Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόστυχη συμπεριφόρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θέλω να σας μιλήσω για το πρόβλημά μου. Έχω 3 παιδιά. Ο δευτερος γιος μου ειναι 13 ετων. Απο το Σεπτεμβρη που ξεκινησε το γυμνασιο η συμπεριφορα του αλλαξε εντελως αλλα μονο ως προς τα σεξουαλικα υπονοουμενα. Ξαφνικα αρχισε να μιλαει συνεχεια για σεξ, να κανει προστυχες κινησεις (δηθεν οτι αυνανιζεται και αλλα πολλα διαφορα ) μπροστα μας και να χασκογελαει κι ολας με αυτα που κανει. Το συζηταω μαζι του , του λεω οτι αυτο δεν ειναι σωστο οτι πρεπει να υπαρχει σεβασμος ως προς εμας και τα αδερφια του αλλα αυτος γελαει και λεει "ελα μωρε πλακα κανω". Η κατασταση εχει παραγινει... Τις προαλες πηγε πισω απο τον μικρο (3 χρονων) και εκανε διαφορες προστυχες κινησεις. Τρελαθηκα.. του εβαλα τις φωνες... παρολο που προσπαθω να αντιμετωπιζω την κατασταση με ηρεμια.. και αυτος ειχε ξεραθει στα γελια και ελεγε "σιγα μωρε δεν εκανα και τιποτα". Κι αυτα που σας περιγραφω ειναι λιγα μπροστα σε αυτα που κανει. Το περιεργο ειναι οτι αν καποια στιγμη μπει καταλαθος στο δωματιο που αλλαζει η αδερφη του ( 17 χρονων ) κλεινει τα ματια του , κλεινει αμεσως την πορτα και γινεται σαν μπατζαρι αλλα μετα μπορει να παρει κανα αρκουδι του μικρου και να αρχισει τις βλακειες!!! Δεν ξερω τι να κανω.. Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο λογω ηλικιας η εχει καποιο προβλημα που πρεπει να το κοιταξω σε ειδικους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πιθανότατα έχει αρχίσει να ξυπνάει το σώμα του και ,μαζί με τους συνομήλικούς του που έχουν πάθει ακριβώς το ίδιο ....χαίρονται όλοι μαζί που μεγάλωσαν........ Να τον προσέχεις για ο,τιδήποτε είναι in στους έφηβους..... τσιγάρα...... ποτά...... παρέες.....απόδοση στο σχολείο......

λέγε του ότι με αυτή του την συμπεριφορά απωθεί τα κορίτσια και δείχνει ότι δεν είναι αρκετά μεγάλος να διαχειριστεί το γεγονός ότι γίνεται άντρας....και άλλα σχετικά ......να του μιλήσει οπωσδήποτε ο μπαμπάς του στυλ άντρα προς άντρα......:cool:

 

η εφηβεία γενικά έχει τέτοιες εξάρσεις και στα δύο φύλα με κορύφωση τα 15 16 ....μετά κάπως ηρεμούν ...... (τα ξέρεις από την κόρη σου....)

τα αγόρια βιώνουν διαφορετικά την εφηβεία τους από τα κορίτσια....για αυτά είναι κοινωνικά αποδεκτό το sex....... και γενικά η πιο επιθετική συμπεριφορά.......

δεν νομίζω, από τα λεγόμενά σου φυσικά, ότι έχει κάτι ...σοβαρό.....

Link to comment
Share on other sites

Kλασική συμπεριφορά εφήβου που έχει ανάγκη να ολοκληρώσει. Απλώς το χειρίζεται άτσαλα (ή δεν ξέρει πώς να το χειριστεί). Νομίζω πως πρέπει να αναλάβει δράση ο μπαμπάς του (αρχικά με μια σοβαρή κουβέντα).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Kλασική συμπεριφορά εφήβου που έχει ανάγκη να ολοκληρώσει. Απλώς το χειρίζεται άτσαλα (ή δεν ξέρει πώς να το χειριστεί). Νομίζω πως πρέπει να αναλάβει δράση ο μπαμπάς του (αρχικά με μια σοβαρή κουβέντα).

 

Συμφωνώ απόλυτα.. πρέπει να του μιλήσει ο μπαμπάς του...

Link to comment
Share on other sites

πιθανώς το μυαλό του βρίσκεται εκεί,... κάτι καθόλου περίεργο για αυτή την ηλικία.

 

κάποιος θα πρέπει να του μιλήσει για το πώς μπορεί να εκτονώσει αυτή την ενέργεια που δεν ξέρει πως/που να στρέψει .

 

δεν χρειαζεται απαραιτητα να ειναι ο πατέρας εφόσον η μητέρα έχει και εκείνη μια υγιή εικόνα για την σεξουαλικότητα όσον αφορά το ότι σε αυτές τις ηλικίες ο αυνανισμός είναι μια διαδικασία η οποία βοηθά σε αυτή την εκτόνωση,

όχι μόνο στα αγόρια, αλλά ΚΑΙ στα κορίτσια και θα μπορούσε να τεθεί στο τέλος μιας συζήτησης που να αφορά αυτά τα θέματα.

 

έτσι δεν ειναι μόνο ο πατέρας που μπροεί να μιλήσει για αυτό.

 

εάν βέβαια η μητέρα αισθάνεται εντελώς άβολα, (πχ όχι τόσο μεγάλη άνεση με αυτό το θέμα, - του αυνανισμού δηλαδή- κατι αρκετά συχνό στην Ελλάδα νομίζω)

 

τότε με αυτή του την δράση, είναι και κάτι που ο έφηβος σίγουρα θέλει και να προκαλέσει , (το σοκ την ντροπή ή κάτι τέτοιο)

 

με τον ίδιο τρόπο που και το παιδί 3 ετών προκαλεί την προσοχή των γονιών του με κάτι απαγορευμένο όταν θέλει την προσοχή τους. (πάλι σόκ παθαίνουν οι γονείς όταν το παιδί παει να κανει κατι επικίνδυνο πχ)

 

αυτό σημαίνει ότι ήδη υπάρχει ανάγκη επικοινωνίας με τους γονείς,

ή εάν οι γονείς δεν μπορούν, με κάποιο άτομο για αυτά τα θέματα.

 

πάντως είναι κάπως μια "φωνή" για αίτημα βοήθειας "δεν ξέρω τι να κάνω με το σώμα μου".... είναι λόγική φωνή, για αυτές τις ηλικίες, και υγιές που εκφράζεται και προς τα έξω.

όπως και με τα μικρότερα παιδιά, αυτό δίνει την ευκαιρία στον γονέα να δράσει και να δώσει την βοήθειά του.

 

το σώμα μας είναι ένα εργαλείο το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιούμε σωστά, να το φροντίζουμε και να το συντηρούμε.

αυτό συμπεριλαμβάνει πολλά πράγματα ανάλογα την ηλικία του καθενός.

στο πλαίσιο μιας τέτοιας συζήτησης και στον τομέα, τι μπορούμε να απολαύσουμε με το σώμα μας (πχ γεύση, όσφρηση, χάδι) σαφέστατα πρέπει να ανήκει μετά απο κάποια ηλικία και το θέμα της σεξουαλικής απόλαυσης, η οποία είναι επίσης ένα εργαλείο/ικανότητα το οποίο οι γονείς κατά κάποιο τρόπο θα πρέπει να καθοδηγούν τα παιδιά ως προς το πως χρησιμοποιείται.. ! ... για κάποιο λόγο το σώμα μας ξέρει να ξεχωρίζει την απόλαυση, υπάρχουν οι κατάλληλες νευρικές απολήξεις που οδηγούν σε συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου που συμβάλλουν σε αυτό.

 

θα το είχα εντάξει δηλαδή και σε μια οπωσδήποτε και ιατρικού τυπου συζητηση, κάτι τέτοιο κάνει τα παιδιά να αισθάνονται λιγότερο άβολα.

(και τον ομιλητή).

 

είναι κάτι που η φύση το έχει προβλέψει για χ λόγους.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω σε ολα με την κυρια στυλιανακη εκτος απο το σημειο που λεει οτι κι η μαμα θα μπορουσε να τα πει, μα και την μαμα θελει να προκαλεσει, νομιζω οτι εφοσον υπαρχει μπαμπας που ασχολειται πρεπει να το χειριστει αυτος

Link to comment
Share on other sites

Έχει απόλυτο δίκιο η κυρία Στυλιανάκη.Εγώ να προσθέσω ότι σημαντικό ρόλο παίζουν και οι παρέες.Έχετε ακούσει 13χρονα να μιλάνε?Τα σεξουαλικά αστεία είναι μέσα στην ημερήσια διάταξη!!!Μιλήστε του και φυσικά απαντήστε σε όλες τις απορίες.Μην σε αγχώνει είναι μέσα στα φυσιολογικά της εφηβείας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθειά σας!!! Είχα πανικοβληθεί και με βοηθήσατε αρκετά με τις απαντήσεις σας. Με τη κόρη μου δεν αντιμετώπισα τέτοια προβλήματα ίσως επειδή( σωστά είπατε) συζητάω πολύ μαζί της ενώ με τον μικρό θεωρούσα ότι είναι μικρός ακόμα για να μιλήσω μαζί του εγώ ή ο πατέρας του σε τόσο προσωπικό επίπεδο. Ανακουφίστηκα.. ειλικρινά.. φοβόμουν ότι είχε "πρόβλημα". Αναλαμβάνουμε δράση λοιπόν... Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...