Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σακχαρο στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Είμαι 2η φορά έγκυος.

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη παρουσίασα οριακό σάκχαρο στον 6ο μήνα (έτρωγα τόση ποσότητα που είχα βάλει μέχρι τον 5ο 11κιλά!)και με κατάλληλη διαιτα έφτασα τα 8,5 κιλά πριν γεννήσω.

 

Στη 2η εγκυμοσύνη πρόσεχα περισσότερο και στους 6,5 μήνες στην καμπύλη δεν έδειξε σάκχαρο(μόνο στη 2η ώρα έφτασα το όριο).Μετά από αυτή την καμπύλη αφέθηκα λίγο 2-3 φορές τη βδομάδα έτρωγα έξω και τώρα είδα αυξημένο σάκχαρο (180 στη 1 ώρα )και αυξημένες κετόνες στα ούρα.

 

Τι μπορεί να πάθει το έμβρυο ;Στο doppler-υπέρηχο θα φανεί αν είχε κάποια επίπτωση το έμβρυο;

 

Όποια είχε παρόμοια περίπτωση πως το αντιμετώπισε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγώ βρέθηκα με ζάχαρο αρκετά υψηλό στις αρχές του 7ου μήνα και μπορώ να σου πω ότι μόνο καλό μου έκανε!!! Μέχρι τότε η διατροφή μου ήταν κυρίως γλυκά, μετά εφαγε το μωράκι μου και λίγη υγιεινή πρασινάδα, φρούτα, λαχανικά και ψητά. Και για μένα καλό ήταν, έχασα κιλά -πήρα συνολικά 13. Είχα κι εγώ αγωνία για το έμβρυο, αλλά η γιατρός μου μου είπε ότι σπανίως παθαίνει κάτι. Το σύνηθες είναι να αναπτύσσεται το μωράκι γρηγορότερα από το κανονικό και να "γερναεί" επίσης κάπως γρηγορότερα ο πλακούντας. Αυτό που με πείραξε ήταν ότι ως διαβητική μαμά στερήθηκα τον μπέμπη μου την πρώτη μέρα. Γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο του οποίου η πολιτική είναι κάθε μωρο που γεννιέται από διαβητική μητέρα να παρακολουθείται στην εντατική για το πρώτο 24ωρο για τυχόν υπογλυκαιμία. Έτσι την πρώτη μέρα δεν τον είδα καθόλου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και με το καλό το δεύτερο μωράκι σου :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...