Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οποια μπορει να βοηθησει σας παρακαλω


Recommended Posts

Λοιπον το νινι μου γεννηθηκε στην 40η εβδομαδα,ειναι κοριτσακι.Γεννηθηκε με ΚΤ και επισκληριδιο.Εκανε μεχρι 11,9 ικτερο και δεν νοσηλευτικε.Στις 9-08-2010 που γεννηθηκε ηταν 3920γρ,στις 14-08-2010 που βγηκαμε απο την κλινικη ηταν 3800γρ και στις 18-08-2010 που την ειδε ο παιδιατρος μας ηταν 3820γρ.Τρωει 8 με 10 φορες και ολες τις φορες απο μενα (εκτος τον δυο πρωτων ημερων που λογο της τομης που πονουσε της εδινα και ξενο).Βρεχει 2 με 3 πανες και οι κενωσεις της ειναι 2 με 4.

Το προβλημα μου ειναι οτι εδω και 2 μερες με εχουν πιασει κολικοι νεφρου και απο τον πονο δεν μπορω να την ταισω.Σκεφτομαι να παρω θηλαστρο για να μην της δινω ξενο γαλα οταν ποναω αλλα μηπως ειναι νωρις?μηπως θα εχω προβλημα με την εδραιωση του θηλασμου?Αν οχι πιο θηλαστρο μου προτεινετε και καθε ποτε πρεπει να αντλω το γαλα?(με το θηλαστρο στην ουσια θελω να αντικαταστισω 2 με 3 γευματα το πολυ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κορίτσι..... περαστικά σου!!!:lol:

εσύ να είσαι καλά και η μικρούλα θα βρει το πρόγραμμα της!!!:cool::cool::cool:

 

Ένα πολύ καλό θήλαστρο είναι το medela. Εγώ θα σου πρότεινα ό,τι θηλαστρο και να πάρεις να είναι ηλεκτρικό. Πολύ πιο γρήγορη η διαδικασία και ξεκούραστη...

Σε αυτή την φάση που είσαι δεν χρειάζεσαι να δυσκολεύεις την ζωή σου για κανένα λόγο.:wink:

Σίγουρα πρέπει να βρεις τρόπο να εδραιώσεις τον θηλασμό, αλλά αυτό γίνεται με υπομονή και δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα αν αντικαταστήσεις 2-3 γεύματα από τα 6 που τρώει η μικρή.

Προσπάθησε να αντλείς γάλα λίγο πιο συχνά απ'ότι θηλάζει ...ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητη, αλλά θέλω να πω ότι αν για παράδειγμα θηλάζεις κάθε δύο ώρες τότε το γεύμα που θέλεις να δώσεις στο μωρό θα το αντλήσεις περίπου στην 1,5 ωρα μετα τον θηλασμο.

Μην αντλήσεις και θηλάσεις αμέσως διότι δεν θα χορτάσει η μικρή.

Εχω ακούσει ότι με το θήλαστρο μπορείς να αυξήσεις την ποσότητα του γάλατος που έχεις....αρκεί πάντα να προσέξεις να μην "πετρώσει" το στήθος σου.:shock:

 

Για όλα αυτά πάντως θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και την μαία σου ή την παιδίατρο

 

Καλή επιτυχία και περαστικά σου:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν το να αντλείς θα σε διευκολύνει περισσότερο από ό,τι να θηλάζει απευθείας το μωρό. Κι αυτό γιατί το θήλαστρο δεν αποδίδει όπως το μωρό και ενώ περιμένεις ότι θα "ξεμπερδεύεις" πιο εύκολα με ένα τάισμα, μπορεί η ίδια η άντληση να σε ταλαιπωρήσει περισσότερο και να να μην είναι και αποτελεσματική, παρά μόνο μετά από μερικές μέρες και αν δουλέψει το σύστημα.

Με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεις τον κολικό νεφρού; Ο γιατρός σου τι πρότεινε;

 

Ένα οποιοδήποτε θήλαστρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί περιστασιακά, για να βγάλεις κάποιο γεύμα, αλλά για συστηματική χρήση, εφόσον δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία ακόμη, μάλλον θα χρειαστεί να προσπαθήσεις με ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Πέρα από αυτό, 2-3 βρεγμένες πάνες μου φαίνονται λίγες. Τον πρώτο μήνα τα μωρά πρέπει να βρέχουν 6-8 πάνες και να λερώνουν 3-4. Ίσως χρειάζεται κάποιος σύμβουλος θηλασμού να αξιολογήσει τον τρόπο που θηλάζει το μωρό. Μήπως μένει λίγη ώρα στο στήθος; Μήπως κοιμάται πολλές ώρες; Μήπως δεν κάνει αρκετά έντονες θηλαστικές κινήσεις; Τι χρώμα και τι υφή έχουν οι κενώσεις; Έχει δείξει να έχει άλλες ενοχλήσεις, πονάκια, να δυσανασχετεί την ώρα του θηλασμού;

Προσπάθησε να θηλάζεις πιο συχνά και πριν να κλάψει το μωρό, το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου προτεινα να δοκιμάσεις και την ξαπλωτή στάση θηλασμού μήπως και σε ανακουφίζει λίγο από τον πόο και γλιτώσεις και το θήλαστρο, δεν ξέρω μου φαίνεται λίγ αγχωτικό... από την άλλη έχω ακούσει ότι τα θήλαστρα (πχ της medela) επειδή μιμείται τις κινήσεις του μωρού αυξάνει την ποσότητα του γάλακτος. τι να πω... καλό κουράγιο και καλή επιτυχία

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...