Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Μαμά και Μπαμπά, τί είναι το σέξ?"


Recommended Posts

Η μαμα με τον μπαμπα οταν αγαπιουνται πολυ πανε στον πελαργο και ζητανε ενα παιδακι..αυτη η διαδικασια λεγεται σεξ..αυτο ειχαν πει οι γονεις του αντρα μου στον αντρα μου οταν ειχε ρωτησει..μου φανηκε πολυ χαριτωμενο και ειπα να το γραψω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Μήπως αυτό το θέμα είναι σε λάθος συζήτηση; Στα 11 τα παιδιά δε ρωτάνε τι είναι σεξ, ξέρουν!

 

 

Όντως στα 11 αρχίζεις να κάνεις κουβέντες για προφύλαξη και κινδύνους και όχι για το τι είναι το σεξ και πώς γίνονται τα παιδιά.

Αυτά τα λες γύρω στα 5 (σε κάθε παιδί αλλάζει η ηλικία) που τότε αρχίζουν και έχουν την απορία, τότε αρχίζουν και έχουν ακούσματα και ίσως κάποια έχουνκαι εικόνες.

Δεν λέμε ποτέ ψέμα στα παιδιά. Ερμηνείες τύπου τα φ'ερνει ο πελαργός, βρίσκονται μέσα στα λάχανα (ω, ναι!), το παιδί βρίσκεται στην πόρτα κλπ είναι απλά σαν να θεωρείτε το παιδί σας τουλάχιστον αφελές.

Η σωστή προσέγγιση ('όχι δική μου, αλλά από προτάσεις παιδοψυχολόγων που σίγουρα κάτι παραπάνω γνωρίζουν) είναι ότι λέμε στο παιδί "η μαμά και ο μπαμπάς αγαπιούνται, αγκαλιάζονται, κοιμούνται μαζί και ο μπαμπάς βάζει ένα σποράκι στην κοιλιά της μαμάς. Το σποράκι αυτό γίνεται παιδάκι". Αυτό καλύπτει ως εξήγηση ένα 5χρονο παιδάκι και είναι κοντα στην αλήθεια.

Φυσικά δεν εξηγούμε όλη τη διαδικασία του σεξ (αν και εμένα μου την "εξήγησε" με λεπτομέριες προνήπιο, και η μαμά καμάρωνε από δίπλα που το παιδί της ξέρει τόσα πράγματα).

 

Επαναλαμβάνω το ότι τα παιδιά ρωτάνε στα 5 πώς έρχονται τα παιδιά, δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλα τα παιδιά. Μπορεί να ρωτήσουν στα 4 ή στα 6.... Συνήθως όμως στα 5 δημιουργούνται αυτές οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

Δε είμαι σίγουρη αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα ή να ρωτήσω εδώ; Τέλος πάντων. Για το εμβολίου του ΗPV έχετε αποφασίσει αν θα το κάνετε στα κορίτσια σας και σε ποιά ηλικία;

Εμένα είναι 12 και το καλοκαίρι σκοπεύω να το κάνει αφού το ζήτησε και μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...