Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! Δε βρήκα άλλο σχετικό θέμα και είναι κατι που με απασχολεί....Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες παρατήρησα όταν πήγαινα τουαλέτα ότι τα ούρα μου είχαν ένα ελαφρυ πορτοκαλί χρώμα...περιττό να πώ ότι έπαθα εγκεφαλικό γιατί νόμιζα ότι ήταν αίμα:confused::confused::confused::confused:

Στις εξετάσεις ούρων του μήνα η μικροβιολόγος μου ζήτησε και δέυτερο δείγμα γιατί ήταν πολύ σκούρα...και το δέυτερο ήταν ακριβώς το ίδιο...

Έκανε λοιπόν τεστ χολερυθρίνης και βγήκε θετικό (δεν κατάλαβ τί σημαίνει αυτό) αλλά μου είπε ότι επειδή το ειδικό βάρος ήταν μεγάλο (1025) μπορεί να βγήκε θετικό (και το δεύτερο) γι'αυτο....:?:βγάλτε τώρα άκρη!!!

Ο γυναικολόγος δεν έδωσε σημασία και δε μου είπε να ξανακάνω εξέταση ούρων αλλά λίγο που το έψαξα στο internet..(αυτή η πληροφόρηση θα μας φάει..) τρόμαξα λίγο...επίσης η μαία μου είπε ότι τα μωρά παρουσιάζουν ίκτερο λόγω αυξημένης χολερυθρίνης(!)...

Η μικροβιολόγος μου είπε ότι δεν έχει σχέση με την εγκυμοσύνη και το μωρό.....άλλος γιατρός (γενικής ιατρικής) που ρώτησα μου είπε ότι είναι θέμα διατροφής (δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή μου!)

 

Συγνωμη για την πολυλογία.....έχετε ακούσει κάτι σχετικό??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν 'εχω ακούσει κάτι εντελώς σχετικό, αλλά ξέρω ότι στις εγκύους σε προχωρημένη εγκυμοσύνη εμφανίζεται χολόσταση, λόγω της πίεσης του εμβρύου στο ήπαρ. Είναι μάλλον συνηθισμένο αυτό, φαντάζομαι γι' αυτό σου είπε ο γιατρός να ξανακάνεις εξετάσεις, για να το παρακολουθείς.

Τα μωρά εμφανίζουν ίκτερο για άλλους λόγους (απ' όσο θυμάμαι έχει σχέση με την αυξημένη καταστροφή της εμβρυικής αιμοσφαιρίνης), πάντως καμία σχέση με τον ίκτερο το δικό σου, αν έχεις δήλ, λόγω χολόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα εξετάσεις την περασμένη εβδομάδα και παρουσίασα λεύκωμα και χολερυθρίνη! Η γιατρός μου είπε να επαναλάβω την εξέταση, αλλά ειδικά για τη χολερυθρίνη δεν την είδα να ανησυχεί ιδιαίτερα, μου είπε ότι ενδεχομένως να είναι λάθος η εξέταση. Έχει να κάνει με το ήπαρ βέβαια, αλλά γενικά δεν της φάνηκε πρόβλημα. Τώρα, τι να σου πω, έψαξα κι εγώ λίγο στο ίντερνετ και αγχώθηκα, αλλά φαντάζομαι ότι αν ήταν κάτι πολύ σοβαρό θα μας έδιναν θεραπεία, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Λεύκωμα δε βρήκε και να σου πώ την αλήθεια διάβασα για τη χολόσταση αλλά ο γιατρός ούτε που την ανέφερε!! Σημασία δεν έδωσε..ρώτησα τί σημαίνει και αν πρέπει να ανησυχώ και απάντηση δεν πήρα!!!!! Σε μια εβδομάδα που θα ξαναπάω θα τον ξαναρωτήσω!!! Αγχώθηκα λίγο!!!

 μου ούτε για το λεύκωμα είπε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Να τρώω ασπράδι αυγού τρεις φορές την εβδομάδα, αλλά μου είπε ότι επειδή δεν έχω άλλα συμπτώματα, π.χ. πίεση, πρήξιμο, κλπ. να μη δώσω μεγάλη σημασία! Εγώ νομίζω ότι πρέπει να ελεγχόμαστε συχνά γιατί όλο και κάτι προκύπτει κάθε μήνα! Κάθε φορά που κάνω εξετάσεις έχω και καινούριο μπελά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα η χολερυθρινη μου ειναι μονιμως ανεβασμενη. Τωρα στην εγκυμοσυνη εχει πεσει σε φυσιολογικα επιπεδα. Η μικροβιολογος στην τελευταια μου γενικη εξεταση μου ειπε για ενα συνδρομο ( δεν θυμαμαι πως μου το ειπε) που το εχουν πολλοι ανθρωποι. μου ειπε να ελεγξω την τιμη της χολερυθρινης μια μερα που θα εχω φαει καλα και θα ειναι κατω απο το ανωτερο οριο. παντως για να μην αγχωνεσαι εγω και στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα ανεβασμενες τιμες χολερυθρινης και ολα πηγαν μια χαρα. αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.....εγώ κάνω κάθε μήνα εξετάσεις για χολερυθρίνη (άμεση, έμμεση και ολική) επειδή έχω λάσπη στην χολή, με έχουν πιάσει 2 κολικοί (απίστευτοι πόνοι) και έτσι πρέπει κάθε μήνα να παρακολουθώ την χολερυθρίνη διότι αν βγει πολύ ανεβασμένη θα σημαίνει (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση) ότι αυτή η λάσπη στην χολή έχει κάνει φλεγμονή ή έχει περάσει σε άλλα όργανα π.χ. το πάγκρεας. Αν είχες όμως λάσπη ή πέτρες στην χολή θα είχες και συμπτώματα π.χ. τρομερούς πόνους στο κέντρο του στήθους ή δεξιά κάτω από τα πλευρά και την πλάτη. Αν δεν έχεις λάσπη ή πέτρες, τότε νομίζω πως δεν πρέπει να ανησυχείς για την χολερυθρίνη. Για να δεις αν έχεις λάσπη ή πέτρες κάνεις υπέρηχο άνω κοιλίας. Βέβαια, και να έχεις λάσπη ή πέτρες πάλι δεν είναι πολύ σοβαρό αν προσέξεις πάρα πολύ την διατροφή σου....σκέψου πως εγώ τρώω μόνο μακαρόνια, πατάτες, ρύζι και κοτόπουλο!!! Γενικά πάντως να ξέρεις πως η εγκυμοσύνη ανεβάζει την χοληστερόλη (την κοινή χοληστερίνη που λέμε) και έτσι κάνει ένα crash test σε συκώτι, χολή κτλ......δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα!!! απλά συζήτα με τον γιατρό σου μήπως πρέπει να κάνεις υπέρηχο άνω κοιλίας και αν βρεις λάσπη ή πέτρες πρόσεχε την διατροφή σου....πχ το αυγό απαγορευέται τελείως. Όλα καλά θα σου πάνε, μην ανησυχείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Άρα εγώ που έχω και αυξημένη χολερυθρινη και έντονους πόνους στο στήθος και στην πλάτη, έχω σίγουρα πέτρα ή λάσπη στη χολή. Και τώρα τι κάνουμε? Θα πονάω όλη μέρα κι όλη νύχτα για τους επόμενους 2 μήνες μέχρι να γεννήσω???

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τρελή φαγούρα, χολερυθρίνη καλή μέχρι στιγμής, υπέρηχος χολής και συκωτιού καθαρά και τρανσαμινάσες ΟΚ αλλά χολικά οξέα στα ύψη: διάγνωση χολόσταση κύησης και εξετάζουμε το μωρό και τους δείκτες ανά εβδομάδα παρακαλώ και παίρνω και χάπια. η φαγούρα έχει μειωθεί αλλά υπάρχει έντονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...