Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kαταπιεστικη κορη!!!


Recommended Posts

Μεχρι τωρα ξερατε παιδια και εφηβους να παραπονιουνται για καταπιεστικους γονεις.

Εγω λοιπον εχω μια καταπιεστικη κορη ετων 12.

Δεν με αφηνει να κανω τιποτα. Νιωθω συνεχεια τα ματια της να με παρακολουθουν. Γραφω στο φορουμ? Ερχεται με τροπο διπλα μου να δει τι γραφω και μαλιστα διαβαζει τι γραφω.. Μιλαω με φιλη μου? ερχεται ειτε διπλα μου, ειτε κρυφακουει. Μολις μιλησω θα πεταχτει ειτε να πει την συνεχεια αυτου που διηγουμαι, ειτε να πει την γνωμη της ειτε να κρινει αυτο που λεω.

Τις προαλλες ημουν σε δουλεια φιλων και τους βοηθουσα σε κατι και ηταν απο πανω μου να δει τι γραφω πως το γραφω. Δεν ειναι οτι ενδιαφερεται να μαθει... οτι διψαει για μαθηση. Ειναι αυτο που λεμε "κακη πεθερα". Εχω φτασει σε σημειο να ασφυκτιω γιατι δεν μου αφηνει τον δικο μου χωρο.

Αντιθετα εγω της αφηνω τον δικο της χωρο, δεν ψαχνω ποτε τα πραγματα της (κατι που κανει συνεχεια σε εμενα). Οταν μιλαει στο τηλεφωνο δεν κρυφακουω ποτε ουτε μπαινω στο δωματιο της χωρις να χτυπησω.

Η ιδια ομως κανει ολα τα παραπανω.

Γενικα ειμαι απο τους ανθρωπους που θελω τον χωρο μου, που δεν θελω να ανοιγουν την αλληλογραφια μου, που δεν θελω να ψαχνουν τα πραγματα μου, το κινητο μου κτλ κτλ. Αυτο που δεν θελω δεν το κανω κι ολας.

Απο μικρη ημουν ετσι.

Οι γονεις μου ποτε δεν εψαξαν και δεν εκαναν κατι που θα παραβιαζε τα προσωπικα μου. Ο αντρας μου το ξερει και με σεβεται. Το παιδι μου γιατι δεν μπορει να με σεβαστει? της το εχω εξηγησει με ολους τους τροπους. Της εχω δωσει και παραδειγμα με τις φιλες της. Οταν δηλαδη ερχονται καποιες φιλες στο σπιτι ποτε μα ποτε δεν μπαινω να τους διακοψω εκτος αν το ζητησουν.

Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρωτότυπο πραγματικά αυτό. Νομίζεις ότι αυτή η συμπεριφορά έχει κάποιες ρίζες; Ας πούμε, μπαμπάς υπάρχει; Αδέρφια; Υπάρχουν κάποιες συνθήκες που θα μπορούσες να πεις ότι το εξηγούν όλο αυτό;

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν γνωριζω κατι παρομοιο για να σε βοηθησω,βεβαια εγω υποστηριζω ότι όλα ξεκινανε απο το σπίτι,δηλ.μηπως είναι μοναχοπαίδι και έχει αγγιστρωθεί απο πάνω σου?? Πάντως εγω θα πήγαινα σε ένα παιδοψυχολογο να μου δωσει συμβουλες,δεν είναι κακο,σίγουρα ξερει κατι παραπανω απο εμας..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και σε άλλα άτομα αυτό ή μόνο σε σένα; Αν το κάνει μόνο σε σένα προφανώς νιώθει κάποια ανασφάλεια σε σχέση με σένα για κάποιο λόγο. Της έχεις μήπως δώσει κάποια αφορμή; Ίσως και να μην έχεις αντιληφθεί κάτι που εκείνη έχει εκλάβει ως λόγο για να σε παρακολουθεί. Μπορείς να εντοπίσεις πότε ξεκίνησε η συμπεριφορά της;

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι καταπιεστικη με ολους μας. Αφορμη δεν της εχω δωσει , απ οσο νομιζω δηλαδη. Δεν ξερω.. ισως ειναι ο χαρακτηρας της.... Της εχω μιλησει πολλες φορες.. δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ξεκινησεις να της κανεις το ιδιο...να νιωσει τι ωραια που ειναι να ψαχνουν τα πραγνατα της ή να ερχονται φιλες και να εισαι εκει κοντα..να νιωσει ασχημα ωστε να κανεις κουβεντα πανω σ αυτο (αφου εχεις εξαντλησει ολα τα προηγουμενα)

 

Επισης οσο και αν ακουγεται ασχημα...εχεις σκεφτει οτι ισως ζηλευει.... (πχ το θεμα με το βαρος)

 

Δεν ξερω τι να πω...η αληθεια ειναι οτι απ οσα ξερω ειναι ενα δυσκολο παιδι με ιδιαιτερο χαρακτηρα...

 

Παντως πιο πολυ πιστευω οτι ισως ζηλευει..ειδικα αν ακουει για σενα συνεχεια θετικα σχολια...

 

Θα τα πουμε απο κοντα... αν τα καταφερουμε

Link to comment
Share on other sites

Εαν ξεκινησεις να της κανεις το ιδιο...να νιωσει τι ωραια που ειναι να ψαχνουν τα πραγνατα της ή να ερχονται φιλες και να εισαι εκει κοντα..να νιωσει ασχημα ωστε να κανεις κουβεντα πανω σ αυτο (αφου εχεις εξαντλησει ολα τα προηγουμενα)

 

Επισης οσο και αν ακουγεται ασχημα...εχεις σκεφτει οτι ισως ζηλευει.... (πχ το θεμα με το βαρος)

 

Δεν ξερω τι να πω...η αληθεια ειναι οτι απ οσα ξερω ειναι ενα δυσκολο παιδι με ιδιαιτερο χαρακτηρα...

 

Παντως πιο πολυ πιστευω οτι ισως ζηλευει..ειδικα αν ακουει για σενα συνεχεια θετικα σχολια...

 

Θα τα πουμε απο κοντα... αν τα καταφερουμε

Το εχω σκεφτει και αυτο αλλα δεν θελω να το πιστεψω... Οσο για το βαρος που λες, οντως ειναι πλεον πιο βαρια απο εμενα αλλα δεν εχει δειξει κατι περιεργο πανω σε αυτο.

Ιδιαιτερο παιδι ειναι και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πως να την χειριστω...

(απο αυριο θα ειμαι εκει :wink: ).

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως λεω να κατσεις ηρεμα και ωραια να μιλησεις με το παιδι σου γιατι δεν ειναι καμια φιλη που απλα δεν ξερεις γιατι το κανει και κανεις ικασιες ειναι το ιδιο σου το παιδι και πρεπει αμεσως να μιλησεις μαζι της να δεις για πιο λογο πραγματικα το κανει αυτο,για να το κανει κατι εχει συμβει που ισως δεν το καταλαβες και αθελα σου και ισως να μην θες να το καταλαβεις,προσπαθησε να σωσεις τη σχεση σου με το παιδι σου πλησιασε την και πες ολα αυτα που λες εδω μιληστε ξεκαθαρα για οτι συμβαινει μην προσποιηθειτε πειτε την αληθεια,μπορει να χρειαζεται την βοηθεια σου...με τα παιδια μας πρεπει παντοτε να κανουμε συζητησεις δεν χρειαζεται να κανεις κανενα κολπο ουτε να ψαχνεις δικαιολογιες απλα μιλα με το παιδι σου,μπορει να μην το πετυχεις με τη μια ξαναπροσπαθησε μην τα παρατησεις...να εισαι κοντα στο παιδι σου ...ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις πως η κορη σου ειναι η καλυτερη σου φιλη..φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως λεω να κατσεις ηρεμα και ωραια να μιλησεις με το παιδι σου γιατι δεν ειναι καμια φιλη που απλα δεν ξερεις γιατι το κανει και κανεις ικασιες ειναι το ιδιο σου το παιδι και πρεπει αμεσως να μιλησεις μαζι της να δεις για πιο λογο πραγματικα το κανει αυτο,για να το κανει κατι εχει συμβει που ισως δεν το καταλαβες και αθελα σου και ισως να μην θες να το καταλαβεις,προσπαθησε να σωσεις τη σχεση σου με το παιδι σου πλησιασε την και πες ολα αυτα που λες εδω μιληστε ξεκαθαρα για οτι συμβαινει μην προσποιηθειτε πειτε την αληθεια,μπορει να χρειαζεται την βοηθεια σου...με τα παιδια μας πρεπει παντοτε να κανουμε συζητησεις δεν χρειαζεται να κανεις κανενα κολπο ουτε να ψαχνεις δικαιολογιες απλα μιλα με το παιδι σου,μπορει να μην το πετυχεις με τη μια ξαναπροσπαθησε μην τα παρατησεις...να εισαι κοντα στο παιδι σου ...ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις πως η κορη σου ειναι η καλυτερη σου φιλη..φιλια πολλα

Δεν ψαχνω δικαιολογιες και παντα μιλαω καθαρα με την κορη μου. Η συνηθισμενη απαντηση της ειναι οτι δεν ξερει γιατι το κανει.

Μιλαμε αρκετα και γενικα δεν κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Ειναι ενα παιδι μεγαλυτερο απο την ηλικια του... ανεκαθεν ηταν.

Οπως ειπε και μια φιλη παραπανω, ειναι αρκετα ιδιαιτερο παιδι.

Θελει ιδιαιτερο χειρισμο σε παρα πολλα θεματα.

Η αληθεια ειναι οτι καταπιεζομαι πολυ απο την συμπεριφορα της αφου νιωθω συνεχεια ενα ματι να με παρακολουθει. Δεν εργαζομαι και ειμαι συνεχεια στο σπιτι. Γενικα δεν δινω δικαιωματα για τιποτα. Δεν κανω περιεργες παρεες ( :-) ), ουτε κανω κατι περιεργο γενικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ψαχνω δικαιολογιες και παντα μιλαω καθαρα με την κορη μου. Η συνηθισμενη απαντηση της ειναι οτι δεν ξερει γιατι το κανει.

Μιλαμε αρκετα και γενικα δεν κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Ειναι ενα παιδι μεγαλυτερο απο την ηλικια του... ανεκαθεν ηταν.

Οπως ειπε και μια φιλη παραπανω, ειναι αρκετα ιδιαιτερο παιδι.

Θελει ιδιαιτερο χειρισμο σε παρα πολλα θεματα.

Η αληθεια ειναι οτι καταπιεζομαι πολυ απο την συμπεριφορα της αφου νιωθω συνεχεια ενα ματι να με παρακολουθει. Δεν εργαζομαι και ειμαι συνεχεια στο σπιτι. Γενικα δεν δινω δικαιωματα για τιποτα. Δεν κανω περιεργες παρεες ( :-) ), ουτε κανω κατι περιεργο γενικα.

μην της λες οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο ρωτα την απλα γιατι το κανει και μετα τα υπολοιπα,αν με τιποτα δεν σου λεει τον λογο και δεν βγαζεις ακρη νομιζω πως θα ηταν καλο να ζητησεις τη βοηθεια ενος ειδικου θα σου πει πως να αντιμετωπισεις την κατασταση,δεν ειναι ντροπη να ζηταμε την βοηθεια ειδικου,τι σου λεει αν επιτρεπεται οταν τη ρωτας γιατι το κανει;;δεν σου απαντα;;;αν ειναι δυσκολο παιδι με δυσκολο χαρακτηρα ισως να χρειαζεται ειδικη μεταχειριση...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν περιπτώσεις που η κόρη ζηλεύει τη μαμά...

ίσως είναι ο χαρακτήρας της...

θα σου πω για μένα...υπήρχε μια περίοδος που δεν ξέρω γιατί ακριβώς,νομίζω στη ηλικία της κόρης σου...που αν φορούσε κάτι ωραίο η μαμά μου στράβωνα(δεν μπορώ να το εξηγήσω),τώρα που το σκέφτομαι λέω μα είναι δυνατόν?

ή αν της έκανε ο μπαμπάς μου ένα δώρο... ίσως ότι με την μαμά μου έχουμε 15 χρόνια διαφορά μόνο?ή ότι πάντα περιποιούνταν και βαφόταν αλλά εμένα δεν με άφηνε?

μετά ασχολήθηκα λίγο με την αδερφή μου...(χωρίς όμως ποτέ να την ζηλεύω,σαν να χρειαζόταν συνέχεια προσοχή,μην βάφεσαι,μην φοράς μίνι και τέτοια)

μέχρι που άρχισα να ασχολούμαι με μένα... και τους έγραφα τους άλλους...

μετά ίσα ίσα που έλεγα της μαμάς μου τι να φορέσει...για να είναι κούκλα!!

δύσκολη η εφηβία,προσωπικά δεν έκανα καμμιά επαναστάση στην εφηβία,και το έβγαζα έτσι...

δεν με άφηναν να βγαίνω και το δεχόμουν,μου έλεγαν να γυρίσω στις 22.00...21.55 ήμουν σπίτι!!

αυτά από μένα...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ζωή,

νομίζω ότι το κοριτσάκι σου προσπαθεί να ζήσει τη ζωή του μέσα από τη ζωή κάποιου άλλου. Τυχαία ο κάποιος άλλος είσαι εσύ. Αν είχε μεγαλύτερη αδερφή θα το έκανε σε εκείνη. Αυτό μάλιστα είναι ένα αρκετά συχνό μοντέλο.

 

Σπρώξε τη σε διάφορες δραστηριότητες και φιλίες - πιστεύω και καποιο άθλημα βοηθά. Κάποια στιγμή θα ξεκολήσει.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Oταν την ρωταω γιατι το κανει που απανταει οτι δεν ξερει.

Εχουμε ασχοληθει πολυ μαζι της και εγω και ο μπαμπας της. Δεν ειναι ενα παιδι παραμελημενο σε καμια περιπτωση.

Αλλωστε ηρθε με δυσκολια στην ζωη μας. Εχει γεννηθει προωρα και χασαμε και την διδυμουλα της λιγες μερες αφου γεννηθηκε.

Τα λεω αυτα για να καταλαβετε οτι δεν ειναι ενα παιδι που αφεθηκε στην τυχη του. Δεν ειναι ομως και ενα παιδι κακομαθημενο. Ηθελα παντα να υπαρχουν ισορροπιες. Ηθελα να ειναι ανεξαρτητο παιδι οπως και ειναι.

Δεν την στερω κατι. Ολα ομως ειναι με ορια.

Ποτε δεν θα παρω κατι για εμενα και δεν θα παρω για το παιδι μου.

Μεχρι ενα διαστημα (περιπου 3 ετων) ουσιαστικα την μεγαλωσα μονη με πολυ αγαπη και αφοσιωση, βολτες κτλ κτλ αφου ο μπαμπας της λογω εργασιας ελειπε αρκετα.

Μετα ηρθε στην ζωη μας και ο αδελφος της και απο την αρχη τον διεκδικησε. Ουσιαστικα ηθελε να ειναι η μαμα του....

Οπως ειπα και πριν ειναι ενα παιδι πανεξυπνο (και δεν το λεω εγω σαν μανα κουκουβαγια). Ενα παιδι πιο ωριμο απο την ηλικια του που πολλες φορες ξεχνιεσαι οταν συζητας μαζι της και νομιζεις οτι μιλας με μεγαλη γυναικα. Εννοειται ομως οτι υπαρχουν και ωρες που ειναι ακριβως παιδι της ηλικιας της.

Να σας πω την αληθεια με τους ¨"ειδικους" δεν τα παω καλα. Εχω καει απο αυτους και δεν θελω με το παραμικρο να τρεξω....

Προσπαθω να δω γιατι το κανει αλλα μαλλον ειναι θεμα χαρακτηρα...

Εμενα παντως με ενοχλει απιστευτα και το ξερει. Ισως και για αυτο να το κανει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ZWH, δεν έχω παιδί στην ηλικία της κόρης σου και σου λέω απλώς τη γνώμη μου, αλλά έτσι όπως τα διάβασα νομίζω ότι η κόρη σου μπαίνει στην εφηβεία, εξού και αυτή η συμπεριφορά. Μπορεί να ακούγεται παράξενο, αλλά η σημερινή γενιά των 12χρονων δεν έχει καμία σχέση με τη δική μας αντίστοιχη ηλικία, όλα τα κάνουν νωρίτερα από ότι τα κάναμε εμείς. Και όπως έρχεται για τα αγόρια κάποτε η στιγμή να "αναμετρηθούν" με τον άντρα του σπιτιού (τον πατέρα δηλαδή), έτσι και οι κόρες ανταγωνίζονται τη μητέρα. Όσο μάλιστα το παιδί έχει δυναμικό χαρακτήρα και "ιδιαίτερο", τόσο η εκδήλωση αυτής της συμπεριφοράς θα είναι εντονότερη. Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο, άσχετα αν είναι ψυχοφθόρο και για τις δύο πλευρές. Ίσως βοηθήσει την κόρη σου αν της δείξεις ότι η δική της ζωή είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από τη δική σου. Αυτή είναι η γνώμη μου :-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι ένας λίγο περίεργος τρόπος που εκδηλώνει τον θαυμασμό/ ζήλεια της.

Εξηγώ: Νομίζω ότι είσαι μια ισορροπημένη γυναίκα, καλοβαλμένη εμφανισιακά, με ενδιαφέροντα που προκαλούν τον θαυμασμό και πολύ κοντά στα παιδιά σου. Ουσιαστικά είσαι ένα πολύ καλό πρότυπο για το παιδί.

Αν μπώ στην θέση της κόρης σου, ίσως αισθάνεται οτι χρειάζεται να κάνει κόπο να σε "συναγωνιστεί" (εφηβεία γαρ) ή να σου "μοιάσει" και σε "παρακολουθεί" προσπαθώντας να αντιγράψει ακριβώς το τι κάνεις και λές...

Ίσως βέβαια να είναι αψυχολόγητο αυτό που λέω... Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω στην εφηβεία το κοριτσάκι και θέλει να τραβάει τη προσοχή όλων. Θέλει να ''δειχτεί'' με άλλα λόγια και να το παίξει μεγάλη.

Πρέπει να είναι έξυπνο παιδί. Για την ηλικία της, φυσιολογικό το βρίσκω.

Όχι σωστό...... φυσιολογικό!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζώη θα σου κάνω μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν,σε σχέση με την μαμά μου.

Στα 5 την ζήλευα πάρα πολύ γιατί της έλεγαν όλοι ότι ήταν πολύ όμορφη,βαφόταν και ντυνόταν ωραία και την θαύμαζε ο μπαμπάς μου.Ακόμα δεν ξέρω τι μου δημιουργούσε τόση μεγάλη ζήλεια.Της έλεγα σε κάθε ευκαιρία ότι είναι άσχημη.

Στα 10 συνέχισα να την ζηλεύω με 1-2 χρόνια προηγειθήσας παύσης,κάπου στα 7.Εκεί έβλεπα εμένα χοντρή και την μαμά μου αδύνατη.Πίστευα πως μου διαλέγει άθλια ρούχα και με ντύνει σαν ηλίθιο :lol:

Στα 13 άρχισα να της παραβιάζω την ιδιωτική της ζωή,όπως κάνει η κόρη σου.Με ποιόν μιλάει,πόση ώρα μιλάει στο τηλέφωνο,πού πήγε,τι έκανε,τι ψώνισε!Μέχρι τα 13 κάναμε πολλά πράγματα μαζί,πχ.τα ψώνια και ήξερα τι ρούχα είχε.Ξαφνικά εγώ δεν μπροούσα να την ακολουθήσω και έβλεπα να ξεφυτρώνουν στο σπίτι καινούρια ρούχα.Δεν ξέρω το λόγο που με ενοχλούσε τόσο.Όταν γύριζε ο μπαμπάς μου από την δουλειά του έλεγα χαρτί και καλαμάρι ότι η μαμά σήμερα έκανε αυτό,εκείνο και το άλλο.Ήμουν πολύ καταπιεστική.Όταν πήγαινε σε μια φίλη ήθελα να πάω από πίσω.

 

Ο χαρακτήρας μου δεν είναι έτσι.Αντιθέτως μεγαλώνοντας ανακάλυψα πως είμαι το άκρως αντίθετο.Ήταν απλά μια περίοδος που το πέρασα αυτό επειδή ένιωσα πως η μαμά μου αποκόπτεται από εμένα και κάνει άλλα πράγματα.Δεν ήμουν καθόλου παραμελημένο παιδί.

Αντιμετώπισα για πολλά χρόνια πρόβλημα με την ιδέα ότι η μαμά μου είναι γυναίκα.Έβρισκα πάντα το ντύσιμο της ακατάλληλο και την παρότρυνα σε πιο γεροντίστικα ρούχα.Ακόμα και όταν ήμουν η ίδια σεξουαλική ενεργή δεν μπορούσα να δεχτώ ότι η κάτω των 45 μητέρα μου είχε ακόμα σεξουαλική ζωή με τον άντρα της!:shock:

Βιώνω ακόμα έντονα το αίσθημα να κλείσω τη μαμά μου σε μια γυάλα.Νιώθω πως είναι αδύναμος και ευάλωτος άνθρωπος και θέλω απλά να την προστατεύσω.Όχι με την θέρμη των 12 χρόνων μου αλλά με μια εξίσου προστατευτική τάση.Την γερνάω πριν την ώρα της με την συμπεριφορά μου αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.Η ανάγκη να την προφυλάξω από όλα τα κακά του κόσμου είναι επιτακτική.Κι όμως,είμαι η κόρη και όχι η μάνα.

 

Να συμπληρώσω πως όταν ασχολήθηκα με την δικιά μου ζωή,έκανα φίλους και σχέσεις άφησα λίγο την μαμά μου.Ευτυχώς η σχέση μας βασίζεται σε γερά θεμέλια και της μίλαγα γιατα πάντα στην εφηβεία.Από τα 15 και μετά η άρνηση και η ''ζήλεια'' (αν μπορώ να την πω έτσι) υποχώρησε.Μειώθηκαν οι καυγάδες και εδώ και χρόνια έχουμε ξεχάσει αυτή την ταραγμένη περίοδο.

Πριν δυο βδομάδες της έφτιαξα και facebook.Ποιά,εγώ που κάποτε τρελαινόμουν στην ιδέα η μαμά μου να βγει μόνη της.

Είναι δύσκολο να συνυπάρξουν δύο γυναίκες στο ίδιο σπίτι γιατί πάνω απ'όλα είναι γυναίκες και έχουν έμφυτο τον ανταγωνισμό μεταξύ τους.

Η κόρη μου ήδη σπρώχνει εμένα και τον μπαμπά της όταν είμαστε αγκαλιά.Δεν θέλει κάποιον από τους δύο ,θέλει απλά να κάτσει ανάμεσα και να μας θυμήσει πως αυτή είναι το παιδάκι μας :-)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με πολυ προσοχη οτι μου γραψατε και σας ευχαριστω πολυ για αυτο.

Λοιπον η κορη μου ειναι ενα παιδι που εχει αρκετα ενδιαφεροντα.Τον χειμωνα που μας περασε εκανε 3 γλωσσες (τελειωσε την πρωτη ταξη του proficiency, πηρε το Α2 των Γαλλικων και εκανε Γερμανικα στο σχολειο). Παραλληλα εκανε και καποιο αθλημα. Το λεω αυτο γιατι καπου ειπωθηκε παραπανω οτι ισως δεν εχει δραστηριοτητες και για αυτο ασχολειται αρκετα με εμενα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει πολλες φιλες. Εκανε με καποια παιδια παραπανω παρεα τωρα που τελειωσε το σχολειο.

Σαν κοριτσακι πιστευω οτι ειναι εμφανισημο (οχι επειδη ειναι παιδι μου) απλα εχει λιγα κιλακια παραπανω που τον χειμωνα προσπαθησαμε να τα χασει με παιδοδιατροφολογο αλλα τα παρατησε. Δεν ξερω πλεον αν την ενοχλει αυτο ή οχι. Θελω να πω οτι δεν θελω να την πιεσω αλλο (ναι την ειχα πιεσει καποιες φορες) γιατι φοβαμαι να μην την δημιουργησω προβλημα. Για τα κιλακια της εχω μιλησει, της εχω πει να κανουμε κατι μαζι (αφου και εγω προσεχω την διατροφη μου). Τωρα εχουμε φτασει στο σημειο που με περναει σχεδον 3 κιλακια. Απο ρουχα κτλ δεν της στερω τιποτα. Αντιθετα ειμαι εγω αυτη που την προτρεπω να ντυθει, να αγορασουμε ρουχαλακια κτλ. Λετε να το εχει παρει αναποδα?

Καποια φορα πηγε να φυγει για το σχολειο με τα δικα μου αθλητικα. Πριν λιγες μερες τις εδωσα καποια δικα μου σανδαλια για να βαλει με ενα φορεματακι της (εμενα μου ηταν μεγαλουτσικα). Δοκιμαζε απο τα δικα μου μεχρι να βρει κατι που της κανει και της αρεσει.

Δεν ειναι στερημενο παιδι απ ολες τι αποψεις. Βεβαια η αγαπη και το ενδιαφερον που μας δινουν πολλες φορες δεν μας φτανει.

Εχει το δικο της δωματιο (δεν μοιραζεται εννοω με τον αδελφο της) τα δικα της πραγματα, ξερει οτι ανα πασα στιγμη ειμαστε διαθεσιμοι και εγω και ο μπαμπας της για οτιδηποτε θελησει. Παραλληλα ομως ξερει οτι υπαρχουν και ορια και αυτο δεν της αρεσει καθολου. Αλλωστε σε ποιον αρεσουν?

Link to comment
Share on other sites

Ζωή δεν θέλω να με βρίσεις αλλά εμενα μου ακούγεται πολύ χαριτωμένο αυτό που κάνει :) δεν συμφωνώ με καμία κοπέλα που λέει να πας το παιδί σε ειδικό... μια χαρά πανέξυπνο παιδάκι είναι... για το θέμα το κιλών θα σε μαλώσω ... συμφωνώ με την διατροφή αλλά διαφωνώ με κάθε είδους δίαιτες και πρότυπα στη εφηβεία... το παιδάκι σου μια χαρά είναι...προφανώς σε θαυμάζει και θέλει να εμπλέκεται σε όλα όσα κάνεις... υπομονή.. δέξου ότι είσαι το αντικείμενο του ενδιαφέροντός της... φάση είναι θα περάσει!!

Link to comment
Share on other sites

Ζωή δεν θέλω να με βρίσεις αλλά εμενα μου ακούγεται πολύ χαριτωμένο αυτό που κάνει :) δεν συμφωνώ με καμία κοπέλα που λέει να πας το παιδί σε ειδικό... μια χαρά πανέξυπνο παιδάκι είναι... για το θέμα το κιλών θα σε μαλώσω ... συμφωνώ με την διατροφή αλλά διαφωνώ με κάθε είδους δίαιτες και πρότυπα στη εφηβεία... το παιδάκι σου μια χαρά είναι...προφανώς σε θαυμάζει και θέλει να εμπλέκεται σε όλα όσα κάνεις... υπομονή.. δέξου ότι είσαι το αντικείμενο του ενδιαφέροντός της... φάση είναι θα περάσει!!

 

Θα συμφωνήσω με αυτά που γράφεις. Σε έχει σαν πρότυπο και λογικό μου ακούγεται αφού είσαι η μαμά της. Καλύτερα που προσπαθεί να αντιγράψει εσένα παρά κάποιον άλλον. Και να προσθέσω και κάτι ακόμα. Βλέπω τον μικρό που κάνει ότι κάνει ο αδερφός του, τον αντιγράφει σε πολλά πράγματα. Τον έχει ως πρότυπο, αν φάει κάτι, θα φάει και ο μικρός, αν ντυθεί, θα ντυθεί και αυτός. Ειναι και τα δύο αγορια και έχουν διαφορά 4 χρόνια. Όμως και ο μεγάλος μου, όταν είναι με άλλα παιδιά για παράδειγμα με κάποιον φίλο του ή με τον ξάδερφό του, προσπαθεί να κάνει τα ίδια που κάνουν και αυτά. Για αυτό μην ανησυχείς, δεν νομίζω να είναι τόσο τρομερό.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα ειχα εκνευριστει και το λεω με ολη την ειλικρινεια, ειμαι και νευρικος ανθρωπος.αλλα πραγματικα δε ξερω πως θα φερομουν. Μαλλον θα ξεκινουσα να της κανω αυτο που μου κανει για να δει τι ενοχλητικο που ειναι....

Οσο γι αυτο με τη διατροφη εγω θα σου λεγα να επιμεινεις αφου ηδη ξεκινησατε μια φορα παει να πει πως κι εσυ βλεπεις πως το χρειαζεται, γιατι τωρα χτιζει το σωμα της. ειμαι λιγο προκατειλημμενη γιατι εχω παραδειγμα που στο συγγενικο περιβαλλον ελεγαν "αστο μωρε το παιδι καλα ειναι" οταν ηταν 10 και τελικα τωρα προσπαθουν να το αδυνατισουν και νιωθει κομπλεξ βλεποντας την αδερφη της η τις συμμαθητριες της και δε μπορει να κανει τιποτα, (ανακαλυψαν με την εφηβεια πως εχει και προβλημα με το θυρεοειδη ). ξεκινησε και παει κολυμπι χειμωνα καλοκαιρι για να μεινει σε νορμαλ κιλα για το υψος της, δε μιλαω για "αδυνατο" η προτυπο βαρους!

αχ σου ευχομαι να βρεις λυση!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Οσο μας λενε "φυγε" τοσο κολλαμε.

 

Αστην να σε χορτασει και να ειναι διπλα σου συνεχεια, να παρει μεγαλη δοση απο σενα.Καλωσοριζε την διπλα σου, μη δειχνεις ενοχλημενη.Ασε την να αισθανθει οτι δε σε πειραζει να ειστε αυτοκολλητες και...... θα ξεκολλησει.

 

Θελουμε αυτο που οι αλλοι δεν μπορουν (ή δε θελουν) να μας προσφερουν.

Αυτο που μας δινουν ειναι δεδομενο.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...