Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΔΙΔΥΜΩΝ !!!


LouLou

Recommended Posts

Κορίτσια, θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου λύσετε μία απορία? :)

 

Θα βαφτίσει ο αδελφός μου τον Σεπτέμβριο ένα αγοράκι διδυμάκι.

Η κουμπάρα του νομίζει ότι πρέπει να έχουν τα δίδυμα (αγοράκια και τα 2) κοινά μαρτυρικά.

Εμένα μου φαίνεται λογικό να έχει το καθένα τα δικά του.

Είπα στον αδελφό μου πως πρέπει να πάρει άλλα αυτός για το βαφτιστήρι του και άλλα η νονά του άλλου για το δικό της βαφτιστήρι.

 

Τελικά ποιό είναι το σωστό ? :roll:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω πιστευω οτι ειναι κριμα να πληρωσουν οι νονοι μαρτυρικα επι 2.... 50 ευρω τα 50 εχουν... και ολοι μα ολοι τα πετανε.... αφου ειναι και του ιδιου φυλου τα παιδακια... μια χαρα... ταπεινη μου αποψη χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστη η' λαθος....

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το κάθε παιδάκι έχει τα δικά του μαρτυρικά.

Ακόμα και σε βάφτιση τριδύμων που πήγα, είχαν τρία διαφορετικά μαρτυρικά, ένα για το κάθε νεοφώτιστο.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος! εγώ προτίμησα ένα κοινό στη δική μας βάφτιση και για οικονομία, και για να μην τρυπιούνται τα ρούχα 2 φορές αλλά και... συναισθηματικά... διδυμάκια, αδελφάκια, όλα τα ζουν ταυτόχρονα και μαζί, ας έχουν κοινό μαρτυρικό!

αλλά και πάλι λέω, ότι είναι καθαρά θέμα γούστου!

.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό το θέμα μας απασχόλησε προσφάτως εμείς έχουμε δυο διαφορετικά από τους νονους μας αλλά όχι να μπούνε δυο σε κάθε καλεσμένο , από ένα στον καθένα όποιο του τύχει. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να αναγκάζουμε τους νονούς να συνεργαστούν στις αγορές τους γιατί οι αγορές ειναι προσωπικό γούστο του νονού και άλλωστε μπορεί κάποιος να θέλει να αγοράσει πιο οικονομικά μαρτυρικά ενώ ο άλλος να θέλει κάτι πιο ιδιαίτερο , ας τους αφήσουμε να λειτουργήσουν όπως αυτοί επιθυμούν, έτσι πιστεύω και έτσι θα πράξουμε!!

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως το κάθε παιδάκι έχει τα δικά του μαρτυρικά.

Ακόμα και σε βάφτιση τριδύμων που πήγα, είχαν τρία διαφορετικά μαρτυρικά, ένα για το κάθε νεοφώτιστο.

 

Ακριβως...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

απ όσο ξέρω, το μαρτυρικό συμβολίζει την "μαρτυρία των καλεσμένων ότι τελέστηκε το μυστήριο"

κοινώς είναι το "ήμουν κι εγώ εκεί"

 

δεν χρειάζεται να είναι δυο εφόσον η τελετή είναι μία

το μαρτυρικό αφορά την τελετή κι όχι το βρέφος

εγώ θα έκανα ένα μαρτυρικό "πλούσιο" και "διπλό"

δλδ μπορεί να είναι ένα κρεμαστό για τις γυναίκες που θα έχει το σταυρό, θα έχει μια γαλάζια και μια ροζ χάντρα κι ένα ματάκι

(ολόκληρο κολιέ δλδ :lol: )

 

για τους άντρες αντίστοιχα μπρελόκ :wink:

 

 

ένα και μπουγιόζικο ψηφίζω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

απ όσο ξέρω, το μαρτυρικό συμβολίζει την "μαρτυρία των καλεσμένων ότι τελέστηκε το μυστήριο"

κοινώς είναι το "ήμουν κι εγώ εκεί"

 

δεν χρειάζεται να είναι δυο εφόσον η τελετή είναι μία

το μαρτυρικό αφορά την τελετή κι όχι το βρέφος

εγώ θα έκανα ένα μαρτυρικό "πλούσιο" και "διπλό"

δλδ μπορεί να είναι ένα κρεμαστό για τις γυναίκες που θα έχει το σταυρό, θα έχει μια γαλάζια και μια ροζ χάντρα κι ένα ματάκι

(ολόκληρο κολιέ δλδ :lol: )

 

για τους άντρες αντίστοιχα μπρελόκ :wink:

 

 

ένα και μπουγιόζικο ψηφίζω εγώ!

συμφωνω

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μπορώ να πω ότι εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένη :lol: μια και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας απ'ότι κατάλαβα...

 

Όπως ξέρετε είμαι υπερ του διαφορετικού μαρτυρικού για διάφορους λόγους, με βασικότερο στην συγκεκριμένη περίπτωση, την χαώδη διαφορά γούστου ανάμεσα στους δύο νονούς...μόλις έμαθα όμως ότι ο αριθμός των μαρτυρικών πρέπει να είναι το λιγότερο 250 !!! :shock:.....οπότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσουν οι νονοί 500€ για μαρτυρικά...

 

........απ΄την άλλη σκέφτομαι μήπως του τα φτιάξω εγώ του αδελφού μου.....ίσως κάτι σε βραχιολάκι με λιλά-λαχανί κορδονάκι, μια και αυτά είναι τα χρώματα του δικού του βαφτισιμιού...

Η ιδέα άρεσε πολύ στον αδελφό μου, αξίζει όμως τον κόπο ή έρχονται μια η άλλη στα λεφτά με το να τα πάρεις έτοιμα? Τι λέτε?

 

........μου αρέσει και η ιδέα της Ωριωνομαμάς "ένα και μπουγιόζικο"...ειδικά το κολιέ για τις γυναίκες :lol: αλλά υπάρχει πρόβλημα με την άλλη νονά...δεν δέχεται κάτι έξω απ΄τα συνηθισμένα :roll:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μπορώ να πω ότι εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένη :lol: μια και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας απ'ότι κατάλαβα...

 

Όπως ξέρετε είμαι υπερ του διαφορετικού μαρτυρικού για διάφορους λόγους, με βασικότερο στην συγκεκριμένη περίπτωση, την χαώδη διαφορά γούστου ανάμεσα στους δύο νονούς...μόλις έμαθα όμως ότι ο αριθμός των μαρτυρικών πρέπει να είναι το λιγότερο 250 !!! :shock:.....οπότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσουν οι νονοί 500? για μαρτυρικά...

 

........απ΄την άλλη σκέφτομαι μήπως του τα φτιάξω εγώ του αδελφού μου.....ίσως κάτι σε βραχιολάκι με λιλά-λαχανί κορδονάκι, μια και αυτά είναι τα χρώματα του δικού του βαφτισιμιού...

Η ιδέα άρεσε πολύ στον αδελφό μου, αξίζει όμως τον κόπο ή έρχονται μια η άλλη στα λεφτά με το να τα πάρεις έτοιμα? Τι λέτε?

 

........μου αρέσει και η ιδέα της Ωριωνομαμάς "ένα και μπουγιόζικο"...ειδικά το κολιέ για τις γυναίκες :lol: αλλά υπάρχει πρόβλημα με την άλλη νονά...δεν δέχεται κάτι έξω απ΄τα συνηθισμένα :roll:

ιου τότε υπάρχει πρόβλημα

δλδ η άλλη νονά θέλει το σταθερό κλασικό σταυρουδάκι στην καρφίτσα? :?

αν ναι... την πατήσατε! κάντε τα δικά σας!

αλλιώς, ψήστε την ότι θα υπάρχει και σταυρουδάκι και θα μείνει κι ολας και κανένας δεν θα τα πετάξει και μπλα μπλα μπλα

θα μπορούσατε να φτιάξετε παπάδες με τα χρήματα για δύο σε ένα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το κάθε παιδάκι έχει τα δικά του μαρτυρικά.

Ακόμα και σε βάφτιση τριδύμων που πήγα, είχαν τρία διαφορετικά μαρτυρικά, ένα για το κάθε νεοφώτιστο.

 

συμφωνο απολυτα.το καθε παιδακι εχει τη δικη του νονα,για να παρει τα μαρτυρικα

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια που ο αντρας μου εγινέ νονός σε βαπτιση με διδυμάκια , διαλέξαμε διαφορετικά μαρτυρικά για το κάθε κοριτσάκι, σύμφωνα με τα ρουχαλάκια σους.Τα μισά ηταν σε πράσινη-λαχανή απόχρωση και τα υπόλοιπα σε φούζια-ρόζ.Τα άτομα ήταν περίπου 150 και ο κάθε νονός πλήρωσε απο 75 μαρτυρικά.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μπορώ να πω ότι εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένη :lol: μια και δεν υπάρχει κάποιος κανόνας απ'ότι κατάλαβα...

 

Όπως ξέρετε είμαι υπερ του διαφορετικού μαρτυρικού για διάφορους λόγους, με βασικότερο στην συγκεκριμένη περίπτωση, την χαώδη διαφορά γούστου ανάμεσα στους δύο νονούς...μόλις έμαθα όμως ότι ο αριθμός των μαρτυρικών πρέπει να είναι το λιγότερο 250 !!! :shock:.....οπότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσουν οι νονοί 500€ για μαρτυρικά...

 

........απ΄την άλλη σκέφτομαι μήπως του τα φτιάξω εγώ του αδελφού μου.....ίσως κάτι σε βραχιολάκι με λιλά-λαχανί κορδονάκι, μια και αυτά είναι τα χρώματα του δικού του βαφτισιμιού...

Η ιδέα άρεσε πολύ στον αδελφό μου, αξίζει όμως τον κόπο ή έρχονται μια η άλλη στα λεφτά με το να τα πάρεις έτοιμα? Τι λέτε?

 

........μου αρέσει και η ιδέα της Ωριωνομαμάς "ένα και μπουγιόζικο"...ειδικά το κολιέ για τις γυναίκες :lol: αλλά υπάρχει πρόβλημα με την άλλη νονά...δεν δέχεται κάτι έξω απ΄τα συνηθισμένα :roll:

 

Φιλεναδίτσα, κατ' αρχήν τα μαρτυρικά που μπορούν να αγοραστούν είναι min 50 τεμάχια και κοστίζουν 50 ευρώ! Δηλαδή εγώ για 150 άτομα που θέλω έπρεπε ο νονός να πληρώσει 150 ευρώ :roll:

Τελικά τα έφτιαξα μόνη μου και μου στοίχισαν....

-Σταυρουδάκια 200 τμχ Χ 0,077€ = 15,4 ευρώ

- Ματάκια 120 τμχ Χ 0,062€ = 7,44 ευρώ

- Σχοινάκι 2 τεμάχια Χ 7€ = 14 ευρώ

 

Σύνολο 36.80 ευρώ για 150 τεμάχια περίπου... Εργασία ΜΗΔΕΝ... Ακόμα και 50 ευρώ να σου στοιχίσουν.... δεν συγκρίνετε!!!!!! :wink:

 

Τώρα μπορεί να διαφοροποιηθούν λίγο οι τιμές ή προς τα πάνω ή προς τα κάτω αναλόγως π.χ. τι σχοινάκι θα πάρεις, πιο χοντρό ή πιο λεπτό....

 

Αν θέλεις να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες πες μου..... το έψαξα πολύ... όσο εσύ ήσουν διακοπές :lol::lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωριωνομαμά, δυστυχώς η νονά προσπαθεί να πείσει τον αδελφό μου να μοιραστούν τα μαρτυρικά - μια και το έξοδο είναι μεγάλο- και να την αφήσει να διαλέξει εκείνη το σχέδιο, πρώτον για να τον "διευκολύνει" και δεύτερον επειδή σαν γυναίκα ξέρει καλύτερα...

 

.......αυτό με έχει κάνει να το πάρω πατριωτικά το θέμα και έχω αποφασίσει να του φτιάξω μαρτυρικά με το έτσι θέλω!!! :lol:

...όχι τίποτ'άλλο αλλά για να δούμε ποιος πραγματικά ξέρει καλύτερα!!! :wink::lol:

 

......οπότε Αρτεμάκι περιμένω λεπτομέρειες, μια και το έχεις ψάξει τόσο πολύ το θέμα... :D

....ααχ, πόσο χαίρομαι που όσο εγώ λιαζόμουνα και χαλάααρωνα εσύ έτρεχες και έψαχνες

και τώρα θα με διαφωτίσεις... :lol::cool::lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...