Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια δεν είμαι στην καλύτερη ψυχολογία μου. Έχω ΄΄λιώσει΄΄ στους εμετούς! Δεν είμαι καλά! Την Παρασκευή μπαίνω στον 4ο μήνα και από τον 2ο έχω φτάσει στα όρια μου. Δεν κάνω όνειρα του στυλ πως θα είναι το μωράκι όταν γεννηθεί ή τη φύλο θα είναι . Το μόνο που σκέφτομαι και κάνω το σταύρο μου το πρωί πέρα να του να είναι πρώτα καλά το μωρό μου να ξημερώσει μια καλη μέρα για μένα σήμερα. Κάνω 5-6 εμετούς την ημέρα , το έντερο μου έχει πρηστεί , έχω καούρες, δυσπεψία, έχω χάσει 2 κιλά και είμαι ήδη αδύνατη . Έχω τρομερή εξάντληση . Η μέρα μου είναι δουλειά, εμετοί και ύπνος πολύς! Έχω αγανακτήσει , αυτή τη στιγμή σας γράφω και κλαίω. Έχω γίνει πολύ νευρική. Τα πάντα μου φταίνε, τα πάντα μου βρωμάνε. Πεινάω και δεν μπορώ να φάω. Χρειάζομαι την συμπαράστασή σας...... δεν την φανταζόμουν τόσο δύσκολη την εγκυμοσύνη. Ήθελα και εγώ μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη αλλά μόνο ονειρεμένη δεν είναι... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σωτηρία μου, τώρα που θα κλείσεις τον 3ο μήνα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να σου περάσουν όλα αυτα τα συμπτώματα αν δεν ανήκεις σε ενα πολύ μικρό ποσοστο στο οποιο οι αδιαθεσίες κρατανε παραπάνω..

Ο γιατρός σου τι σου λέει?

Φρυγανίτσες πάντως συν'εχεια δίπλα σου βοηθάνε.. κριτσι κριτσι.. συνεχώς..

Υπομονή και πιστεύω ότι θα περάσει.

Με το καλό το μωράκι σου!!

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε κοριτσακι μην μου στεναχωριεσαι!!Κανε λιγο υπομονη και σιγα σιγα θαρχισει να καλυτερευει η κατασταση!!!Δεν θα ειναι 9 μηνες ετσι!!Ειναι και οι ορμονες σου τωρα που επηρεαζουν την ψυχολογια σου!!Και την εγκυμοσυνη σου θα χαρεις και το μωρο σου θα το χαρεις!!Υπομονη και θα περασει!!Σκεψου τους υπέρηχους που θα το βλεπεις να σου κλεινει το ματι και να σου λεει "χεχε εγω τα κανω αυτα!!".Επισης σκεψου την λαχταρα σου να μεινεις εγκυος και την ανακουφιση σου οταν συνεβη!!!Ολα αυτα ειναι δοκιμασιες για να αποδειξεις στο μωρακι οτι αξιζει να εισαι η μαμα του και εισαι δυνατη!!ΕΙΣΑΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!! :wink::wink:

 

Και οταν δεν εισαι θα ερχεσαι εδω θα λεμε καμια χαζομαρουλα και θα περναει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και φρυγανιές έχω φάει αλλά τίποτα. Ανησυχούσα πολύ μέχρι απο λίγο για το αν μεγαλώνει το παιδί μέσα μου. Ο γιατρός μου με καθησύχασε και μου λέει ότι αναπτύσσεται κανονικά. Ωστόσο κορίτσια εγώ δεν είμαι καλά ψυχολογικά..... κλαίω συνέχεια , στενοχωριέται και ο άντρας μου που με βλέπει έτσι. Το Σάββατο γιόρταζε είχαμε κόσμο στο σπίτι και εγώ με το ζόρι κρατιώμουν . Δεν ήθελα να δω κανέναν. Είχα φούσκωμα ώρες ώρες νοιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω. Δεν θέλω να με παρεξηγήσετε ότι ίσως δεν θέλω το μωρό. Γι αυτό κάνω και περνάω τα πάντα.. :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: . Είμαι πολύ φορτισμένη συγνώμη........

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω γιατί πέρασα τα ίδια... Όταν οι άλλες παραπονιόντουσαν στη χειρότερη περίπτωση για τάση εμετού, εγώ έκανα συνέχεια εμετούς και έχασα 4 κιλά... Δεν ήθελα να φάω τίποτα (αλλά ακόμη και αν ήμουν νηστική έβγαζα υγρά), δεν ήθελα να πάω πουθενά και δεν ήθελα να δω κανέναν. Μερικές φορές με έπιαναν και τα κλάμματα. Πήρα μόνο 2 βδομάδες άδεια από τη δουλειά, αλλά τον υπόλοιπο καιρό πήγαινα κανονικά και ήταν μαρτύριο... Ο γιατρός μου είχε δώσει κάτι υπόθετα να παίρνω, αλλά επειδή στις οδηγίες έγραφε ότι καλό είναι να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη παρά μόνο αν υπάρχει μεγάλη ανάγκη, εγώ δεν τα έπαιρνα...

Τελικά το μαρτύριο άρχισε να υποχωρεί στον 4 μήνα... Τώρα σκέφτομαι ότι θα περάσω τα ίδια σε δεύτερη εγκυμοσύνη...

Δυστυχώς η μόνη μου συμβουλή είναι να κάνεις υπομονή, να μην κουράζεσαι όσο μπορείς και να σκέφτεσαι ότι θα είναι περαστικό. Επίσης, οι πολλοί εμετοί είναι δείγμα καλής εγκυμοσύνης παραδόξως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη η έντονη συναισθηματική φόρτιση που έχεις είναι απο την εγκυμοσύνη σου αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι να προσπαθείς συνειδητά να είσαι και να αισθανεσαι θετικά, ειναι δύσκολο αλλά γίνεται!

Τώρα για τον κόσμο που είχες, εντάξει ήταν η γιορτή του άντρα σου και το καταλαβαίνω αλλά αν εσυ δεν αισθάνεσαι καλά και άνετα με κόσμο τότε καλύτερα να μην βλέπεις κανέναν.. Μπαίνε εδώ μέσα και ασχολήσου με τα της εγκυμοσύνης και του παιδιού που ούτε θα καταλάβεις για πότε θα περάσει ο καιρός. Γενικά προσπάθησε να μην πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει πράγματα που δεν θέλεις γιατι αυτό΄θα έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα απο το να σε κάνει να αισθάνεσαι καλα.

Την φρυγανίτσα να την έχεις συνέχεια στο χέρι σου, όλα θα περάσουν και θα δεις πόσο άνετη θα είσαι μετά. Σκέψου θετικά, θετικά, θετικάααα

wQuw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

φρυγανιές, νιφάδες ολικής άλεσης σκέτες εννοείται, ρυζάκι με λεμονάκι ή σουπίτσες πολύ ελαφριές....να σηκώνεσαι με πολυυυυυ αργες κινήσεις από το κρεβάτι, να παίρνεις βαθιες αναπνοες και να πας βόλτα για καθαρό αέρα! φαντάζομαι ό,τι κάνει δυσπεψία -καούρα το ξέρεις (όξινα, λιπαρά, πικάντικα...)

 

υπομονή, για καλό είναι οι εμετοί, προστατεύουν το μωρό από δηλητηριάσεις - λένε!-

 

κουράγιο και θα δεις σιγα σιγα όλα θα πάνε καλύτερα! κι εγώ όπως καταλαβαίνεις ήμουν χάλια όλη μέρα το α τρίμηνο...

 

 

μη φοβάσαι για το μωρό, εδώ γεννάνε στην Αφρική οι γυναίκες που είναι και υποσιτισμένες!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου .. μπορώ να πώ ότι σε νιώθω Α ΠΟ ΛΥ ΤΑ !!

Κι εγώ έτσι ήμουνα και δυστυχώς είμαι ακόμα .. :cry:

Τώρα που γράφω έχω μια έντονη καούρα, μια δυσπεψία, έχω κάνει ήδη τον πρωινό μου εμετό και δεν έχω φάει τίποτα απολύτως!! Στο σύνολο έχω χάσει 12 κιλά απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου και ο μπέμπης μου εχθές ήταν 2700 στο υπέρηχο που έκανα οπότε μην έχεις άγχος .. εσύ μπορεί να βγάζεις τα σωθικά σου στους εμετούς αλλά το μωρό σου αναπτύσσεται κανονικότατα!!

Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι να κάνεις υπομονή .. ξέρω ότι ακούγεται χαζό, κουτό (κι εμένα που μου το λέγανε και μου το λένε ακόμα με εκνευρίζει) αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις .. ρώτα το γιατρό σου μήπως σου επιτρέπει να πάρεις κάποιο vomex ή primperan ΜΗΠΩΣ σου κάνει κάτι .. :( φάε κανένα ξυνόμηλο ή λίγο λεμονάκι πολλές φορές βοηθάει ..

Εγώ και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν έτσι μέχρι την ώρα που γένναγα και τώρα πάλι έτσι είμαι και χειρότερα .. μπορώ να πώ χωρίς κανένα πρόβλημα ότι οι εγκυμοσύνες μου ήταν οι ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ περίοδοι της ζωής μου!! Και αυτό λόγω των εμετών που με έκαναν να μη χαίρομαι ακόμα και τα κλωτσίδια των παιδιών μου! :(

Το μόνο που σου εύχομαι είναι εσένα τουλάχιστον να σταματήσουν και να μη συνεχιστούν άλλο .. και υπομονή .. όσο μπορείς να κοιμάσαι για να περάσουν οι μέρες σου .. είσαι σχεδόν στα μισά!! αυτό να σκέφτεσαι!! :)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου, μην στεναχωριέσαι. Κι εγώ μια από τα ίδια είχα. Σε όλες μου τις τσάντες, μέσα στο αυτοκίνητο είχα παντού σακούλες. Πολύ εμετό όμως... Δεν έτρωγα και εγώ τίποτα και ακόμα και τότε έβγαζα μόνο υγρά. Μου είχαν πει όταν έχω αναγούλες να γλείφω λίγο λεμόνι και αναγκάστηκα να κουβαλάω και λεμόνια ακόμα και στην δουλειά. Το όλο μαρτύριο κράτησε 4 μήνες. Μετά πραγματικά είχα μια πολύ ωραία εγκυμοσύνη. Να δεις, σε λίγο καιρό όλα θα περάσουν και θα γίνουν όλα αυτά μια ανάμνηση.Προσπάθησε να μην σε ρίχνει ψυχολογικά γιατί ήδη από την εγκυμοσύνη τα νεύρα μας δεν είναι και στα καλύτερα τους και αυτό δεν θα σε βοηθήσει καθόλου. Σκέψου τις όμορφες στιγμές που θα ακολουθήσουν. Άλλωστε όλα αυτά γίνονται για να βρει χώρο να μεγαλώσει το μωράκι σου...

Ξάχασα να σου πω ότι μου λέγανε προτού σηκωθώ από το κρεβάτι το πρωί να τρώω 1-2 φρυγανιές για να μαζεύουν τα υγρά. Ίσως σε βοηθήσει..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήμουν και εγώ (και είμαι ακόμη κάποιες φορές)...εμετούς αναγούλες και πολύ κλάμα! Υπομονή...εμένα με κρατούσε η σκέψη του μωρού μου και η τρυφερότητα του αντρούλη μου που με παρηγορούσε συνέχεια και με είχε στα ώπα ώπα... :)

Κουράγιο!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Σωτηρουλα μου μη σε παιρνει απο κατω! Σκεψου οτι τα καταφερες και εχεις στην κοιλιτσα σου ενα μπεμπουλινι. Δεν εχει προσαρμοστει το κακομοιρο ακομα εκει μεσα για αυτο σου προκαλει εμετους. Που θα παει ομως θα συνηθισει ο οργανισμος σου και θα ερθουν καλυτερες μερες. Μη χανεις την υπομονη σου και την χαρα σου γι αυτο το υπεροχο γεγονος που σου συμβαινει. Κατσε σπιτι καλυτερα και μην πας δουλεια πες στο γιατρο να σου γραψει καμια αδεια για 20 μερουλες να μην κουραζεσαι.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσακι μου κανε λιγο υπομονη τι να κανουμε για τα μπεμπακια μας ολα.εμενα στις αναγουλες και τους εμετους με βοηθουσαν πολυ τα ξυνομηλα το χαμομηλι και οτι εχει να κανει με ρυζια και μακαρονια.καθε μερα μακαροναδα ηθελα εννοειτε ασπρη με λιγο τυρακι.και το γαλα φτοιαχνει το στομαχι απλα εγω δεν το πολυγουσταρω.παντως μην αγχωνεσε το μπεμπακι σου θα παρει αυτα που πρεπει,μηπως να επερνες καμια αδειουλα απο την δουλεια να στρωσεις λιγο?και για τον κοσμο δεν πειραζει αμα δεν εχεις ορεξη κατσε μονη σου διαβασε κανα βιβλιο εγκυμοσυνης η για μωρακια δες καμια κομωδια κανε πραγματα που θα σε ηρεμησουν και μην στεναχωριεσαι που εχεις νευρα η που σου ερχετε να κλαις απλα κλαψε....δεν φταις εσυ οι ορμονες φταινε για ολα.θα δεις που θα φτοιαξουν σιγα σιγα τα πραγματα και θα χαρεις συντομα την εγκυμοσυνη σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μέσα απο την καρδιά μου σας ευχαριστών. Μου επισημάνατε ότι το παιδί δεν κινδυνεύει και τρέφεται. Αυτό τουλάχιστον είναι πολύ παρήγορο. Διάβασα προσεχτικά όλα τα μηνύματα και είδα κι άλλα κορίτσια με το ίδιο πρόβλημα. Τι να πω...... ελπίζω να πάνε όλα καλά..... κάθε φορά που κάνω εμετό σκέφτομαι ότι πάλι δεν τρώει το μωρό..... αλλλα το παράδειγμα με τις γυναίκες στην Αφρική δεν το είχα σκεφτεί.......

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμένα μου λέγαν ότι όσο πιο πολλές αναγούλες κλπ έχεις τόσο πιο καλά πάει η εγκυμοσύνη και "πιάνει" το μωρό...τώρα ίσως μου χρύσωναν και το χάπι αλλά με βόλευε να το πιστεύω. Χρησιμοποίησε το και εσύ. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις για την αναπτυξη του μωρου. Αυτο οτι ειναι να παρει θα το παρει απο αυτα που εχει αποθηκευσει ο οργανισμός σου. Απλα εσυ εισαι αυτη που εξαντλεισαι με ολη αυτην την κατασταση. Σιγουρα στα δυσκολα κανουμε ολοι μονο αρνητικες σκεψεις, αλλα οταν ολα περασουν και ερθει το αγγελουδι σου στον κοσμο ολα αυτα θα σου φαινονται χαζομαρες. Ειμαστε ευλογημενες ολες οι μητερες γι αυτο το θαυμα που συμβαινει στην κοιλιτσα μας και ειδικα αν σκεφτουμε ποσα ζευγαρια προσπαθουν ματαια να κανουν ενα παιδακι.

 

Υπομονη γλυκια μου αυριο ολα θα ειναι καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης εμένα μου λέγαν ότι όσο πιο πολλές αναγούλες κλπ έχεις τόσο πιο καλά πάει η εγκυμοσύνη και "πιάνει" το μωρό...τώρα ίσως μου χρύσωναν και το χάπι αλλά με βόλευε να το πιστεύω. Χρησιμοποίησε το και εσύ. :wink:

 

Νομίζω ότι αυτό ισχύει.... και εμένα ο γιατρός στο α τρίμηνο μου έλεγε..... "τους εμετούς τους θέλουμε"..... γελώντας και εγώ η κακομοίρα υπέφερα. Μην στεναχωριέσαι Σωτηρία μου, οι ορμόνες σου τώρα έχουν φτάσει στον Όλυμπο και για αυτό τα βλέπεις όλα μαύρα.

Και εγώ έτσι ένιωθα..... τώρα όμως βλέπω τις γκαστρούλες και ζηλεύω.. :lol:

Προσπάθησε να μην ακούς αυτά που σου λένε οι άλλοι, και να είσαι καλά με τον άντρα σου. Στο τέλος τέλος με τον άντρα σου θα περάσεις όλη την διαδικασία, με τον άντρα σου θα μεγαλώσεις το παιδί σας. Μην ακούς κανέναν και μην επηρρεάζεσαι και να δεις όλα θα πάνε καλά.....to forum πάντως εμενα με βοήθησε πάρα πολύ... σου προτείνω να το εκμεταλλευτείς

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα τις προάλλες ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με το "Θαύμα της ζωής" και αναφέρανε ότι στην ουσία, το έμβρυο είναι ένα "παράσιτο" και για να μην το αποβάλει ο οργανισμός μας ενεργοποιούνται αυτές οι ορμόνες που μας κάνουν και έχουμε υπερέμεση ζαλάδες ξινίλες αναγούλες κλπ ..

Σε άλλες γυναίκες κρατάει 9 μήνες .. σε άλλες τους 2-3 πρώτους .. σε άλλες καθόλου .. ανάλογα με τον οργανισμό ..

Πάντως και η δικιά μου η γιατρός όταν της έλεγα ότι έχω πολλούς εμετούς ακόμα και τώρα μου λέει ότι "είναι πολύ καλό το να έχεις εμετούς αυτό σημαίνει ότι οι ορμόνες σου λειτουργούν σωστά και αυτό θέλουμε!" ..

Άλλο που εγώ ήθελα να μην ξερνοβολάω συνεχώς μέσα στο σπίτι ..

Νιώθω ότι έχασα τις καλύτερες στιγμές της κορούλας μου με όλη αυή την κατάσταση της εγκυμοσύνης μου .. δε θυμάμαι πώς κόψαμε το πάμπερς και τα κάνουμε πλέον στο γιογιο .. και δεν χάρηκα που έκανε μπανάκι στη θάλασσα μόνη της μόνο με μπρατσάκια .. :cry::cry::cry:

Θα τα ζήσω και τα 2 μου τα παιδάκια το καλοκαίρι του '09 που θα έχει ξεπεταχτεί και ο μπομπιράκος μας .. ΑχΧχχχ .. :D:cool:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου, νομίζω στο 'χω ξαναπεί, στην 1η εγκυμοσύνη μου είχα μονίμως ίλιγγο και έφτανα καθημερινά τους 20 εμετούς και δεν έτρωγα ή έπινα ΤΙΠΟΤΑ! Σ' αυτήν την περίπτωση επειδή κινδύνευα και εγώ και το μωρό από προχωρημένη αφυδάτωση μπήκα στο νοσοκομείο όπου έμεινα περίπου 1,5 μήνα! Οι εμετοί και πάλι δεν σταματούσαν, όμως με τον ορό δεν κινδυνεύαμε κι ας έχασα 12 κιλά! Μόλις έκλεισα την 14 εβδομάδα όλα κόπηκαν μαχαίρι ως δια μαγείας!!! Από εκεί και πέρα ήμουν μια ευτυχισμένη εγκυούλα!

 

Τώρα, στη 2η, είχα πάλι ζαλάδες και κάποια επεισόδια πολλωωωωών εμετών που όμως ζήτημα να έφτασαν διάσπαρτα τις 5 μέρες σε όλο το τρίμηνο. Μπήκα μόνο για 2 μέρες στο νοσοκομείο και τώρα που είμαι στον 4ο είμαι πολύ καλύτερα.

 

Εσύ έχεις και ζαλάδες ή υποφέρεις μόνο απ' το στομάχι; Πού θα γεννήσεις; Υπομονή και πίστη θέλει και όλα θα περάσουν. Εξάλλου κοντεύεις να μπεις στο 2ο τρίμηνο!! Επίσημα μπαίνεις σε 3 μέρες!!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κική την θυμάμαι πάρα πολύ καλά την περίπτωσή σου. Ζαλάδες δεν έχω αλλά υποφέρω από εμετούς, καούρες, πρίξιμο, δυσπεψία και άσχημη ψυχολογία. Μου έχει κοπεί η όρεξη. Έχω χάσει 2κιλά. Ο γιατρός βέβαια με καθησύχασε ότι το μωρό δεν επηρεάζεται αλλα εγώ δεν μπορώ να μην το σκέφτομαι. Χτές όλο το βράδυ ΄΄μαρτύρησα΄΄ βόγγαγα , είχα δυσπεψία αφού έκανα πριν 5 φορές εμετό και έβγαλα αυτά τα απαίσια υγρά του στομαχιού και το χειρότερο το σίδερο που κάνει την ανάσα σου μετά να μην μπορείς να αναπνεύσεις. Το κουράγιο μου το χάνω μόνο το μωρό με κάνει να αγωνίζομαι κατά τα άλλα ότι και να μου λένε όλοι ακόμα κι εσείς που ξέρω πόσο καλές είστε δεν με αγγίζει πλέον τίποτα. Κουράζομαι πολυ.........

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι λογικό βρε κοριτσάκι μου να μην έχεις όρεξη για τίποτα, εδώ μια φορά κανουμε εμετο σε μια ίωση και αισθανόμαστε χάλια όλη την ημέρα. Κάνε λίγο ακόμα υπομονή, θα συνέλθεις τώρα στον 4ο. Σκέψου πόσο το ήθελες αυτό το μωράκι, κάτσε διάβασε και τα πρώτα σου ποστ, μπορεί να σε βοηθήσουν να αναθαρρήσεις λίγο!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου κουράγιο και υπομονή! Εύχομαι να τελειώσουν γρήγορα όλα αυτά. Έτσι κι αλλιώς στο μεγαλύτερο ποσοστό αυτά τα συμπτώματα τελειώνουν μπαίνοντας στον 4 μήνα. Σκέψου το μωράκι σου και πάρε λίγο κουράγιο. Θα τελειώσουν όλα αυτά σε λίγο καιρό και θα τα σκέφτεσαι...Να είσαι καλά κούκλα μου και να μην στενοχωριέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που δίνετε και για τις συμβουλές σας....... όταν αισθανθώ λίγο καλύτερα ψυχολογικά και σωματικά θα ξαναμπώ να ξαναμιλήσουμε. Πάντως να ξέρετε σας διαβάζω καθημερινά ειλικρινά μου δίνει λίγο κουράγιο που υπάρχει αυτο το site. Σας ευχαριστώ και πάλι. Zouzounel μου αυτο με τα post το έχω κάνει ........ το κάνω μπας και σκάσει λίγο το χειλάκι μου αλλά δυστυχώς όσο έχω αυτά τα συμπτώματα δεν μπορώ να χαρώ τίποτα..... Δεν ζητάω τίποτα απλά να περάσει 1 εβδομάδα μόνο μια χωρίς πολλούς εμετούς έστω 1-2 καθημερινά αλλά όχι αυτό το πράγμα που μου συμβαίνει......... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου Σωτηρία....

Έχουμε καιρό να τα πούμε (χάθηκα, το ξέρω) και χάρηκα πολύ που η εγκυμοσύνη σου εξελίσσεται μια χαρά! Καταλαβαίνω πως σε έχει κουράσει η όλη κατάσταση με τους εμετούς, αλλά ελπίζω πως σε λίγες (πολύ λίγες!) εβδομάδες θα σταματήσουν και θα χαρείς την εγκυμοσύνη σου, ακριβώς έτσι όπως την ονειρευόσουν!!! Αλλά και αν χρειαστεί να ταλαιπωρηθείς και λίγο παραπάνω, το κάνεις για το μωρούλι σου - οπότε χαλάλι του!!!

 

Μη μου στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε τέλεια και θα γίνεις μια τρισευτυχισμένη μανούλα που δεν θα θυμάται ούτε τους εμετούς, ούτε την κακή ψυχολογία αυτής της περιόδου! Μόνο κάνε λίγο κουράγιο!

 

ΜΑΝΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!! :D

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία κουράγιο! Θα δεις πως μόλις νιώσεις το μωράκι μέσα σου θα τα έχεις ξεχάσει όλα. Για τις καούρες δοκίμασε να φας μια κουταλιά σουσάμι, εμένα με έσωσε στην εγκυμοσύνη μου. Επίσης μου είπαν να τρωω στη μυτη του κουταλιού ζάχαρη. Ελπίζω να σε βοηθήσουν... Σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι ήμουν στην αρχή αλλά μετα τον 4ο ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχ!!!! Έτσι Κάπως Ξεκινούν Τα Πράγματα Στις Περισσότερες Μέλλουσες Μανούλες. Με Αποτέλεσμα Να Γίνουν Δυνατότερες Και Να Εξοικειωθούν Με Τις Δυσκολίες Που Ως Μονάδα Δεν Είχαν. Εκτός Από Το Νινάκια Δηλαδή Που Θα Κάνεις Και Θα Πεις Χαλάλι Τα Ξενύχτια, Οι Εμετοί, Οι Καούρες, Τα Κιλά Κλπ. Γίνεσαι Και Ανθεκτικότερη. (Και Πίστεψε Με Χρειάζεται Για Το Μετέπειτα).

 

Όσο Δυσάρεστα Και Αν Είναι Η Κακή Ψυχολογία Και Οι Εμετοί Τόσο Ευχάριστα Γίνονται Όταν Σκεφτείς Ότι Όλα Αυτά Δείχνουν Πως Το Μωράκι Σου Συνεχίζει Κάθε Πρωί Να Σε Παιδεύει Και Ότι Είναι Εκεί Και Είναι Καλά.

 

Στη Πρώτη Μου Κόρη Για Να Σηκωθώ Από Το Κρεβάτι Περνούσε Μίση Ώρα (Σηκωνόμουν Νωρίτερα Γιατί Δούλευα Μέχρι Τον 7) Όταν Σηκωνόμουνα Τελικά Γιατί Νόμιζα Ότι Είμαι Καλά Με Την Παραμικρή Αφορμή (Έστω Και Σκέψη Μυρωδιάς) Έτρεχα Και Τις Περισσότερες Φορές Δεν Προλάβαινα Να Φτάσω Στο Μπάνιο Για Εμετό. Το Ίδιο Επαναλαμβανόταν 2-3 Φορές Την Ημέρα. Μόλις Έτρωγα Κάτι Το Έβγαζα Κλαίγοντας.

 

Ήταν Ένα Μαρτύριο Που Τελείωσε Μετά Από Λίγο Που Έκλεισα Τον Τρίτο. Μετά Δεν Καταλάβαινα Τίποτα... Όλα Πήγαν Καλά Μέχρι Το Τέλος. Λίγες Καούρες Μόνο ...

 

Στη Δεύτερη Δεν Είχα Απολύτως Τίποτα... Τίποτα ... Δεν Ξέρω Αν Αυτό Είχε Κάποια Σχέση Που Λίγο Πριν Κλείσω Τον Τρίτο Μου Ήρθε Αιματακι Και Ξαπλώθηκα Για 1 Μήνα. Μετά Και Πάλι Όλα Καλά Και Πετούσα...

 

Τώρα Την Τρίτη Φορά... Έχω Πάλι Αναγούλες Πολλές....Πεινάω Και Δεν Μπορώ Να Φάω. Πονάει Το Στομάχι Μου Από Την Πείνα Αλλά Πιο Πάνω Έχω Ανακάτεμα... Ακόμα Δεν Έκανα Εμετό. Κρατιέμαι Με Νύχια Και Με Δόντια, Ξαπλώνω Παίρνω Βαθιές Ανάσες Και Προσπαθώ. Αν Κάνω Μια Φορά Ξέρω Πως Θα Κάνω Συνέχεια, Και Δεν Έχω Αυτή Την Πολυτέλεια Με 2 Παιδιά Και Δουλειά....

 

Υπομονή, Όλα Θα Περάσουν ... Και Θα Ξεχαστούν, Και Θα Κάνεις Και Άλλα Παιδάκια, Χωρίς Να Σημαίνει Ότι Θα Έχεις Εμετούς Η' Άλλο Πρόβλημα...Κάθε Εγκυμοσύνη Είναι Διαφορετική ...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...