Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμμυελες νευρικες ινες (δεξιο οφθαλμο)


Recommended Posts

"Εμμυελες νευρικες ινες στο κατω οριο οπτικου δισκου (δεξιο οφθαλμο)"

 

Ξερει κανεις να με κατατοπισει? Το μονο που καταλαβα ειναι οτι στο δεξιο ματι εχει παραπανω απο οτι χρειαζεται.

Μας ειπε καλο να ειναι (χωρις αγχος) να κανουμε μια αξονικη ή μια μαγνητικη αλλα πιθανοτατα δεν ειναι κατι.

 

Οποτε ειμαι σε αναμονη του πληρη ελεγχου που θα κανουμε στο Αττικο τον Φεβρουαριο.

 

Μπορει να με διαφωτησει καποιος μεχρι τοτε για το τι μπορει να ειναι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια! Δεν μπορώ καθόλου να σε κατατοπίσω, αλλά νομίζω πως καλό θα ήταν να το ψάξεις λίγο νωρίτερα από το Φεβρουάριο!! Είναι πολύ ακριβή μια μαγνητική; (λέω μαγνητική γιατί δεν έχει την ακτινοβολία της αξονικής - η τελευταία πάντως δεν είναι πολύ ακριβή!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα πηγαμε στο Αττικο. Απο το πρωι ακουγα απεργεια (την γκαντεμια μου μεσα) . Παιρνω τηλ. το πρωι λεω παιδια παιδοοφθαλμιατρος θα ειναι εκει? Λενε ναι. Οκ λεω ερχομαι.

 

Παω εκει. Το να παρκαρω .... αθλος . Να ειναι καλα οι Χριστιανοι στην εισοδο που με αφησαν να το βαλω μεσα. Βεβαια και εκει...χαμος.

 

Μετα απο μια ερευνα ποσης ωρας καταφεραμε να βρουμε που ειναι το παιδοοφθαλμολογικο (τι στο καλο κανεις να μην ξερει που ειναι...:roll:)

 

Μπαινουμε μεσα. Βλεπω 2 γιατρους. Τους δινω το χαρτι με την αναλυση της οφθαλμιατρου που ειχε δει τις εμμυελες ινες. Τον πιανει η κοπελιτσα (γλυκητατη) και αρχιζει να τον ρωταει νουμερα. Απο καποια στιγμη και μετα αλλα ελεγε ο πινακας αλλα ο Βασιλης:?. Του βαζει ενα φακο... χειροτερα. Του βαζει αλλον... αστα να πανε. Αλλαξε η κοπελα 5-6 φακους.. αλλα ντι αλλων ο Βασιλης :roll:.

 

Τον πιανει ο νεαρος . Αρχιζει "κατσε φιλαρακο να δω το ματι" σε εντονο τονο :?:???:. Αρχιζω να αγριευω εγω αλλα βαστιεμαι. Ρωταω αν ειναι το παιδοοφθαλμολογικο... (γιατι υπομονη ...μηδεν λεμε το ατομο) μου λενε "ειναι αλλα εμεις ειμαστε ειδικευομενοι. Ο γιατρος απεργει"

 

Προσπαθουν να δουν το βυθο .. τιποτα. Μου δινουν το κολυριο να του βαλω :shock::shock: . Δεν καθοταν ο Βασιλης να πιανω το μπιρι μπιρι εγω. Μου λεει ο "γιατρος" ¨"δεν τον πατε εξω να το συζητησετε να του ριξετε και καμια και ερχεστε?":shock: "Σε ποιον αιωνα ζειτε λεω γιατρε" "Δεν κανει να τα κακομαθαινουμε μου λεει και εμεις ετσι μεγαλωσαμε..." ....αχχ... κρατησου λεω μεσα μου.

 

Τσπα αφου δεν πετυχα να βαλω σωστα τις σταγονες (αχρηστο ντιπ για ντιπ λεμε) ξαναεβαλε η κοπελα και παλι τον βυθο δεν καθοταν. Ξαναπεριμεναμε και τελικα καταφερε η κοπελα να δει με το μπιρι μπιρι και το καλοπιασμα.

 

Ηρθε και ο οφθαλμιατρος απο απεναντι .

 

Ειδε και εκεινος τις εμμυελες νευρικες ινες και απο οσο μου ειπε ειναι κατι που δεν διορθωνετε ουτε με χειρουργειο ουτε με γυαλια αλλα εκεινος δεν το εχει δει σε παιδι (καθοτι δεν ειναι παιδοοφθαλμιατρος) και πρεπει να ξαναπαμε την αλλη Πεμπτη που θα ειναι ο ειδικος.

 

Το 6/10 οραση και απο τα 2 ματια απο οτι ειπαν ειναι φυσιολογικο για την ηληκια του (ποιος ξερει να μου πει αν ισχυει αυτο γιατι παγωσα) αλλα δεν ξερουν αν θα επηρεασει την αναπτυξη του 6/10 αυτα. Επισης οτι η εμμυελες ινες επηρεαζουν την περιφερικη (νομιζω ) οραση...

 

Αχ.... βασταω μεχρι την αλλη Πεμπτη αλλα δεν ξερω πως...

 

Googlaρισα αλλα και παλι δεν καταλαβα τιποτα..

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να σου πω κάποια γενικά που ξέρω. Φαντάσου το νεύρο σαν ένα καλώδιο. Αν κόψεις το πλαστικό απ' έξω, μέσα έχει νήματα χαλκού, τα οποία είναι οι νευρικές ίνες. Το πλαστικό απ' έξω είναι η μυελίνη, η οποία τυλίγεται σαν έλυτρο (σαν ελατήριο περίπου, όπως είναι το DNA). Οι εμμύελες νευρικές ίνες λοιπόν είναι αυτές που καλύπτονται από μυελίνη, και εκεί η ταχύτητα μεταφοράς των ερεθισμάτων είναι πολύ πιο γρήγορη από ό,τι στις αμύελες. Σε κανονικές συνθήκες αυτές δεν πρέπει να βρίσκονται στον αμφιβληστροειδή, νομίζω οι εμμύελες σταματάνε πριν φτάσουν σε αυτόν.

 

έκανα ένα google search στα Αγγλικά όμως (myelinated nerve fibres eye), σου βάζω εδώ μερικές σελίδες που βρήκα, γενικά λέει ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και απλά το παρακολουθούν. Συνήθως συνδέεται με μυωπία και αμβλυωπία. Α, κι ότι συνήθως είναι κληρονομικό και τις περισσότερες φορές δεν δίνει καν συμπτώματα.

 

http://littlefoureyes.com/2010/02/17/reader-question-myelinated-retinal-nerve-fibers/

 

http://www.stlukeseye.com/Conditions/mnf.html

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν κάπως αυτά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα αγγλικα μου δεν ειναι τελεια :oops: εβγαλα ενα νοημα.

Αλλα με χαροποιησαν και αλλα με αγχωσαν (αν τα μεταφρασα σωστα :roll:).

Ευχαριστω πολυ . Εψαχνα ολη νυχτα και μπορω να πω οσα βρηκα σε 5 ωρες δεν ειχαν τιποτα που να γινει τοσο κατανοητο οσο αυτα που εβαλες.

 

Την Πεμπτη θα σας πω (αχρειαστη να ειναι η γνωση τους)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...