Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονάει η σαλπιγγογραφία;


Recommended Posts

Κορίτσια SOS!΄

 

Πήγα σε ένα ιδιωτικό γιατρό στο Ηράκλειο Κρήτης.Πολύ καλός γιατρός και άνθρωπος.Θα μπώ σε πρόγραμμα εξωσωματικής.Μου έχουν κλεισει ραντεβού τέλος της άλλης βδομάδας για σαλπιγγογρφία.Πονάει;Δεν ξέρω γιατί αλλα φοβάμαι πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


loipon, den tha sou po psemata. ponaei ligaki. gia na katalaveis, einai san na exeis enan edono pono periodou, gia peripou 5 lepta pou diarkei i eksetasi. epeita tha ponas gia poli ligotero gia kana miasaoraki kai terma meta o ponos. kai ego apo eksomatikes eimai... kai exo 2 mpempes didimes. kali epitixia stin eksetasi sou kai kali arxi stin eksomatiki! oti aporia exeis, na mou grapseis.

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη κι εγω φοβομουν πολύ τον Οκτωβρη που εκανα σαλπιγγογραφια. Πήρα 2 buscopan μιση ωρα πριν την κανω, μετα απο συμβουλη του γιατρου μου. Οι σάλπιγγές μου ήταν απόλυτα διαβατές και το μονο που αισθανθηκα ηταν πονοι σαν αυτους της περιοδου...

Σου ευχομαι καλά αποτελέσματα στην προσπάθειά σου και σύντομα να γινεις μανουλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια SOS!΄

 

Πήγα σε ένα ιδιωτικό γιατρό στο Ηράκλειο Κρήτης.Πολύ καλός γιατρός και άνθρωπος.Θα μπώ σε πρόγραμμα εξωσωματικής.Μου έχουν κλεισει ραντεβού τέλος της άλλης βδομάδας για σαλπιγγογρφία.Πονάει;Δεν ξέρω γιατί αλλα φοβάμαι πολύ!

 

Αφροδιτη μου δεν θα ελεγα πως ποναει,αλλα σιγουρα δεν ειναι απο τις εξετασεις που θα ξαναεκανα!!...περισσοτερο νιωθεις εντονους πονους περιοδου κι ευτυχως η ολη διαδικασια κραταει λιγο.Αυτο που μου κανει πολυ εντυπωση ειναι γιατι αποφασισε ο γιατρος για εξωσωματικη χωρις καν να εχει στα χερια του την σαλπιγγογραφια!!!...σπερμοδιαγραμμα εχει γινει???Κοριτσακι μην φοβασαι καθολου την εξεταση,περισσοτερο ενοχληση θα νιωσεις παρα πονο!!!...σου ευχομαι το 2010 να σου φερει οτι σου στερησε ο χρονος που μας περασε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera afroditi k sta upoloipa koritsia.ego ekana salpiggografia ton oktombrio k epidi k go fovomoun epsaxna k rotaga pantou epeidi akousa diafores gnomes auto pou katalava einai oti o ponos apo gunaika se gunaika diaferei....einai analogos kata poso oi salpigges sou einai diavates...ego an kai eixa diavates salpigges ponesa arketa...mia kopela pou kaname mazi tin eksetasi k eixe k keini diavates salpigges den pire xampari tipota!san diadikasia einai arxika san test pap dil sou vazoun kolpodiastolea pano ston opoio stirizoun ena metalliko makrosteno ergaleio to opoio psekazei to skiagrafiko mesa stis salpigges k apo kei katalavainoun an einai vates i oxi.na ksereis oti meta mporei na exeis k ligi emmoragia..to parigoro einai oti i eksetasi einai poli sintomi....an exeis vates salpigges k eisai xalari k oxi sfigmeni san k mena den tha poneseis katholou...

Link to comment
Share on other sites

Kouκλίνα μου και εγώ θα έλεγα ότι λίγο πονάει, όπως και να το κάνεις! Μη φανταστείς ότι θα σφαδάζεις στους πόνους, αλλά έναν πόνο όσο κρατήσει η εξέταση θα τον έχεις. Φρόντισε να φας κάτι πριν πας κι έχε μαζί σου τη μαμά σου ή μια φίλη, όχι ότι είναι απαραίτητο, αλλά έτσι, για ψυχολογική υποστήριξη. Διαβάζω ότι κάποιοι συστήνουν buscopan πριν την εξέταση, οπότε σε αυτή την περίπτωση είναι ακόμη μικρότερος ο πόνος. Καλή επιτυχία:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω που εχω κανει 3 την αποψη μου?

Την πρωτη φορα δεν πονεσα περισσοτερο απο την περιοδο. Ειχα παρει 2 ισχυρα παυσιπονα πριν και ολα ηταν καθαρα. Ειχα ελαχιστο αιμα. Βασικα πηγα στα μαγαζια και οταν γυρισα σπιτι αλλαξα σερβιετα αλλα δεν την λερωσα.

Την δευτερη φορα που ειχα συμφυσεις παρα τα παυσιπονα πονεσα και ειχα αιμα κοκκινο για 3 μερες. Παντως γυρισα σπιτι με τα ποδια σερνοντας μαλιστα και το καροτσι (ειχα παει με τον 7 μηνων γιο μου στην εξεταση).

Την τριτη φορα (μετα απο επεμβατικη ιστεροσκοπιση) δεν ποναγα και δεν ειχα αιμα. Παλι με το μωρο ειχα παει...

Γενικα ειναι μια αβολη φαση αλλα ο οποιος πονος συνηθως κραταει οσο η εξεταση. Αν δεν εισαι κατα των παυσιπονων παρε ενα δυο ισχυρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Σήμερα το πρωί έκανα την περιβόητη σαλπιγγογραφία! πριν σας περιγράψω την εμπειρία μου, θέλω να σας πω, ότι είμαι το πλέον φοβιτσιάρικο άτομο απέναντι σε ο,τιδήποτε ιατρικό. Αρκεί να σας πω, ότι την συγκεκριμένη εξέταση, που διαρκεί το πολύ 5-6 λεπτά, σκεφτόμουν, να την κάνω με μέθη. Ευτυχώς τελευταία στιγμή αποφάσισα, να μην κάνω μέθη. Την έκανα στο "μητέρα" με υπεύθυνο ακτινολόγο τον κύριο Μαγγανά, ο οποίος ήταν πολύ καθησυχαστικός και ήρεμος στις κινήσεις του. Βέβαια ήταν εκεί και η γιατρός μου και ένιωθα κάπως καλύτερα. Μου είχαν πει μια ώρα πριν την εξέταση να πάρω ένα mesulid και ένα υπόθετο spasmoapotel. Ειλικρινά δεν κατάλαβα, για πότε τελειώσαμε. Το μόνο που ένιωσα, ήταν ένα μικρό μούδιασμα (ούτε καν πόνος), όπως ακριβώς νιώθω κάθε φορά που είναι να αδιαθετήσω. Αυτό ήταν! Αφού δεν το πίστευα, που μου έλεγαν, να σηκωθώ! Μην το σκέφτεστε καθόλου, αν πρέπει να κάνετε την εξέταση! Είναι μια απλή, απλούστατη ακτινογραφία!! Μην ξεχάσετε όμως πριν, να κάνετε την κατάλληλη προετοιμασία (παυσίπονα)! Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκεφτεσαι καθολου.. εγω φοβαμαι και αιμα να δοσω

μου εκανε μια ενεσουλα πριν την εξεταση μυοχαλαρωτικη

πονεσα πολυ λιγο... και το καλυτερο?????????

τον επομενο μηνα ημουν εγκυος. :lol::lol::lol:

INE7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Τελικά οι απόψεις για τον αν πονάει η σαλπιγγογραφια η όχι, δεν διαφέρουν κ πολυ απλά είναι άναλογα τον οργανισμό κατατην γνώμη μου!

Εγω την έκανα χθες το πρωι, είχα πάρει βέβαια 2παυσιπονα κ μια μέρα πριν είχα ξεκινήσει αντιβιωση. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν αγχωμένη και πονεσα αρκετά. Υποφερτα μεν, αλλα αρκετά. Όταν σηκώθηκα και πήγα να ντυθω (ευτυχώς πρόλαβα!!) παρτην κάτω την δικιά σου. Πρωτη φορα στη ζωη μου λιποθυμησα και δεν κατάλαβα κ πως! Μέχρι και όρο μου βάλανε για να συνελθω :confused::confused:. Βέβαια δεν νομίζω πως ήταν απο τον πόνο αλλα απο το στρεσαρισμα. Η συνεχεία την ημέρας μέχρι κ σήμερα δεν είναι κ τόσο καλη:(

Απο χθες είχα πόνους περιόδου κάποια στιγμή κ μετα όλη μέρα κ νύχτα μέχρι κ σήμερα έντονο φουσκωμα στην κοιλιά, πόνους και πυρετό!

Δεν θέλω να τρομαξω καμία κοπέλα, αλλα ο κάθε οργανισμός πιστεύω πως αντιδραει διαφορετικά. Είμαι υπέρ της εξέτασης κ θα την ξανά έκανα αν χρειαζόταν κ ασ μου συνέβαιναν τα ιδια. Μπορώ να πω πως μετανιωνω π δεν την έκανα νωρίτερα. Όσο πιο σύντομα ξέρουμε τι έχουμε τόσο πιο γρήγορα θα ξεμπερδεψουμε και θα συνεχίσουμε τις προσπάθειες! Πραγματικά, οποια κοπέλα προσπαθεί πάνω απο χρόνο για παιδακι χωρις αποτελεσμα και ο γιατρός της δεν της έχει προτείνει σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα, ας το ζητήσει απο μονη της! Είναι κρίμα για 150? να περνάνε οι μήνες τσάμπα! Και τίποτα να μην δείξουν οι εξετάσεις, συνεχίζουμε τις προσπάθειες χώρις το άγχος αν υπάρχει παθολογικο πρόβλημα!! :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Τελικά οι απόψεις για τον αν πονάει η σαλπιγγογραφια η όχι, δεν διαφέρουν κ πολυ απλά είναι άναλογα τον οργανισμό κατατην γνώμη μου!

Εγω την έκανα χθες το πρωι, είχα πάρει βέβαια 2παυσιπονα κ μια μέρα πριν είχα ξεκινήσει αντιβιωση. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν αγχωμένη και πονεσα αρκετά. Υποφερτα μεν, αλλα αρκετά. Όταν σηκώθηκα και πήγα να ντυθω (ευτυχώς πρόλαβα!!) παρτην κάτω την δικιά σου. Πρωτη φορα στη ζωη μου λιποθυμησα και δεν κατάλαβα κ πως! Μέχρι και όρο μου βάλανε για να συνελθω :confused::confused:. Βέβαια δεν νομίζω πως ήταν απο τον πόνο αλλα απο το στρεσαρισμα. Η συνεχεία την ημέρας μέχρι κ σήμερα δεν είναι κ τόσο καλη:(

Απο χθες είχα πόνους περιόδου κάποια στιγμή κ μετα όλη μέρα κ νύχτα μέχρι κ σήμερα έντονο φουσκωμα στην κοιλιά, πόνους και πυρετό!

Δεν θέλω να τρομαξω καμία κοπέλα, αλλα ο κάθε οργανισμός πιστεύω πως αντιδραει διαφορετικά. Είμαι υπέρ της εξέτασης κ θα την ξανά έκανα αν χρειαζόταν κ ασ μου συνέβαιναν τα ιδια. Μπορώ να πω πως μετανιωνω π δεν την έκανα νωρίτερα. Όσο πιο σύντομα ξέρουμε τι έχουμε τόσο πιο γρήγορα θα ξεμπερδεψουμε και θα συνεχίσουμε τις προσπάθειες! Πραγματικά, οποια κοπέλα προσπαθεί πάνω απο χρόνο για παιδακι χωρις αποτελεσμα και ο γιατρός της δεν της έχει προτείνει σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα, ας το ζητήσει απο μονη της! Είναι κρίμα για 150? να περνάνε οι μήνες τσάμπα! Και τίποτα να μην δείξουν οι εξετάσεις, συνεχίζουμε τις προσπάθειες χώρις το άγχος αν υπάρχει παθολογικο πρόβλημα!! :P

M@rin μου καλημέρα!!!!! Τη Δευτερα είμαι και εγώ για υστεροσαλπιγγογραφια!!! Έχω αγχωθει αρκετα!!!!Αλλά λέω μια ψυχή που είναι να βγει....Μου είπαν να ξεκινήσω απο χθες vibramicin (αντιβίωση) και τη Δευτερα μια ώρα πριν να πάρω ένα Spasmoapotel. Για να δούμε τι θα δούμε!!!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

M@rin μου καλημέρα!!!!! Τη Δευτερα είμαι και εγώ για υστεροσαλπιγγογραφια!!! Έχω αγχωθει αρκετα!!!!Αλλά λέω μια ψυχή που είναι να βγει....Μου είπαν να ξεκινήσω απο χθες vibramicin (αντιβίωση) και τη Δευτερα μια ώρα πριν να πάρω ένα Spasmoapotel. Για να δούμε τι θα δούμε!!!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

 

Μπράβο! Να την κανείς! Μην φοβηθεις καθόλου! Είναι μια εξέταση που αν βγει καλη θα σε κάνει να χαλαρωσεις κ αν βρουν κάτι θα το λύσεις. Είμαι πολυ υπέρ. Εγω τώρα που την έκανα ηρεμησα ακόμα περισσότερο! Δεν έδειξε κάτι και μου έφυγε ένα βάρος!

Μην πας αγχωμένη (αν μπορείς!) και πάρε οπωσδήποτε 2ισχυρα παυσιπονα όχι αυτα που διαλύονται σε νερό. Χάπια. Πονσταν η μπουσκοπαν πλας.

Εγω ζοριστικα μάλλον αρκετά κ γιαυτο τα είδα όλα!!:confused::confused:

Όλα καλα θα πανε! Καλη επιτυχία!! Περιμένουμε νέα σου!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Να την κανείς! Μην φοβηθεις καθόλου! Είναι μια εξέταση που αν βγει καλη θα σε κάνει να χαλαρωσεις κ αν βρουν κάτι θα το λύσεις. Είμαι πολυ υπέρ. Εγω τώρα που την έκανα ηρεμησα ακόμα περισσότερο! Δεν έδειξε κάτι και μου έφυγε ένα βάρος!

Μην πας αγχωμένη (αν μπορείς!) και πάρε οπωσδήποτε 2ισχυρα παυσιπονα όχι αυτα που διαλύονται σε νερό. Χάπια. Πονσταν η μπουσκοπαν πλας.

Εγω ζοριστικα μάλλον αρκετά κ γιαυτο τα είδα όλα!!:confused::confused:

Όλα καλα θα πανε! Καλη επιτυχία!! Περιμένουμε νέα σου!!:P:p

 

Η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει περισσοτερο το αποτελεσμα της εξετασης και οχι τοσο η διαδικασια μιας και σκεφτομαι οτι γινεται για καλο σκοπο!!!! Ο αντρας μου την Τριτη παει για σπερμοδιαγραμμα κ καλλιεργεια σπερμ. Μακαρι να πανε ολα καλα!!!!!!! Περιμενω νεα και απο το τεστ παπ κ την καλλιεργεια κολπικου υγρου κ τραχηλου..ειχα περασει μια τραχηλιτιδα πριν κανα χρονο κ ελπιζω να μην εχω ξανα τα ιδια!!!!Ισχυει οτι υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης μετα απο την υστεροσαλπιγγογραφια? Εσενα για τις επαφες σου ειπαν τπτ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει περισσοτερο το αποτελεσμα της εξετασης και οχι τοσο η διαδικασια μιας και σκεφτομαι οτι γινεται για καλο σκοπο!!!! Ο αντρας μου την Τριτη παει για σπερμοδιαγραμμα κ καλλιεργεια σπερμ. Μακαρι να πανε ολα καλα!!!!!!! Περιμενω νεα και απο το τεστ παπ κ την καλλιεργεια κολπικου υγρου κ τραχηλου..ειχα περασει μια τραχηλιτιδα πριν κανα χρονο κ ελπιζω να μην εχω ξανα τα ιδια!!!!Ισχυει οτι υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης μετα απο την υστεροσαλπιγγογραφια? Εσενα για τις επαφες σου ειπαν τπτ?

 

Ισχύει! Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει. Εγω επειδή κάνω κ θεραπεία με serpafar & pregnyl δεν με άφησε αυτο το μήνα να πάρω προληπτικά λόγω ακτινοβολίας! προληπτικά όμως. Φυσικά μετα απο όσα έχω διαβάσει εδω μέσα......θα έχω κανονικές επαφές χώρις προφύλαξη! Ούτως η άλλως ωορρηξια χώρις σερπαφαρ μπορει κ να μην κάνω καθόλου η αν κάνω, κάνω πολυ αργά γύρω στην 20-24η μέρα μετα την περίοδο.

Λένε πως "ξεβουλωνει" το σύστημα εκεί κάτω κ γίνεται συλληψη πιο εύκολα! Μακάρι!!

Καλη επιτυχία! Μην αγχωνεσαι! Αν ο υπερηχος σου είναι καλός, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου για θετικά Αποτελέσματα στην εξέταση. Εμένα με ρώτησαν αν ο υπερηχος μου είχε δείξει κάτι κ με έστειλε ο γιατρός για σαλπιγγογραφια! Τους είπα όχι, ήταν όλα καλα! Τότε μου είπε η κοπέλα εκει ότι δεν έχω λόγω να αγχωνομαι! Τι να πω? μπορει να το είπε κ για να ηρεμήσω!

Καλα αποτελεσματα σου εύχομαι!! Και σύντομα νινακι! Περιμένουμε νέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει! Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει. Εγω επειδή κάνω κ θεραπεία με serpafar & pregnyl δεν με άφησε αυτο το μήνα να πάρω προληπτικά λόγω ακτινοβολίας! προληπτικά όμως. Φυσικά μετα απο όσα έχω διαβάσει εδω μέσα......θα έχω κανονικές επαφές χώρις προφύλαξη! Ούτως η άλλως ωορρηξια χώρις σερπαφαρ μπορει κ να μην κάνω καθόλου η αν κάνω, κάνω πολυ αργά γύρω στην 20-24η μέρα μετα την περίοδο.

Λένε πως "ξεβουλωνει" το σύστημα εκεί κάτω κ γίνεται συλληψη πιο εύκολα! Μακάρι!!

Καλη επιτυχία! Μην αγχωνεσαι! Αν ο υπερηχος σου είναι καλός, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου για θετικά Αποτελέσματα στην εξέταση. Εμένα με ρώτησαν αν ο υπερηχος μου είχε δείξει κάτι κ με έστειλε ο γιατρός για σαλπιγγογραφια! Τους είπα όχι, ήταν όλα καλα! Τότε μου είπε η κοπέλα εκει ότι δεν έχω λόγω να αγχωνομαι! Τι να πω? μπορει να το είπε κ για να ηρεμήσω!

Καλα αποτελεσματα σου εύχομαι!! Και σύντομα νινακι! Περιμένουμε νέα σου!!!

 

Σ'ευχαριστω πολυ κοπελα μου!!!!Θα σας ενημερώσω για το αποτελεσμα. Και εσυ συντομα μ'ενα μπεμπακι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!!

Χθες λοιπόν πήγα να κάνω υστεροσαλπιγγογραφια!!!! Αφου κοντεψα να πεθανω απο την αγωνία, το φόβο, το αγχος (εζησα ανεπαναληπτες στιγμες) παω στο διαγνωστικο κεντρο κάνω τη χαρτουρα με ρωτανε αν πηρα αντιβίωση πριν οπως μου ειπαν και παυσιπονο και φτανουν στην κρισιμη ερωτηση: Σε επαφή ήρθατε? Οχι απανταω.....

Ανεβαινουμε στον 1. οροφο για να με ετοιμασουν και μου λεει μια νοσοκομα ξανα: Δεν ηρθατε σε επαφη ετσι? οχι λεω...απο την Παρασκευη που εκλεισα το ραντεβου μεχρι σημερα όχι!!!!

Και εκει κοριτσακια...ενω τα ποδια μου τρεμανε απο το φοβο και μου ερχοταν μια σκοτοδυνη...μου λεει: Απο την αρχη του κυκλου δηλαδη? Οχι της λεω δε μου ειπατε κατι τετοιο!!! Απο την Παρασκευη που μιλησαμε...

Για το ιστορικο αδιαθετησα 14/09 τελειωσα 17/09, ηρθαμε σε επαφη 18/09 στις 20/09 πηγα στη γυναικολογο μου ειπε για σαλπιγγογραφια και στις 21/09 επικοινωνησα με το διαγνωστικο κεντρο κ μου ειπανε για αντιβιωση απο Παρασκευη και καμια επαφη μεχρι τη Δευτερα. Δε διευκρινησανε ομως απο την αρχη του κυκλου?!!!!

Με αποτελεσμα να παω τσαμπα (δεν ειναι κοντα θελω μια ωρα δρομο). Μου μιλησε ο υπευθυνος κ μου ειπε πως δε γινεται γιατι μπορει να υπαρχει μια στο τοσο το ενδεχομενο εγκυμοσυνης οποτε...παπαλα!!!!

Στον επομενο κυκλο τωρα...τσαμπα αντιβιωση..τσαμπα αγχος αγωνια ελπιδα.....Ουφ τι να πω....Σημερα θα παμε για σπερμοδιαγραμμα....Για να δουμε τι θα δουμε.....

Αυτα!!!!!!! τα ειπα και ησυχασα!!!!

Καλη σας μερααααα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και απο μένα.

Σήμερα εκανα και γω σαλπιγγογραφια και θελω να καταθέσω την εμπειρια μου.

 

Δεν πονεσα καθολου, περα απο καποιες ενοχλησεις που αισθανομουν τα εργαλεια δηλαδη τιποτα αλλο.

Ο γιατρος μου ειπε πως εχει σημασια να σου κανει την εξεταση γυναικολογος και οχι ακτινολογος γιατι ο γυναικολογος ξερει καλυτερα τον τροπο να μην σε πονεσει ενω ο ακτινολογος βαραει στο ψητο.

Ημουν τυχερη ευτυχως και δεν πονεσα.

Καλη επιτυχια σε ολες μας φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!!

Χθες λοιπόν πήγα να κάνω υστεροσαλπιγγογραφια!!!! Αφου κοντεψα να πεθανω απο την αγωνία, το φόβο, το αγχος (εζησα ανεπαναληπτες στιγμες) παω στο διαγνωστικο κεντρο κάνω τη χαρτουρα με ρωτανε αν πηρα αντιβίωση πριν οπως μου ειπαν και παυσιπονο και φτανουν στην κρισιμη ερωτηση: Σε επαφή ήρθατε? Οχι απανταω.....

Ανεβαινουμε στον 1. οροφο για να με ετοιμασουν και μου λεει μια νοσοκομα ξανα: Δεν ηρθατε σε επαφη ετσι? οχι λεω...απο την Παρασκευη που εκλεισα το ραντεβου μεχρι σημερα όχι!!!!

Και εκει κοριτσακια...ενω τα ποδια μου τρεμανε απο το φοβο και μου ερχοταν μια σκοτοδυνη...μου λεει: Απο την αρχη του κυκλου δηλαδη? Οχι της λεω δε μου ειπατε κατι τετοιο!!! Απο την Παρασκευη που μιλησαμε...

Για το ιστορικο αδιαθετησα 14/09 τελειωσα 17/09, ηρθαμε σε επαφη 18/09 στις 20/09 πηγα στη γυναικολογο μου ειπε για σαλπιγγογραφια και στις 21/09 επικοινωνησα με το διαγνωστικο κεντρο κ μου ειπανε για αντιβιωση απο Παρασκευη και καμια επαφη μεχρι τη Δευτερα. Δε διευκρινησανε ομως απο την αρχη του κυκλου?!!!!

Με αποτελεσμα να παω τσαμπα (δεν ειναι κοντα θελω μια ωρα δρομο). Μου μιλησε ο υπευθυνος κ μου ειπε πως δε γινεται γιατι μπορει να υπαρχει μια στο τοσο το ενδεχομενο εγκυμοσυνης οποτε...παπαλα!!!!

Στον επομενο κυκλο τωρα...τσαμπα αντιβιωση..τσαμπα αγχος αγωνια ελπιδα.....Ουφ τι να πω....Σημερα θα παμε για σπερμοδιαγραμμα....Για να δουμε τι θα δουμε.....

Αυτα!!!!!!! τα ειπα και ησυχασα!!!!

Καλη σας μερααααα

 

 

Εύχομαι να είναι ο τυχερός σας μήνας.....και να μην χρειαστεί να την κανείς καν!!! :P:p

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δε με πόνεσε καθόλου η σαπλιγγογραφία - ο μόνος πόνος που ένιωσα ήταν για περίπου 30 δευτερόλεπτα σαν δυνατός πόνος περιόδου. Είχα πάρει και Voltaren υπόθετα που μου έγραψε η γυναικολόγος μου.

 

Η αλήθεια είναι ότι πήγα τρομοκρατημένη γιατί είχα διαβάσει ένα σωρό χαζά στο ιντερντετ. Αλλά ο πόνος ήταν αμελητέος. Αφού μετά μετάνιωσα που τα είχα ψάλλει στον άντρα μου που δεν μπορούσε να έρθει μαζί μου για συμπαράσταση...έπρεπε να πάει στη δουλειά του ο καϋμένος...:-D

 

Καλή επιτυχία σε όσες από μας προσωρούμε σε εξωσωματική...εμένα με έχει πιάσει ένα μικρό άγχος...

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Μολις γυρισα απο το λητω οπου και υποβληθηκα σε σαλπιγγογραφια. Ο λογος που ποσταρω αυτο το μηνυμα ειναι για να καθυσηχασω οσα κοριτσια προκειται να κανουν τη συγκεκριμενη εξεταση, αλλα και για να αποφυγουν το βασανιστικες ημερες που περασα εγω μεχρι να την κανω. Ουτε να κοιμηθω δεν μπορουσα. Ειχα διαβασει ενα σωρο τρομακτικα μηνυματα για τον πονο και την αβολη κατασταση κατα την διαρκεια της εξετασης. Μπουρδες!!! Προκειται για ενα απλουστατο παπ, χωρις πονους, χωρις τιποτα. Τελειωνεις σε 5 λεπτα και ολα τελεια. Και σας το λεω εγω που κοντεψα να πεθανω απ το αγχος μου μεχρι να μπω μεσα, και ειμαι και ποκυ φοβιτσιαρα!!! Αφου ζαλιζομουν τοσο πολυ απ το φοβο που νομιζα οτι θα λιποθυμησω!!! Λοιπον, κοριτσια, μην μασατε τιποτα, καθολου πονος και ειναι κριμα να χαλατε τις μερες σας για κατι τοσο μα τοσο ανωδυνο. Καλο κουραγιο και καλα αποτελεσματα σε ολα τα κοριτσια που προκειται ν ακολουθησουν.!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αποφάσισα να γράψω εδώ γιατί σήμερα το απόγευμα έκανα κι εγώ μια Υστεροσαλπιγγογραφία στο Λητώ και ήθελα να ενημερώσω τα θηλυκά πλήθη!

Καταρχάς, ήμουν υποψιασμένη ότι πονάει λόγω μιας πολύ καλής και αξιόπιστης φίλης που με είχε προειδοποιήσει. Εκτός από αυτό, είχα ερευνήσει και σε συζητήσεις στο Διαδίκτυο όπου οι απόψεις, όπως εδώ, ποικίλλαν. Εγώ θα σας μεταφέρω τη δική μου εμπειρία και συμβουλή και όποια θέλει ας τη λάβει υπόψη.

Καταρχάς να πω το εξής, που θεωρώ ως βασική αρχή για την αντιμετώπιση της... πονοφοβίας! :-D

Καλύτερα να προετοιμαστείς κατάλληλα για να αποφύγεις τον πόνο κι ας μην πονέσεις, παρά να πας cool και άνετη και να πονέσεις.

Αυτή είναι η αρχή που εγώ ΔΕΝ τήρησα και την πάτησα.

Θες ο (γλυκύτατος) γιατρός που με ξε-άγχωσε στο τηλέφωνο ότι δεν είναι τίποτε και δεν θα πονέσω, θες κάποιες κοπέλες εδώ και σε άλλες συζητήσεις που επίσης μου έδωσαν κουράγιο... αποφάσισα να ΜΗΝ πάρω ένα ηρεμιστικό που είχα προμηθευτεί από φιλικό πρόσωπο και να ΜΗΝ πιω 2-3 ποτήρια ουΐσκυ όπως κάπου είχα διαβάσει ότι βοηθάει να χαλαρώσεις. Παρόλο που είμαι ιατροφοβική και έχω χαμηλή ουδό στον πόνο, πείστηκα και πήγα χαλαρή: και τον ύπνο μου δεν είχα χάσει την προηγούμενη μέρα και δεν με είχε πιάσει ζαλάδα από τον τρόμο (που εγώ τα παθαίνω αυτά χαλαρά, κάθε που έχω ραντεβού με τον οδοντίατρο για παράδειγμα).

Γιατρός και νοσηλεύτρια, μια χαρά, φιλικοί και ξε-αγχωτικοί. Τα υπόλοιπα δεν θέλω να τα θυμάμαι, πραγματικά!

Οι σάλπιγγές μου εντελώς διαβατές, αλλά σχεδόν με άκουσαν και στο διάδρομο. Πόνεσα. Πολύ. Τέλος.

Μπορεί κάποια άλλη κοπέλα (που τη ζηλεύω πολύ, όποια κι αν είναι) να μην πόνεσε. Αλλά εμένα δεν μου χρησίμευσε σε κάτι το ότι πήγα πιστεύοντας ότι τελικά δεν θα πονέσω. Οπότε η συμβουλή μου είναι, αν έχετε θέμα με τον πόνο, το να πειστείτε ότι δεν είναι τίποτε, δεν αρκεί. Πάρτε τουλάχιστον κάτι που θα σας ηρεμίσει-χαλαρώσει, γιατί εγώ πόνεσα πολύ και λόγω σφυξίματος, κάτι που ούτε με την εφαρμογή χαλαρωτικών αναπνοών γιόγκα δεν μπόρεσα να σταματήσω.

Αυτά και καλό κουράγιο.

Τα καλά νέα είναι ότι όσο κι αν πονάει, διαρκεί σχετικώς λίγο και μετά τελειώνει.

 

Σημ: διάβασα πιο πάνω ότι είναι καλό να σου κάνει την εξέταση γυναικολόγος κι όχι ακτινολόγος. Εμένα μου την έκανε ακτινολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Η σαλπιγγογραφία είναι η μοναδική εξέταση για την οποία πριν την κάνω είχα χάσει τον ύπνο μου!!!

Εγώ πήρα ένα μπουσκοπαν λίγη ώρα πριν πάω, να πω ότι δεν πόνεσα καθόλου μα καθόλου!!!!Τσάμπα το άγχος που είχα τελικά!

Έχει να κάνει πόση ένταση πόνου αντέχει η κάθε μία όμως νομίζω πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το ποιος σου την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους! θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει. πέρυσι τον Ιούνιο έκανα υστεροσαλπιγγογραφία στο Μητέρα Κρήτης η οποία ήταν απολύτως καθαρή, στα πλαίσια διερεύνησης υπογονιμότητας. Σε ένα μήνα έχω ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής και μου ζητάνε ξανά υπερηχογραφική  υστεροσαλπιγγογραφία (γιατί πρέπει να είναι τρέχοντος έτους) ή ακτινογραφική. Ξέρετε πού μπορώ να κάνω την ακτινογραφική μιας και έχει διάρκεια 5 έτη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...