Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Μαμά και Μπαμπά, τί είναι το σέξ?"


Recommended Posts

Αργά η γρήγορα θα έρθει η ώρα που το παιδί σας θα αναρωτηθεί τί είναι το σέξ και πιθανόν να σας απευθύνει αυτή την ερώτηση. Τί θα πείτε ?

Σε αυτή την ενότητα μπορείτε να εκφράσετε τις ερωτήσεις αλλά και τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

με την προυπόθεση ότι το θέλουν και οι δύο εξίσου πολύ, περνάνε και οι δύο πολύ καλά :) .

 

για να φτάσει ένα ζευγάρι στο σέξ, περνάει πρώτα απο τα διάφορα στάδια της γνωριμίας, και μετά προχωράει και σε αυτό το στάδιο.

 

βέβαια αυτά τα στάδια αναλόγως το χαρακτήρα που έχει ο καθένας, περνάνε πιό γρήγορα ή πιό αργά.

 

θα ψάξω και να βρώ διάφορα κείμενα γραμμένα ειδικά για αγόρια στην εφηβεία !

 

θέλετε και εσείς οι γονείς (και ειδικά και οι μπαμπάδες) μήπως να βοηθήσετε περιγράφοντας πως ήταν για σας αυτό το θέμα όταν ήσασταν στην ηλικία του mega ?

Link to comment
Share on other sites

με την προυπόθεση ότι το θέλουν και οι δύο εξίσου πολύ, περνάνε και οι δύο πολύ καλά :) .

 

για να φτάσει ένα ζευγάρι στο σέξ, περνάει πρώτα απο τα διάφορα στάδια της γνωριμίας, και μετά προχωράει και σε αυτό το στάδιο.

 

βέβαια αυτά τα στάδια αναλόγως το χαρακτήρα που έχει ο καθένας, περνάνε πιό γρήγορα ή πιό αργά.

 

θα ψάξω και να βρώ διάφορα κείμενα γραμμένα ειδικά για αγόρια στην εφηβεία !

 

θέλετε και εσείς οι γονείς (και ειδικά και οι μπαμπάδες) μήπως να βοηθήσετε περιγράφοντας πως ήταν για σας αυτό το θέμα όταν ήσασταν στην ηλικία του mega ?

α τωρα αρχιζω και καταλαβαινω αλλα στην ηλικια 14-15 μπορει να γινει τιποτα

με παιδια ?εαν το θελουν και οι 2 ????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοίταξε, τώρα εάν είσαι 14 - 15 δεν είσαι πιά παιδί - είσαι στην αρχή της εφηβείας.

 

Θεωρείται πολύ φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία να θέλεις να πειραματιστείς, εξάλλου αυτό είναι και μέσα στην βιολογία του ανθρώπου.

 

Βρίσκεσαι δηλαδή σε μία φάση απο την οποία και τα αγόρια και τα κορίτσια περνούν, αυτόματα, λόγω των ορμονών που ξυπνούν απο το βιολογικό ρολοι του σώματός μας.

 

Οπότε δεν είναι απίθανο να βρείς ένα κορίτσι το οποίο και αυτό να θέλει να πειραματιστεί.

 

Το θέμα είναι περισσότερο το να έχεις σεβασμό και να είσαι ειλικρινείς με το άτομο που έχεις μπροστά σου οπότε έτσι να αναγνωρίσεις αν έχει και αυτό την ίδια περιέργεια για να πειραματιστεί μαζί σου.

είναι η μαγική έννοια "συναίνεση" = να συμφωνούν και οι δύο να προχωρήσουν σε κάτι.

Τώρα το τι είναι αυτό το κάτι εξαρτάται και απο το πόσο ενημερωμένος είσαι, είτε απο τους γονείς σου είτε απο περιοδικά και το ίντερνετ και διάφορα θέματα που έχουν να κάνουν με την σεξουαλικότητα και με το αναπαραγωγικό σύστημα του αγοριού και της κοπέλας κατά τη διάρκεια της εφηβείας.

 

Το καλύτερο είναι πρώτα να είσαι καλά ενημερωμένος για όλα αυτά τα θέματα (οι γονείς σου αν τους εξηγήσεις ότι βρίσκεσαι σε αυτή τη φάση σίγουρα θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν) πρίν προχωρήσεις σε κάτι άλλο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ναί είναι ένα θέμα που μου διέφυγε.. :lol:

θέλεις να προσπαθήσεις να εξηγήσεις κάτι για αυτό το θέμα στον mega που να μπορούν να διαβάσουν ενδεχομένως και άλλοι έφηβοι? σαν πατέρας προς τον γιό του?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Hi

Ναι εγω και εγω απορια πως γινεται το σεξ,μην κανουμε και κανενα λαθος και το δευτερο γιατι το κανουν το σεξ? [εκτος απο οικογενεια] οποιος απαντησει ειδικα στο δευτερο σωστα εχει εκπληξη πολυ μεγαλη....... :arrow::!::!::!:

DSC00187.jpg Γ.Π+Λ.Ο <3
Link to comment
Share on other sites

νομίζω benja ότι πρέπει λίγο να διευκρινίσεις αυτό με την έκπληξη, λειτουργεί λίγο σαν ανασταλτικός παράγοντας! :) ομολογώ να πω :lol:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

... γιατι το κανουν το σεξ? οποιος απαντησει σωστα εχει εκπληξη πολυ μεγαλη....... :arrow::!::!::!:

 

Δεν υπάρχουν σωστές και λάθος απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα! :wink: Μπορείς να πάρεις τόσες απαντήσεις όσοι είναι και οι άνθρωποι που θα σου απαντήσουν και καθεμία απάντηση να είναι διαφορετική και σωστή.

Η άποψη/επιθυμία του καθενός είναι κατανοητή και σεβαστή και, με αυτή την έννοια, σωστή!

Link to comment
Share on other sites

Αδρομερως θα σου απαντησω οτι το σεξ ειναι μια μορφη εκφρασης συναισθηματων όπως ειναι το κλαμα, η οργη, η στοργη, το χαμογελο. Το σεξ συνοψιζεται σε δύο λεξεις: αισθανομαι-κανω. Αν δεν αισθανομαι δεν κανω. Το ενα προϋποθετει το άλλο. Οσο για το πως το κανουν δεν υπαρχουν οδηγιες. Μας εμαθε κανεις να κλαιμε; Οχι. Το νιωσαμε-το καναμε. Καπως ετσι παει κι αυτο...αλλα με προφυλαξη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το σεξ συνοψιζεται σε δύο λεξεις: αισθανομαι-κανω. Αν δεν αισθανομαι δεν κανω.

 

πολύ σωστά το έθεσες....! και το θέμα της προφύλαξης.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Shmera milousa me thn ksaderfi mou , h opoia einai kathigitria kai kanei mathimata se paidakia...mou eipe leipon oti simera ta paidia arxizoun na kapnizoun apo thn tetarti dhmotikou kai na exoun sexoualikes epafes apo thn pempti dhmotikou!!! ma einai einai dunaton?????pou zw?? Arxisa apo tora na anoisixo gia thn mpempa mou...kai fantazomai ton mpampa ths otan arxisei to sxoleio me auta pou akoume!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αργά η γρήγορα θα έρθει η ώρα που το παιδί σας θα αναρωτηθεί τί είναι το σέξ και πιθανόν να σας απευθύνει αυτή την ερώτηση. Τί θα πείτε ?

Σε αυτή την ενότητα μπορείτε να εκφράσετε τις ερωτήσεις αλλά και τις συμβουλές σας.

 

Πολύ μου άρεσε που διάβασα αυτό το εισηγητικό θεματικό σχόλιο.

 

Μου έχει τεθεί αυτό το ερώτημα από παιδί μου σε παλαιότερο χρόνο.

 

Η απάντηση δεν ήταν αυτόματη γιατί πάντα είχα μια τακτική να βάζω τα παιδιά μου να περιμένουν να συγκροτήσω τη σκέψη μου και να με βοηθήσουν να εκφράσω όλα όσα εγώ έχω στο μυαλό μου.

 

Σε αυτό με βοηθά να κάνω διευκρινιστικές ερωτήσεις για να μάθω τι ακριβώς τους απασχολεί και από πού ξεκινά (αφορμή) η ερώτησή τους.

 

Το βασικότερο όμως είναι να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας τι πιστεύουμε εμείς για κάθε ερώτημα που θέτουν τα παιδιά μας … και βάσει της δικής μας αλήθειας να τους απαντήσουμε.

 

Όσες φορές έγινα μάρτυρας «λόγιων» απαντήσεων από γονείς που είχαν πάρει διαζύγιο με την συνέπεια λόγων και έργων τους… τα αποτελέσματα ήταν στην συνέχεια της εξέλιξης κωμικοτραγικά για το μεγάλωμα των παιδιών τους.

 

Εικόνα μας είναι τα παιδιά μας … και στα ίδια αχνάρια με την δική μας πορεία βαδίζουν.

 

Που θα πέσει το μήλο…. Κάτω από την μηλιά συμπληρώνει η λαϊκή θυμοσοφία.

 

Αν θελήσουμε να εξελίξουμε την δική μας ζωή … τότε μπορούμε να μάθουμε πράγματα για τον εαυτό μας μέσα από τις «αθώες» ερωτήσεις των παιδιών μας… και τότε νομίζω ότι λειτουργούμε την «παιδεία» του γονιού προς το παιδί του.

 

Όταν πιστέψουμε ότι έχουμε «φτάσει» και μπορούμε να διδάξουμε την δική μας αλήθεια στα παιδιά μας… τότε είναι που έχουμε χάσει την μπάλα και τα ολέθρια αποτελέσματα τα βλέπουμε γύρω μας… γιατί συνήθως όσα συμβαίνουν μέσα στο στενό μας περίγυρο και ειδικότερα στον εαυτό μας … τα βλέπουμε πιο δύσκολα.

 

Σαν κατακλείδα στο εισηγητικό θέμα , θα έλεγα ότι καλό θα είναι να συζητήσουμε με το παιδί μας και να προσπαθήσουμε να του πούμε ότι η ερώτησή του ήταν πολύ εύστοχη και ότι μας βοηθά να σκεφτούμε μαζί του μερικά πράγματα για αυτό που το απασχολεί.

 

Καλή σας επιτυχία στην μαθητεία του γονιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Mη βιαστείς να ξεκινήσεις σεξουαλική δραστηριότητα

 

• Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εκφράσεις τον ρομαντισμό και το ερωτικό

ενδιαφέρον σου

• Το φλερτ, η συζήτηση, οι εκδηλώσεις θαυμασμού και συμπάθειας είναι πολύ

σημαντικά για να δείξεις σε κάποιον τα αισθήματά σου

• Μη βιαστείς να έχεις σεξουαλικές εμπειρίες για τις οποίες δεν αισθάνεσαι

έτοιμος/έτοιμη

• Οι ολοκληρωμένες ερωτικές εμπειρίες και η ερωτική πράξη είναι

πολύ θετικά βήματα όταν γίνονται

 

• Ωστόσο, στην ηλικία σου θα ήταν αρκετά δύσκολο να διαχειριστείς

μία ολοκληρωμένη σεξουαλική σχέση και είναι προτιμότερο να περιμένεις.

 

 

10 λανθασμένοι λόγοι για να

ξεκινήσεις σεξoυαλική δραστηριότητα

 

• Γιατί θέλω να μιμηθώ τους άλλους φίλους μου

• Γιατί με πιέζει ο/η σύντροφός μου

• Γιατί θέλω να αντιδράσω στους γονείς μου

• Γιατί θέλω να αισθανθώ μεγάλος/μεγάλη

• Γιατί είμαι περίεργος/περίεργη να δω πώς είναι

• Για να με αποδεχτούν τα παιδιά της παρέας

• Γιατί αισθάνομαι ανασφάλεια και πως θα χάσω

το/τη σύντροφό μου

• Γιατί βαριέμαι και θέλω κάτι διαφορετικό

• Γιατί δεν μπορώ να λέω «όχι»

• Γιατί όλοι οι άλλοι έχουν ξεκινήσει σεξουαλική δραστηριότητα

 

ποιές μπορεi να είναι οι αρνητικές συνέπειες ;

 

• Μια εγκυμοσύνη που θα σε φέρει σε πολύ δύσκολη θέση

• Ένα σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα που μπορεί να βλάψει

την υγεία σου (π.χ. χλαμύδια, γονόρροια, σύφιλις,

έρπητας, ορισμένοι ιοί που προκαλούν ηπατίτιδες ή καρκίνο, AIDS)

 

Aν είναι επιλογή σου να έχεις ολοκληρωμένες σεξουαλικές εμπειρίες,

χρησιμοποίησε προφυλακτικό πάντα

 

• Το προφυλακτικό μπορεί να σε προστατέψει από πολλά (όχι όμως

από όλα) τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

• Το προφυλακτικό μπορεί τις περισσότερες φορές να

αποτρέψει μία εγκυμοσύνη

• Μην επιτρέψεις ούτε ΜΙΑ σεξουαλική επαφή χωρίς προφυλακτικό

• Είναι απλό στη χρήση, μπορείς να το βρεις εύκολα και είναι φθηνό

• Ενημερώσου για τη σωστή χρήση του (υλικό που πρέπει να

προτιμάς, πότε ακριβώς και πώς πρέπει να το φοράς, ημερομηνία

λήξης κ.λπ)

• Η σωστή χρήση αποτρέπει «ατυχήματα» π.χ σπάσιμο

• Ενημερώσου από τον / την ιατρό σου για το τι μπορείς να κάνεις εάν

το προφυλακτικό σπάσει (επείγουσα αντισύλληψη)

 

Eαν έχεις συμπτώματα σεξουαλικά μεταδιδόμενου νοσήματος

 

Εάν έχεις πολλά εκκρίματα, φαγούρα, ενόχληση στη γεννητική περιοχή, κάποια

πληγή, εξόγκωμα ή εάν απλά παρατηρήσεις κάτι διαφορετικό :

• Επισκέψου ειδικό ιατρό για την ηλικία σου

• Κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις και ενημέρωσε το/τη σύντροφό σου

• Απέφυγε τις σεξουαλικές επαφές κατά τη διάρκεια των εξετάσεων και της

θεραπείας

ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ

 

 

ΜΟΝΑΔΑ ΕΦΗΒΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ (Μ.Ε.Υ.)

ADOLESCENT HEALTH UNIT (A.H.U.)

Β΄ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΑΙΔΩΝ

«Π. & Α. ΚΥΡΙΑΚΟΥ»

Μεσογείων 24 , Τ.Κ. 11527, Γουδί

6ος Όροφος, Πτέρυγα Ε. Δαλακούρα

Τηλ. - fax : 210-7710824

e-mail: [email protected]

e-mail: [email protected]

http://www.2pediatric.gr

http://www.youth-health.gr

 

ΙΑΤΡΕIΟ ΠΑΙΔΙΚHΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΙΚHΣ

ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓIΑΣ

Α΄ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ «ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ»

Βασ. Σοφίας 80, Τ.Κ.11528, Αθήνα

Τηλ.: 210 - 3381376

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Μιχαλακοπούλου 92 Τ.Κ. 11528 Αθήνα

Τηλ.: 210 - 7771140

e-mail: [email protected]

http://www.e-child.gr

 

http://www.youth-health.gr/gr/documents/sex_agogi_1.pdf

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΠΡΟΕΦΗΒΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ (ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞ)

·Η προεφηβεία κυμαίνεται συνήθως μεταξύ 9 και 13 ετών όπου τα παιδιά βρίσκονται στη δύσκολη περίοδο της προετοιμασίας για την εφηβεία. Η εποχή αυτή χαρακτηρίζεται από ραγδαίες αλλαγές σε βιολογικό αλλά και ψυχολογικό επίπεδο. Είναι μια κρίσιμη μεταβατική περίοδος που μπορεί να προβληματίσει γονείς και παιδιά και γι αυτό είναι σκόπιμο να είμαστε έτοιμοι και να καταβάλουμε ιδιαίτερη προσοχή. Μέχρι τώρα είχαμε να κάνουμε με ένα παιδί που μεγάλωνε σιγά σιγά. Τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε και εντυπωσιακές ποιοτικές αλλαγές που θα το διαφοροποιήσουν και θα του δώσουν χαρακτηριστικά ανδρικά ή γυναικεία. Αλλαγές που θα συνεχιστούν και θα ολοκληρωθούν μέσα στα επόμενα 2-6 χρόνια με την εμφάνιση των δευτερογενών χαρακτηριστικών του φύλου, εκείνων δηλ. που θα το κάνουν να φαίνεται σαν αγόρι ή κορίτσι.Oι προέφηβοι σταδιακά και ο καθένας με το δικό του ρυθμό ανάπτυξης βλέπουν τις πρώτες αλλαγές στο σώμα τους: να μεγαλώνουν τα γεννητικά όργανα (στα αγόρια), το στήθος στα κορίτσια, να αυξάνεται η τριχοφυΐα, να βαραίνει η φωνή... Φυσικά, ένας πολύ μεγάλος σταθμός για την αρχή της εφηβείας στα κορίτσια είναι η περίοδος, που έρχεται κατά μέσο όρο στα 12,5 χρόνια. Παράλληλα με τις αλλαγές, δημιουργούνται απορίες: Κάθε έφηβος αναρωτιέται αν θα είναι όμορφος, αν θα γίνει ψηλός κλπ. Ένα άλλο σημαντικό χαρακτηριστικό της ηλικίας αυτής είναι ότι ο έφηβος αρχίζει να έχει έντονο ενδιαφέρον για σεξουαλικά θέματα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι έχει και σεξουαλική δραστηριότητα. Γοητεύεται από ερωτικές σκηνές που μέχρι τώρα αγνοούσε (ίσως και να αποστρεφόταν!) και η περιέργειά του αυξάνει. Είναι σημαντικό λοιπόν το παιδί να είναι προετοιμασμένο και να γνωρίζει ορισμένα θέματα που σχετίζονται με τη σεξουαλικότητα του έτσι ώστε να μπορεί να αναγνωρίζει και να μην τρομάζει από τις αλλαγές και τη σεξουαλική του αφύπνιση .Και η καλύτερη πηγή πληροφοριών για ζητήματα που αφορούν τη σεξουαλικότητα θα πρέπει να είναι οι γονείς του. Πολλοί έφηβοι εύχονται να μπορούσαν να μιλήσουν για το σεξ με τους γονείς τους, αλλά έρευνες δείχνουν ότι λιγότεροι από ένας στους τρεις εφήβους θεωρεί τους γονείς σημαντική πηγή πληροφοριών για το σεξ. Αυτό φαίνεται να συμβαίνει γιατί οι περισσότεροι γονείς δυσκολεύονται να μιλήσουν για το σεξ με τα παιδιά τους λόγω αμηχανίας ή λόγω έλλειψης ενημέρωσης.

 

ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΟΕΦΗΒΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞ

·Ο βασικός λόγος, που θα πρέπει να μιλήσετε στο παιδί σας για το σεξ , είναι ότι το σεξ είναι ένα θέμα που αφορά τις οικογενειακές αξίες, τα συναισθήματα και την επικοινωνία. Κανείς δεν είναι σε καλύτερη θέση από εσάς να βοηθήσει το παιδί σας να κάνει σωστές επιλογές σ΄ αυτόν τον προσωπικό τομέα. Μιλώντας με τα παιδιά σας, που ωριμάζουν για το σεξ, σας δίνεται η ευκαιρία να τα διδάξετε πώς να παίρνουν υπεύθυνες αποφάσεις για τη δική τους σεξουαλική δραστηριότητα. Οι μελέτες δείχνουν ότι οι έφηβοι, που μιλάνε για το σεξ με τους γονείς τους, έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να αναβάλουν τη σεξουαλική δραστηριότητα και να χρησιμοποιήσουν αντισύλληψη, όταν την αρχίσουν.

·Η σεξουαλική «αγωγή» πρέπει να ξεκινάει από τότε που το παιδί αρχίζει να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του και δεν είναι μια συζήτηση για την οποία πρέπει να περιμένουμε την εφηβεία. Oι γονείς χρειάζεται να μιλήσουν στα παιδιά με ειλικρίνεια, στην αρχή με πολύ απλά μηνύματα (τι είναι το κάθε μέρος του σώματος, γιατί οι άνθρωποι κάνουν σεξ, πώς γεννιούνται τα παιδιά κλπ.), τα οποία, όσο μεγαλώνουν τα παιδιά, θα γίνονται πιο σύνθετα. Σε αυτή την προσπάθεια μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάποιο βιβλίο - υπάρχουν πολλά στην αγορά, άλλα για μεγάλους και άλλα για μικρούς, είτε για να πάρουν κατευθύνσεις οι ίδιοι είτε για να διαβάσουν τα παιδιά και να συνειδητοποιήσουν τα όσα δυσκολεύονται να καταλάβουν. Σημαντικό είναι να ξέρουν οι γονείς ότι το σεξ δεν θα πρέπει να παρουσιάζεται ως ταμπού, ως κάτι βρόμικο, ανήθικο ή επικίνδυνο. Χρειάζεται οι ίδιοι να ξεπεράσουν τα άγχη, τους φόβους και τη συστολή τους, ώστε να βοηθήσουν και τα παιδιά τους να αποκτήσουν μια υγιή σχέση με το σεξ.

·Αν βέβαια οι γονείς δεν έχουν μιλήσει ποτέ στα παιδιά τους για όλα αυτά τα ζητήματα, θα πρέπει να ξεκινήσουν να το κάνουν όταν παρατηρήσουν τα πρώτα σημάδια της εφηβείας και τότε πια θα πρέπει να πουν τα «πάντα», χωρίς περιστροφές. Αρχίστε να διδάσκετε στα παιδιά σας τα γεγονότα για τη σεξουαλική συμπεριφορά, όταν φτάσουν στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού. Οι ειδικοί λένε ότι αν και τα παιδιά σας μπορεί να μην νιώθουν σεξουαλικά συναισθήματα ακόμα, θα καταγράψουν τις πληροφορίες για μελλοντική χρήση. Ίσως και εσείς, όπως πολλοί γονείς, να φοβάστε ότι μιλώντας με το παιδί σας για το σεξ, θα το ενθαρρύνεται να εμπλακεί σε σεξουαλική δραστηριότητα. Αλλά έρευνες δείχνουν ότι συμβαίνει το αντίθετο. Οι έφηβοι, που είναι περισσότερα ενεργά σεξουαλικοί, συνήθως έχουν τη μικρότερη σωστή πληροφόρηση για τη σεξουαλική συμπεριφορά.Επομένως συζητήστε από πολύ νωρίς γύρω στα 09-11 θέματα που αφορούν τη σεξουαλικότητα και μην περιμένετε τα 13 -14, που πλέον θα αρχίσουν να συμβαίνουν οι αλλαγές , γιατί τη στιγμή που θα αρχίσουν οι έφηβοι να κατακτούν τη σεξουαλικότητα και να γίνονται σεξουαλικά ενεργοί μπορεί να βιώσουν οποιαδήποτε παρέμβαση στο χώρο αυτό δυσάρεστη και επιθετική.Να θυμάστε ότι τα παιδιά σας θα πάρουν πληροφορίες για το σεξ. Αν δεν τους τις δώσετε εσείς, τότε θα τις βρουν από άλλες, λιγότερο αξιόλογες πηγές. Γι΄ αυτό το λόγο, οι γονείς θα πρέπει να πάρουν πρωτοβουλία.

(Στη μέση εφηβεία, ο έφηβος περνά στην πράξη όσον αφορά το σεξ, πειραματίζεται έντονα και είναι πιθανό να αποκτήσει ολοκληρωμένες σεξουαλικές σχέσεις, συνήθως με συνομηλίκους του. Καθώς δεν ενδιαφέρεται για το μέλλον και είναι προσκολλημένος στο παρόν, συνήθως δεν μπορεί να καταλάβει τις πιθανές επιπτώσεις των πράξεών του, δεν μπορεί να κάνει υποθέσεις και θεωρεί ότι σε εκείνον δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα κακό. Έτσι, είναι πολύ πιο εύκολο να αναπτύξει συμπεριφορές υψηλού κινδύνου (π.χ. ναρκωτικά, αλκοόλ κλπ.). Επιπλέον, είναι πιθανό να κάνει πολλές σχέσεις μικρής διάρκειας, πιστεύοντας ότι η καθεμία είναι ξεχωριστή, ή/και να έρχεται σε επαφή με πολλούς και διαφορετικούς συντρόφους, συχνά χωρίς τις απαραίτητες προφυλάξεις.

• Στην όψιμη εφηβεία, ο έφηβος αποκτά την ικανότητα να έχει μια λειτουργική σχέση τόσο με τους άλλους όσο και με το σύντροφό του. Σταματά πια να κινείται μόνο με γνώμονα τον αυθορμητισμό, τον εγωισμό και το ναρκισσισμό, έχει πιο ρεαλιστικές απαιτήσεις από το σύντροφο, οι σχέσεις του διαρκούν περισσότερο και βασίζονται στη συντροφικότητα.)

 

ΠΩΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΕΦΗΒΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞ

·Ακόμα κι να δεν έχετε μιλήσει ποτέ στο παρελθόν με το παιδί σας, που τώρα βρίσκεται στην προεφηβική ηλικία, για το σεξ, δεν είναι αργά για να αρχίσετε. Αν το παιδί σας δεν κάνει ερωτήσεις, ξεκινήστε εσείς τη συζήτηση για το σεξ. Συνήθως χρειάζεται εξάσκηση για να μπορείτε να μιλήσετε άνετα για το σεξ. Κάντε πρόβα για το τι θα πείτε με το/τη σύζυγό σας ή έναν καλό φίλο. Παραδεχτείτε στα παιδιά σας ότι δεν σας είναι εύκολο να μιλήσετε για το σεξ. Μπορείτε να πείτε : <<Μακάρι να σου είχα μιλήσει για το σεξ, όταν ήσουν πιο μικρό. Οι γονείς μου ποτέ δε μου μίλησαν γι΄ αυτό το θέμα και μακάρι να το είχαν κάνει>>. Μην αφήνετε το γεγονός ότι δεν αισθάνεστε άνετα, να σας κρατήσει σιωπηλούς.

·Δεν είναι απαραίτητο να είστε ειδικός για το σεξ για να μιλήσετε με τα παιδιά σας. Αν δεν ξέρετε την απάντηση στην ερώτηση, πείτε : <<Ας το κοιτάξουμε μαζί>>. Δείξτε ότι είστε πρόθυμοι να συζητήσετε όποιες ερωτήσεις μπορεί να έχουν τα παιδιά σας. Ένας τρόπος για να ξεκινήσετε συζήτηση για την ήβη είναι να αναφέρετε ότι είδατε τις πρώτες ενδείξεις της ήβης στο παιδί σας (ή στους φίλους του), πιο σκούρες τρίχες στο πρόσωπο ή μεγάλωμα στο στήθος. Μπορείτε να πείτε : <<Αυτό σημαίνει ότι μεγαλώνεις πια>>. Χρησιμοποιήστε αυτό σαν ευκαιρία για να του δείξετε τι αλλαγές μπορεί να περιμένει.

·Παρουσιάστε μία θετική και καθησυχαστική εικόνα της ήβης. Πολλοί γονείς βρίσκουν βοηθητικό να μοιράζονται βιβλία για την εφηβεία με τα παιδιά τους.. Μοιραστείτε με το παιδί αστείες στιγμές από τη δική σας εμπειρία την πρώτη φορά που ζητήσατε από κάποιον να βγει μαζί σας ραντεβού ή πόσο ανήσυχοι ήσασταν εσείς με τη δική σας ανάπτυξη. Ένας πατέρας μπορεί να πει, για παράδειγμα : <<Ένιωθα ενοχές που είχα ονειρώξεις, ώσπου ανακάλυψα ότι ήταν κι αυτό μέρος της φυσιολογικής ανάπτυξης. Μακάρι τότε να μπορούσα να μιλήσω με τους γονείς μου. Ελπίζουμε ότι εσύ θα έρθεις να μιλήσεις μαζί μας, αν υπάρχει κάτι που θέλεις να μάθεις>>.

·Ακούστε τα παιδιά σας. Όταν δίνετε στους εφήβους όλη σας την προσοχή, τους δείχνετε ότι σέβεστε τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους. Το να ακούτε προσεκτικά, σας δίνει επίσης την ευκαιρία να δείτε αν το παιδί σας έχει πάρει λάθος πληροφορίες, που χρειάζονται διευκρίνιση.

·Όσο ακούτε, να είστε ευαίσθητοι σε ερωτήσεις που δεν έχουν διατυπωθεί λεκτικά. Για παράδειγμα, όταν η κόρη σας παραπονιέται ότι το μοναδικό ενδιαφέρον της καλύτερης φίλης της αυτόν τον καιρό είναι τα αγόρια, μπορεί να θέλει τη δική σας καθησύχαση ότι η δική της έλλειψη ενδιαφέροντος είναι κάτι το φυσιολογικό. Καθώς οι έφηβοι διαφέρουν τρομερά στο πόσο είναι έτοιμοι για τις κοινωνικές και σεξουαλικές σχέσεις, χρειάζεται να μάθουν ότι είναι φυσιολογικό να είναι κανείς τρελός για τα αγόρια και τα κορίτσια στη διάρκεια της εφηβείας του ή και ν α μην είναι.

·Να σέβεστε τα μυστικά των παιδιών σας. Αυτό που φοβούνται πολλά παιδιά προεφηβικής ηλικίας, είναι ότι οι γονείς τους θα συζητήσουν αυτά που τους λένε με άλλους.

·Δείξτε ότι σέβεστε τα παιδιά σας με το να μην καταλήγετε σε γρήγορα συμπεράσματα. Πολλά παιδιά λένε ότι φοβούνται να κάνουν στους γονείς στους ερωτήσεις, γιατί θα δεχτούν άδικες κατηγορίες. Όταν, για παράδειγμα, το παιδί σας ρωτάει για την αντισύλληψη, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει σεξουαλικές σχέσεις ή σκέπτεται να κάνει. Να απαντήσετε άμεσα κα να περιλάβετε και μια μικρή δήλωση για τις αξίες της οικογένειας γύρω από την αντισύλληψη. Να θυμάστε ότι το να πάρει κανείς αποφάσεις για το σεξ, μπορεί να είναι πολύ δύσκολο. Τονίστε : <<Αν θέλεις να μιλήσεις γι΄ αυτό, είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε>>.

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΕΦΗΒΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΞ

·Τα παιδιά προεφηβικής ηλικίας, από τα 9 έως τα 12 χρόνια, χρειάζονται άμεση πληροφόρηση για τις φυσικές και συναισθηματικές αλλαγές, που πρέπει να περιμένουν στη διάρκεια της ήβης. Πολλά παιδιά προεφηβικής ηλικίας αναρωτιούνται : <<Τι συμβαίνει με το σώμα μου ;>>, <<τι ακριβώς είναι η σεξουαλική επαφή ;>> , <<γιατί νιώθω τόσο περίεργα μερικές φορές ;>>, <<είναι το πέος μου μικρό ;>>, <<είναι τα στήθη μου μεγάλα ;>>, <<είμαι φυσιολογικός /ή ;>>. Πολλοί έφηβοι ανησυχούν για τη σεξουαλική τους ταυτότητα. Η στάση της οικογένειας απέναντι στις βιο-σωματικές αλλαγές έχει σημαντική σχέση με το πώς οι έφηβοι βιώνουν το σώμα τους και την εικόνα τους. Οι γονείς δεν θα πρέπει να ξεχνούν ότι η σωματική ανάπτυξη του εφήβου δεν συμβαδίζει με την συναισθηματική και πνευματική του ανάπτυξη. Οι γονείς θα πρέπει να προετοιμάζουν το παιδί για τις αλλαγές και να τους τονίζουν ότι υπάρχουν φυσιολογικές διαφορές φάσης από τους συνομηλίκους τους. Καθησυχάστε τα παιδιά όταν προβληματίζονται για την εμφάνιση τους και πείτε τους ότι βρίσκονται στην ηλικία που σχηματίζονται και ότι δεν θα είναι πάντοτε έτσι

·Καθώς οι γονείς πρέπει να ξέρουν ή να μάθουν τα γεγονότα, προετοιμαστείτε διαβάζοντας βιβλία, κατάλληλα για την ηλικία των παιδιών σας. Ύστερα, προετοιμάστε τα παιδιά σας, που μεγαλώνουν, στο να παίρνουν αποφάσεις για τη σεξουαλική δραστηριότητα, προσφέροντάς τους πληροφορίες για την πραγματικότητα και τις επιπτώσεις της σεξουαλικής δραστηριότητας. Σύμφωνα με τους ειδικούς, θα πρέπει να καλύψετε τα παρακάτω θέματα με τα παιδιά προεφηβικής ηλικίας.

·Αρχικά συζητήστε για την ανατομία των γεννητικών οργάνων και τη λειτουργία τους και βεβαιωθείτε ότι το παιδί είναι εξοικειωμένο με το σώμα του και το φύλο του.

·Όταν θέλουμε να μιλήσουμε για την ερωτική πράξη μιλάμε ξεκάθαρα και χωρίς υπεκφυγές και απαντούμε σε όλες τις απορίες των παιδιών . Τα παιδιά πρέπει να ξέρουν πως μεταδίδονται οι ασθένειες ή πως μένει έγκυος το κορίτσι. Εξηγείστε τον μηχανισμό και τη φυσιολογία της ερωτικής πράξης. Επίσης μιλήστε ανοιχτά για τις σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες ,σε περίπτωση όμως που νιώθετε ανεπάρκεια στις γνώσεις ή δεν αισθάνεστε άνετα ζητήστε από κάποιον γιατρό ή κάποιον στενό οικογενειακό φίλο/συγγενή να το κάνει.

·Συζητήστε με τον έφηβο για την πρώτη φορά που θα έχει σεξουαλική επαφή, τις προφυλάξεις που πρέπει να πάρει (αντισυλληπτικά, προφυλακτικά, κύκλος , διακεκομμένη επαφή ) και τους σχετικούς κινδύνους.

·Τα παιδιά πρέπει να μάθουν για τις υπάρχουσες μεθόδους αντισύλληψης και τη σωστή χρήση τους. Η καλύτερη μέθοδος είναι το προφυλακτικό -όταν χρησιμοποιείται σωστά, σε κάθε επαφή και σε όλη τη διάρκειά της-, καθώς προστατεύει τόσο από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη όσο και από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, τα οποία σημειώνουν αύξηση στην εφηβεία. Τα αντισυλληπτικά χάπια ενδείκνυνται όταν υπάρχει μια μόνιμη σχέση και όταν συνυπάρχουν και λόγοι υγείας στους οποίους θα μπορεί να βοηθήσει (π.χ. πολυκυστικές ωοθήκες, διαταραχές της περιόδου κ.ά.).

• Να γνωρίζουν τι μπορούν να κάνουν αν συμβεί κάποιο ατύχημα με το προφυλακτικό ή πώς θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, ζητώντας βοήθεια από τους γονείς ή το γιατρό τους. Το χάπι της επόμενης ημέρας είναι μια λύση επείγουσας αντισύλληψης, αλλά δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης και οι έφηβοι χρειάζεται να το κατανοήσουν αυτό.

• Αν είναι κορίτσια και έχουν ολοκληρωμένες σχέσεις, να ξεκινήσουν να πηγαίνουν τακτικά στο γυναικολόγο και να κάνουν το τεστ Παπανικολάου μία φορά το χρόνο.

·Μιλήστε για την έμμηνο ρύση και τις ονειρώξεις πριν από την ηλικία των 10 χρόνων.

·Αυνανισμός Κατά τη διάρκεια της προεφηβείας το παιδί γίνεται πολύ ευαίσθητο σε χάδια και αγγίγματα που πριν δεν τον αναστάτωναν. Σταδιακά αρχίζει να επιδίδεται σε αυτό-ερωτικές πράξεις που του επιτρέπουν να εκφράσει την σεξουαλικότητα του και να εκτονώσει τη διέγερση που προκαλείται. (υπάρχουν φαντασιώσεις και νοητική προετοιμασία για την πραγματική ερωτική πράξη).Ο αυνανισμός συνήθως ηρεμεί τον έφηβο , αλλά δημιουργούνται και κάποια συναισθήματα ενοχής και ντροπής τα οποία πιθανώς να ενταθούν από τις οικογενειακές προκαταλήψεις, την αυστηρότητα των γονέων και την έλλειψη ενημέρωσης ότι ο αυνανισμός είναι ένα φυσιολογικό στάδιο πριν την δημιουργία μιας ολοκληρωμένης συναισθηματικής και σεξουαλικής σχέσης.

·-Εάν χρειαστεί και το παιδί σας δώσει την ευκαιρία μιλήστε ανοιχτά για τις νυχτερινές εκσπερματίσεις-ονειρώξεις και την ύπαρξη κολπικών υγρών στα κορίτσια. Πείτε ότι δεν είναι κάτι κακό η ανθυγιεινό , απλώς τονίστε ότι η καθαριότητα του σώματος είναι σημαντική.-Μην προκαλείτε στο παιδί ένοχες, σεβαστείτε την ιδιωτικότητα του και σκεφτείτε ότι ο αυνανισμός έχει σε αυτήν την ηλικία και χαλαρωτική –λυτρωτική δράση. Συζητήστε μαζί του όμως και για διαφορετικές πηγές εκτόνωσης της σωματικής δραστηριότητας και του άγχους όπως αθλητισμός , τέχνη.

·Ψάξτε να βρείτε ευκαιρίες για να συζητήσετε για τους σεξουαλικούς ρόλους των δύο φύλων και μιλήστε μαζί τους για τις τηλεοπτικές σειρές, τις διαφημίσεις, τα άρθρα των εφημερίδων, τις εμπειρίες των φίλων.

·Τέλος συμβουλεύστε το παιδί να προστατεύει τη σεξουαλικότητα του και το σώμα του και να μην αφήνει σε κανέναν να την παραβιάσει με βίαιο τρόπο η απειλές. Δώστε στο παιδί σας ένα λεξιλόγιο για να αντιμετωπίσει τη σεξουαλική πίεση. Βεβαιωθείτε ότι τα παιδιά σας ξέρουν ότι έχουν το δικαίωμα να λένε όχι σε ένα πιεστικό άτομο. <<Σταμάτα. Με κάνεις να νιώθω άσχημα>>, ή απλά να φεύγουν ή να απομακρύνουν το χέρι του άλλου. Μάθετε τα παιδιά σας να διακρίνουν τις τρωτές καταστάσεις από την αρχή, να λένε : <<Όχι, δεν θα ήθελα>> στο άτομο, που θέλει να τα πείσει να πάνε μια βόλτα μακριά από το πάρτι ή να πάρουν το αυτοκίνητο για να πάνε να θαυμάσουν τη θέα από ένα απομονωμένο σημείο.

 

 

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΡΟΕΦΗΒΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ .

·Είναι σκόπιμο να προσπαθήσετε να καλλιεργήσετε στο παιδί σας την ιδέα της αποχής για όσο βρίσκεται στην πρώιμη εφηβεία τουλάχιστον. Μπορείτε να του εξηγήσετε ότι είναι νωρίς ακόμα για να έχει ολοκληρωμένες σχέσεις, ότι δεν χρειάζεται να βιαστεί, ότι συχνά είναι δύσκολο να διαχειριστεί κανείς όλο αυτό το συναίσθημα και ότι μπορεί να εκφράσει με πολλούς άλλους τρόπους το ρομαντισμό και το ερωτικό του ενδιαφέρον, χωρίς απαραίτητα να κάνει σεξ. Σκόπιμο είναι να του εξηγήσετε ότι το σεξ είναι κάτι που κάνουμε όταν νιώθουμε έτοιμοι, αγαπάμε τον άλλον, είμαστε φίλοι, νιώθουμε ασφάλεια, εμπιστοσύνη, άνεση...

·Όσο και αν είναι δύσκολο να το παραδεχτείτε, θα πρέπει να καταλάβετε ότι δεν μπορείτε και δεν θα πρέπει να ελέγχετε τη σεξουαλική συμπεριφορά των παιδιών σας. Τελεσίγραφα, ομιλίες και τρομακτικές ιστορίες για αρρώστιες και εγκυμοσύνη, το μόνο που θα κάνουν είναι να σπρώξουν τους έφηβους να μην σας μιλάνε για το σεξ. Οι μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά ζητούν πληροφορίες, οι οποίες δίνονται ελεύθερα και ανοιχτά με έναν τρόπο που προκαλεί τις ερωτήσεις και τη συζήτηση.

·Καλλιεργήστε την αυτοεκτίμηση των παιδιών σας. Δείξτε τους ότι τα εκτιμάτε. Οι ειδικοί λένε ότι η αυτοεκτίμηση είναι ουσιαστικό στοιχείο για να πάρουν οι έφηβοι σημαντικές αποφάσεις για το σεξ. Οι έφηβοι, που νιώθουν ότι είναι αξιόλογοι, είναι λιγότερο τρωτοί στην πίεση να ξεκινήσουν πρόωρο σεξ από τους εφήβους, που νιώθουν άχρηστοι. Να περνάτε χρόνο μαζί. Δείξτε τους ταλέντα και ικανότητες που έχουν και που ίσως να μην το έχουν καταλάβει. Η δική σας εκτίμηση και η αγάπη θα βοηθήσουν τους εφήβους να αντέξουν στις έντονες πιέσεις που νιώθουν για να είναι δημοφιλείς και να ανταποκρίνονται στις προσδοκίες των συνομηλίκων τους

·Τέλος σκεφτείτε επίσης ότι όλες οι ευκαιρίες της καθημερινότητας είναι καλές για να μεταδώσουν στα παιδιά τους το μήνυμα ότι η σεξουαλικότητα αποτελεί μέρος της ζωής , την κάνει πιο ευχάριστη και ολοκληρωμένη.

 

πηγή http://www.e-psychologist.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=4%3Agoneis-kai-paidia&id=11%3A2009-06-29-10-24-24&Itemid=10

 

ένα ακόμη παρόμοιο άρθρο http://wow.isol-servers.net/lakoniki-fragi.gr/AdvParents/an_sxol/A_0405/A3.htm

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ας υποθέσουμε οτι έχετε δυο κορίτσια, ηλικίας 9 και 8 ετών αντίστοιχα και σας ρωτάνε, ''τι είναι ακριβώς το σεξ"?

Τι θα τους απαντούσατε σε αυτη την περίπτωση?

Περιμένω τις απαντήσεις σας, επειγόντως (εκτός κι αν έχει ανοιχτεί κάποιο ανάλογο τοπικ και θα μπορούσατε να με καθοδηγήσετε)...

Link to comment
Share on other sites

αν εχετε μιλησει για το πως γεννιουνται τα παιδια (την πραγματικη εξηγηση), τοτε μαλλον ειναι πιο ευκολο να το πας προς τα εκει το θεμα. αν οχι... δεν ξερω τωρα τι να απαντησω!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που σημαινει ....χωρίς πολλές λεπτομέρειες..αλλωστε τι είναι σε ρωτησαν..όχι κάτι άλλο..να έχεις στο νου σου να απαντάς μόνο σε ότι σε ρωτάνε. Ποτέ περισσότερα. Και πάντα με ειλικρίνεια!Σκέψου επίσης πως καλό είναι να αποκτήσεις μια όμορφη σχέση με τα παιδιά σου σε ότι αφορουν τον σεξουαλικό τομέα..πρέπει να τακάνεις να νιώθουν όμορφα και να διαχειριστείς το θέμα με αρκετό χιουμορ..αν μάλιστα ξέρουν και δικές τους λέξεις μην αποφύγετε να τις αναφέρετε γιατί δημιουργουνται ταμπου χωρίς λόγο..άλλωστε οι λέξεις υπάρχουν για να δίνουν ένα όνομα..το αν θα ακουστουν χυδαίες ή όχι εξαρτάται απο εμάς τους ίδιους...ας είναι οι λέξεις που θα πουν τα παιδιά αφορμή για να γελάσετε λίγο αλλά και για να δώσετε τις πραγματικές και επιστημονικές έννοιες σε κάποια πράγματα. Ετσι θα ΄δωσεις ένα πιο χαλαρό ΄'υφος αλλά και πιο φιλικό. Αν χρειαστείς πάρε ένα καλό βιβλίο με πολλές εικόνες αλλά και κοντά στον τρόπο που το προσεγγίζουν τα παιδιά..δηλαδή με πολύ περιέργεια!!! Οπότε θέλουν να τα ξέρουν όλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη mmaria αν δεν εχεις μιλησει για το πως γεννιουνται τα παιδια ξεκινα απο εκει. Υπαρχουν και αρκετα βιβλια να σε βοηθησουν.Παντως στην ηλικια 8-9 ειναι μεγαλα παιδια μπορεις να μιλησεις μαζι τους, και να απαντας αναλογως την ερωτηση που σου κανουν τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο μην εχεις αγχος να εισαι χαλαρη.Και εγω αυτο ειχα κανει οταν ηταν μικρα οταν ηρθε η ερωτηση τους εξηγησα και μετα ελυνα αποριες.Οτι αλλο θες εδω ειμαστε.:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. Οι απορίες είναι μιας φίλης μου..οι δικές μου κόρες είναι μικρές ακομη, δεν με εχουν ρωτήσει για αυτό ακόμη...

 

Οπου κι αν διάβασα, σε sites, λενε το ιδιο..να μιλάμε με ειλικρίνεια και να λεμε τα ονοματα τους με τα πραγματα τους...δηλαδή το γυναικείο οργανο____αιοδοίο και ούτω καθεξής..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο γιος μου όταν ήταν 4 ετών με ρώτησε τι είναι το σεξ και πως γεννιούνται τα παιδιά. Του είπα απλά τι είναι με εκφράσεις όπως είναι έκφραση του σ' αγαπώ με το σώμα, ότι τα δύο σώματα ενώνονται, ότι από το πουλί του άνδρα βγαίνει το σποράκι και μπαίνει στην υποδοχή της μαμάς. Εντελώς φυσικά.

Για τη διαδικασία του πως έρχονται τα παιδιά, του είπα για το μέρος του γυναικείου σώματος, που γίνεται σαν λάστιχο, ώστε να μπορέσει το μωρό να βγει.

Μετά από ένα 4-6μηνο με ξαναρώτησε, υποδεικνύοντάς μου αυτή τη φορά, να μην του πω την ιστορία με το σποράκι, αλλά την κανονική !

Του εξήγησα λοιπόν ότι αυτή ήταν η ιστορία, αλλά με λέξεις και εικόνες κατανοητές, και ότι κατά τη γνώμη μου δεν είχε νόημα να του πω σπέρμα, κόλπος, κλπ κλπ.

 

Τώρα, είναι 11 χρονών και με ξαναρώτησε, οπότε του είπα θυμάσαι που σου είπα για το σποράκι ? Πάρε το βιβλίο από τη βιβλιοθήκη για το ανθρώπινο σώμα, να δούμε μαζί πως ακριβώς γίνεται αυτή η διαδικασία.... Η κόρη μου (8,5 ετών, παρούσα στο διάλογο) έτρεξε και το πήρε, και το είδαμε και οι τρεις μαζί, με όλα τα επιφωνήματα χαράς, έκπληξης, αηδίας για το πως γίνεται το ανθρώπινο σώμα, πως γίνεται η σεξουαλική πράξη και πως γεννιούνται τα μωρά.

 

Βέβαια, τους έχω εξηγήσει ότι δεν σημαίνει ότι όταν κάνεις σεξ / έρωτα κάνεις πάντα παιδιά, αφού υπάρχουν τρόποι προφύλαξης.

 

Πάντως έχω πάντα μία αγωνία όταν με ρωτούν, αλλά τους απαντώ κάθε φορά.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...