον καφε οταν το φυσαμε...κατι αναλογο κανει το αυτι σε αυτην την περιπτωση σε καθε θορυβο!!!!!!!

 

αυτο λεει δουλευει 2 μηνες ισως και 3!!!!

οδηγια που μου εδωσε...ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΟΡΟ...ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΠΡΕΥ...ναι αυτα μπορει να ξεβουλωνουν τη μυτη του παιδιου...αλλα πολλες φορες απο τα υγρα που διωχνει ο ορος καποια αντι να φευγουν απο μπροστα η προς τα κατω ανεβαινουν προς τα πισω...και μαζευονται εωστερικα του αυτιου και δημιουργουν αυτην την κατασταση...τα λεω πολυ απλα τωρα....οταν ειναι λεει μπουκωμενα μονο λιγο οτριβιν και καλο φυσημα....και εγω τον τελυταιο μηνα μπορει να εχω αδειασει και 2 μπουκαλια φυσ.ορου στις μυτες τους!!!!!

 

 

μας εδωσε σταγονες ζιρτεκ για εναμισι μηνα...σε περιπου 20-25 μερες θελει να τον ξαναδει και αν εχει αδειασει προφανως θα σταματησει και η θεραπεια και βλεπουμε...

δεν μου εκανε λογο για το χειρουργειο...δεν ειναι λεει απαραιτητο...αυτο το κανουμε αν ολες οι θεραπειες αποβουν αναποτελεσματικες...

 

ΦΥΣΙΚΑ αυριο θα του παω και τα διδυμα!!!!!δεν ειμαστε τωρα για καθυστερηση και στην αναπτυξη!!!!!!

 

κοπελες απο θεσσαλονικη -φυσικα και απο αλλες περιοχες..-εχετε κατι αναλογο να μου πειτε???καποιο καλο ωρυλα να μου συστησετε κι εσεις??ισως χρειαστει να παρω καποα στιγμη και δευτερη γνωμη...ποτε δεν ξερεις......

 

ευχαριστω για το χρονο σας..

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα πολυ το θέμα.

Μεχρι να αρχίσει φέτος τον παιδικό δεν ειχαμε προβλημα με ωτίτιδες. Απο τον Οκτωμβριο ομως μεχρι σημερα εχει κάνει 5 φορές ωτίτδα, καθε φορα σε αλλο αυτί όμως. Εκει που τελειωνε την μια αντιβίωση, κολλουσε το κλασσικο μπουκωμα-συνάχι και 3 μερες αργοτερα, ωτίτιδα χωρις πυρετο.

 

Οταν ρωτησα την παιδιατρο μου εαν πρπει να δουμε ΩΡΛ, μου απαντησε πως εαν δουμε, παμε σιγουρα για εγχειρηση οποτε ειναι αποφαση εαν θελουμε να περιμενουμε να δουμε πως θα παει και του χρονου που ισως οριμασει η φυσιολογια του προσωπου ( αυτιων, κρεατακια) ή παμε κατευθειαν να αφαιρεσουμε ή να βαλουμε σωληνάκια.

 

Δεν ξερω τι ισχύει....

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και εμεις 6 γιατροι συνεστησαν χειρουργειο πηαγαμε στο παπαγεωργιου και η πριντζα μας γλιτωσε...προσοχη κοριτσακια μου ..πατε σε νοσοκομειο και για 2 γνωμη..ο ιδιωτης γιατρος θελει σιγουρα χειρουργειο..απαπα ..ουτε να τα θυμαμαι δεν θελω...

και κατι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικο...μολις βλεπετε μυξουλες ΑΜΕΣΑ ξεκινηστε ορο...με την συριγγα ,ατομικα οτι ναναι..θα σωθειτε..εγω δεν το εκανα γιατι τον λυπομουν...μολις το εκανα σταματησαν ολα..για ολα φταιει η μυξα..η στα αυτια θα χτυπησει η στα πνευμονια...ΠΟΛΕΜΗΣΤΕ ΤΗΝ...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Για να καταλάβεις, το κιν. τηλέφωνο μας το έδωσε η παιδίατρος και τον καλέσαμε λέγοντας "μας παρέπεμψε σε εσάς η παιδίατρος τάδε κλπ" και τελικά όταν είπα στην παιδίατρο ότι πήγαμε και μας είπε ... (όσα γράφω στα παραπάνω μηνύματα) με ρώτησε πώς είναι στην εμφάνιση και πώς μου φάνηκε ως γιατρός γιατί δεν τον ξέρει προσωπικά ούτε και τον έχει δεί ποτέ της :confused:. Ωστόσο ο άνθρωπος ούτε με απέπεμψε ούτε τίποτα.

Εξετάζει και τα δύο μου παιδιά κανονικά στα πρωινά ραντεβού και στην μεγάλη μου κόρη έκανε τα tubes αφού την παρακαλουθούσε ένα χρόνο περίπου (άρα όχι βεβιασμένα, ούτε και μας είχε μιλήσει εξαρχής για το ενδεχόμενο να εγχειριστεί).

Όσο για φάρμακα, ναι έδινε στο παιδί μακροχρόνιες θεραπείες (νομίζω ενός μήνα) αλλά όχι σε κάθε επίσκεψη.

Την Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού και για τις δύο μου κόρες.

 

 

Καλησπέρα!

 

Θα κάνουμε κι εμείς στις 19/9 σωληνάκια και κρεατάκια με τον κ. Παρπούνα. Εσείς βγάλατε και κρεατάκια?

 

Εμάς την παρακολουθεί από 18μηνών που το παιδί είναι μονίμως μπουκωμένο και με υγρό στο αφτί. Κι εμάς φωνάζει πολύ δυνατά όταν μιλάει και ψιλιάζομαι ότι φταίει και το υγρό, αν και η ομιλία της είναι από 18μηνών άψογη. Κάθε καλοκαίρι με τα μπάνια έφευγε το υγρό και μετά πάλι ξανά. Φέτος δεν έφυγε και ο Παρπούνας είπε για χειρουργείο για σωληνάκια ΚΑΙ κρεατάκια.

 

Πες μου εσύ από την εμπειρία σου... πώς είναι η μικρή τώρα? Μας είπε ότι τα σωληνάκια πέφτουν από 8-12 μήνες. Εσάς τι έγινε? Γιατί αν μείνουν 12 μήνες θα χάσουμε του χρόνου το καλοκαίρι τα μπάνια.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

το ποτε θα πεσουν τα σωκηνακια εηαρταται απο το πως τα αποροφαει ο καθε οργανισμος.εμεις τα βαλαμε μαη και επεσαν τα επομενα χριστουγεννα.το καλοκαρι μπορει να κανει μπανια το παιδι αλλα να φοαρει σκουφακι για να μην μπαινει νερο στο αυτι.μεχρι να γινει το χειρουργειο,καλο θα ειναι να μην παει το παιδι παιδικο ,αν παει, για να μην κολλησει καμια ιωση και αναβληθει το χειρουργειο.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς κάναμε την επέμβαση την προηγούμενη Τετάρτη. Όλα καλά πήγαν αλλά εγώ δεν έχω δει καμία διαφορά στο παιδί (βγάλαμε και κρεατάκια). Περίμενα να μιλάει πιο σιγά πχ. Μη σας πω ότι κοιμάται και λιγότερο ...

 

Μήπως είναι νωρίς?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σε όλες!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια ξέρει σε πόσο καιρό πέφτουν τα σωληνάκια από τ' αυτιά! Εμείς τα βάλαμε μέσα Σεπτεμβρίου και ο γιατρός λέει ότι πέφτουν σε 10-12μήνες. Εγώ νόμιζα ότι πέφτουν σε 6μήνες. Το κακό είναι ότι αν δεν πέσουν θα έχουμε πρόβλημα στα μπάνια το καλοκαίρι. Έχει καμια σας καμία ιδέα για το πώς μπορώ να προστατεύσω τη μικρή το καλοκαίρι από τα να μπει νερό στο αυτί? Είναι 5,5χρόνών και προφανώς θα θέλει να παίξει και να κολυμπήσει στη θάλασσα το καλοκαίρι άνετα!

 

Ευχαριστώ!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

θα κολυμπησει κανονικοτατα αλλα θα φοραει σκουφακι της κολυμβησης.εμεις τα ειχαμε κανει μαη και ολο το καλοκαιρι κυκλοφορουσε με το σκουφακι.στο τελος ειχε σημαδι απο τον ηλιο γυρω στο σκουφακι!!χιχι παντως μπορει να παει στη θαλασσα κανονικα αρκει να μην μπει νερακι στα αυτια.λιγο δεν πειραζει,πιτσιλες αρκει να μην κανει βουτιες.βεβαια μπορει απο τον σεπτεμβρη να πεσουν οποτε να μην χρειαστει.θα σου πει ο ορυλα που της εκανε την επεμβαση.καλα μπανια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας!!!Δεν θα σας κουρασω με λεπτομερειες βαλαμε και εμεις σωληνακια στο αυτι στον σ.....το ενα επεσε στους 10 μηνες κα το αλλο μετα απο 2 χρονια δεν εχει πεσει ακομα.εχει συμβει σε καμια αλλη μαμα?Ανησυχω λιγο!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς έπεσε το ένα στους 9 μήνες και το άλλο είναι τώρα ακόμα εκεί (σχεδόν 1 χρόνο). Τώρα περιμένω κι εγώ να πάμε στον ΩΡΛ το Σεπτέμβριο να δούμε τι θα γίνει..

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κι εμάς έπεσε το ένα στους 9 μήνες και το άλλο είναι τώρα ακόμα εκεί (σχεδόν 1 χρόνο). Τώρα περιμένω κι εγώ να πάμε στον ΩΡΛ το Σεπτέμβριο να δούμε τι θα γίνει..

Εγώ έκανα στην κόρη μου σωληνάκια-κρεατάκια τέλη Μαρτίου και απ'ότι μου είπε ο γιατρός θα πέσουν στον 1 χρόνο μπορεί και αργότερα.

Εσάς στους 9 μήνες έπεσε το ένα ? Το άλλο ακόμα ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα στην κόρη μου σωληνάκια-κρεατάκια τέλη Μαρτίου και απ'ότι μου είπε ο γιατρός θα πέσουν στον 1 χρόνο μπορεί και αργότερα.

Εσάς στους 9 μήνες έπεσε το ένα ? Το άλλο ακόμα ?

 

Ναι ... δυστυχώς. Και να δω πώς θα κάνουμε κολυμβητήριο στο σχολείο ... Βασικά μάλλον με το σκουφάκι απλά και θα προσέχει.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...