Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολικα Βιβλια:Ντροπη και Αισχος!


Recommended Posts

Γεια σας!

Εχτες επεσε στα χερια μου,το αναγνωστικο της ανοιψουλας μου που παει Β Γυμνασιου.

Ετσι οπως το ξεφυλλιζα πεφτει το ματι σε ενα κειμενο-γραμμα μιας Ελληνιδας μεταναστριας.

Το γραμμα ξεκινα:Γεια σας,τι κανετε..κτλ και συνεχιζει:Λετε να εχουμε κανενα ειδυλλιο Ηλιαννας-Νικου?(Δεν θυμαμαι καλα τα ονοματα,αλλα σταθειτε στο ειδυλλιο-δεν ξερω και πως γραφεται!)

........πιο κατω,σας ευχαριστω για τα περιοδικα ταδε και ταδε,αλλη φορα να μου τα στελνετε ετσι και ετσι........(και τσαμπα διαφημιση των περιοδικων και μαθαινουν στα παιδια,το μοντερνο τροπο ζωης,α,πρεπει να διαβαζεις περιοδικα!!))

 

.......μετα απο μιαμιση σελιδα μπουρδες,το γραμμα τελειωνει με ενα υστερογραφο.......η γραββατα που μου εστειλες ειναι πολυ σεξυ,Τα κοριτσια στο γραφειο....και τσακ το σεξουαλικο υπονουμενο!

 

Ρε πανε καλα....τι σαχλες ειναι αυτες???

 

 

Αναγνωστικο Β Δημοτικου

 

Ποιηματακι......(στο περιπου,δεν το θυμαμαι καλα)

 

Ενα σαλιγκαρακι με μπουφαν και μια τσεπη,με ντεφι,εχει τσακιρ κεφι...κτλ!

 

Τι βλακειες ειναι αυτες?Να τα αποχαβλωσουν τελειως θελουν???

 

 

Ερωτηση στην ανοιψια μου εχτες το βραδυ.....-μαθητρια του 19

 

Σωτηρια,τι ξερεις για τον Καποδιστρια?

Δεν το εχουμε μαθει,δεν ξερω

 

 

Ειμαι εξω φρενων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς αυτή η κατάσταση επικρατεί και επιδεινώνεται χρόνο με το χρόνο.Διδάσκω κυρίως σε γυμνάσια ( φιλόλογος) τα τελευταία 10 χρόνια. Παίρνω συχνα μαθήματα της α γυμνασίου.τι διαπιστώνω; πρόβλημα ανάγνωσης στο 80 % των μαθητών. Για εκφραση δεν το συζητάμε.Χρήση στίξης ανύπαρκτη. Ορθογραφία επίσης ανύπαρκτη.Δε θέλω να αρχίσω τη γνωστή καραμέλα του φταίνε οι δάσκαλοι. Είναι η λειτουργία του συστήματος και τα αναλυτικά προγράμματα που είναι αναγκασμένοι να ακολουθούν. Δεν υπάρχει καμιά συνέχεια δημοτικού γυμνασίου γι αυτό και τα παιδιά της α είναι σα να έχουν αλλάξει σύμπαν. Η υποκουλτούρα κυριαρχεί.Ακόμα και μαθητές που βγάζουν μέσο όρο 20 παρακαλώ δεν έχουν καμία εγκυκλοπαιδική γνώση.προχτές μαθήτρια της γ γυμνασίου με μέσο όρο 19,8 με ρώτησε αποσβολωμένη:" κυρία είδα μια ταινία που κάποιοι γερμανοί κυνηγάγανε κάτι κουρεμένους και τους σκοτώνανε". Μα καλά 15 χρονών παιδί δεν είχε ποτέ αντιληφθεί μέσες άκρες τι έγινε στο β παγκόσμιο;η τηλεόραση και δη η ιδιωτική έκανε το μεγάλο έγκλημα και κατά δεύτερον εμείς ως γονείς που δεν την κλείνουμε. Ως εκπαιδευτικός δεν ξέρω ειλικρινά τι μπορώ να κάνω.Εχω ύλη να βγάλω για την οποία είμαι υποχρεωμένη όπως είμαι υποχρεωμένη να κάνω αξιοπρεπές μάθημα για τους μετρημένους στα δάχτυλα μαθητές με τους οποίους υπάρχει επικοινωνία. Για τα υπόλοιπα ψάχνουμε του γονείς για να τους πούμε καμιά κουβεντα, πως θα βοηθήσουν τα παιδιά τους. Ειδικά φέτος στο σχολείο που βρίσκομαι ζω την απόλυτη απογοήτευση.Τα πάντα στη χώρα θέλουν γκρέμισμα και φτιάξιμο από την αρχή.αυτό που με ανησυχεί πολύ είναι ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε το χτίσιμο από αυτούς που ανέλαβαν και πέτυχαν εδώ και τόσα χρόνια το γκρέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

πολλα ειναι τα κακως κειμενα της παιδειας μας και τα περισσοτερα ξεκινουν απο εμας τους γονεις. τα μεγαλα παιδια μου πηγαινουν πεμπτη και δευτερα δημοτικου. δυστυχως και ντροπη μου που το λεω, δεν διαβαζουν εξωσχολικα βιβλια. μας εχει φαει η τηλεοραση και ο υπολογιστης. προσπαθω να περιορισω τις "δραστηριοτητες" αυτες αλλα και παλι ειναι αδιαφορα για το λογοτεχνικο βιβλιο και ας διαβαζω και εγω και ο πατερας τους παρα πολυ. προσπαθω να παρουν γενικη μορφωση για να μπορουν να σταθουν σε μια συζητηση διαπιστωνω ομως οτι και ως ενηλικες δεν ξερουμε να συζηταμε. αναλωνομαστε σε ανουσια θεματα (αντρες= ποδοσφαιρο, οικονομικη πολιτικη λες και αυτοι εχουν τη λυση), (γυναικες= ψωνια, κλπ). τα δε βιβλια ....αθλια!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλα απαραδεκτα συμβαινουν...απ το να υπαρχουν τραγικα λαθη..χρονια τωρα στα βιβλια και να μην τα διορθωνουν μεχρι να κανουν σοβαρα λαθη στη γραμματικη οι δασκαλες..και μετα εχουμε απαιτησεις...

Link to comment
Share on other sites

για το γραμμα, οπως το θετεις, εχεις δικιο.

 

για το ποιηματακι , σιγα καλε, εσυ δεν μεγαλωσες με ''το χοντρο μπιζελι που χορευει τσιφτετελι'';:wink: β δημοτικου ειναι τα πιτσιρικια, ειπαμε!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολλα ειναι τα κακως κειμενα της παιδειας μας και τα περισσοτερα ξεκινουν απο εμας τους γονεις. τα μεγαλα παιδια μου πηγαινουν πεμπτη και δευτερα δημοτικου. δυστυχως και ντροπη μου που το λεω, δεν διαβαζουν εξωσχολικα βιβλια. μας εχει φαει η τηλεοραση και ο υπολογιστης. προσπαθω να περιορισω τις "δραστηριοτητες" αυτες αλλα και παλι ειναι αδιαφορα για το λογοτεχνικο βιβλιο και ας διαβαζω και εγω και ο πατερας τους παρα πολυ. προσπαθω να παρουν γενικη μορφωση για να μπορουν να σταθουν σε μια συζητηση διαπιστωνω ομως οτι και ως ενηλικες δεν ξερουμε να συζηταμε. αναλωνομαστε σε ανουσια θεματα (αντρες= ποδοσφαιρο, οικονομικη πολιτικη λες και αυτοι εχουν τη λυση), (γυναικες= ψωνια, κλπ). τα δε βιβλια ....αθλια!!

 

Μην αυτομαστιγωνεσαι για τα εξωσχολικά βιβλία. Εγω το πρώτο που διάβασα ήταν όταν ήμουν 6η δημοτικού. Μέχρι που τελείωσα Λύκειο,ζήτημα να είχα διαβάσει 10. Κι όμως, ως ενήλικη πια, λάτρεψα το βιβλίο και το διάβασμα γενικότερα. Δεν είμαι κανας φωστηρας βεβαια, αλλά έχω εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι Ευα οτι οι εμεις σαν γονεις δεν προτρεπουμε τα παιδια μας να ασχοληθουν και με το λογοτεχνικο βιβλιο. να σκεφτεις οτι στο σχολειο εχουν δανειστικη βιβλιοθηκη με αξιολογο υλικο. προτιμουν ομως να διαβαζουν τις ....περιληψεις που αναγραφονται στην πισω σελιδα απο το να μπουν στον κοπο να ξεφυλλισουν τις σελιδες!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ολα απο μας ξεκινανε...οταν απο 1 δημοτικο..

αποβλακωνονται στον υπολογιστη..και τους βαζουνε παττι να δουνε..και δεν ξερω εγω αλλο τι...\

.τι περιμενουμε απο τουσ δασκαλους????

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειμαι μαμα, ειμαι ομως εκπαιδευτικος. Πραγματικα, το επιπεδο των παιδιων ειναι χαμηλοτατο, ακομη και μαθητες του 19 ειναι κατ'αρχην ανορθογραφοι και δεν ξερουν να εκφραζονται. Παιρνουν τους βαθμους επειδη παπαγαλιζουν τις γνωσεις που τους προσφερουμε. Θυμαστε παλια στην εποχη μας-οσοι ειναι πανω κατω στην ηλικια μου,δεκαετια του 80 πηγαινα δημοτικο- που μαθαιναμε όλα τα μαθήματα απ'εξω; Μπορει να ήταν υπερβολικο και χρονοβόρο, γιατι μαθαιναμε και πολλα άχρηστα, αλλα μαθαιναμε να λεμε την ιστορια με ιστορικούς όρους, τη γεωγραφία με το αντιστοιχο λεξιλόγιο κ.λ.π. Σημερα μας έχει φαει το "με δικα σας λόγια", το νόημα, η αντιστοιχιση, η συμπλήρωση λέξεων κ.λ.π. Μαθαιναμε και τη γλωσσα παραλληλα.Κατι μας άφηναν όλα αυτα.

Οσο για τα λογοτεχνικά βιβλια μεγαλο μέρος ευθυνης έχουν οι γονεις. Απο πολυ μικρά πρεπει να τους διαβάζουν ιστορίες, να τα ρωτουν τι κατάλαβαν, να τα βάζουν να διηγούνται, να διαβάζουν και οι ιδιοι οι γονεις, που οι περισσοτεροι ξημεροβραδιαζονται και οι ιδιοι στον υπολογιστη και στην τηλεοραση.Να εχει το βιβλιο θεση στο σπιτι! Το σπιτικο περιβαλλον του παιδιου πρεπει να προάγει τη μάθηση . Το σχολειο μπορει να δωσει μια κατευθυντήρια γραμμη, αλλα η εφαρμογή γινεται στο σπιτι. Παρ'τε και κανενα βιβλιο δωρο στα παιδια σας οχι μονο κασετες για play station. Εγω εχω ενα βαφτιστήρι και στα γενεθλια του του παιρνω πάντα δωρο βιβλιο, και καθε φορα που το βλέπω το ρωτάω να μου πει τι διαβασε. Η μαμα του του παιρνει τις κασσετες πέντε-πέντε επειδη τις βρισκει σε προσφορά! Το παιδάκι ειναι 10 χρονών!

Θυμαμαι οτι κάποτε ήθελα να παρω δωρο σε ένα παιδάκι ενα βιβλιο και ρώτησα τους γονεις του τι θα του άρεσε (οι γονεις και οι δυο εκπαιδευτικοι) και η μαμα λεει: "ειναι μικρός ακόμα για να διαβάσει βιβλιο, θα κουραστει". Το παιδι πήγαινε 3η Δημοτικου. Σας πληροφορω τωρα που παει 6η, δεν εχει διαβασει ποτε εξωσχολικο βιβλιο. Ολο ηλεκτρονικα παιχνιδια παιζει!!!

Οσο για το εκπαιδευτικο συστημα εχω να πω οτι εχει υιοθετησει ολες τις τακτικες που απετυχαν παγκοσμιως σε όλους τους τομεις γνωσεις, ειδικα στις πρακτικες που ακολουθουνται στο Δημοτικο και αφορουν γραφη-ορθογραφια-αναγνωση. Αλιμονο στα παιδια μας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

για το ποιηματακι , σιγα καλε, εσυ δεν μεγαλωσες με ''το χοντρο μπιζελι που χορευει τσιφτετελι'';:wink: β δημοτικου ειναι τα πιτσιρικια, ειπαμε!:-D

Εγώ έχω ανοίξει κάπου το θεματάκι με τα αναγνωστικά, γιατί πραγματικά βρήκα πολύ ανόητο το ποιηματάκι με το σαλιγκάρι...

Αλλά θα διαφωνήσω και θα υπερασπιστώ το χοντρό μπιζέλι :mrgreen:... Έχει μια συνοχή, αφηγείται μια ιστορία για το χορό των μπιζελιών, απαριθμεί πράσινα λαχανικά κι έχει λαβ στόρυ με την αγκινάρα :lol:. Ενώ το σαλιγκάρι με το μπουφάν είναι απλώς κολημένες λέξεις χωρίς νόημα, αποκλείεται να τραβήξει αυτό το πράγμα το ενδιαφέρον του παιδιού, θα το καταλάβαινα μόνο σαν άσκηση "φτιάξτε προτάσεις με λέξεις με διπλά σύμφωνα". Ή προχθές είχαμε άλλο ποίημα στο ανθολόγιο "όταν κάνουν πόλεμο η γη έχει πονόλαιμο... κι όλο κάνουν πόλεμο κι άιντε με τον πονόλαιμο...":roll::roll:

Δεν θέλω ν΄αδικήσω τα βιβλία, έχουν και άλλα κομμάτια που είναι ωραία, αλλά κάποια σαν τα παραπάνω καλύτερα να έλειπαν.

Δεν βλέπω πάντως να υπάρχει κάποια συνοχή και ταξινόμηση της ύλης, ειδικά στη γραμματική, είναι λίγο σαλάτα κι αν δεν ξέρουν γραμματική πώς θα μάθουν ορθογραφία; Όσο για την ύλη, νομίζω ότι για να την κάνουν πιο ανάλαφρη, την έχουν φέρει σε επίπεδο περιοδικού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ανοίξει κάπου το θεματάκι με τα αναγνωστικά, γιατί πραγματικά βρήκα πολύ ανόητο το ποιηματάκι με το σαλιγκάρι...

Αλλά θα διαφωνήσω και θα υπερασπιστώ το χοντρό μπιζέλι :mrgreen:... Έχει μια συνοχή, αφηγείται μια ιστορία για το χορό των μπιζελιών, απαριθμεί πράσινα λαχανικά κι έχει λαβ στόρυ με την αγκινάρα :lol:. Ενώ το σαλιγκάρι με το μπουφάν είναι απλώς κολημένες λέξεις χωρίς νόημα, αποκλείεται να τραβήξει αυτό το πράγμα το ενδιαφέρον του παιδιού, θα το καταλάβαινα μόνο σαν άσκηση "φτιάξτε προτάσεις με λέξεις με διπλά σύμφωνα". Ή προχθές είχαμε άλλο ποίημα στο ανθολόγιο "όταν κάνουν πόλεμο η γη έχει πονόλαιμο... κι όλο κάνουν πόλεμο κι άιντε με το πονόλαιμο...":roll::roll:

Δεν θέλω ν΄αδικήσω τα βιβλία, έχουν και άλλα κομμάτια που είναι ωραία, αλλά κάποια σαν τα παραπάνω καλύτερα να έλειπαν.

Δεν βλέπω πάντως να υπάρχει κάποια συνοχή και ταξινόμηση της ύλης, ειδικά στη γραμματική, είναι λίγο σαλάτα κι αν δεν ξέρουν γραμματική πώς θα μάθουν ορθογραφία; Όσο για την ύλη, νομίζω ότι για να την κάνουν πιο ανάλαφρη, την έχουν φέρει σε επίπεδο περιοδικού.

 

 

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου για τα αναγνωστικά. Οσο για τη γραφη και την ορθογραφία, πρέπει να σας πω πως η κρίση έχει και κάποια θετικά. Απ οτι βλέπω, αρκετοί δάσκαλοι επιστρέφουν στο τετράδιο! Τόσα χρόνια έδειναν στα παιδιά φωτοτυπίες με αποτέλεσμα τα παιδια να μην μπορούν να αντιγράψουν απο τον πίνακα. Εγω που ειμαι εκαπιδευτικός μουσικής, τα έβαζα καμια φορά να αντιγράψουν απο τον πίνακα κάποιο τραγούδι, και τα παιδιά δυσκολεύονταν τραγικά! Τωρα βλέπω αρκετές δασκάλες να επιστρέφουν λοιπόν στο παιο καλό τετράδιο. Γράφουν στον πίνακα και τα παιδιά αντιγράφουν.

 

Σχετικά με το διάβασμα και τα λογοτεχνικά βιβλία, πρέπει να πω πως οκ δέχομαι πως πρέπει εμεις να διαβάζουμε για να μας βλέπουν τα παιδιά μας και να το κάνουν και αυτά. Ομως εγω έχω ένα θέμα. Με ένα 4χρονο και ένα μωρό στο σπίτι, ψάχνωνα βρω χρόνο να διαβάσω, αλλά δεν βρήσκω! Το βράδυ που κοιμούντε πια, είμαι κομμάτια. Δεν αντέχω να διαβάσω. Μέσα στη μέρα, τόσο ο μεγάλος όσο και το μωρό δεν μου αφήνουν περιθόριο για διάβασμα. Απο την άλλη βέβαια ο μεγάλος έχει παρα πολλά βιβλία και διαβάζουμε καθημερινά τουλάχιστον ένα. Το δε μωρό, δείχνει τρομερό ενδιαφέρον όταν ακούει παραμύθια.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας.Τα περισσότερα παιδιά έχουν φτωχό λεξιλόγιο, είναι ανορθόγραφα και δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν ένα απλό κείμενο.Πρόκειται για μια νέα μορφή αναλφαβητισμού, που δεν έχει να κάνει με την παντελή άγνοια γραφής και ανάγνωσης.

Το τραγικό είναι ότι οι περισσότεροι γονείς στέκονται στην καλή βαθμολογία των παιδιών τους και αγνοούν την πραγματικότητα.Είναι δύσκολο να τους το εξηγήσεις δε.Οι βαθμοί είναι πραγματικά πλασματικοί.Το επίπεδο των σημερινών μαθητών του 19 τουλάχιστον στα γλωσσικά μαθήματα είναι γύρω στο 15 με 16 που έπαιρνε η γενιά μου παλιά.

Και να σας πω τι παρατηρώ, που είναι πραγματικά ανησυχητικό;Οτι αρκετοί άνθρωποι που έχουν τελειώσει κάποιες τάξεις του δημοτικού ή έστω το δημοτικό, πολλοί από τους σημερινούς παππούδες δηλαδή, εκφράζονται πολύ καλύτερα από παιδιά που τελείωσαν το Λύκειο.

Κρίμα, πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια,εγω δεν ειμαι φιλολογος.Δεν ειχα καν την ευκαιρια να σπουδασω,γιατι επρεπε να δουλεψω.Ακομα με κυνηγαει αυτο.Αλλα αναρωτιεμαι,οταν βλεπω τετοιες χοντραδες στα σχολικα βιβλια,τι μυνηματα θα τους περασει.Γιατι οι εκπαιδευτικοι/ψυχολογοι/μορφωμενοι ανθρωποι,αφου τα βλεπουν και γνωριζουν,επιτρεπουν να διδασκονται ολα αυτα?Πως πρεπει να δηλωσουμε την αγανακατηση μας?Γιατι οι γονεις δεν κανουν παραπονα?

 

Θεωρω απαραδεκτο μαθητρια του 19,να μην εχει ιδεα απο Ελληνικη Ιστορια.

 

Διαβαζω εκθεσεις της,ειναι πραγματικα καλες με φαντασια,με καλη συνταξη αλλα με φτωχο λεξιλογιο.Τα δε θεματα της εκθεσης,απαραδεκτα. Θεματα

 

- "Γραμμα στην ηλεκτρονικη μου φιλη που ζει στο ταδε μερος"

-"Η πρωτη μερα στο σχολειο,μετα απο 3 μηνες ξεκουρασης και χαλαρωσης"

-"Μια θαλασσια εξερευνηση"

 

 

Στην Β Γυμνασιου,δεν θα επρεπε να εχουν σταματησει τις περιγραφικες εκθεσεις?Ή ειναι πολυ νωρις?

 

Α,και ενα τελευταιο τωρα που το θυμηθηκα.

Πριν απο δυο χρονια περιπου,ειχα βρεθει τυχαια,σε μια ομιλια για τα σχολικα βιβλια.

 

Προλαβα μονο δεκα λεπτα της ομιλιας .Ενας παιδοψυχολογος μιλουσε για ενα κειμενο στο Αναγνωστικο της Α Δημοτικου-αν δεν κανω λαθος.Ηταν μια ιστοριουλα με ενα ζωακι,διπλα σε μια λιμνη που μιλαει ψευδα σε ενα αλλο ζωακι."Γεια θου.Τι κανειθ?" κτλ

 

Ο παιδοψυχολογος ελεγε οτι με τετοια κειμενα,μαθαινουν στα παιδια να ψευδιζουν.

Link to comment
Share on other sites

για το γραμμα, οπως το θετεις, εχεις δικιο.

 

για το ποιηματακι , σιγα καλε, εσυ δεν μεγαλωσες με ''το χοντρο μπιζελι που χορευει τσιφτετελι'';:wink: β δημοτικου ειναι τα πιτσιρικια, ειπαμε!:-D

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ίσα ίσα, το έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι ένα από τα καλύτερα της Λιλλιπούπολης είναι αυτό το σουρεαλιστικό στοιχείο, το χιούμορ και η πρωτοτυπία, οι ρίμες με λεξιλόγιο που δεν το περιμένεις σε ποιηματάκια: ο πρίγκηπας που με τον πρώτο χτύπο του γκογκ πετάγεται από τη χρυσή του σαιζ λογκ κτλ. κτλ. Και τα τραγούδια του Νέστορα του Σπανουδάκη στην ίδια κατηγορία ανήκουν.

 

Τώρα δεν ξέρω ποιος φταίει για το ότι τα παιδιά δεν διαβάζουν λογοτεχνία, η πρώτη απάντηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι "οι γονείς", αλλά επειδή οι δικές μου είναι μικρές, ας μη λέω μεγάλα λόγια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, φέτος το υπουργείο παιδείας καταργεί τις σχολικές βιβλιοθήκες, δεν αποσπά εκπαιδευτικούς και οι βιβλιοθήκες ειναι κλειστές. Πάει η μοναδική ευκαιρία που είχαν κάποια παιδιά να διαβάσουν κάποιο εξωσχολικό βιβλίο. Στο σχολειο που δουλεύω, κεντρικό σχολείο,η βιβλιοθήκη δε λειτουργεί φέτος και δεν θα λειτουργήσει.300 παιδια χωρίς ευκαιρία επαφής με το ποιοτικό βιβλίο!!!Με την κρίση πως μπορούν οι γονείς να αγοράσουν εξωσχολικά βιβλία στα παιδιά τους;

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, φέτος το υπουργείο παιδείας καταργεί τις σχολικές βιβλιοθήκες, δεν αποσπά εκπαιδευτικούς και οι βιβλιοθήκες ειναι κλειστές. Πάει η μοναδική ευκαιρία που είχαν κάποια παιδιά να διαβάσουν κάποιο εξωσχολικό βιβλίο. Στο σχολειο που δουλεύω, κεντρικό σχολείο,η βιβλιοθήκη δε λειτουργεί φέτος και δεν θα λειτουργήσει.300 παιδια χωρίς ευκαιρία επαφής με το ποιοτικό βιβλίο!!!Με την κρίση πως μπορούν οι γονείς να αγοράσουν εξωσχολικά βιβλία στα παιδιά τους;

 

 

 

Κρίμα...

Υπάρχουν βέβαια και οι δημόσιες βιβλιοθήκες.Στην επαρχιακή πόλη που μένω έχουμε βιβλιοθήκη που στεγάζεται σε ένα υπέροχο κτίριο και έχει ακόμα και αίθουσα με ψηφιακή βιβλιοθήκη.Ελάχιστοι όμως το γνωρίζουν αυτό.

Το δυσάρεστο είναι ότι δεν υπάρχει ανανέωση στους τίτλους των βιβλίων.Ειδικά στο παιδικό τμήμα της βιβλιοθήκης τα περισσότερα βιβλία είναι μισοκατεστραμμένα και παμπάλαια.Απορώ που δεν υπάρχει έστω ένας φορέας να κάνει μια δωρεά βιβλίων για τα παιδάκια.

Αυτό είναι χρόνια κατάσταση...Κάποτε ως παιδί είχα διαβάσει όλα τα βιβλία του παιδικού τμήματος και δεν υπήρχαν άλλα να διαβάσω!!!

Η διευθύντρια, να είναι καλά, είναι μια καταπληκτική γυναίκα με παρέπεμψε σε βιβλία για ενήλικες κι έτσι από πολύ μικρή διάβασα κλασικά έργα Ελλήνων συγγραφέων.Πέρα του κλασικού όμως που αποτελεί σταθερή αξία και σήμερα επικρατεί "φτώχεια"και στην βιβλιοθήκη των ενηλίκων

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ενα μελος παραπανω που ειπε για το οτι μας εφαγε το "με δικα σας λογια" ιδιαιτερα σε μαθητες του Δημοτικου,εκει που μπαινουν οι βασεις...Εγω ειμαι φαν της πιο παλιας παιδαγωγικης που ελεγε οτι ιδιως στις πρωτες ταξεις του σχολειου πρεπει τα παιδια να μαθαινουν αυτολεξει τα κειμενα για να πλουτισουν το λεξιλογιο τους,να μαθουν αν εκφραζονται με τις ορολογιες του καθε μαθηματος και στην πορεια να γινονται ικανα να χρησιμοποιησουν και δικα τους λογια...Το παω και λιγο παραπερα και λεω οτι για εμενα ιδανικος συνδυασμος που αποτρεπει την παπαγαλια ειναι να ξερει μεν ενα παιδι κατα λεξη ενα κειμενο αλλα να μπορει επειτα να αποδωσει και το νοημα σε πιθανες ερωτησεις...Το βιωσα ως μαθητρια και δεν βλεπω να με εβλαψε σε τιποτε,ισα-ισα που παρολο που ηξερα αυτολεξει τα κειμενα ποτε δεν παπαγαλισα και παντα ηξερα να συνεχισω χρησιμοποιωντας αλλη λεξη αν σε καποια φαση κολλαγε το μυαλο!!!

 

Επισης το κλεισιμο των σχολικων βιβλιοθηκων ειναι αλλο ενα σημειο που ενισχυει κατα την γνωμη μου το οτι βρισκομαστε πλεον σε εκπαιδευτικο μεσαιωνα..Στο σχολειο που δουλευω,με δυναμη μαθητων γυρω στο 500 υπαρχει βιβλιοθηκη με απιστευτους τιτλους βιβλιων,υπολογιστες και μεχρι τωρα με παρουσιαση εργου απο τους καθηγητες που ηταν αποσπασμενοι εκει...και φετος ειναι κλειδωμενη αν εχουν τον θεο τους!!!!Τα παιδια εμπαιναν μεσα,ειχαν διαδραση,στην τελικη ακομη και να μην ηταν και bookworms μπαινοντας εκει μεσα κατι μπορει να τους τραβαγε την προσοχη...

 

Τωρα σχετικα με το ποσο φταινε οι γονεις...δεν ξερω,νομιζω ειναι και θεμα παιδιων.Μεγαλωσα σε οικογενεια οπου η μητερα ηταν φιλολογος που προετρεπε και εδινε κινητρα, οι βιβλιοθηκες γεματες...εγω ειχα ξεκοκαλισει ολα τα βιβλια απο πολυ μικρη ηλικια και ειχα καταντησει ασυμφορη γιατι ζητουσα συνεχως-διαβαζα καθε μεσημερι την εφημεριδα πριν την διαβασει ο πατερας μου,τα αδελφια μου δεν μπορω να πω οτι ανεπτυξαν την ιδια αγαπη στο διαβασμα εξωσχολικων παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

......ακομη και μαθητες του 19 ειναι κατ'αρχην ανορθογραφοι και δεν ξερουν να εκφραζονται. Παιρνουν τους βαθμους επειδη παπαγαλιζουν τις γνωσεις που τους προσφερουμε. Θυμαστε παλια στην εποχη μας-οσοι ειναι πανω κατω στην ηλικια μου,δεκαετια του 80 πηγαινα δημοτικο- που μαθαιναμε όλα τα μαθήματα απ'εξω; Μπορει να ήταν υπερβολικο και χρονοβόρο, γιατι μαθαιναμε και πολλα άχρηστα, αλλα μαθαιναμε να λεμε την ιστορια με ιστορικούς όρους, τη γεωγραφία με το αντιστοιχο λεξιλόγιο κ.λ.π. Σημερα μας έχει φαει το "με δικα σας λόγια", το νόημα, η αντιστοιχιση, η συμπλήρωση λέξεων κ.λ.π. .......

 

Οσο για τα λογοτεχνικά βιβλια μεγαλο μέρος ευθυνης έχουν οι γονεις. .... Το σπιτικο περιβαλλον του παιδιου πρεπει να προάγει τη μάθηση . Το σχολειο μπορει να δωσει μια κατευθυντήρια γραμμη, αλλα η εφαρμογή γινεται στο σπιτι. ......Θυμαμαι οτι κάποτε ήθελα να παρω δωρο σε ένα παιδάκι ενα βιβλιο και ρώτησα τους γονεις του τι θα του άρεσε (οι γονεις και οι δυο εκπαιδευτικοι) και η μαμα λεει: "ειναι μικρός ακόμα για να διαβάσει βιβλιο, θα κουραστει". Το παιδι πήγαινε 3η Δημοτικου. Σας πληροφορω τωρα που παει 6η, δεν εχει διαβασει ποτε εξωσχολικο βιβλιο. Ολο ηλεκτρονικα παιχνιδια παιζει!!!

Οσο για το εκπαιδευτικο συστημα εχω να πω οτι εχει υιοθετησει ολες τις τακτικες που απετυχαν παγκοσμιως σε όλους τους τομεις γνωσεις, ειδικα στις πρακτικες που ακολουθουνται στο Δημοτικο και αφορουν γραφη-ορθογραφια-αναγνωση. Αλιμονο στα παιδια μας!!

 

Παρόλο που γενικά συμφωνώ μαζί σου, για το θέμα του "απ' έξω" δεν είμαι σίγουρη ότι έχεις δίκιο. Η παπαγαλία δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι. Βέβαια, όταν λέμε "με δικά σας λόγια" πρέπει να έχουμε και απαιτήσεις. ΟΚ, με δικά μας λόγια, αλλά με σωστή ορολογία. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Γενικά, αυτό που βλέπω εγώ, είναι ότι τα παιδιά δεν μπορούν να βγάλουν από ένα κείμενο ούτε μία σωστή περίληψη, ούτε μία κεντρική ιδέα. Αυτό κατ' εμέ είναι μεγάλο πρόβλημα. Σημαίνει ότι τα παιδία δεν μπορούν να "κατανοήσουν" ένα κείμενο.

 

Καλά, για την αντιστοίχιση λέξεων και τις υπόλοιπες βλακείες δεν το συζητώ... Εγώ έναν τρόπο ξέρω για να μάθεις να γράφεις. Να βγάλει κάλο το δάχτυλο σου από το πολύ γράψιμο. Αντιγραφή, αντιγραφή, αντιγραφή και πάλι αντιγραφή.

 

Για το ρόλο του σπιτιού θα συμφωνήσω βέβαια, αλλά νομίζω ότι το σχολείο θα έπρεπε να είναι πιο ενεργό. Στο κάτω κάτω οι γονείς μπορεί να είναι αγράμματοι. Οι καθηγητές πρεπει να σπρώχνουν τα παιδιά στην εγκυκλοπαιδική γνώση. Θυμάμαι στο λύκειο μία φιλόλογο που είχε πργανώσει δανειστική βιβλιοθήκη εκ των ενόντων. Είπε σε κάθε μαθητή του τμήματος να φέρει ένα βιβλίο από το σπίτι του. Ανακυκλώσαμε δηλαδή μεταξύ μας τα βιβλία μας. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει επίσημη βιβλιοθήκη επιχορηγούμενη από το κράτος. Θέληση πρεπει να υπάρχει, κέφι και δημιουργική διάθεση. Και πολύ φοβάμαι ότι αυτά το έχουν χάσει πια οι καθηγητές. Εντάξει, οι βιβλιοθήκες κλειδώθηκαν. Δεν τρεχει τιποτα. Φτιάξτε μία μόνη σας. Ζητήστε τη συμβολή δασκάλων, μαθητών, των βιβλιοπωλε'ιων της περιοχής. Τρόποι πάντα υπάρχουν. Κεφι υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ως πότε η κοινωνία θα μας πετάει το μπαλάκι για να κλείσουμε τις τρύπες που ανοίγει το κράτος; Έκλεισε το υπουργείο τις βιβλιοθήκες, ας πάρουμε πρωτοβουλία οι εκπαιδευτικοί!Δεν ειναι καθόλου κακή πρόταση, ίσα ίσα που μακάρι να βρίσκονταν άτομα με όραμα να την υλοποιήσουν, αλλά με την απαξίωση- κοινωνική και μισθολογική-που έχουμε υποστεί, ίσως δεν υπάρχει όρεξη για δράσεις εκτός του μαθήματος! Ειναι μια σκεψη μου!Άσχετη ίσως με το θέμα, αλλα πλαναται στο μυαλό πολλών εκπαιδευτικών!

Αυτα που προτείνονται εδώ σίγουρα βοηθούν την ανάπτυξη του μαθητή-ατόμου, δεν την εξασφαλίζουν, αλλά όποιος γονιός θέλει το παιδάκι του να μορφωθεί ας βάλει κι αυτός ένα χεράκι. Αν δεν ξέρει, είναι αγράμματος,ας συνεργαστεί με το σχολείο.

Mariab συμφωνώ μ'αυτά που λές, όχι μόνο να μαθαίνουμε απ'έξω αλλά να καταλαβαίνουμε κιόλας. Δεν ειμαι υπέρ της παπαγαλίας, αλλά υπέρ της αποστήθισης.

Link to comment
Share on other sites

Ως πότε η κοινωνία θα μας πετάει το μπαλάκι για να κλείσουμε τις τρύπες που ανοίγει το κράτος; Έκλεισε το υπουργείο τις βιβλιοθήκες, ας πάρουμε πρωτοβουλία οι εκπαιδευτικοί!Δεν ειναι καθόλου κακή πρόταση, ίσα ίσα που μακάρι να βρίσκονταν άτομα με όραμα να την υλοποιήσουν, αλλά με την απαξίωση- κοινωνική και μισθολογική-που έχουμε υποστεί, ίσως δεν υπάρχει όρεξη για δράσεις εκτός του μαθήματος! Ειναι μια σκεψη μου!Άσχετη ίσως με το θέμα, αλλα πλαναται στο μυαλό πολλών εκπαιδευτικών!

Αυτα που προτείνονται εδώ σίγουρα βοηθούν την ανάπτυξη του μαθητή-ατόμου, δεν την εξασφαλίζουν, αλλά όποιος γονιός θέλει το παιδάκι του να μορφωθεί ας βάλει κι αυτός ένα χεράκι. Αν δεν ξέρει, είναι αγράμματος,ας συνεργαστεί με το σχολείο.

Mariab συμφωνώ μ'αυτά που λές, όχι μόνο να μαθαίνουμε απ'έξω αλλά να καταλαβαίνουμε κιόλας. Δεν ειμαι υπέρ της παπαγαλίας, αλλά υπέρ της αποστήθισης.

 

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τους δασκάλους / καθηγητές που παρακολουθούν το forum, αλλά η απαξίωση την οποία περιγράφεις δεν έχει έρθει από μόνη της. κατά τη γνώμη μου φταιν σε μεγάλο βαθμό οι ίδιοι οι δάσκαλοι για αυτό και σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει και οι ίδιοι να προσπαθήσουν να αντιστρέψουν αυτό το κλιμα. Εάν δεν αλλάξουν κατι στον τρόπο που εργάζονται δεν νομίζω η "κοινωνία" από μόνη της να αλλάξει τον τρόπο που τους αντιμετωπίζει. Μέχρι πριν από 20 περίπου χρόνια οι δασκαλοι ήταν από τα πλέον αξιοσεβαστα πρόσωπα. Μπορούμε να γυρίσουμε πίσω?

 

Οι γονείς συνέχεια βάζουν και χεράκι και ποδαράκι για την μόρφωση των παιδιών τους, αλλά τι ακριβώς υποτίθεται ότι θα πρέπει να κάνουν? Τι θα πει να συνεργαστώ με το σχολείο? Κατά τη γνώμη μου η συνεργασία πρεπει να είναι είναι στο στυλ: "Πρέπει να ακούς τη δασκάλα σου και να κάνεις αυτά που σου λεέι, γιατί η δασκάλα είναι μεγαλύτερη και σοφότερη και κατά τεκμήριο γνωρίζει περισσότερα από εσένα". Αυτό να το κάνω ευχαρίστως. Πρέπει να υποστηρίξω το σχολείο και τους κανόνες του. Καμιά αντίρρηση. ΔΕΝ πρέπει όμως να χρειάζεται να διαβάζω εγώ το παιδί μου. Εάν το σχολείο (λόγω δασκάλου ή εκπαιδευτικού συστήματος) δεν μπορεί να ολοκληρώσει τον προορισμό του και πρέπει να κάνω εγώ ένα μέρος της δουλειάς, τότε προφανώς και θα έχω άποψη για το πώς θα πρέπει να γίνεται η δουλειά. Επιπλέον, στην περίπτωση αυτή στην πραγματικότητα υποκαθιστώ το δάσκαλο. Αρα, ας μην μιλάμε μετά για απαξίωση.

Link to comment
Share on other sites

Mariab η συζήτηση που ανοίξαμε είναι πολύ μεγάλη και θα μπορούσαμε να παραθέτουμε για ώρες αντίθετες απόψεις κι όμως να έχουμε και οι δύο δίκιο. Πραγματικά έχουμε βάλει κι εμείς το χεράκι μας να μην έχει η κοινωνία καλή άποψη για μας, υπάρχουν όμως ακόμη άτομα με όρεξη για δουλειά και γνώσεις και πολύ καλές προθέσεις. Όμως μας ξεπερνούν οι εξελίξεις,τα παιδιά μπορούν πλέον να ενημερωθούν και να μορφωθούν και από άλλες πηγές γι'αυτό και δεν θεωρούμαστε αναντικατάστατοι. Και οι γονείς έχουν άποψη για όλα, και κυρίως κακή άποψη για μας. Πολλοί νομίζουν οτι παίρνουμε τσάμπα λεφτά αφου "δουλεύουμε 3-4 ώρες την ημέρα και έχουμε πολλές διακοπές".

Για το δεύτερο μέρος της γνώμης σου, εγώ αναφερόμουν στην περαιτέρω εξέλιξη του μαθητή και συγκεκριμένα στο θέμα της ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων ή άλλων βιβλίων γενικά. Δεν είναι δυνατόν το σχολείο να έχει δραστική συμβολή και σε αυτό, γιατί ως γνωστόν η βασική ύλη που πρέπει να καλυφθεί σε κύρια μαθήματα είναι τεράστια, και με τις ώρες που χάνονται σε γιορτές-εκδρομές-αργίες-καταλήψεις ίσα που καλύπτεται. Παρ'ολα αυτά ξέρω ότι γίνονταν διαγωνισμοί φιλαναγνωσίας- από τους υπεύθυνους βιβλιοθήκης- αλλα και άλλα πολλά προγράμματα πολιτιστικά, περβαλλοντικά, αγωγής υγείας και δράσεις που το υπουργείο κατάργησε φέτος ή περιόρισε αφού πλέον δεν προβλέπεται αμοιβή γι'αυτα!Όπως και να το κάνουμε, δεν μπορεί να σου μειώνουν τις αποδοχές και να θες να εργαστείς υπερωριακά χωρίς αμοιβή΄λιγότερος μισθός και πιο πολύ δουλειά;

Όταν είπα να συνεργάζεστε με το σχολείο εννοούσα να ενημερώνεστε για το πως μπορείτε να συμβάλετε στην εξέλιξη του παιδιου σας, και οχι μόνο οσον αφορά τα βασικά του καθήκοντα. Π.χ. ποια είναι καλά βιβία να διαβάζει το παιδί μου στον ελευθερο χρόνο του για να ασχολειται δημιουργικά;

Link to comment
Share on other sites

Mariab η συζήτηση που ανοίξαμε είναι πολύ μεγάλη και θα μπορούσαμε να παραθέτουμε για ώρες αντίθετες απόψεις κι όμως να έχουμε και οι δύο δίκιο. Πραγματικά έχουμε βάλει κι εμείς το χεράκι μας να μην έχει η κοινωνία καλή άποψη για μας, υπάρχουν όμως ακόμη άτομα με όρεξη για δουλειά και γνώσεις και πολύ καλές προθέσεις. Όμως μας ξεπερνούν οι εξελίξεις,τα παιδιά μπορούν πλέον να ενημερωθούν και να μορφωθούν και από άλλες πηγές γι'αυτό και δεν θεωρούμαστε αναντικατάστατοι. Και οι γονείς έχουν άποψη για όλα, και κυρίως κακή άποψη για μας. Πολλοί νομίζουν οτι παίρνουμε τσάμπα λεφτά αφου "δουλεύουμε 3-4 ώρες την ημέρα και έχουμε πολλές διακοπές".

Για το δεύτερο μέρος της γνώμης σου, εγώ αναφερόμουν στην περαιτέρω εξέλιξη του μαθητή και συγκεκριμένα στο θέμα της ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων ή άλλων βιβλίων γενικά. Δεν είναι δυνατόν το σχολείο να έχει δραστική συμβολή και σε αυτό, γιατί ως γνωστόν η βασική ύλη που πρέπει να καλυφθεί σε κύρια μαθήματα είναι τεράστια, και με τις ώρες που χάνονται σε γιορτές-εκδρομές-αργίες-καταλήψεις ίσα που καλύπτεται. Παρ'ολα αυτά ξέρω ότι γίνονταν διαγωνισμοί φιλαναγνωσίας- από τους υπεύθυνους βιβλιοθήκης- αλλα και άλλα πολλά προγράμματα πολιτιστικά, περβαλλοντικά, αγωγής υγείας και δράσεις που το υπουργείο κατάργησε φέτος ή περιόρισε αφού πλέον δεν προβλέπεται αμοιβή γι'αυτα!Όπως και να το κάνουμε, δεν μπορεί να σου μειώνουν τις αποδοχές και να θες να εργαστείς υπερωριακά χωρίς αμοιβή΄λιγότερος μισθός και πιο πολύ δουλειά;

Όταν είπα να συνεργάζεστε με το σχολείο εννοούσα να ενημερώνεστε για το πως μπορείτε να συμβάλετε στην εξέλιξη του παιδιου σας, και οχι μόνο οσον αφορά τα βασικά του καθήκοντα. Π.χ. ποια είναι καλά βιβία να διαβάζει το παιδί μου στον ελευθερο χρόνο του για να ασχολειται δημιουργικά;

 

Οντως η συζήτηση ε'ιναι μεγάλη και σίγουρα υπάρχουν σημεία στα οποία έχει ο καθένας τα δίκια του.

Δεν θα συμφωνήσω όμως καθόλου στο ότι δεν είστε αναντικατάστατοι. Τα παιδιά δεν έχουν άλλον τρόπο για να μορφωθούν πέρα από το σχολείο και το δάσκαλο. Το διαδίκτυο, οι εγκυκλοπαίδειες και οτιδήποτε άλλο δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το δάσκαλο, την ανθρώπινη επαφή και κυρίως την μετάδοση της προσωπικής εμπειρίας. Αυτό το τελευταίο δεν μπορεί να το αντικαταστήσει κανένα αυτοματοποιημένο σύστημα.

Ισως λοιπόν επειδή έχω τόσο ψηλά στην αντίληψή μου το έργο του δασκάλου, να είμαι και πιο αυστηρή από ότι πρέπει. Απλώς φοβάμαι ότι μερικές φορές εγώ έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση τη "διδασκαλία" από ότι οι ίδιοι οι διδάσκοντες.

Τώρα για το ότι οι γονείς έχουν άποψη για όλα... και π'ως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει? Τα παιδια τους σας εμπιστεύονται. Είναι δυνατόν να μην έχουν άποψη?

 

Τώρα, σε κάτι πρακτικό. Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι θα μείνουν κλειδωμένες οι βιβλιοθήκες. Η βιβλιοθήκη δεν είναι κομμάτι του σχολείου? Δεν έχει κλειδιά ο διευθυντής? Δηλαδή, από τόσους καθηγητές δεν θα βρεθεί ούτε ένας να ανοίγει 2 ώρες την εβδομάδα τη βιβλιοθήκη και να ρυθμίζει το δανεισμό των βιβλίων? Εντάξει τώρα, δεν είναι ανάγκη να χρεωθεί αυτό σαν υπερωρία. Νομίζω ότι κάποια τέτοια θέματα είναι που "προκαλούν" τους γονείς. Εχεις ιδέα πόσες απλήρωτες υπερωρίες κάνει ο μέσος ιδιωτικός υπάλληλος και για σκοπούς πολύ λιγότερο σημαντικούς από αυτόν? Σε τελική ανάλυση, αφήστε τα ίδια τα παιδιά να χειριστούν τα της βιβλιοθήκης. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουν περίφημα, θα αισθανθούν υπερήφανα και θα μάθουν και δύο πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμενα σχολεια οι βιβλιοθηκες ειναι ενταγμενες σε προγραμματα και δεν τις διαχειριζεται το σχολειο. Γι'αυτο και υπηρχε αποσπασμενος εκπαιδευτικος και οχι καποιος απο το σχολειο. Ακομη και τα κλειδια δεν τα ειχε ο Διευθυντής αλλα ο υπευθυνος της βιβλιοθηκης. Μπορουσαμε να την επισκεφτουμε μονο αν ηταν αυτος/αυτη εκει. Φετος σ'έμας που δεν υπαρχει υπευθυνος, δεν εχει ανοιξει η βιβλιοθηκη. Δεν ξερω τι μελλει γενεσθαι!

Σ'ευχαριστω για τη συζητηση παντως, ειναι ωραιο να ανταλασσεις αποψεις πολιτισμενα! Ελπιζω τα παιδακια σου να εχουν στο μελλον ικανους εκπαιδευτικους, με ορεξη γι'αυτο που κανουν!Υπαρχουν πολλοι τετοιοι, και ακομα και υπο το βαρος της τωρινης απαξιωσης, παντα το καλο των παιδιων θα βαζουν μπροστα!!Μονο εμεις τηρουμε το "πρωτα ο μαθητής" γιατί αυτη που το είπε τον έχει τελευταιο (μαζι με τον καθηγητή-συγχωρηστε μου το αστειάκι, καμμία διάθεση κομματισμου δεν εχω!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
για το γραμμα, οπως το θετεις, εχεις δικιο.

 

για το ποιηματακι , σιγα καλε, εσυ δεν μεγαλωσες με ''το χοντρο μπιζελι που χορευει τσιφτετελι'';:wink: β δημοτικου ειναι τα πιτσιρικια, ειπαμε!:-D

 

 

Αλλο το χοντρο μπιζελι,που εχει μια ιστοριουλα και αλλο το ποιηματακι με το σαλιγκαρι,το ντεφι και το κεφι που δεν δενει σαν θεμα.

Σε ποιο σχολικο βιβλιο ηταν το χοντρο μπιζελι?Εγω δεν το εχω συναντησει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...