Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξηροδερμία σε πόδια και χέρια


Recommended Posts

Είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνει ο 16 μηνος μικρός μου. Εχει φοβερή ξηροδερμία σε χερακια και ποδαράκια. Την πρώτη φορά μου είπε η παιδίατρος και σταμάτησα το αφρόλουτρο της proderm και πήρα το eubos για ξηρή επιδερμίδα και το body milk της frezyderm.

Τώρα πάλι εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα. Συνήθως μου είπε εμφανίζεται το χειμώνα. Τώρα μου είπε να πάρω από το φαρμακείο ένα μίγμα που θα το φτιάξει ο φαρμακοποιός.

 

Εσεις είχατε τέτοια προβλήματα?

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα ίδια έχουμε και εμεις. Βεβαια χρησιμοποιούμε της aveeno την σειρά και το μιγμα ήταν με μηξη διαφόρων τέτοιων προιόντων και μια κορτιζονουχας αλοιφής.

Βεβαια το προβλημα ξαναπαρουσιάστηκε .

Θέλει πολύ καλή ενυδάτωση.

αν βρεις κάτι καλό ενημέρωσέ με γιατι και εγώ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να μην αντιμετωπίζουμε αυτο το πρόβλημα

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έγραψε μίγμα από τις :

Advantan cream & Aquathenol-S.

 

Κορίτσια είναι λίγο ακριβούτσικο και μικρή ποσότητα. Πρέπει να κάνει γύρω στα 60 ευρώ γιατί πλήρωσα συμμετοχή με το δημόσιο 15 ευρώ. Θα δοκιμάσω για 10 μέρες και θα σας πω. Είναι όμως για τοπική χρήση και όταν έχουμε έξαρση. όχι καθημερινά.

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΟΤΑΝ Η ΕΥΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΩΡΟ (ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΑΛΑΚΙΑ) ΞΕΡΑΘΗΚΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΡΙΔΑΚΙΑ. ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ, ΤΗΣ OLYDERM (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΗΣΗ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕ ΧΡΗΣΗ ΕΦΥΓΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΑ "ΧΙΟΝΑΚΙΑ". Η ΚΡΕΜΑ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΥΣ ΕΝΩ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΑΜΑ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΦΟΒΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΩΡΑ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα... Σχετικά με την Aquathenol-S μου έκανε εντύπωση το θέμα της τιμής. Την χρησιμοποιώ πολύ καιρό και η τιμή της είναι περίπου στα 6 Euros. Δεν ξέρω την τιμή της άλλης κρέμας, αλλά και πάλι υπερβολικό μου φάνηκε. Πάντως εγώ με την Aquathenol είχα πολύ καλά αποτελέσματα.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

και ο μικρος μου που ειναι τωρα τεσσαρων ειχε αναλογο προβλημα ειδικα το καλοκαιρι.Ειδικα περυσι τα πελματα του ειχαν ανοιξει απο την ξηροδερμια σαν το φιδι που αλλαζει δερμα.Δεν ξερω εαν ηταν τα παπουτσια ωστοσο ηταν γνωστης και μεγαλης μαρκας (δε λεω για ευνοητους λογους) και μενα ο δερματολογος μου εδωσε ενα μειγμα το οποιο να πω την αληθεια δεν το θυμαμαι.Αρχικα εφτιαξε αλλα μετα στις διακοπες που ετρεχε στην αμμο και στις πισινες μια απο τα ιδια.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Πέραν από το eubos και τη frezyderm είδα τρομερή διαφορά με baby oil. Έριχνα κάθε φορά στο μπανάκι της. (Μόνο όχι το Jhonson's που έχει αυτό το επικίνδυνο συντηρητικό) Παίρνω το NIVEA για μωρά. Επίσης, όχι μαλακτικό στο πλύσιμο των ρούχων και το απορρυπαντικό να είναι βρεφικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εχω ενα κοριτσακι 12 ημερων με βαρος 2800 γρ, στο δερματακι της (ποδια χερια και κορμο) εχει κατι λεπια σαν ξηροδερμια, προσωρινα την κανω μπανιο τοπικα με σφουγγαρακι και προδερμ υγρο αφρολουτρο αλλα δεν βαζω καποια ενυδατικη..μπορω να της βαζω καποια ειδικη λοσιον η baby oil η να μιλησω με τη παιδιατρο για ποιο συγκεκριμενη συνταγη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη μικρή μου η fresyderm δεν της "πήγε" στο δερματάκι της. Εγώ έχω δοκιμάσει ενυδατικές της aderma, της Aveeno, της Weleda (σε βιολογικά) και τώρα που είναι 6 μηνών και είχαν ξεραθεί τα μαγουλάκια της από το κρύο πήρα μια ενυδατική της Froica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κρέμα με advantan μας είχε συστήσει κι εμάς ο δερματολόγος για το έκζεμα της κόρης μου (3 χρονών πέρισυ). Η βάση της κρέμας ήταν άλλη, όχι aquathenol και είχα πληρώσει κι εγώ γύρω στο ποσό που λες κι εσύ. Τα καλλυντικά σκευάσματα δεν καλύπτονται από τα ταμεία γι'αυτό πλήρωσες τόσο.

Η advantan είναι κορτιζονούχος γι'αυτό και η χρήση της είναι τοπική και για λίγο μόνο καιρό. Το σκεύασμα έχει ημερομηνία λήξης 3 μήνες περίπου (ρώτα και τον φαρμακοποιό σου για σιγουριά).

Link to comment
Share on other sites

Η advantan είναι κορτιζονούχος γι'αυτό και η χρήση της είναι τοπική και για λίγο μόνο καιρό. Το σκεύασμα έχει ημερομηνία λήξης 3 μήνες περίπου (ρώτα και τον φαρμακοποιό σου για σιγουριά).

 

Ναι, και θέλει και ψυγείο.

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουμε και οι 3. Δυστυχώς τα μικρά μου έμοιασαν σε αυτό. (δεν μπορούσαν να πάρουν τίποτα άλλο;;;) Σε κάθε αλλαγή εποχής, φθινόπωρο-άνοιξη συνήθως, φουντώνουμε όλοι. :(

 

Χρησιμοποιώ την κρέμα Trixera και ενίοτε και το αφρόλουτρο. Είναι ακριβή 22,5 :evil: , αλλά κάνει δουλειά. Αν όμως μετά από εντατική φροντίδα δεν υποχωρεί χρησιμοποιώ το σκεύασμα, με κορτιζόνη, για λίγες μέρες, με ελάχιστη ποσότητα. Ίσα που να μπαίνει πάνω στις ξερίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...