Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΕΒΕ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


εγω το μονο που θυμαμαι ειναι οτι πηγα στο εξαμηνο και το ζητησα απο το ΤΕΒΕ. Αααααα μεχρι τοτε ισχυε η ασφαλιση του ΙΚΑ. Πρεπει αφου περασει το εξαμηνο, πριν πας στο ΤΕΒΕ να πας στο ΙΚΑ για να καταργησεις την ασφαλεια του ΙΚΑ , στο ακυρωνουν (μη τους τα τρως απο 2 πλευρες, κακο παιδι). Μετα σιγουρα εχει μια υπευθυνη δηλωση εκει που λες μπουρου μπουρου ενα τυφλοσουρτι, τον αντιγραφεις.

Εχε και μια φωτογραφια.

Δε θυμαμαι κατι αλλο...

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που θυμαμαι ειναι οτι πηγα στο εξαμηνο και το ζητησα απο το ΤΕΒΕ. Αααααα μεχρι τοτε ισχυε η ασφαλιση του ΙΚΑ. Πρεπει αφου περασει το εξαμηνο, πριν πας στο ΤΕΒΕ να πας στο ΙΚΑ για να καταργησεις την ασφαλεια του ΙΚΑ , στο ακυρωνουν (μη τους τα τρως απο 2 πλευρες, κακο παιδι). Μετα σιγουρα εχει μια υπευθυνη δηλωση εκει που λες μπουρου μπουρου ενα τυφλοσουρτι, τον αντιγραφεις.

Εχε και μια φωτογραφια.

Δε θυμαμαι κατι αλλο...

 

Τα παραπάνω και ακόμη πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και φωτογραφίες για τα άλλα προστατευόμενα μέλη που θα προστεθούν στο βιβλιάριό του, ακόμη αν μπεις και εσύ π.χ. θέλει μία υπεύθυνη δήλωση που θα συμπληρώσεις και θα λέει ότι είσαι άνεργη και ανασφάλιστη και ακόμη ένα ίδιο πιστοποιητικό σαν του άντρα σου από τον παλιό σου ασφαλιστικό φορέα και που θα λέει ότι έχεις διαγραφεί από εκεί. ταυτότητες από όλα τα μέλη της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

από Θ. Ενότητα http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=601679#601679

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν υπάρχουν ερωτήσεις και γνωρίζω να απαντήσω είμαι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενης και ενδιαφερόμενου, όπως και να αποστείλω ό,τι υλικό διαθέτω (Νόμο, εγκυκλίους, υπουργικές αποφάσεις κ.λπ.).

 

ataksia και test1 είστε τρομερή βοήθεια!

 

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το αίσιον έτος 1996...

 

Μέχρι σήμερα η μόνη παροχή του φορέα που χρησιμοποιούσα αφορούσε μόνο τις διαγνωστικές εξετάσεις.

 

Εφόσον τα διαγνωστικά κέντρα (συγκεκριμένα η Βιοιατρική που επισκεφτόμουν πάντα εγώ) χρειάζονταν παραπεμπτικά από τους ιατρούς του ΤΕΒΕ για να δικαιολογήσουν την κρατική συμμετοχή στις εξετάσεις, πήγαινα και εγώ σε έναν παθολόγο που υπάγεται στο ΤΕΒΕ του δήμου μου, για να μου γράφει τα παραπεμπτικά των εξετάσεων, χωρίς κάν να με εξετάζει (ο συγκεκριμένος γιατρός μόνο αυτή τη δουλειά κάνει, καλός άνθρωπος, αλλά από το γιατρείο του δεν πρέπει να έχει βγει τα τελευταία 30 χρόνια... με την σύγχρονη ιατρική δεν πρέπει να έχει γνωριστεί ακόμα...)

 

Τον οικογενειακό μου γιατρό (τον παθολόγο της οικογένειάς μου) όποτε χρειαστεί να πάω, τον πληρώνω κανονικά, μιας και βγήκε από το ΤΕΒΕ πριν από 7-8 χρόνια και δεν θέλω να τον αλλάξω γιατί γνωρίζει το ιστορικό μου και εμένα καλά.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους γιατρούς τους οποίους όταν χρειαστούν τους επισκέπτομαι ιδιωτικώς...εκτός αν χρειαστεί να γράψω κάποια π.χ ενδοκρινολογική ή ορθοπαιδική εξέταση, που και πάλι θα απευθυνθώ στον εκάστοτε αρμόδιο γιατρό συμβεβλημένο με το ΤΕΒΕ.

 

Και ο γυναικολόγος μου μέχρι σήμερα ήταν γιατρός του Ιασώ.

Το μόνο καλό με το Ιασώ ήταν ότι εμφανιζόμουν στο ταμείο του με το βιβλιάριο μου και σε όποιες εξετάσεις υπήρχε κρατική συμμετοχή απλά πλήρωνα το 25% της δικής μου συμμετοχής, χωρίς παραπεμπτικά, ή υπογραφές από αρχείατρους (χωρίς κανένα απολύτως τρέξιμο).

Ας μου το εξηγήσει αυτό κάποιος γιατί δεν το έχω συναντήει σε κανένα άλλο διαγνωστικό κέντρο.

 

Και γενικώς να το ξέρετε όσοι (ναι, ισχύει και για τους άνδρες) και όσες είστε ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ :

 

Το Ιασώ εκτός από μαιευτήριο είναι και διαγνωστικό κέντρο. Συγκεκριμένα ολόκληρος ο τίτλος στα στοιχεία του αναφέρει ότι το Ιασώ είναι

 

Μαιευτικο - Γυναικολογικό - Χειρουργικο - Διαγνωστικό - Θεραπευτικό και Ερευνητικό Κέντρο Α.Ε.

 

Το Ιασώ όμως "πάπαλα" γιατί, κάπως αυτό το Α.Ε. στο τέλος του διακριτικού του τίτλου με έχει χαλάσει.

Κοινώς, βαρέθηκα σε αυτή τη χώρα για να έχω υποτείθεται μια καλύτερη περίθαλψη να τα σκάω σε Α.Ε.

Και στο κάτω κάτω, για οποιαδήποτε σοβαρή (και δη ανίατη) ασθένεια, κανένας δεν πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο...

 

Τέλος πάντων, ανοίγω μεγάλη συζήτηση...

 

Σημασία έχει πως πλέον αλλάζω τακτική, μιας και βρήκα μια καλή γιατρό στο Έλενα Βενιζέλου (το δημόσιο μαιευτήριο στην Αθήνα), να είναι καλά το παρόν forum και η αναντικατάστατη βοήθεια που προσφέρει στα μέλη του (άπο τα μέλη του) και αποφάσισα να βάλω τέρμα στα "κερατιάτικα" υπέρογκα έξοδα, τουλάχιστον για την εγκυμοσύνη μου...

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όντας μια Έλλην σωστή πολίτης, η οποία ουδέποτε μέχρι σήμερα δεν κάθισε σπυρί στο κ**ο της κρατικής πρόνοιας, για να διεκδικήσει τα νόμιμα δικαιώματά της, δεν έχω ιδέα ούτε καν σε ποιά ασφαλιστική κατηγορία ανήκω...πόσο μάλλον για το τί δικαιούμαι ως ασφαλισμένη στον (σημερα μετονομαζόμενο) ΟΑΕΕ...

 

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι κάθε δίμηνο καταβάλλω ένα "μπουγιουρντί" που σήμερα ανέρχεται στα 638,80 ευρώ...

 

Μήπως ήρθε και η δική μου ώρα??

 

Θεώρηστε με λοιπόν ως μια παντελώς άσχετη και ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή πριν συζητήσουμε για νέες εγκυκλίους...

Οι απορίες μου είναι πολλές και δεν ξέρω σε ποιό τμήμα του ΤΕΒΕ να τις απευθύνω...

Έτσι καταλήγω στα μέλη του forum, εσάς προς διαφώτισήν μου....

Φυσικά όποιος διαβάσει το post και γνωρίζει κάτι σχετικό με τις ερωτήσεις μου θα τον ευγνωμονώ...

 

1) διάβασα αυτό το θέμα και δεν μου άρεσε καθόλου:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=14830&postdays=0&postorder=asc&start=0

πληρώνουμε νοσήλεια σε δημόσιο νοσοκομείo και ας είμαστε ασφαλισμένες σε δημόσιο ταμείο;

 

2) τί είναι αυτό το περιβόητο επίδομα των 800ευρώ και πως ακριβώς το παίρνει η ασφαλισμένη και πότε, πριν ή μετά τη γέννα; Θα πρέπει να απευθυνθώ σε υποκατάστημα (περιφερειακό τμήμα) ή στη κεντρική διεύθυνση?

 

3) αν ο σύζυγος είναι επίσης στον ΟΑΕΕ (όπως συμβαίνει με τη περίπτωση μου), φυσικά δεν δικαιούται τίποτα από την πίτα της εγκυμοσύνης, το νεοαφιχθέν μέλος, όμως σε ποιόν από τους δύο γονείς ασφαλίζεται και ποιά είναι η διαδικασία?

 

4) Σε περίπτωση καισαρικής υπάρχει επιπλέον επίδομα; που θα πρέπει να ρωτήσω και για αυτό;

 

5) εκτός από το επίδομα και το δικαίωμα της 50% μείωσης στις εισφορές που αναφέρεται εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6286

παίρνουμε κάποιο άλλο πριμ (βλ. αν έχουμε επιλέξει Α' θέση - μονόκλινο - σε νοσοκομείο). Διάβασα πως αυτό ισχύει ανάλογα με την κατηγορία που βρισκόμαστε...

 

6) Από το πρωϊ προσπαθώ να πάρω το τηλέφωνο στο Τμήμα Δάφνης όπου υπάγομαι (κατά την απόδειξη πληρωμής μου) και δεν απαντάει άνθρωπος..Που διάολο θα μάθω σε ποιά κατηγορία υπάγομαι επιτέλους???

 

7) Σε σχέση με την εν λόγω μείωση στις εισφορές, αυτή υπάγεται στον κλάδο υγείας ή στον κλάδο συντάξεων, και τί σημαίνει αυτό?

Διάβασα το παρακάτω post και επό εκεί που ήμουν μια μπερδεμένη σε καλό δρόμο έχασα και ατα αυγά και τα πασχάλια!

 

Χαιρετώ το site ως νέος χρήστης. Ο λόγος συμμετοχής μου στο συγκεκριμένο topic και μάλιστα της παρθενικής μου εμφάνισης σε forum είναι η αγανάκτησή μου γιατί σήμερα επισκέφθηκα το ΤΕΒΕ για το εν λόγω θέμα (για λογαριασμό της συζύγου) και μετά εκπλήξεως (αν μπορεί να το πει κανείς αναφερόμενος σε δημόσιο ασφαλιστικό φορέα) διεπίστωσα ότι η έκπτωση παρά λίγο να μου βγει αύξηση δεδομένου ότι όπως αναφέρουν και άλλα μέλη αφορά μόνο το κομμάτι του συνταξιωδοτικού, αλλά επίσης ενώ η σύζυγος ανήκει στην κατηγορία 101 και πληρώνει εισφορά του κλάδου σύνταξης 116,12 τον μήνα οπότε το αναμενόμενο για πληρωμή ποσό θα ήταν το μισό αυτού (58,06) μου λένε ότι επειδή είναι νέα ασφαλισμένη στο πρώην ΤΕΒΕ θα πληρωθεί το μισό του ποσού που ανήκει η αντίστοιχη κατηγορία προερχόμενων από πρώην ΤΑΕ-ΤΣΑ (κατηγορία 001) και της οποίας το ποσό είναι 145,15 ή δηλαδή 72,58. Και η ερώτησή μου είναι η εξής: Εφόσον με μεταφέρετε κύριοι σε άλλη κατηγορία όταν καλούμαι να πληρώσω λιγότερα, τι θα συναίβαινε αν σε αυτή την κατηγορία το ποσό των εισφορών ήταν το διπλάσιο από αυτό που πληρώνω? Θα διεκδικούσα έκπτωση και θα πλήρωνα περισσότερα... Ο τραγέλαφος μάλιστα βρίσκεται στο γεγονός ότι όλως τυχαίως το παράδειγμα που δίνεται στην εγκύκλιο 79 είναι ακριβώς αυτό. Ελλάς, για μια ακόμη φορά το μεγαλείο σου.

 

 

:cool: από ότι καταλάβατε όποιος μπει στον κόπο να λύσει τις απορίες μου θα πρέπει απλά να μου εξηγήσει απο το 0 τι σημαίνει να είσαι ασφαλισμένος/η στο ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ).

Νομίζω όμως πως δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται στο σκοτάδι, γι' αυτό κάντε τον κόπο όποιοι γνωρίζετε να ρίξετε λίγο φως στην υπόθεση....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ : Για να μην μπουκώνω την Κατηγορία με νέες Θ. Ενότητες θα ανεβάσω το post αυτό σε όσες Θ. Ενότητες αφορούν το ΟΑΕΕ γενικώς, προκειμένου να απευθυνθω σε όσα το δυνατόν περισσότερα μέλη.

Επίσης το στέλνω και σε pm σε όσους ήδη μας βοηθούν με τις γνώσεις τους. Το θέμα είναι σοβαρό, θεωρώ, και οι απαντήσεις σας θα βοηθήσουν όλες τις ελεύθερες επαγγελματίες του forum...

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...