Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΓΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


Angel74

Recommended Posts

Είχα μια τεράστια κοιλιά και παρ' όλο που έβαζα μια κρέμα (την salba mama uno) τώρα η κοιλιά μου εκτός από το ότι έχει κρεμάσει (και λόγω καισαρικής) έχει γεμίσει άπειρες ραγάδες.

Γνωρίζει κανείς κάποιον τρόπο αντιμετώπισης και αν όχι εξαλειφής τουλάχιστον μείωσής τους;

Η μαία μου μου πρότεινε ένα κοκτέιλ αλοιφών: Βαζελίνη + Novaquasol + Μια υδατική με aloe vera και μου είπε ότι έτσι "γλυκαίνουν" κάπως, αλλά μήπως υπάρχει κάποιο πιο δραστικό φαρμακευτικό προϊόν;

Έχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί η κοιλιά μου φαίνεται εντελώς κατεστραμμένη. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς, καλή μου φίλη οι ραγάδες δε φεύγουν.. Ήρθαν & θα μείνουν. Μόνο με επέμβαση μου είχε πει ο γυναικολόγος, το ίδιο άκουσα & από 2 δερματολόγους που επισκέφθηκα για το θέμα. Προσωπικά δε μπήκα στη διαδικασία του χειρουργείου, αλλά δεν είδα & βελτίωση με διάφορες κρέμες που υπόσχονται την εξαφάνισή τους..

Link to comment
Share on other sites

Με επεμβαση, ε? :?:cry:

Κατι ειχα ακουσει για λειζερ οταν ειναι ακομα κοκκινες. Ξερει καμια σας τιποτα γι αυτο?

Παντως δεν γινετε να μεινουν ετσι!!Ακομα δεν μπηκα στο μηνα μου και η κοιλουμπα εχει γινει σαν χαρτης. :oops::evil:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Δε ρώτησα λεπτομέρειες Elenna, δυστυχώς.. Μόλις άκουσα επέμβαση άλλαξα κουβέντα, αλλά με λέιζερ αφαιρούνται, ναι. Παιδάκια έχουμε, να μη μας αφήσουν κάποιο παράσημο στο σώμα μας? Ήρθαν, έφυγαν & να μη φαίνεται πως μεγάλωσαν μέσα μας??

Από την άλλη καταλαβαίνω πλήρως το ότι κάποιες από εμάς νιώθουν δυσάρεστα στη θέα ραγάδων, πόσοσ μάλλον όταν τις έχουν στο σώμα τους!! Τι να σας πω? Αν είστε διατεθιμένες να υποστείτε ένα χειρουργείο, τολμήστε το!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μίας ραγάδας μύριες έπονται!! :lol:

Και συνεχίζουν να βγαίνουν ακόμα και μετά τον τοκετό! :roll:

Στην κοιλιά,στα πόδια..μπλιαχ!

Έχετε να προτείνετε καμιά κρέμα?

Ξέρω,δε φεύγουν,αλλά έστω μήπως λειανθεί λιγάκι το δέρμα..

Πότε ασπρίζουν?Γιατί τώρα σα ζέμπρα είμαι!

 

Έχει χρησιμοποιήσει καμιά την κρέμα της Frezzyderm?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gerakina εγω χρησιμοποιω την frezyderm για την προληψη ραγαδων ..ειναι πολυ καλη..βεβαια θα δειξει κ επειτα!!!!!

υπαρχει κ frezyderm για την αντιμετωπιση των ραγαδων

την εχω δει στο

φυλλαδιο οταν αγοραζω την δικη μου.

 

 

*θα την προτεινα........!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω απο φιλες δερματολογους δεν φευγουν με καμμια κρεμα.........η εμφανιση ραγαδων εχει να κανει με το δερμα που εχει καθε γυναικα.......οταν ειναι ελαστικο και ενυδατωμενο δεν βγαινουν........

 

Εγω εβαζα βαζελινη καθε μερα οταν ημουν εγκυος, μου χαν πει να μη ξοδευομαι με ειδικες κρεμες.........μετα την εγκυμοσυνη τιποτα δεν εβαλα........δεν εκανα ουτε μια ραγαδα.......καποιες ραγαδες εχω στα καπουλια απο παλια λογω αλλαγης βαρους αλλα δεν εβγαλα στη κοιλια δοξα το Θεο......ισως επειδη εχασα σταδιακα το βαρος και οχι αποτομα......

 

 

Πιστευω οτι η προληψη (ενυδατωση καθημερινα) του δερματος απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειναι οτι καλυτερο....και προσοχη μετα τη γεννα.....αν τα κιλα φυγουν αποτομα ειναι λογικο να εμφανιστουν ραγαδες........τι να κανει και το ερμο το δερματακι μας?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αχ vera μου έχεις απόλυτο δίκιο!!Σε όλα!:cry:

Και δεν είμαι ούτε ήμουν ποτέ τακτική με κρέμες και τέτοια..

Όμως θέλω κάτι να κάνω πιο πολύ για να νομίζω οτι κάτι γίνεται..για ψυχολογικούς λόγους δηλαδή! :D

Link to comment
Share on other sites

gerakina εγω χρησιμοποιώ του Κορρε που είναι αρκετά καλή. Τη χρησιμοποιώ καθημερινά προληπτικά. Εχω βέβαια ραγάδες και από πιο παλιά αλλά να μην αποκτήσουμε και νέες!

Και εμένα μου είχαν πει για την βαζελίνη αλλά δεν μου άρεσε η αίσθηση και ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Επίσης ξέρω από μαία ότι αν είναι να βγάλεις θα βγάλεις ότι και να κάνεις αλλά πρέπει να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια? Αν είναι να κάνει το δέρμα ραγάδες, φαίνεται από την εγκυμοσύνη ή μόλις γεννήσουμε? Προς το παρόν δεν έχω τίποτα. Υπάρχει περίπτωση μόλις γεννήσω να κάνουν την εμφάνισή τους? Κάθε μέρα βάζω τη fissan mama..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια? Αν είναι να κάνει το δέρμα ραγάδες, φαίνεται από την εγκυμοσύνη ή μόλις γεννήσουμε? Προς το παρόν δεν έχω τίποτα. Υπάρχει περίπτωση μόλις γεννήσω να κάνουν την εμφάνισή τους? Κάθε μέρα βάζω τη fissan mama..

 

Εμένα πάντως εμφανίστηκαν στον ένατο και ας έβαζα 2 κρέμες. Ευτυχώς δεν δεν καλύπτουν μεγάλη περιοχή και περιοριζονται χαμηλα στην κοιλιά...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΙΜΕ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ

ΒΑΖΩ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΓΙΑ ΜΩΡΑ

ΜΕΧΡΙ ΣΤΗΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ

ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΩΝΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ;;

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι οι ραγάδες είναι θέμα δέρματος. Κάποια δέρματα είναι πολύ ανθεκτικά, άλλα όχι ό,τι και να βάλεις πάνω τους.

Εγώ και στις δυό εγκυμοσύνες απέφυγα να κάνω ραγάδες στην κοιλιά, όμως έκανα στους γοφούς.

Ο γιατρός μου, μετά την καισαρική μου έδωσε μια αλοιφή την Kelosoft για να την βάζω πάνω στην τομή για να μην αφήσει σημάδι. Είναι αλοιφή αναπλαστική για το δέρμα, για σημάδια και ουλές. Κάποιος όμως μου είπε ότι κάνει και για ραγάδες αρκεί να είναι πρόσφατες και όχι παλιές. Κι έτσι την χρησιμοποιώ και στα σημεία που εμφάνισα τώρα ραγάδες. Δεν έχω δει ακόμα διαφορά.

Δεν χάνετε τίποτα να ρωτήσετε τον φαρμακοποιό σας. Είναι όμως λίγο "τσιμπημένη", 40 ευρώ δεν είναι λίγα..... :shock:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο τον 3ο- 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου χρησιμοποιουσα την κρεμα Prevenstria της Frezyderm καθε βραδυ μετα το μπανιο και στο 3ο 3μηνο πρωι βραδυ. Ραγαδες δε εκανα ουτε μια - οτι ειχα απο παλια. Πιστευω ομως οτι βοηθησε το γεγονος οτι πηρα μονο 5 κιλα στην εγκυμοσυνη και αυτα σιγα σιγα. Απ'οτι μου ειχε πει η γιατρος μου για το αν θα κανεις ραγαδες η οχι εξαρταται φυσικα απο την υφη του δερματος αλλα και απο το ποσα κιλα θα παρεις και αν τα παρεις αποτομα η σιγα σιγα. Για μετα την γενα μου ειχε προτεινει την Reconstria παλι της Frezyderm αλλα δεν χρειαστηκε αφου ειχε μαζεψει κατευθειαν η κοιλια και τα κιλα ειχαν φυγει , οποτε δεν εκανα διαιτα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ την Prevenstria της Frezyderm. Μέχρι τώρα πάμε καλά, αν και είναι νωρίς ακόμη... Έχω μεγάλη προδιάθεση για ραγάδες (έχω πολλές απ' τα 12 μου) κι ελπίζω να μη βγάλω στην κοιλιά... είναι σχεδόν το μόνο μέρος του σώματός μου που δεν έχει ραγάδες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι οι ραγάδες είναι θέμα δέρματος. Κάποια δέρματα είναι πολύ ανθεκτικά, άλλα όχι ό,τι και να βάλεις πάνω τους.

Εγώ και στις δυό εγκυμοσύνες απέφυγα να κάνω ραγάδες στην κοιλιά, όμως έκανα στους γοφούς.

Ο γιατρός μου, μετά την καισαρική μου έδωσε μια αλοιφή την Kelosoft για να την βάζω πάνω στην τομή για να μην αφήσει σημάδι. Είναι αλοιφή αναπλαστική για το δέρμα, για σημάδια και ουλές. Κάποιος όμως μου είπε ότι κάνει και για ραγάδες αρκεί να είναι πρόσφατες και όχι παλιές. Κι έτσι την χρησιμοποιώ και στα σημεία που εμφάνισα τώρα ραγάδες. Δεν έχω δει ακόμα διαφορά.

Δεν χάνετε τίποτα να ρωτήσετε τον φαρμακοποιό σας. Είναι όμως λίγο "τσιμπημένη", 40 ευρώ δεν είναι λίγα..... :shock:

 

 

Α μπραβο.....μου χε πει μια δερματολογος για αυτη τη κρεμα, οταν την ρωτησα για λογαριασμο μιας φιλης, αλλα μου χε πει οτι δεν ειναι συμβατη με το θηλασμο.........πρεπει να το ψαξει οποια ενδιαφερεται.......

 

 

Επισης προσεξτε για ραγαδες στο στηθος........ειναι πολυ ασχημες.......

 

Μπορει να κανεις ραγαδες σε μπουτια η καπουλια και οχι στην κοιλια.....εγω απορω πως εχω κανει τις δικες μου πισω αφου δεν αλλαξε ποτε αποτομα το βαρος μου ......βλεπω ομως στο στηθος οτι ειναι ετοιμες να βγουν.......και κει δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο ενυδατωση.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera τι μπορεί να βάλει στο στήθος μια μανούλα που θηλάζει?

Σκέφτηκα ενυδατική σώματος που λες κι εσύ αλλά έχει άρωμα,δε θα μπερδέψει το μωρό?

Ξέρεις κάποια χωρίς άρωμα?

Και γιατί μια κρέμα δεν είναι συμβατή με το θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

Οι ατιμες οι ραγαδες δεν φευγουν...το θεμα ειναι να μην ερθουν...γιαυτο προσοχη στα κιλα της εγκυμοσυνης... :?

 

Με κάλυψες απόλυτα γιατί και η δική μου κοιλιά μοιάζει με τον παγκόσμιο χάρτη από τις ραγάδες! Τώρα που θα κάνω δίδυμα εκεί να δεις γέλια!

 

Μία φίλη έβαζε βαζελίνη και στις 2 εγκυμοσύνες και αν και πήρε αρκετά κιλά δεν έκανε ραγάδες. Αν και πιστεύω ότι έχει να κάνει με την ποιότητα του δέρματος.

Link to comment
Share on other sites

Vera τι μπορεί να βάλει στο στήθος μια μανούλα που θηλάζει?

Σκέφτηκα ενυδατική σώματος που λες κι εσύ αλλά έχει άρωμα,δε θα μπερδέψει το μωρό?

Ξέρεις κάποια χωρίς άρωμα?

Και γιατί μια κρέμα δεν είναι συμβατή με το θηλασμό?

 

Μην γελάσεις σε παρακαλώ γιατί όταν μου το είχε πει η μαία μου είχα πέσει ξερή από τα γέλια. Θα βάζεις ΜΕΤΑ τον θηλασμό και αφού πλυθείς λίγο ελαιόλαδο. Μαλακώνει τη θηλή και βοηθάει και το μωρό να θηλάσει πιο εύκολα.

Αρνητικό: θέλει περισσότερη "ταλαιπωρία" να φύγει το λαδάκι από την επιδερμίδα και δεύτερον γεμίζει το επίθεμα λάδι αλλά αξίζει ο κόπος. Απέφυγε τις κρέμες στο στήθος γιατί καταλήγει το μωρό να τρώει κρέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα στις θηλές,αλλά στην επιφάνεια του δέρματος όταν εμφανιστούν ραγάδες.:D

Τις θηλές δεν τις πλένουμε μετά ή πριν από κάθε θηλασμό

γιατί διαταράσσουμε τη φυσιολογική διαδικασία λίπανσής τους

και δημιουργούμε πρόσφορο έδαφος για πληγούλες.

Οι οποίες αν προκύψουν θεραπεύονται με λίγες σταγόνες από το γάλα μας.

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη κι από την Purelan,κρέμα με λανολίνη.

 

Αλλά...στο θέμα μας γιατί ξέφυγα λίγο..κρέμα για ραγάδες?

Link to comment
Share on other sites

nat-left

Επειδη το περασα και εγω και επειδη ειχα παρει 26 κιλα και γεννησα 33εβδομαδων(φαντασου να εφτανα 37ή38 που παιρνουν τα μωρα το παχος πλεον)θέλει 3 φορες την ημερα κρέμα...Στήθος κοιλια μπρατσα γλουτους για να μην κανεις ραγαδες!!! Εγω προσωπικα παρ ολα τα 26 κιλα που πήρα(ευτυχως τα εχασα :D ) δεν έκανα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ραγαδα στην κοιλια ουτε γλουτους...Εκανα όμως στο στήθος απο το θύλαστρο και αυτό ειναι πολυ ασχημο :(

Link to comment
Share on other sites

Γιουλη πως εκανες σπο το θηλαστρο ραγαδες????

 

Κι εγω για το στηθος ανησυχω.........γερακινα μου βαζω που και που μπεπανθολ (μακρια απο τη θηλη) αλλα επειδη φοβαμαι (και βαριεμαι) δεν το κανω τοσο τακτικα.....ισως αυτο με το λαδι να ναι καλη λυση......

 

by the way πως παει ο θηλασμος κοριτσαρα μου? Στρωσατε τωρα? Ολα καλα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...