Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο χαρτζιλίκι δίνετε στα παιδιά σας;


Recommended Posts

Έχω δυο γιους 12 & 15 και τους δίνω 20 ευρώ τη βδομάδα στον καθένα για να παίρνουν κολατσιό από το κυλικείο του σχολείου και να τους περισσεύει και κάτι για το Σ/Κ. Παραπονιούνται κι οι δυο ότι δεν τους φτάνει κι ότι οι φίλοι τους παίρνουν πολύ περισσότερα, μέχρι και 50 ευρώ τη βδομάδα αλλά εγώ σκέφτομαι ότι υπάρχουν πολλά παιδιά που τη βγάζουν με λιγότερα ή και καθόλου και τους λέω ότι τόσα μπορώ να τους δίνω. Τα έκτακτα έξοδα για καμιά εκδρομή, μουσεία κλπ που πάνε με το σχολείο τους τα καλύπτω εγώ.

 

Εσείς πόσο χαρτζιλίκι δίνετε στα παιδιά σας σ' αυτή την ηλικία;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην κόρη μου που είναι 14 δίνω 2 ευρώ ημερησίως και έξτρα για Σ/Κ οπότε γύρω στα 15 ευρώ την εβδομάδα. Έκτακτα έξοδα, δωράκια για γενέθλια, κλπ εξτρά. Στο μικρό μου που είναι 9, 1,5 ευρώ την ημέρα άρα 8-10 ευρώ την εβδομάδα. Δυστυχώς αν δώσεις περισσότερα διατρέφονται με delivery στο πάρκο ή στο σχολείο που μαζεύονται :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά είναι τα 40 για 17 χρονών καλέ... Πάντως gt68 δεν ξέρω τι χαρτζηλίκι θα δίνω στις κόρες μου όταν μεγαλώσουν, αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί 12 και 15 χρονών να παίρνουν τα ίδια... Ίσως κάτι παραπάνω ο μεγάλος...

Πάντως για να μάθει το παιδί να κάνει αποταμίευση, θεωρω ότι το χαρτζηλίκι δεν πρέπει να είναι ακριβώς τα εβδομαδιαία έξοδά του, αλλά κάτι παραπάνω το οποίο θα δίνεται μια φορά την εβδομάδα. Με αυτά τα χρήματα πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες του, αλλά να βάζει και κάτι στην άκρη. Το να δίνει κάποιος στο παιδί ακριβώς ότι θα ξοδέψει δεν βλέπω να έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα 40 για 17 χρονών καλέ... Πάντως gt68 δεν ξέρω τι χαρτζηλίκι θα δίνω στις κόρες μου όταν μεγαλώσουν, αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί 12 και 15 χρονών να παίρνουν τα ίδια... Ίσως κάτι παραπάνω ο μεγάλος...

 

Έτσι το έκανα, έδινα 15 στον μικρό και 25 στον μεγάλο. Αλλά ο μικρός είναι πολύ διεκδικητικός κι επειδή ο μεγάλος του έχει αδυναμία τον έψησε και μοιράζονταν τη διαφορά και κατέληγαν με 20 ο καθένας. Απ' όταν κατάλαβα το σκηνικό τους δίνω από 20 στον καθένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να μάθει το παιδί να κάνει αποταμίευση, θεωρω ότι το χαρτζηλίκι δεν πρέπει να είναι ακριβώς τα εβδομαδιαία έξοδά του, αλλά κάτι παραπάνω το οποίο θα δίνεται μια φορά την εβδομάδα. Με αυτά τα χρήματα πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες του, αλλά να βάζει και κάτι στην άκρη. Το να δίνει κάποιος στο παιδί ακριβώς ότι θα ξοδέψει δεν βλέπω να έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Για να μάθει να αποταμιεύει, θα πρέπει να προσαρμοσει τα εξοδα του ώστε να είναι λιγοτερα από τα έσοδα. Αν του δινεις περισσότερα πιθανόν να αυξήσει τις εβδομαδιαίες "ανάγκες" (με όλους τους κινδύνους που συνεπάγονται π.χ. κάπνισμα, ναρκωτικα, τζογος κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα 40 για 17 χρονών καλέ... Πάντως gt68 δεν ξέρω τι χαρτζηλίκι θα δίνω στις κόρες μου όταν μεγαλώσουν, αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί 12 και 15 χρονών να παίρνουν τα ίδια... Ίσως κάτι παραπάνω ο μεγάλος...

Πάντως για να μάθει το παιδί να κάνει αποταμίευση, θεωρω ότι το χαρτζηλίκι δεν πρέπει να είναι ακριβώς τα εβδομαδιαία έξοδά του, αλλά κάτι παραπάνω το οποίο θα δίνεται μια φορά την εβδομάδα. Με αυτά τα χρήματα πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες του, αλλά να βάζει και κάτι στην άκρη. Το να δίνει κάποιος στο παιδί ακριβώς ότι θα ξοδέψει δεν βλέπω να έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

 

 

40 ευρω τη βδομάδα; Δηλαδή 160 το μήνα; Ειναι πολλά! Εκτώς αν το παιδί με αυτά τα λεφτά πληρώνει και μετακινήσεις. Εκει οκ πάω πάσο.

Συμφωνώ πως ειναι καλύτερο να δείνονται τα λεφτά μια φορά την εβδομάδα για να μάθει το παιδί να διαχειρίζεται τα λεφτά του αλλά... να δεινεις κάτι παρα πάνω για να αποταμιεύσει; Δεν θα το έκανα γιατί πολύ απλά το πιο πιθανό είναι πως δεν θα αποταμιεύσει απλά θα τα χαλάσει. Η αποταμίευση έχει για μένα παιδαγωγικό χαρακτήρα όταν το παιδί μάθει να στερείται κάτι για να μπορέσει να έχει κάτι άλλο. Δηλαδή... "δεν θα χαλάσω 2 ευρώ παραπάνω το σαββατο το βράδυ, για να μπορέσω να τα αποταμιεύσω γιατι θέλω να πάρω κάτι."

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το έκανα, έδινα 15 στον μικρό και 25 στον μεγάλο. Αλλά ο μικρός είναι πολύ διεκδικητικός κι επειδή ο μεγάλος του έχει αδυναμία τον έψησε και μοιράζονταν τη διαφορά και κατέληγαν με 20 ο καθένας. Απ' όταν κατάλαβα το σκηνικό τους δίνω από 20 στον καθένα.

 

μουτρο ο μικρος δηλαδη:lol:;)

τοτε μπορεις να δινεις 20 και 25.αλλα μια χαρα μου ακουγεται το χαρτζιλικι τους:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 40 μου ακούγεται πολύ!

 

για 17χρονών δεν πιστεύω ότι είναι πολύ

 

 

Αν του δινεις περισσότερα πιθανόν να αυξήσει τις εβδομαδιαίες "ανάγκες" (με όλους τους κινδύνους που συνεπάγονται π.χ. κάπνισμα, ναρκωτικα, τζογος κτλ).

 

εγώ πιστεύω ότι οι παραπάνω κίνδυνοι θα υπάρχουν άσχετα με το χαρτζηλίκη του κάθε παιδιού...

 

το θέμα είναι βασικά όχι τι προτείνουμε εμείς αλλά τι μπορείς εσύ να δόσεις..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στα 14-15 μου έδιναν 20 ευρώ κάθε εβδομάδα-μαζί με τα σ/κ όμως, δλδ 7 μέρες=20 ευρώ

 

Στα 16-17 μου έδιναν πάλι 20 ευρώ+4-5 ευρώ για τον καπνό μου (θα ακουστεί τρελό που μου αγόραζαν τσιγάρα όμως δεν είναι έτσι,τους πείραζε που κάπνιζα όμως δε ήθελαν να παίρνω από άλλους τσιγάρα πιστεύω φαντάζεστε το λόγο πολλά γίνονται πλέον,οπότε μου το αγόραζαν αυτοί) αλλά το σ/κ όταν έβγαινα για ποτό μου έδιναν 60-70 ευρώ (ps: εννοείται πως δεν μου τα έδειναν για να τα φάω όλα,απλώς σε περίπτωση που γίνει κάτι και να θέλω να σηκωθώ να φύγω από το μαγαζί να έχω πάνω μου λεφτά) όμως όχι κάθε σ/κ έβγαινα 1 σ/κ το μήνα για ποτό,τα υπόλοιπα στην καφετέρια της γειτονιάς...!

 

Πλέον στα 18 που δουλεύω δε με πληρώνουν τίποτα,δεν το επιτρέπω εγώ....άσε που σταμάτησα και το τσιγάρο και μου μένουν 20 ευρώ+ κάθε μήνα στη τσέπη!

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry που επεμβαίνω αλλά γιατί τόσα πολλά χρήματα σε ανήλικα παιδιά;:shock:

Μου φαίνεται τρελό το ποσό των 160 και βάλε κάθε μήνα.Πώς τα βγάζετε πέρα με φροντιστήρια και λοιπές ανάγκες αν σας κοστίζει τόσο μόνο το χαρτζιλίκι;:shock: Έχω ανηψιά 17 χρόνων,κόρη της ξαδέλφης μου.Ξέρω πως οι γονείς της δίνουν περιστασιακά χρήματα,πχ.μπορεί να της δώσουν 20 ευρώ μηνιαίως.Τα υπόλοιπα έξοδα της τα καλύπτει από χρήματα που δίνουν οι παππούδες της,που απ'όσο μου έχει πει δεν ξεπερνάνε τα 60-70 μηνιαίως.Με αυτά τα χρήματα και κάθε Σάββατο έξω είναι,και σινεμαδάκια πάει μεσοβδόμαδα και καλοντυμένη είναι.Οι γονείς της πληρώνουν υπέρογκα ποσά σε ιδιαίτερα και ξένες γλώσσες και μάλιστα η ξαδέλφη μου έχει να λέει ότι το παιδί δεν της ζητάει ποτέ χρήματα για ψώνια.Μήπως είναι πολλά τα 25-30 ευρώ εβδομαδιαίως;Θυμάμαι εγώ επειδή ήθελα να έχω χρήματα στην άκρη δεν έτρωγα στην καντίνα του σχολείο.Αν υποθέσουμε ότι δίνουν,χοντρικά 3 ευρώ τη μέρα για λιπαρά σνακς και αναψυκτικά,μας βγαίνει το ικανοποιητικό ποσό των 15 ευρώ την εβδομάδα και 60 το μήνα.Αν κάθε μήνα,επί δύο εβδομάδες παίρνουν σπιτικό σνακ θα τους μείνουν στην τσέπη 30 ευρώ,δηλαδή 2 με 3 Σαββατιάτικες βόλτες για καφέ και σουβλάκι.Αυτό θεωρώ εγώ οικονομία και στην τσέπη των γονιών και για να μαθαίνουν τα παιδιά τι εστί βερίκοκο.Μεγάλα λόγια δεν λέω γιατί έχω μωρό ακόμα και μπορεί η δικιά μου να με φαλιρίσει :mrgreen:

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειναι μονο τα 40 ευρω.Του δινει η πεθερα μου καθε μερα 5 ευρω.Αρα 40 + 30 περιπου απο την γιαγια = 70.

1.Μιλαει πολυ στο κινητο οποτε πρεπει να πληρωσει καρτες (περιπου μια καρτα μερα παρα μερα αρα γυρω στα 20 ευρω)

2.Βγαινει καθε μερα για καφε (3*6=18 περιπου 20 ευρω)

3.Το Σαββατο παλι εχει μια μεγαλη εξοδο (κλαμπ κτλ) (20 ευρω)

Συνολο 60 ευρω.Κ του μενουν κ 10 ευρω τα οποια τα μαζευει για ρουχα,για να παρει δωρακια στην κοπελα του κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry και πάλι που επεμβαίνω,παιδί στην εφηβεία δεν έχω ούτε ξέρω τι θα δω από τα δικά μου.Αλλά ρε Βάλια μου κέντρισες την περιέργεια :lol:

Επειδή αν και ενήλικη γυναίκα είμαι συνέχεια με το κινητό στο χέρι μου φαίνεται περίεργο να χαλάει τόσα σε κάρτες.Μέρα παρά μέρα είναι απίθανο,ειδικά με τις προσφορές πακέτων ομιλίας και μηνυμάτων που κάνουν οι εταιρείες.Πρέπει να είναι χειρότερος από εμένα αν το καταφέρνει αυτό :lol: 20 το μήνα είναι λογικότερο ποσό.Γνώμη μου είναι ότι για να μάθουν τα παιδιά την οικονομία χρειάζεται πρώτα να καταλάβουν την αξία των χρημάτων.καλά στην εφηβεία δικαιολογούνται κάπως γιατί δεν τα έχουν δουλέψει και τα βρίσκουν έτοιμα.Αλλά ακόμα κι εγώ που εργάζομαι δεν έχω τη δυνατότητα να βγαίνω καθημερινά για καφέ.Το Σαββατοκύριακο δικαιολογείται γιατί δικαιούνται κι αυτά ένα δυήμερο να χαλαρώσουν.Μου φαίνεται θα φύγω από το ποστ γιατί όσο μου τα λέτε τόσο χλωμιάζω.Εγώ θα τα έχω και δύο με ένα χρόνο διαφορά...ωραία θα περάσουμε!!!

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δεν ειναι μονο τα 40 ευρω.Του δινει η πεθερα μου καθε μερα 5 ευρω.Αρα 40 + 30 περιπου απο την γιαγια = 70.

1.Μιλαει πολυ στο κινητο οποτε πρεπει να πληρωσει καρτες (περιπου μια καρτα μερα παρα μερα αρα γυρω στα 20 ευρω)

2.Βγαινει καθε μερα για καφε (3*6=18 περιπου 20 ευρω)

3.Το Σαββατο παλι εχει μια μεγαλη εξοδο (κλαμπ κτλ) (20 ευρω)

Συνολο 60 ευρω.Κ του μενουν κ 10 ευρω τα οποια τα μαζευει για ρουχα,για να παρει δωρακια στην κοπελα του κτλ.

Αυτη ειναι ζωη!!!! Θελω κι εγω ...κλαψψ

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειναι μονο τα 40 ευρω.Του δινει η πεθερα μου καθε μερα 5 ευρω.Αρα 40 + 30 περιπου απο την γιαγια = 70.

1.Μιλαει πολυ στο κινητο οποτε πρεπει να πληρωσει καρτες (περιπου μια καρτα μερα παρα μερα αρα γυρω στα 20 ευρω)

2.Βγαινει καθε μερα για καφε (3*6=18 περιπου 20 ευρω)

3.Το Σαββατο παλι εχει μια μεγαλη εξοδο (κλαμπ κτλ) (20 ευρω)

Συνολο 60 ευρω.Κ του μενουν κ 10 ευρω τα οποια τα μαζευει για ρουχα,για να παρει δωρακια στην κοπελα του κτλ.

 

 

 

με υιοθετεις??? :P

 

θα ΄μαι καλο παιδι, αριστος μαθητης..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία στο θέμα αφού το παιδί μου είναι ακόμα μικρό.

Η γνώμη μου όμως είναι το χαρτζιλίκι να δίνεται με μέτρο.

Το παιδί δεν πρέπει να έχει μεγάλη άνεση χρημάτων αλλά πρέπει να διαθέτει και αυτά που θα του καλύψουν τις βασικές ανάγκες.

Αυτό όμως είναι σχετικό.

Κάθε παιδί έχει διαφορετικές ανάγκες που εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες π.χ ηλικία κτλ έτσι και το χαρτζιλίκι πρέπει να προσάρμοζεται ανάλογα στην περίπτωση.΄

Κάθε γονιός λοιπόν κρίνει και αποφασίζει ποιο είναι το κατά τρόπο κατάλληλο χαρτζιλίκι για το παιδί του που θα εξυπηρετεί μια μέση κατάσταση.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

με υιοθετεις??? :P

 

θα ΄μαι καλο παιδι, αριστος μαθητης..

 

μωρέ σε υιοθετώ εγώ, θα έχεις και μπόνους!

Αρκεί να διαβάζεις την μικρότερη αδερφή σου.:mrgreen::mrgreen:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Sorry που επεμβαίνω αλλά γιατί τόσα πολλά χρήματα σε ανήλικα παιδιά;:shock:

Μου φαίνεται τρελό το ποσό των 160 και βάλε κάθε μήνα.Πώς τα βγάζετε πέρα με φροντιστήρια και λοιπές ανάγκες αν σας κοστίζει τόσο μόνο το χαρτζιλίκι;:shock: Έχω ανηψιά 17 χρόνων,κόρη της ξαδέλφης μου.Ξέρω πως οι γονείς της δίνουν περιστασιακά χρήματα,πχ.μπορεί να της δώσουν 20 ευρώ μηνιαίως.Τα υπόλοιπα έξοδα της τα καλύπτει από χρήματα που δίνουν οι παππούδες της,που απ'όσο μου έχει πει δεν ξεπερνάνε τα 60-70 μηνιαίως.Με αυτά τα χρήματα και κάθε Σάββατο έξω είναι,και σινεμαδάκια πάει μεσοβδόμαδα και καλοντυμένη είναι.Οι γονείς της πληρώνουν υπέρογκα ποσά σε ιδιαίτερα και ξένες γλώσσες και μάλιστα η ξαδέλφη μου έχει να λέει ότι το παιδί δεν της ζητάει ποτέ χρήματα για ψώνια.Μήπως είναι πολλά τα 25-30 ευρώ εβδομαδιαίως;Θυμάμαι εγώ επειδή ήθελα να έχω χρήματα στην άκρη δεν έτρωγα στην καντίνα του σχολείο.Αν υποθέσουμε ότι δίνουν,χοντρικά 3 ευρώ τη μέρα για λιπαρά σνακς και αναψυκτικά,μας βγαίνει το ικανοποιητικό ποσό των 15 ευρώ την εβδομάδα και 60 το μήνα.Αν κάθε μήνα,επί δύο εβδομάδες παίρνουν σπιτικό σνακ θα τους μείνουν στην τσέπη 30 ευρώ,δηλαδή 2 με 3 Σαββατιάτικες βόλτες για καφέ και σουβλάκι.Αυτό θεωρώ εγώ οικονομία και στην τσέπη των γονιών και για να μαθαίνουν τα παιδιά τι εστί βερίκοκο.Μεγάλα λόγια δεν λέω γιατί έχω μωρό ακόμα και μπορεί η δικιά μου να με φαλιρίσει :mrgreen:

 

να ρωτήσω κάτι; όταν λες περιστασιακά εννοείς πχ. ζητάει η ανηψιά σου όποτε χρειάζεται ή της δίνουν όποτε έχουν; γιατί δε ξέρω αν είδες παραπάνω αλλά εγώ είπα πως έπερνα 20 ευρώ το μήνα, και επειδή όπως λες και εσύ τα περισσότερα έφευγαν σε σαχλαμάριες,μου τα έδεινε ο μπαμπάς μου "σπασμένα", δηλαδή 4-5 ευρώ για το καπνό (1 καπνό την βδομάδα) και μου έδεινε και 5 ευρώ για εμένα-μετά από 3 μέρες πχ. άλλα 5,και έτσι φτάναμε στα 20 ευρώ την βδομάδα,και κάτι άλλο που είπες για τα λεφτά στην άκρη, εγώ δεν το έκανα ποτέ αυτό, υπήρχαν μέρες όμως που δεν ξόδευα λεφτά και μου μένανε πχ τα 5 ευρώ στην τσέπη,μόλις μου έκανε κίνηση ο μπαμπάς να βγάλει λεφτά του έλεγα "άσε έχω τα 5 από προχθες" εκείνος μου τα έδεινε κανονικότητα μου έκλεινε το μάτι πονηρά και μου έλεγε "πάρτα και κρύψτα κάπου στην άκρη" εεε αυτό έκανα και είχαν μαζευτεί αρκετά,πλέον τα λεφτά γίναν λαπ-τοπ....! :rolleyes: πάντως και το "κομπόδεμα" παίζει μεγάλο ρόλο και είναι καλός τρόπος να το μαθαίνει μέσα από το χαρτσιλίκι του,να μάθει να κουμαντάρει λίγο "απολαύσεις"του και τα λεφτά του....

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αν του δίνεις περισσότερα πιθανόν να αυξήσει τις εβδομαδιαίες "ανάγκες" (με όλους τους κινδύνους που συνεπάγονται π.χ. κάπνισμα, ναρκωτικα, τζογος κτλ).

 

Προς στιγμήν αν πέσει κανένα φράγκο παραπάνω πάνε σε κρέπες και σουβλάκια. Και ακούω το "δεν πεινάω μαμά". Και εγώ για ποιον μαγειρεύω; Οπότε δίνουμε όταν και όσα χρειάζονται. Έτσι κι αλλιώς δεν περιμένω να αποταμιεύει. Μου αρκεί να έχει μικρές ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Στον μεγαλο που ειναι 17 δινω 40 ευρω την βδομαδα.Στον μικρο που ειναι 11 δινω 20 ευρω την εβδομαδα.

40;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:shock:

Μήπως είναι λιγακι πολλά για την ηλικία του;

Δεν είναι και φοιτητής....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αναστασία μου μες στο σπίτι τους δεν είμαι να ξέρω ακριβώς.Η ξαδέλφη μου λέει ότι δεν τους ζητάει λεφτά.Γιατί να πει ψέματα;Έχω πετύχει αρκετές φορές τη φάση που περιγράφεις.Δηλαδή να της δίνουν κάποια λεφτά για να πάει βόλτα και να λέει έχω,να την ρωτάνε αν έχει λεφτά και αν πάλι πει έχω συνήθως της δίνουν.Κάνει ό,τι περιγράφεις εσύ.Προσωπικά μου αρέσει αυτός ο τρόπος από τους γονείς που από μόνος του δεν κάνει τίποτα αν δεν είναι συνετό το παιδί.Θα προσπαθήσω να μάθω τα δικά μου στα λίγα γιατί ούτως ή άλλως δε μπορώ να διαθέσω πολλά,όμως και για λόγους φιλοσοφίας μου σα μάνα και σαν άνθρωπος.Από τώρα που η μπέμπα μου είναι 13,5 μηνών έχουμε κουμπαρά και της μαζεύω εκεί ό,τι της δίνουν.Της βάζω και γω καμιά φορά κανα ευρουλάκι.Κερματάκι κερματάκι φτάσαμε τα 500 ευρώπουλα που θα αυγατίζονται όσο είναι μικρή :lol: Θα τα εξαργυρώσουμε σε παιχνίδια και αααααααν είμαι τυχερή ίσως καταφέρω να τα κρατήσω μέχρι την εφηβεία για να μη μου φαίνονται τότε τα 150άρια :lol: Ο πατέρας μου έχει την κακιά συνήθεια να της δίνει λεφτά στα χέρια :evil: και τα βάζει η ίδια στον κουμπαρά της...

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό τα παιδιά να έχουν και να ξέρουν από μικρά να διαχειρίζονται χρήματα να μάθουν την αποταμίευση να μάθουν να περιμένουν για να αγοράσουν κάτι όχι όλα εύκολα και πολλά στα χέρια τους όσο άνεση και αν έχουμε και ρωτώντας όχι σε στυλ πολλά ξοδεύεις ,απλά τι έκανες με τα χρήματα που σου έδωσα και θέλεις και άλλα..

.Ένα παράδειγμα διαχείρισης θα σας πω , το τηλέφωνο στο σπίτι ερχότανε όσο το ενοίκιο ενός μικρού διαμερίσματος και κάθε φορά ένταση γιαυτό το θέμα ,λέω και της δυο κόρες μου 14 και 16 χρονών τότε , αν ο λογαριασμός του τηλεφώνου έρθει την άλλη φορά μισός από αυτόν εγώ θα σας δώσω τα διπλάσια χρήματα από αυτά που σας δίνω .την επόμενη φορά ήταν κατά 35/%λιγότερο και το κατάφεραν να το πάνε στο μισό ...

Link to comment
Share on other sites

Kαθηστε καλυτερα γιατι με αυτο που θα σας πω σιγουρα θα πεσετε κατω.

Φιλος φιλων μας δινει στα παιδια του, στον 16χρονο 500 ευρω τον μηνα, στον 13χρονο 200 και στην 7χρονη 100!!!!!!!

Οι συνολικες του μηνιαιες αποδοχες ειναι γυρω στο τριχιλιαρο. Σας το λεω για να μην νομιζεται οτι ειναι καμια οικογενεια απο τα ΒΠ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...