Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσάρες τι κάνετε.....

 

Αγχώθηκα λίγο πριν μισή ώρα που πήρα τις απαντήσεις στις μηνιαίες εξετάσεις που κάνουμε όλες οι εγκυούλες... ξέρετε γεν.αίματος, γεν.ούρων σακχαροουρία κ.λ.π.

 

Μου είπε η μικροβιολόγος ότι είδε αρκετά πυοσφαίρια και φανταστείτε ότι πίνω πολύ νερό γενικά... Μου είπε να συνεχίσω να πίνω νερό αρκετό και ότι μάλλον αυτό προκαλείται από την πίεση που ασκεί το έμβρυο στην κύστη. Για να αποφύγω ουρολοίμωξη βέβαια μου είπε να συνεχίσω την νεροποσία....

 

Σας είχε τύχει στην διάρκεια της εγκυμοσύνης κάτι παρόμοιο;;; Και πόσο επικύνδυνη μπορεί να είναι μια ουρολοίμωξη για το έμβρυο δεδομένου ότι την άλλη εβδομάδα κλέινω τον 7ο....

 

Βοηθείστε λίγο please !!!!........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


΄Κακώς έκανε ερμηνεία τον αποτελεσμάτων η μικροβιολόγος. Ειδικά σε φάση εγκυμοσύνης που όλα αλλάζουν. Ρώτα άμεσα τον γυναικολόγο σου και αν νομίζει ότι είναι κάτι σοβαρό, θα σου ζητήσει να επαναλάβεις την εξέταση. Στην εξέταση ούρων γίνονται πολλά λάθη, γι αυτό όταν τα 'μαζεύες' πρέπει να αφήνεις να τρέξουν τα πρώτα. Μην πανικοβάλλεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα κατά τον 7ο μήνα έναν περίεργο πόνο δεξια στην πλάτη, εκεί που τελειώνουν τα πλευρά. Δεν έδωσα σημασία, ώσπου σε 4 μέρες σφάδαζα απο τους πόνους. Έπειτα από συμβουλή του γυναικολόγου έκανα καλλιέργεια ούρων & γεν. αίματος. Είχα μία ωραιότατη αποικία μικροβίων -μου διαφεύγει το όνομά τους- στο δεξί νεφρό. Πέρασαν τα μικρόβια από το ουροποιητικό & αποίκισαν το νεφρό! Πήρα αντιβίωση, augmentin των 850ml παρακαλώ. Τι τύψεις ένιωθα για το μωρό, δε λέγεται! Όλα καλά όμως, δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.

 

Μην ανησυχείς, ό,τι & να είναι θα αντιμετωπιστεί από το γιατρό σου με ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχαν βρεί και στα δικα μου ούρα αυξημένα πυοσφαίρια τον 7ο μήνα. Μου είπε ο γιατρός μου οτι είναι φυσιολογικό λόγω της αύξησης των κολπικών υγρών. Έκανα καλλίεργεια ουρων 24ώρου προληπτικά αλλα δεν βρέθηκε κατι παθολογικό.

NVZ0p3.png 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας, έχει καμία από σας εμπειρία ουρολοίμωξης κατά την εγκυμοσύνη;;;

 

Οι αντιβιώσεις δεν βλάπτουν το έμβρυο;;

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχα ανεβασμένα πυοσφαίρια πριν 2εβδομαδες, η γιατρός μου είπε πως μάλλον δεν είχα κάνει σωστή ουροσυλλογή.Δεν είχα ουτε πόνο, ούτε τσούξιμο. Από μόνη μου έκανα επαναληπτική σχολαστικότατη εξέταση. Ξανά τα ίδια,την Τετάρτη που πηγα στη γιατρό μου έδωσε αντιβίωση των 500mg.Δεν ήθελα να την πάρω αλλά εκείνη επέμενε πως δεν θα βλάψει το μωρό.Είπε πως είναι κρυφή ουρολοίμωξη κατά πάσα πιθανότητα. Οπως κ να είναι 'επρεπε, μου είπε να κατεβάσουμε τα πυοσφαίρια γιατι προκαλούν πρόωρο τοκετο!!! Τι να πω... παίρνω τα χάπια με βαριά καρδιά, αλλά... ευχομαι να μην πειράξουν το μωρό και να μην μου δημιουργήσουν καμιά κολπίτιδα!!! Φυσικά έπινα πάρα πολύ νερό κ τώρα ακόμη περισσότερο.... κ ο Θεός βοηθός :cry::cry::cry:

 

ΦΙΛΟΥΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι οι 2 τελευταιες εξετασεις ουρων μου βγαινουν λιγο περιεργες..βγαζει λεει λιγα βλαστοσπορια μυκητων αλλα επειδη δεν ειχα καμια ενοχληση δεν μου ειχε δωσει θεραπεια..ειναι λεει φυσιολογικοι καποιοι μυκητες στον κολπο..ολοι εχουν..μπορει να μην ειχα κανει και σωστα τη διαδικασια..

αυτη τη φορα μου βγηκαν αυξημενα τα λευκα στο αιμα και λεει μηπος εχω καμια λοιμωξη η φλεγμονη..(με ρωτησε αν ειχα και πυρετο κλπ) οποτε εκανα καλιεργεια ουρων και αναμενω τα αποτελεσματα την τριτη..

ελπιζω να μην ειναι κατι..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω σημερα πηγα και εκανα εξετασεις ουρων και αιματος πηρα τα αποτελεσματα και ειδα οτι ειχα πυοσφαιρια 40-50 και πολλους μυκητες..Το απογευμα ειχα ραντεβου με τον γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι ειναι κολπιτιδα-μολυνση και μου εγραψε κολπικα υποθετα για να καθαρισω...Δεν μου ειπε τιποτα ανησυχητικο παντως αν και δεν νομιζω οτι υπαρχει....Νομιζω παντως οτι οι μυκητιασεις δεν δημιουργουν καποιο προβλημα εφοσον αντιμετωπιστουν με φαρμακευτικη αγωγη..

Link to comment
Share on other sites

Koritsakia, min trelenaiste!!

 

Prwton giati anevainoun oi times twn leukwn stin egkymosyni kai den einai antiproswpeutikes, opws kai twn ourwn.

Kai deyteron na sas pw tin diki mou empeiria: eixa mia light ouroloimw3i ston 7o mina (twra eimai ston 8o)..kanonika..me tsou3imataki kai syxnoouria me liga oura kai ti ekana; Den efaga tipota, ma tipota oute nero gia 2 meres. Tin epomeni mono xymous ana 6 wres. Meta eniw8a kala alla ekana kai epanalipitiki e3etasi kai imoun tzami! Kai to paidi mia xara...Min pinete farmakaaaaaa.........

 

Filakiaaaaaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι στην 6η βδομάδα και έχω ουρολοίμωξη από πριν μάθω ότι είμαι έγκυος. Την αντιμετωπίζω προς το παρόν ομοιοπαθητικά αλλά ακόμη να περάσει...θα δοκιμάσουμε πάλι για καμιά βδομάδα με άλλα φάρμακα ομοιοπαθητικά και μόνο σαν έσχατη λύση θα πάρω αντιβίωση...θέλω να είμαι αισιόδοξη...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα αποτελέσματα και΄μου βρήκαν και εμένα λίγα πυοσφαίρια

2-3 γράφει το χαρτί

την Τετάρτη που θα πάω στο γιατρό θα μου εξηγήσει αν και αν κρίνω απο τις πιο πάνω αναφορές σας μάλλον δεν είναι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

και εγω περασα ουρολιμοξη εγγυος...αντιβιωση μου εδωσε κεφαλοσπορινες νομιζω ειναι οι πιο λαίτ για αυτην την περιπτωση :)

Αν παει στα νεφρα λεγεται πυελονεφριτιδα και εχει οντως φρικτους πονους!

Μακια σας και περαστικουλια δεν ειναι τπτ :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα κοριτσια.

ειμαι στην 19εβδομαδα κ εκανα γενικες αιματος κ ουρων.

καλα ο αιματοκριτης ειχε πεσει κλασσικα απο το 40 στο 32 αλλα φταιω κ εγω που αμελω να παρω το σιδηρο κ δεν τρωω πολυ κρεας.

το προβλημα ηταν στα ουρα που μου βρηκα αφθονα πυοσφαιρια κ αρκετους μικροοργανισμους.ο γιατρος μου ειπε να κανω κ μια καλλιεργεια κ βλεπουμε.

εχει συμβει σε καμια απο εσας?κανατε καποια θεραπεια?επιρρεαζουν το μωρο τα ανεβασμενα πυοσφαιρια?

ενημερωστεμαι σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εύχομαι να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη :D

 

Εκανα προχθές και εγώ γενική ούρων και μου βρήκαν ολίγα πυοσφαίρια (6-12) όπως ακριβώς γράφει το χαρτί, μίλησα με τον γιατρό μου σήμερα και μου είπε οτι δεν είναι απολύτως τίποτα αυτά και να μην ανησυχώ, μάλλον ο γιατρός σου σου πρότεινε να κάνεις καλλιέργεια για να είναι 100% σίγουρος λόγο των μικροοργανισμών που αναφέρεις.

Μην ανησυχείς και ουρολοίμωξη να έχεις (χτύπα ξύλο) αντιμετωπίζεται με αντιβίωση η οποία δεν επηρεάζει καθόλου το μωράκι σου.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω για τις ευχες ρια μου.ευχομαι κ εσυ με το καλο.

η ποσοτητα που βρηκαν εμενα δυστυχως ειναι μεγαλη 100-105 κ αρκετους μικροοργανισμους.βεβαια εγω δεν νιωθω τιποτα εκτος οτι εχω αρκετα υγρα που εχουν μια ιδιαιτερη μυρωδια{οχι ομως οπως οταν εχουμε μυκητες}

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για τίποτα, οτι και αν είναι αυτοί οι μικροοργανισμοί θα σου δώσει αντιβίωση αντε και καμία αλειφούλα ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά και χωρίς να επηρεαστεί το μωράκι σου...

Να φανταστείς οτι μια ξαδέρφη μου έπαθε μυκητίαση κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρε αντιβίωση και όλα καλά ;)

Όλα θα πάνε καλά, να είσαι ήρεμη για το μωράκι σου γιατί δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που φοβαμαι οτι θα μου δωσει αντιβιωση.εχω πολυ ευαισθητο στομαχι.πανω που ξεμπερδεψα με τους εμετους κ τις καουρες αν παρω φαρμακα θα γινω χαλια παλι.ασε που την αλλη εβδομαδα φευγω για διακοπες κ αν ειναι κατι δεν νομιζω να με αφησει να κανω μπανια.Ελπιζω να βγει καλη η καλλιεργεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΗ ΑΝΤΙΒΙΟΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΛΕΙΦΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Rmary το πιο πιθανο ειναι οτι εχεις ουρολοιμωξη!Δεν επηρεαζει το μωρακι σου και θα σου δωσει μια ελαφρια αντιβιωση με την οποια ή θα την καταπολεμησετε ή θα την ριξετε σε χαμηλα επιπεδα!Εξαρταται απο το μικροβιο που εχεις και που θα φανει στην καλλιεργεια!Στην ιδια εβδομαδα που εισαι το περασα και εγω αν και σε εμενα περασε στα νεφρα και ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ!Συμβουλη μου να πλενεσαι συνεχεια με χαμομηλι,να κατουρας συχνα(και ανα 2 ωρες αν γινεται)και να πινεις παρα πολυ νερο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις.ευτυχωσ η καλλιεργεια βγηκε φυσιολογικη.στην αναλυση ειχα κανει εγω βλακεια γιατι δεν με ενημερωσαν κ ειχα συλλεξει ουρα 3 ωρες πριν ενω κανονικα πρεπει το αργοτερο σε μια ωρα να εχουν δωθει για αναλυση η να εχουν διατηρηθει σε ψυγειο.οπως ηταν φυσικο τα δικα μου ανεπτυξαν μικροβια για αυτο ειχα αυτα τα αποτελεσματα.Δοξα το θεο ολα ηταν καλα κ γλιτωσα την ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βρε κορίτσια εμένα η εξέταση ούρων που έκανα λέει

ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ - ΟΛΙΓΑ (7-10)

ΕΡΥΘΡΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ -ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ

ΕΠΙΘΗΛΙΑ ΠΛΑΚΩΔΗ -ΟΛΙΓΑ (8-12)

ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ -ΑΡΚΕΤΟΙ

 

Είναι σημάδι ουρολοίμωξης?? Η μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι οκ οι εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα πάντα μου έβρισκε πυοσφαίρια λίγα βέβαια, ο μικροβιολόγος μου έλεγε να πίνω νερό και να μην τα κρατάω, ο γυναικολόγος δεν σχολίαζε τίποτα, εγώ πάντως είμαι καλά χωρίς κανένα σχετικό πόνο ή ενόχληση. Προσπαθώ να πίνω αρκετό νερό.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις των ούρων είναι λίγο περίεργες, ενδεικτικά σου λέω ότι στις 27/08 είχα πυοσφαίρια 8-10 και στις 3/9 1-3. Και στις δύο εξετάσεις ο γιατρός δεν έδωσε καμία σημασία. Το σωστό όμως είναι να κάνει την αξιολόγηση ο γιατρός και όχι το μικροβιολογικό.

Θεωρώ όμως ότι δε συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...