Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι σε γοφούς - λεκάνη


Recommended Posts

Κορίτσια ...γειά σας ξανά....

 

Είχε καμμία από εσάς πόνους στα πλαινά (στους γοφούς) και στη λεκάνη;

Είμαι στα τέλη του 7ου μήνα και σημειωτέον από τον 4ο μήνα είμαι σχεδόν όλη την ώρα ξάπλα (λόγω αποκόλλησης).

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, αλλά εδικά το βράδυ που αναγκαστικά κοιμάμαι στο πλάι, αλλάζω πλευρό κάθε μισή ώρα, γιατί κάποια στιγμή νοιώθω το γοφό που είναι από κάτω να ΠΟΝΑΕΙ !!!

Κάποιες μέρες δεν είναι τόσο έντονο, κάποιες άλλες όμως φτάνω στο σημείο να ξυπνάω το πρωί και να πονάνε και οι δύο μου γοφοί για κάποια ώρα. Μετά μάλλον "ξεπιάνονται" και σταματά ο πόνος!!!

 

Είχε καμμία παρόμοια εμπειρία ???

Μπορώ μήπως να κάνω κάτι για να ανακουφίζομαι τουλάχιστον στον ύπνο ??? -- Μαξιλάρια κτλ έχω δοκιμάσει, όμως αυτά στηρίζουν κοιλιά και πόδια. Δεν μου φαίνεται να ανακουφίζουν τους γοφούς που δέχονται το βάρος μας κατά τον ύπνο !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό το είχα και εγώ τους τελευταίους μήνες που δεν ήμουν και συνέχεια ξάπλα. Ξυπνούσα το πρωί -όσο κατάφερνα να κοιμηθώ βέβαια το βράδυ γιατί στριφογυρνούσα συνεχώς- πάντα με πόνο στους γοφούς μου αλλά μέσα στη μέρα, με τη δουλειά και το περπατημα έφευγαν. Προφανώς είναι από το βάρος και το ότι είσαι συνέχεια ξαπλωμένη. Υπομονή. Λίγο έμεινε ακόμη.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ Λία μου για την απάντηση !!!

 

Οπότε άντε θα κάνω υπομονή.

Τώρα που πλησιάζει ο καιρός να έρθει η μπέμπα μου, όλα αντέχονται πολύ πιό εύκολα !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Mami, νομίζω πως είναι θέμα στρώματος, αφού πέρασες τόσο καιρό στο κρεβάτι. Εγώ, π.χ. στο σπίτι μου, σχεδόν μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης κοιμόμουν σαν πουλάκι (ή σα βόδι καλύτερα :lol: ), στο μαιευτήριο όμως μαρτύρησα! Το στρώμα που είχαν και στο δωμάτιο ωδινών και στο κανονικό δωμάτιο ήταν ένα σκέτο αφρολέξ, οπότε κάθε τέταρτο έπρεπε να αλλάζω πλευρό γιατί με σούβλιζε ο πόνος στο γοφό μου. Κι όταν είσαι με ράμματα και πόνους, μιλάμε για ολόκληρη επιχείρηση, όχι αστεία.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το στρώμα που είχαν και στο δωμάτιο ωδινών και στο κανονικό δωμάτιο ήταν ένα σκέτο αφρολέξ' date=' οπότε κάθε τέταρτο έπρεπε να αλλάζω πλευρό γιατί με σούβλιζε ο πόνος στο γοφό μου. Κι όταν είσαι με ράμματα και πόνους, μιλάμε για ολόκληρη επιχείρηση, όχι αστεία.[/quote']

 

Θες και καλό στρώμα; :D:D:D Εγώ στην κλινική που δεν χωρούσα στο κρεβάτι....;;;;; Ήταν πολύ κοντό και έπρεπε να έχω τα πόδια μου μαζεμενα..... Τεντωμένα δεν χωρούσαν!!! Και δεν είμαι και Φασούλας!!! 1,75 είμαι περ.

 

 

(προς κλινική) Τόσα λεφτά δίνουμε για τον τοκετό.... πάρτε κανένα κρεβάτι της προκοπής... Τς, τς, τς.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, καλά, είναι κι αυτό! Ούτε κι εγω χωρούσα στο κρεβάτι (είμαι 1.77) και κοιμόμουν στάνταρ σε θέση εμβρύου! :)

(προς κλινική) Τόσα λεφτά δίνουμε για τον τοκετό.... πάρτε κανένα κρεβάτι της προκοπής... Τς, τς, τς.

Έλα ντε! Ειδικά στο δωμάτιο ωδινών που μπορεί να μείνεις και κανά 12ωρο (εγώ έμεινα 7 περίπου) κι έχεις και τον πόνο σου, να μη μπορείς να βολευτείς πουθενά; Απαράδεκτο! :evil:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mami' date=' νομίζω πως είναι θέμα στρώματος, αφού πέρασες τόσο καιρό στο κρεβάτι. Εγώ, π.χ. στο σπίτι μου, σχεδόν μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης κοιμόμουν σαν πουλάκι (ή σα βόδι καλύτερα :lol: ), στο μαιευτήριο όμως μαρτύρησα! Το στρώμα που είχαν και στο δωμάτιο ωδινών και στο κανονικό δωμάτιο ήταν ένα σκέτο αφρολέξ, οπότε κάθε τέταρτο έπρεπε να αλλάζω πλευρό γιατί με σούβλιζε ο πόνος στο γοφό μου. Κι όταν είσαι με ράμματα και πόνους, μιλάμε για ολόκληρη επιχείρηση, όχι αστεία.[/quote']

 

Λες να φταίει το στρώμα;

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό !!!!

 

Αν και το στρώμα μου είναι σχετικά καλό (τουλάχιστον δεν είναι από afrolex), τώρα με τα "αρκετά" παραπάνω κιλά πιθανόν δεν είναι αρκετά καλό για τα "κυβικά" μου.

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω είναι φυσιολογικό σε αυτή τη φάση ειδικά αν έχεις πάρει λίγα παραπάνω κιλάκια. Εγώ πάντως είχα τεράστιο πρόβλημα με αυτό το θέμα και ας έχω πάρα πολύ καλό στρώμα. Νομίζω οτί έχει να κάνει με την πίεση που ασκεί το μωρό που πλέον είναι μεγάλο και βαρύ... Υπομονή και να βάζεις το στεφάνι σου να σου κάνει μασαζάκι :P:P

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λια μου, εδώ και 2 μήνες είναι ευτυχώς πολύ καλά τα πράγματα. :lol:

 

Η αποκόλληση έχει θεραπευτεί και είμαι γενικά πολύ καλά.

Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ πλέον να σηκώνομαι κυρίως μέσα στο σπίτι και επιτέλους μπορώ να πηγαίνω και καμμία βολτίτσα !!!

 

Αλλά επειδή θέλει να είναι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά, μου λέει γενικά να προσέχω. Όχι πολύ κούραση, όχι πολύ περπάτημα κτλ κτλ

Πρόσθεσε σ' αυτό και τον δικό μου φόβο μήπως συμβεί κάτι, είμαι πολύ πολύ προσεκτική και προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι ξάπλα.

 

Πως να μην πονέσουν έτσι οι γοφοί και η μέση ??? :?:

Και πως να μην πάρω τόσα κιλά ???

(Μπαίνω στον 8ο την άλλη εβδομάδα και έχω ήδη πάρει 15 κιλά)

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Tον τελευταίο 1 1/2 μήνα πριν γεννήσω, θυμάμαι, είχα κι εγώ αυτούς τους φρικτούς πόνους στους γοφούς και ιδίως στον ένα, γιατί απο εκείνη την πλευρά κοιμόμουν πιο πολύ... O βραδυνός ύπνος ήταν πραγματικό βασανιστήριο!

Aλλά δε νομίζω ότι είναι θέμα κιλών, συνολικά πήρα 14. Nομίζω ότι περισσότερο φταίει η ακινησία. Mόλις σηκωνόμουν και περπατούσα λίγο ή όταν ξάπλωνα ανάσκελα, δεν πονούσα.

Tο κακό είναι ότι πρέπει για το καλό του εμβρύου να κοιμόμαστε κυρίως στο πλάι.

Άρα, υπομονή...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο μου συμβαίνει κι εμένα.

 

Μόλις σηκωθώ το πρωί και περπατήσω λίγο........πάει ο πόνος !!!!!

Με ξαναπιάνει μόνο όταν ξαναξαπλώσω στο πλάι !!!

 

ΟΚ...Υπομονή λοιπόν !!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι να πω και γω που έχω από τώρα πόνους στη μέση και στη λεκάνη. Πιάνομαι στο κρεβάτι πολύ εύκολα και όπως λες μόλις ξυπνάω η μεριά που είναι προς τα κάτω πονάει. Στη πρώτη εγκυμοσύνη μου το είχα προς το τέλος, από τον 7ο νομίζω. Και είχα πάρει μόλις 6 κιλά. Τώρα που ζήτημα να 'χω πάρει 1 κιλό...(μπορεί και να'χω χάσει) έχω το πρόβλημα από τώρα. Και εντάξει... στη μέση με έχει βοηθήσει και λίγο ο υιος...όλο απαιτήσεις είναι και αγκαλιές και σκυψίματα, αλλά η λεκάνη είναι θέμα καθαρά εγκυμοσύνης! Ανοίγουμε...και μάλλον πρέπει κάπως να συνηδητοποιήσει ο οργανισμός μου ότι θα γεννήσω πάλι με καισαρική γιατί δεν έχει νόημα να υποφέρω...!!! :lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,είμαι 29 και τώρα τα Χριστούγεννα ο Χρήστος μου κλείνει χρόνο,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...Είμαι έγκυος και βρίσκομαι στην 25η βδομάδα κύησης και το τι πόνο έχω όταν αναγκάζομαι να τον πάρω αγκαλιά,δεν λέγεται!!Πονάει τρομερά το ηβικό μου οστό,το έχει πάθει καμμιά απο εσάς??Η λεκάνη και οι γοφοί μου δόξα τω Θεώ δεν με ταλαιπωρούν,αλλά τα 12 κιλά του γιου μου και οτι τώρα αρχίζει κάπως να στέκεται υποβοηθούμενος,με έχουν ρίξει ψυχολογικά και σωματικά!Γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο στο Ιασώ και τώρα εκεί θα γεννήσω πρώτα ο Θεός!Το ηβικό οστό με πονούσε τρομερά στον 8ο μήνα και τώρα άρχισε να με πονάει νωρίτερα!Λέτε να φταίει το οτι το σώμα μου δεν πρόλαβε κάπως να επανέλθει?Το τι χαζά έχω ακούσει κατά καιρούς δεν λέγεται!Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις...

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχάς συγγνώμη για την ερώτηση Κατερίνα, αλλά ποιο είναι το ηβικό οστό? Και κατά δεύτερον, ότι πόνο και να'χεις σκελετικό σίγουρα επιβαρύνεται με σήκωμα βάρους. Και μένα το πρόβλημα με τη μέση χειροτερεύει όταν σηκώνω το μικρό μου τζιτζικάκι και φαντάσου ότι αν τα φτάνει τα 12 κιλά είναι και θαύμα, παρότι είναι 2,5 ετών πατημένα!

Πάντως και γω γέννησα με καισαρική και περάσανε 2,5 χρόνια, παρόλα αυτά η μέση μου με πονούσα στη πρώτη εγκυμοσύνη από τον 7ο μήνα και τώρα με είχε αρχίσει πριν μπω στο 4ο. Νομίζω γενικά οι δεύτερες εγκυμοσύνες είναι λίγο πιο...βιαστικές στα συμπτώματα!! :lol: Γενικά φούσκωσα πολύ νωρίτερα, είχα αναγούλες πολύ νωρίτερα, το άκουσα πολύ νωρίτερα...κτλ!! Είναι έτοιμο το σώμα γι'αυτό! Σαν το ξαναφουσκωμένο μπαλόνι!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosalita, το ηβικό οστό βρίσκεται στο μπροστινό μέρος της λεκάνης, εκεί περίπου που ξεκινά (εξωτερικά) η γυναικεία τριχοφυία. Είναι πολύ λογικό να πονάει, αφού σιγά-σιγά ανοίγει για να μπορέσει να περάσει το έμβρυο.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα!!!ειμαι στην αρχη της κυησης κ αυτο που μ εχει κανει εντυπωση ειναι ο πονος που εχω στη λεκανη κ νομιζω οτι αντανακλαει κ στις ωοθηκες...δεν μπορω να προσδιορισω τον πονο...σας εχει συμβει αυτο τοσο νωρις στην εγκυμοσυνη;;;;:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο μενα.ειμαι στην 32 εβδομαδα και πραγματικα υποφερω απο τη μεση μου και τους γοφους μου.περπαταω σαν βαρκα και δεν κοιμαμαι καθολου τη νυχτα.εν τω μεταξυ δουλευω και πηγαινοερχομαι με το αυτοκινητο συνολικα μια ωρα την ημερα.ειμαι και καθισμενη συνεχεια στο γραφειο....ειναι φυσιολογικος ομως ο τοσος πονος?????χτες με χτυπουσε μεχρι μπροστα στην κοιλια...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας!

Ειμαι κι εγω στην εβδομαδα 32 και καποιες φορες μεσα στην ημερα αλλα και τη νυχτα νιωθω κατι πονους σαν να ανοιγει η μεση μου στα δυο και χτυπανε χαμηλα στην κοιλια. Και φαντασου οτι εχω σταματησει τη δουλεια εδω και ενα μηνα, ποσο μαλλον εσυ που δουλευεις ακομα. Επειδη κι εμενα η δουλεια μου ηταν καθιστικη ειχα εντονες ενοχλησεις.καποιες φορες σηκωνομουν ορθια και δουλευα στο γραφειο κ περπατουσα λιγο για να περασει ο πονος. Πως σου φαινεται η ιδεα να σταματησεις τη δουλεια; εχεις προβλημα με τον εργοδοτη σου;

Link to comment
Share on other sites

Eιναι φυσιολογικα συμπτωματα!!! Και εμενα αρχισαν οι πονοι από την 30η εβδομαδα και μετα και τωρα που ειμαι στην 35η αρχιζουν και γινονται πιο εντονοι και πιο συχνοι. Υπαρχουν στιγμες που δεν μπορω να σηκωσω (κυριως το δεξι ) ποδι μου για να βαλω- βγαλω το παντελονι μου. Πρεπει να εχει και σχεση κα το που καθεται το μωρο και τι νευρα παταει.....

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ναι αυτο με τα νευρα πρεπει να ισχυει!μιλαμε για κατι πονους στα ποδια που νιωθω σαν να με σφιγγει μεγγενη και δεν μπορω να σηκωθω απο το κρεβατι. Ασχημοι πονοι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...