Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΛΙΕΣ;;;


Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για αυτό το θέμα: Πρόσφατα ο άντρας μου παρατήρησε ότι έχει μεγαλώσει μία κρεατοελιά που έχω στην πλάτη, ότι κάποιες άλλες ελίτσες έχουν γίνει πιο σκούρες και ότι έχω βγάλει και κάποιες καινούργιες. Ανησύχησε πολύ και μου είπε πως πρέπει να πάω σε δερματολόγο. Έχω διαβάσει όμωε ότι είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης. Είναι όντως αυτό σύμπτωμα της εγκυμοσύνης ή πρέπει να ανησυχήσω; Έχει συμβεί σε καμία σας κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν γνωρίζω για να απαντήσω , αλλά τώρα που το λές εγώ στην εγκυμοσύνη μου απέκτησα μια μικρή κρεατοελίτσα ....στο κουτουπιέ του αριστερού μου ποδιού...αν είναι δυνατόν. Εκείνο το διάστημα δεν έδωσα σημασία και είπα θα το δώ μετά , αλλά επειδή δεν είμαι πολύ των γιατρών το άφησα ! ΄Οντως ισχύει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και ένας παθολόγος μου είπε ότι είναι της εγκυμοσύνης. Δεν ξέρω, μεθαύριο έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου, οπότε θα τον ρωτήσω. Απλώς έχω την εντύπωση ότι ό,τι και να πάθουμε μας λένε ".... είναι της εγκυμοσύνης" γι’αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που σας στεναχωρώ αλλά όντως είναι της εγκυμοσύνης οι περισότερες φεύγουν μετά αλλά πολλές μένουν το ξέρω από προσωπική πείρα :(:?8):lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς είναι της εγκυμοσύνης τα "μειονεκτήματα".... Εμένα όχι μόνο σκούρυναν και μεγάλωσαν κάποιες ελιές που είχα αλλά εμφανίστηκαν και ελιές που δεν είχα.... Ευτυχώς μετά τη γέννα, μετά από κάμποσο διάστημα επανηλθαν στη θέση τους.... Τώρα αν ξέμεινε και καμμιά επιπλέον, δεν ξέρω γιατί έχω τόσες ελιές που δεν θυμάμαι πόσες είχα και πόσες έχω πια!!! :D:D:D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγω ομοιοπαθουσα με τις ελιες, μαζι με την γραμμη στην κοιλια και τις σκουρες θηλες ειναι αποτελεσμα της αυξημενης μελανινης κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Βεβαια ακομη μου εχουν μεινει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια και εγώ όταν ήμουν έγκυος, έβγαλα τουλάχιστον 2 μικρές ελίτσες στα δάχτυλα των ποδιών μου και μάλιστα κατά σύμπτωση στο ίδιο δάχτυλο του κάθε ποδιού, αλλά δεν ήξερα ότι καί αυτό είναι της εγκυμοσύνης... τώρα μιλάμε έπαθα πλάκα!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myworld.gr/browse/28360

 

Οι ορμόνες παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο

Μια δεύτερη σημαντική αλλαγή που συμβαίνει είναι η παραγωγή περισσότερων οιστρογόνων στον οργανισμό μας, η οποία οδηγεί στη μεγαλύτερη παραγωγή μελανίνης. Έτσι αρχίζει να σκουραίνει περισσότερο η περιοχή γύρω από τη θηλή, αλλά μπορεί να αλλάξουν χρώμα και τυχόν φακίδες ή ελιές. Οι περισσότερες έγκυες παρατηρούν στη διάρκεια του τρίτου τριμήνου μια σκουρόχρωμη γραμμή που διατρέχει την κοιλιά τους. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα αυτή η γραμμή μπορεί να εμφανιστεί νωρίτερα, δηλαδή προς το τέλος του δευτέρου τριμήνου.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις και γω στην εγκυμοσυνη εβγαλα 2-3 στην αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα οταν ρωτησα τον γιατρο μου πε πως ειναι απο την εγκυμοσυνη.και φυσικα δεν φευγουν :(

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

KAI ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΣΚΟΥΡΕΝΟΥΝ ΟΙ ΕΛΙΕΣ!!!!!

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΒΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ ΗΤΑΝ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ :twisted:

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ

ΤΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΩΤΟΛΥΣΗ 8):lol:

 

Α!!!! ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ..... ΚΑΙ ΡΑΓΑΔΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΦΟΒΗΘΗΚΑ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΜΠΛΕ ΑΦΟΥ ΕΦΥΓΑΝ(ΜΑΛΛΟΝ ΑΣΠΡΙΣΑΝ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ.

 

ΟΧΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΥΤΑ???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thanks κορίτσια. Τώρα ησύχασα, γιατί τουλάχιστον είναι φυσιολογικό. Εμάς είχε πάει ο νούς μας στα χειρότερα, οπότε ας είναι.... κι αν μείνουν, αφού δεν είναι επικίνδυνες... Όσο για τριχοφυία δεν το συζητώ. Είμαι που είμαι κι εγώ, τώρα έχω γίνει αρκούδα :lol: Και ραγάδες δυστυχώς, είχα βγάλει και στην εφηβεία από το απότομο ύψος (λόγω δέρματος), και τώρα, παρόλο που βάζω συνέχεια κρέμες, έχω βγάλει στο στήθος κάτι μώβ φρικιαστικές. Λές και κάποιος μου έχει κάνει μαχαιριές. Θα φύγουν, δεν θα φύγουν...δεν έχω ιδέα. Τουλάχιστον ελπίζω να μην βγάλω και στην κοιλιά, για να μπορώ να φοράω και κανένα μπικινάκι το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω και στις 2 εγκυμοσύνες, εχω γινει γοριλλακι στη κοιλια απο τη τριχα, οι θηλες μου εχουν γινει HUGEEEEEE και αραπισιες και μαλιστα εβγαλα μια ελια πανω στη θηλή από την πρωτη εγκυμοσύνη!!!

 

πολυ γοητευτικές ειμαστε.. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω και στις 2 εγκυμοσύνες, εχω γινει γοριλλακι στη κοιλια απο τη τριχα, οι θηλες μου εχουν γινει HUGEEEEEE και αραπισιες και μαλιστα εβγαλα μια ελια πανω στη θηλή από την πρωτη εγκυμοσύνη!!!

 

πολυ γοητευτικές ειμαστε.. :lol::lol::lol:

 

Καντα 2 τα γοριλακια,ειμαι και εγω εδω :lol::lol::lol::lol::lol::P

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Μια από τα ίδια....

Πολλές λευκές μικρές κρεατοελιές στο λαιμό.Τώρα έχει μείνει το 1/3 ευτυχώς.

Τρίχες μαύρες σε όλη την κοιλιά.Έπεσαν μόλις γέννησα.

Η μαύρη γραμμή στην κοιλιά ,ο κατάμαυρος αφαλός κι οι σκούρες θηλές σήμα κατατεθέν.

Ευτυχώς που γέννησα καλοκαίρι,και με τη θάλασσα και τον ήλιο ήρθε και μαύρισε όλο το σώμα και δεν φαινόταν η διαφορά.

Πάντως ο αφαλός θυμάμαι ότι απέκτησε ξανά το φυσιολογικό του χρώμα μετά τους 3 μήνες...τον έτριβα με το σφουγγάρι,τον ξανάτριβα,δεν άσπριζε με τίποτα.Ώσπου τον παράτησα κι εγώ μια μέρα,κι ήρθε κι έστρωσε από μόνος του.. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με μένα 3 οι γοριλίνες και συνεχίζουμε;;;;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

 

surfmammy, πάσχουμε από τα ίδια προβλήματα, ραγάδες στα... "πίσω μου" κατά την εφηβεία (βέβαια μακάρι να ήταν από το απότομο ύψος!!!! εγώ πήρα 6 κιλά σε 6 μέρες μη με ρωτήσετε πώς!!! από 44 πήγα στο μπαμ 50....), η τρίχα πάει συννέφο από την κορυφή ως τα νύχια (τόσο που όταν ήταν να γίνω νυφούλα πήγα σε ειδικό να ρωτήσω κόστος ολικής αποτρίχωσης (χαρακτηριστικά του είπα: μόνο τα μαλλιά, τα φρύδια και το επίμαχο σημείο θέλω να κρατήσω!!) αλλά είναι ασύμφορο και χωρίς μόνιμα αποτελέσματα... Τελικά αρκέστηκα στα κλασικά, ξύρισμα ποδιών, κερί στο μπουστάκι και για πρώτη φορά, με θάρρος (!!!) χαλάουα στα χέρια...

Στην εγκυμοσύνη η κοιλιά δεν ήταν για χάδια... με τέτοια τρίχα!! ούτε για βαζελίνη ή baby oil που έβαζα για να μη κάνω ραγάδες, δυστυχώς τις έχω ακόμη, η γραμμή τώρα άρχισε να σβήνει.... και κονόμισα και μια τρίχα στο πιγούνι!! Τουλάχιστον δεν έκανα ραγάδες ούτε στο στήθος ούτε στην κοιλιά...

 

Ρε τι τραβάμε οι γυναίκες :lol::lol::lol::lol::lol: και τι βλέπουν οι άντρες μας :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πώ πως όσο ήμουν έγκυος μειώθηκε η τριχοφυία στα ποδια μου :shock::shock::shock:, λέτε γι' αυτό να συγκεντρώθηκαν αλλού;;;;;

 

και το άλλο θέμα με τις τρίχες είναι πως τώρα με το θηλασμό μαδάω τρελά.... τί κι αν κουρεύτηκα για να δυναμώσουν!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα σας πω ότι εγω την έβγαλα την κρεατοελιά απο κάτω μου??? Μα τόσο άτυχη πια? Ρε κορίτσια, πως θα με ξυρίσουν πριν τον τοκετό? Θα προσέξουν ή θα έχουμε άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...