Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ και TSH


Recommended Posts

ναι δες τι θα σου πει γιατι αν μειωσεις το χαπι λογικα θα κατεβει και η ft3 και ft4. Και δεν εχεις αυτο το περιθωριο ;)

 

οποτε χεσε μεσα πολυχρονη,,,,,,,

αν δεν ειχα αυτο το θεμα με το συκωτι δεν θα εσκαγα

πολυ υπουλο πραγμα οι θυροειδιτιδες τελικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου ειχε πει ενας ενδοκρινολογος οτι ειναι καλυτερα να μετραμε τις ελευθερες Τ3 και Τ4 παρα τις ολικες.

Αν εχεις φυσιολογικες ft3 και ft4 λοιπον, για εμενα δεν εχεις προβλημα με τον θυρεοειδη αλλα με κατι αλλο. και αυτο το αλλο επηρρεαζει και το tsh σου.

δεν παιρνεις Τ4 τωρα ετσι δεν ειναι??

πηγαινε σε αυτον τον γιατρο, ειναι καλος. Και πιστεψε με εχω παει σε πααααααρα πολλους

Η ανεβασμενη γGT ισως ειναι απλα απο την τοσο χαμηλη TSH

 

αν παίρνεις χάπι για τον θυρεοειδή οπωσδήποτε πρέπει να μετρήσεις την ft4(για την 3 δεν γνωρίζω) διότι αν θέλεις να μετρήσεις την μη free πρέπει να διακόψεις για λίγο (πόσο δεν ξέρω) το χάπι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια έκανα εξετάσεις προληπτικές στην κόρη μου (28 μηνών) και της βγήκε η ΤSH 3,71. Δεν είναι λίγο ψηλή ή είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία? Εχω και εγώ χασιμότο χρόνια τώρα. Δεν έχω μιλήσει ακόμη με την γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια!!! Σε αυτην την ηλικια εξαλλιυ οι μετρησεις αλλαζουν ευκολα. Ft3 και ft4? Αν καποια στιγμη θες να κανεις ολοκληρωμενο ελεγχο, εξετασε tsh, ft3, ft4, anti tpo, anti tpg και κανε και εναν υπερηχο ;)

Παντως μια χαρα δειχνει η εξεταση πιυ εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Thanx Λαιδα..

Αλλοι θεωρούν το 4 για όριο και άλλοι το 5 για αυτό αγχώθηκα λίγο. Η γιατρός μου λείπει και θα μιλήσω δευτέρα μαζί της. Εγραψε μόνο εξετάσεις για Τsh και T4, τίποτα άλλο. Η Τ4 βγήκε μια χαρά. Εσύ πιο όριο θεωρείς για αυτή την ηλικία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω φιλη μου αν οι αλλες εξετασεις ηταν οκ, και η tsh μεχρι το φυσιολογικο που κατα κανονα ειναι το 5 δεν θα ανησυχουσα. Η ανιψια μου ειχε 5.5 για 2-3 χρονια...το παρακολουθουσε. Εκανε εξετασεις καθε χρονο. Ξαφνικα πηγε 7 ε, εκει πηρε χαπι. Εμεις βεβαια οιοκγενειακως εχουμε κληρονομικοτητα με προβληματα στο θυρεοειδη.

πιο νωρις οι δυο γιατροι που μιλουσαμε δεν εδιναν χαπι, και εγω συμφωνω με αυτην την τακτικη. Πρωτον γιατι αυτο το νουμερο , το 5.5, δεν δημιουργουσε κανενα προβλημα στο παιδι, δευτερον για να δουμε μηπως παρει μπροστα ο θυρεοειδης με διατροφη και τριτον επειδη σε αυτες τις ηλικιες καμια φορα παιζει ρολο καποια ιωση η η αναπτυξη που εχει το παιδι....οποτε περιμεναμε.... Ε στο 7 της εδωσε χαπακι, Τ4 ;)

Αληθεια, η προσληψη ιωδιου στο παιδακι σου ειναι ικανοποιητικη?? τρωεει ψαρακια και θαλασσινα??

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δεν τρώει ψαράκια και θαλασσινά.. δεν θέλει ούτε να τα μυρίσει. Δεν ήξερα ότι η πρόσληψη ιωδίου παίζει ρόλο στον θυρεοειδή. Αλλες τροφές που περιέχουν ιώδιο ποιές είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα περυσι τετοια εποχη ειχα ταχυκαρδιες , εντονες εφιδρωσεις και απωλεια βαρους, αφου πηγα σε ενδοκρινολογο και εκανα υπερηχο μου βρηκε οζωδης βρογχοκηλη αλλα τους οχους τους χαρακτηρισε μικρους και ασημαντους, στις αιματολογικες η tsh στα κατωτα φυσιολογικα και η τ3 τ4 στα ανωτατα φυσιολογικα, ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα περασα μια θυροειδιτιδα και το αφησαμε ετσι χωρις αγωγη για επανελεγχο. Σημερα ξαναεκανα ελεγχο αιματολογικο η tsh 0,4 με φτ 0,4-4,5 η ft3 3,40 με φτ 1,4-4,2 και η ft4 1,07 με φτ 0,8-1,9 ο ενδοκρινολογος λειπει αυτες τις μερες θα τα δει οταν γυρισει. λετε να χρειαζεται κατι λογω της tsh η αφου ειναι στο οριο του φυσιολογικου δεν εχω θεμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εκανα τις συνηθισμένες μου εξετάσεις θυρεοειδούς. Η ΤSH βγήκε 0,01, στην ουσία μηδενική. Πριν έξι μήνες ήταν πάλι 0,01 παρ'όλο που ο γιατρός μου μείωσε το χάπι. Τώρα από το 75αρι και ένα 88αρι με κατεβάζει στο 50αρι και μου λέει ότι αν δεν αυξηθεί σε δύο μήνες που θα μετρηθώ πάλι, τότε θα μου κόψει το χάπι. Και λέω ΄΄γίνεται΄΄? Ναι, σπάνιο, αλλά γίνεται.

Για αυτό και είχα όλους αυτούς του μήνες τα συμπτώματα τα φοβερά, κόπωση, αδυναμία, ζαλάδες , τάσεις λιποθυμίας, ταχυκαρδίες.. Πώς γίνεται να μην ρυθμίζεται η ΤSH και να παραμένει μηδενική? Λάθος δόση ίσως? Αλλά αφού μου μείωσε το χάπι, δεν θα έπρεπε ίσως να ανέβει λίγο?

Λάιδα, τι λες για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Γινεται και δεν πιστευω οτι γινεται σπανια. Αν ειχες προβλημα στον θυρεοειδη προν μεινεις εγκυος, συνηθως, παραμενει το πρπβλημα. Αν παρουσιαστηκε στην εγκμοσυνη, συνηθως, επανερχεται στα φυσιολογικα η λειτουργια του αδενα.

Ενας αλλος λογος που μπορει μα χρειαζεσαι λιγοτερη θυροξινη ειναι τα κιλα. Αν αδυνατισες , συνηθως, παιρνεις μικροτερο χαπι,

Λεω συνηθως γιατι αν εχεις τον αδενα και δεν εχεις κανει αφαιρεση ειναι πιο περιπλοκο το ποσο θυροξινη χρειαζεσαι.... Ο αδενας λειτουργει, εστω υπολειτουργει και δεν μπορεις να ξερεις ποσο λειτουργει και για ποσο καιρο ;)

Αν δεν εχεις τον αδενα λες παιρνω τοση ορμονη ανα κιλα και πανω κατω εκει μενεις αν δεν αυξομειωσεις το βαρος σου η αν δεν εχεις αλλες ενδοκρινολογικες αλλαγες.

Οι αλλες εξετασεις του θυρεοειδη ηταν καλες;

Παντως μην αγχωνεσαι :) ... Εισαι σε καλο δρομο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας έκανα εξετάσεις για θυροειδη μετα απο εντονη τριχοπτωση πέρσι τα αποτελέσματα ειναι τα εξής:

T3 1.12 με όριο 1.90

Τ4 8.1. Με όριο 12

Ft3.3.14 με όριο 4,2

Ft4 1,20 με όριο 1,76

TSH 3,24 με όριο 4,5

ΑΘΑ-μ 369

Anti-TPO 395

TG 1,0 με όριο 50

Δεν έκανα καμία θεραπεια κ η τριχοπτωση σταμάτησε φέτος όμως το καλοκαιρι ξανάρχισε έκανα εξετάσεις τις ίδιες

TSH 5,09

Ft3 2,96

Ft41,23

Anti-TPO 371

TG 2,5

Ο ενδοκριν με έβαλε σε θεραπεια t4 των 50 ειμαι στην 5 μέρα κ ξεκίνησαν διαφορα συμπτώματα όπως να ζεσταίνομαι στο πρόσωπο να ειμαι κατακόκκινη να με τραβάει λίγο ο λαιμός μ σαν να εχω πυρετο:cry:

Κ η τριχοπτωση ειναι απεριγραπτη

Link to comment
Share on other sites

Για την τριχοπτωση προτεινω πολλες πρωτεινες στην διατροφη σου.....κρεατικα, θαλασσινα και ψαρια, αυγα....θα δεις μεγαλη διαφορα!

Το 50 αρι χαπι ιςως ειναι πολυ......αν σε ξεκινουσε με 25αρι, μαλλον δεν θα ειχες αυτα τα συμπτωματα. Συζητησε το με τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω το 50αρι μέρα παρα μέρα τωρα!

Να σε ρωτήσω κάτι κ οποία άλλη κοπέλα γνωρίζει σας παρακαλώ να με ενημερώσετε στην εξής ερώτηση:έχει παρατηρήσει κάποιος κάποια η θυροξινη να προκαλει τριχοπτωση ως παρενεργεια;;;γτ εχω διαβάσει πολλά φορουμ εξωτερικού κ εχω τρομοκρατηθεί εχω που εχω να μην γίνω κ χειρότερα είδη βλέπω αραιωση δυστηχως δεν το αντέχω αλλο αυτο το μαρτύριο!

Η μπορει η θυροξινη να βοηθήσει στην τριχοπτωση μου η οποία οφείλεται κ λίγο απο τον θυροειδη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,εδώ και 4 χρόνιαπου αανακάλυψα ΤΟ χασιμοτο παίρνω τ4 των 25 και η tsh είναι πάντα μέσα στα όρια κ μερικές φορές λίγο παραπάνω...φέτος Έλα να εξετασεις και η tsh μου είναι 0,09.Γιατί έτσι ?τι λέτε να είναι να ανησυχησω? Το 2011 είχα παλι πολύ χαμηλή tsh ο.ο1 και είχα κάνει θεραπεία με unimazole και ανέβηκε. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...