Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κομπος ομφαλειου λωρου 1 εβδομαδα πριν τη γεννα!!


Recommended Posts

κοριτσια!! συνεβη κατι πολυ δυσαρεστο σε μια καλη μου φιλη πολυ προσφατα και θα ηθελα να ακουσω εμπειριες σχετικα με αυτο το θεμα.

Η κοπελα περιμενε να γεννησει μεχρι τις 10/10 το πολυ. Ολες οι εξετασεις μεχρι εκει ηταν τελειες μεχρι και ο υπερηχος που εκανε στις 20/9 (ή τουλαχιστον ετσι νομιζε).

Στις 22/9 αρχισε να μην αισθανεται καλα, ειχε ταση προς εμετο και κακη διαθεση και ο γιατρος της της ειπε (τηλεφωνικα, δεν την ειδε απο κοντα) να κοψει τα χαπια που επαιρνε (σιδηρο, ασβεστιο κλπ) γιατι λεει ο οργανισμος ετοιμαζόταν για τοκετο, το μωρο ήταν μεγαλο και αυξανόταν μια ορμονη η οτο.. κατι δε θυμαμαι πως τη λενε απο τη συγχυση. Το αποτελεσμα ηταν πως στις 29/9 σε καθορισμενο υπερηχο και αφου η κοπελα δεν ηταν καλα ακομα να μαθουν πως το μωρο ηταν νεκρο απο τις 25/9. Η κοπελα δεν το ειχε καταλαβει τοσες μερες γιατι με τις κινησεις του σωματος και λογω του ογκου του μωρου νομιζε οτι το μωρο κουνιοταν μονο του. Τελικα ειχε δεθει ο λωρος κομπο σε καποιο σημειο.

Εχει καποια απο σας παρομοια εμπειρια ή ξερει περιστατικό? πιστευω οτι ο γιατρος σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη επρεπε να τη δει αμεσως και οχι να της δωσει οποιαδηποτε απαντηση τηλεφωνικα. Το μωρο θα ειχε γλυτωσει. Επισης, θα μπορουσε να φανει ενας τετοιος κομπος στον προηγουμενο υπερηχο και να εκαναν τοκετο αμεσως??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Η ψυχουλίτσα μου... Εϊναι τόσο κρίμα... Δεν έχω λόγια , πραγμαιτκά...

 

Η κουμπάρα μου όταν γέννησε το μωράκι της της έδειξαν το λώρο και με έκπληξη διαπίστωσαν όλοι ότι είχε ΔΥΟ κόμπους. "Έχει άστρο ο γιος σου" της είπε η μαία.

 

Δυστυχώς δεν έχουν όλα τα μωράκια άστρο... :cry::cry::cry:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια πραγματικα τι να πω? Ποναει η ψυχη μου.

Το μωράκι αυτο και ολες οι ψυχουλες που χανονται ετσι, σε τι φταινε? Πραγματικα λυπαμε πολυ, δεν εχω λογια να εκφρασω αυτο που αισθανομαι. Μακαρι να μην γινοντουσαν τετοια πραγματα...

:cry::cry::cry::cry:

 

 

PS: Αυτο το προβλημα, δεν φαινεται στον υπερηχο? Η αν δινει καποια ενδειξη το σωμα μας, οταν κατι δεν παει καλα? :?

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι απίστευτα :***

 

Τώρα αν θα μπορούσε να το καταλάβει νωρίτερα...ποιος ξέρει....

Απο την στιγμή που έγινε ο κόμπος και σταμάτησε η τροφοδοσία οξυγόνου και τροφής θα πέθαινε το πολύ σε λίγη ώρα φαντάζομαι μιας και ουτε την αναπνοή μας δεν κάνει να κρατάμε όταν ειμαστε εγκυες για να οξυγονώνεται το μωρό καλά. Πιστευω δεν θα μπορούσε να επέμβει κανεις...εκτίμηση δική μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τι λέτε??????????? :shock::shock::shock::shock:

υπάρχει γιατρός που έκανε τέτοιο πράγμα ??? ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΟΙΜΟΓΕΝΝΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ???

ΘΕΛΕΙ ΕΚΤΕΛΕΣΗ!!!!!!!

έχω μείνει άφωνη .. δεν ξέρω .. εγώ θα τον σκότωνα αν ήμουν στη θέση της κοπέλας!!

τι λέτε????? πωωω .. συγχύστικα!!! :mad::mad::mad:

τα θερμά μου συλλυπητήρια στην κοπέλα και να αλλάξει ΑΜΕΣΑ γιατρό .. :|

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θερμα συλλυπητηρια στην φιλη σου λυπαμαι πολυ :cry: πιστευω οτι ειναι μεγαλο λαθος του γιατρου επρεπε να την δει απο κοντα ειναι κριμα να χαθει μια ζωουλα ετσι.....αν το χε δει νωριτερα ο γιατρος μπορει να προλαβαιναν να κανουν καισαρικη,ηταν και σε μεγαλη εβδομαδα δεν θα υπηρχε προβλημα μαλλον.......τι να πω ηταν πολυ ατυχη.......μακαρι καμια κοπελα να μην βρισκεται σε αυτη την θεση......... :cry: εγω παντως θα εκανα μηνυση στο γιατρο.ευχομαι να ειναι καλα και να μπορεσει να το ξεπερασει οσο βεβαια ειναι εφικτο να ξεπερασει κανεις κατι τετοιο........

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην Ωραιοοοος γιατρος!!!

κατα δευτερον τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη εστω και μια μερα απο τις 4-5 δεν καταλαβε οτι το μωρο δεν κουνιοταν(το διαβασα αυτο που εγραψες παραπανω-θα μου πεις ανθρωπος εισαι)??Παντως εμενα ο γιατρος μου μου ειπε ακομη και την ακουγα κατω απο 10 φορες κατα την διαρκεια της μερας να τον παρω αμεσως τηλεφωνο...Οχι να χεις και τοσαο συμπτωματα!!Τι να πουμε!!Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει!Σημασια εχει οτι το κακο εγινε!!Μετα οτι και να πεις θεωρια.Ευχομαι η κοπελα να το ξεπερασει οσο πιο ευκολα και ομαλα γινεται... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πίστεύω?Τι πράγματα είναι αυτα?Δεν είπε την κοπέλα να πάει να την δει?Επιτρέπεται στο τέλος μιας εγκυμοσύνης να την παρακολουθεί μέσω τηλεφώνου?Δεν είμαστε καλα!Κρίμα πολύ κρίμα, για την ψυχούλα και για την κοπέλα. Μακάρι να μπορέσει να έχει δύναμη να το αντιμετωπίσει. Λυπάμαι πολύ.... :(:(

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι....Δεν γίνονται αυτά!!Καημένη ψυχούλα!!

Στήριξε όσο μπορείς την φίλη σου, εδώ εμέις και πάθαμε σοκ, φαντάσου η κοπέλα τί νιώθει...Πώρε, τί να πώ..Λυπάμαι ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites

Όχι....Δεν γίνονται αυτά!!Καημένη ψυχούλα!!

Στήριξε όσο μπορείς την φίλη σου, εδώ εμέις και πάθαμε σοκ, φαντάσου η κοπέλα τί νιώθει...Πώρε, τί να πώ..Λυπάμαι ειλικρινά...

 

:cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν εχω λογια ... έχω σοκαριστεί ... ούτε να φανταστώ μπορώ πως θα νιώθει η κοπέλα τώρα :cry: ...

 

Πάντως αυτο με τις κινήσεις του μωρού και εμένα μου το ειχε τονίσει ο γιατρός μου και στην πρώτη εγκυμοσύνη και τώρα ... μου ειχε πει χαρακτηριστικά να νιώθω ανά τακτά χρονικά διαστήματα κλωτσίτσες και οχι απλή κίνηση ... αλλιώς αμέσως τηλέφωνο.

Έτσι και προχτές που είχα περίπου ένα τετράωρο να "ακούσω" τη μικρή, χαρακτηριστικά έλεγα πως νιώθω κάτι να αιωρειται μέσα μου αλλα οχι δυναμικές κινήσεις ... το σκεφτόμουνα να πάρω τη γιατρό, έλεγα άδικα θα την ενοχλήσω ... τελικά δεν άντεξα και την πήρα και μου είπε έλα τωρα αμέσως για υπέρηχο ... αφού να φανταστείτε με το που έφτασα εβγαλε την κοπέλα που εξέταζε έξω ... εσύ προηγεισαι μου λέει, να βεβαιωθούμε ότι όλα ειναι καλά ... μου έκανε τρομερή εντύπωση η αντίδρασή της, το πόσο σοβαρά εκτίμησε την κατάσταση. Και νύχτα μου λέει να είναι αν έχεις ώρες να ακούσεις το μωρό θα με ξυπνήσεις ... όταν είναι τόσο προχωρημένη η εγκυμοσύνη δεν ρισκάρουμε ήταν τα λόγια της...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πραγματα ειναι απαραδεκτα οταν συμβαινουν.

Το θεμα με τον λωρο ειναι οτι δυστυχως δεν φαινεται στο υπερηχο.

Ο μπεμπης μου ειχε τετραπλη περιτυλιξη.Ειμασταν ομως τυχεροι γιατι ο λωρος ηταν τεραστιος και δεν ηταν καθολου σφιγμενος στον λαιμο του.

Να σκεφτειτε οτι γεννησα φυσιολογικα.

Μια ξαδελφη μου με μονή περιτυλιξη κοντεψε να το χασει κατα την διαρκεια του φυσιολογικου τοκετου και το πηραν με καισαρικη.

Ο θεος να βαλει το χερι του.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα με τον λωρο ειναι οτι δυστυχως δεν φαινεται στο υπερηχο.

 

Αλήθεια δεν φαίνεται στον υπέρηχο αν το μωρό ειναι περιτυλιγμένο στο λώρο;;; Γιατί αραγε;;; Πρώτη φορά το ακόυω ... ομολογώ πως δεν είχα ιδέα ... :roll:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε,

επειδη βρισκεσαι σε κατασταση εγκυμοσυνης και δεν πρεπει να πανικοβαλλεσαι:

Απο τις αρχες του 8ου αρχιζουν τα doppler (τουλαχιστον ετσι εκανε ο δικος μου γιατρος).Στα doppler ο γιατρος καθε φορα ελεγχει τηντροφοδοσια αιμαος στο εμβρυο μεσω του πλακουντα.Οταν η αιματωση ειναι φυσιολογικη αυτο σημαινει και καλος λωρος,ανοιχτος,διαβατος.

Οταν με το καλο πας να γεννησεις,παλι συνδεεσε με μηχανημα που παρακολουθεις την καρδουλα του μωρου.Εαν πεφτουν σε καποια στιγμη οι παλμοι,ενδεχεται να υπαρχει καποια περιτυλιξη.

Τοτε δρουν ολοι αμεσα.Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Εχε εμπιστοσυνη στον γιατρο σου και αν ειναι και λιγο τσακαλος (οπως ο δικος μου) δεν τρεχει μια!

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει δεν πανικοβλήθηκα :roll: ... τελειως :lol: ...

απλά μου εκανε εντύπωση ... νόμιζα ότι η περιτυλίξη θα ήταν κάτι που φαινεται στον υπέρηχο ....

Στη χτεσινή επίσκεψη μου έκανε η γιατρός το πρώτο ντόπλερ στον υπέρηχό της και μου είπε ότι απο δω και πέρα θα κάνουμε κάθε φορά...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελεια.Δεν εχεις να ανησυχεις για τιποτα.

Εν τω μεταξυ πριν σου εκανα ολοκληρη αναλυση περι τοκετου,και τωρα ειδα στο τικερ οτι εχεις κι αλλο παιδακι!

Σορρυ!Να σου ζησει και με το καλο το δευτερο!

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω για την φίλη σου!Πραγματικά τώρα το διάβασα και ζαλίστηκα λίγο. Κάθε άνθρωπος έχει τον χαρακτήρα του,άλλοι θέλουν παρηγοριά, άλλοι προτιμούν να μένουν μόνοι. Ανάλογα πράξε και εσύ. Τώρα όσον αφορά τον τρόπο που το παθε το παιδάκι όλα είναι πιθανα να συμβούν, γι αυτό άλλωστε υπάρχουν και τόσες πολλές ιστορίες από διάφορες γυναίκες.Άλλα συμβαίνουν σπάνια, άλλα είναι πιο συνηθισμένα. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ειπώθηκε ανάμεσα στην κοπελίτσα και στον γιατρό, αλλά αυτό που έχω καταλάβει όσο καιρό βρίσκομαι κοντά σας είναι ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε συστηματικά από μόνες μας και να ταρακουνάμε λίγο τους γιατρούς μας γιατί αν δεν τους φοβήσουμε και λίγο ........δεν έχουν μόνο εμάς, αλλά τόσες άλλες έγκυες. Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια. Οι γιατροί έχουν δει τόσα που έχουν πια σκληραγωγηθει και δεν έχουν την ίδια ευαισθησία όταν ακούνε κάποιο δυσάρεστο γεγονός. Γι αυτό έχω αλλάξει τακτική και όταν μου συμβαίνει κάτι που με ταράζει όσον αφορά το παιδί παίρνω αμέσως τον γιατρό και του τα φουσκώνω και του τα λέω πολύ δραματικά για να μου δώσει περισσότερη σημασία. Καλό κουράγιο στην κοπέλα και μην ξεχνας ότι και ο άντρας της θέλει στήριξη γιατί όσο δεν το δείχνουν τόσο πονάνε και αυτοί οι καημένοι αθόρυβα όμως.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς και κάποια γνωστή μου είχε παρόμοια εμπειρία!

 

πιστευω οτί ήταν λάθος του γιατρού....έπρεπε να την παρακολουθεί συχνότερα και όταν του είπε ότι δεν αισθάνεται καλά να ζητήσει να την δει.....

 

λυπάμαι πολύ! :cry::cry:

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την περιτύλιξη, συνήθως ο/η γιατρός όταν η έγκυος φτάνει στον 9ο μήνα, κάνει υπέρηχο (τον κλασικό) μια φορά την εβδομάδα .. εκεί εστιάζει περισσότερο στο λαιμό του παιδιού και ελέγχει για κάποια περιτύλιξη (βλέπει την αιμάτωση του λώρου προς τα πού πάει) .. εμένα η μικρή μου είχε μια περιτύλιξη 2-3 λεπτά πριν βγεί (έπεσαν παλμοί άρχισαν να βαράνε καμπανάκια στα μηχανήματα) και απλά η γιατρός την έβγαλε διότι είχε δεί ότι ο ομφάλιος λώρος ήταν αρκετά μεγάλος και δεν υπήρχε κίνδυνος πνιγμού ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

O γιατρος ειναι για σκοτωμα :twisted: Κριμα για την κοπελα αυτο ουτε στον χειροτερο εχθρο σου δεν ηθελες να συμβει.Θεε μου ποτε να μην ξανασυμβει τετοιο πραγμα σε κανεναν πραγματικα στεναχωρηθηκα παρα μα παρα πολυ :cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

exw kai egw ena diko mou gnosto pou to epathan auto kai to ematha prin 3 meres .mia eudomada prin ton toketo.htan na gennish authn thn eudomada kai egine thn perasmenh.trelathika na pw thn alhthia kai tromaksa polu.mou eipane oti den prepei na skibw gia na mhn dethei kompos .to exete ksanakousei auto h einai mitheuma opos kai ala?

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...