Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eμβόλιο Priorix


xazomama

Recommended Posts

Ξέρετε ποιό είναι το εμβόλιο Priorix?

Tην τελευταία φορά που πήγα στον παιδίατρο είχα ξεχάσει να πάρω μαζί μου το βιβλιάριο του παιδιού.... τί βλάκας που είμαι....

Προσπαθούσε λοιπόν ο γιατρός, από μνήμης να θυμηθεί ποιό εμβόλιο είναι το επόμενο που πρέπει να κάνουμε και κατέληξε ότι μάλλον είναι το Priorix.

Θυμάστε ποιό εμβόλιο είναι αυτό? Eννοώ, για ποιές αρρώστιες είναι?

Θέλω να το ελέγξω με το βιβλιάριο, πριν το αγοράσω για να δω αν είναι όντως το σωστό.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

....εγω το απόγευμα θα μπορέσω να δώ ... :?

κάνε μια αναζήτηση όμως στο google , να δείς τις ενδείξεις....να πάρεις μια γευση μέχρι να σου απαντήσουν εδω οι υπόλοιπες μαμάδες! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Aαα, αυτό είναι το MMR? Tότε σωστό είναι, γιατί αυτό το εμβόλιο πρέπει να κάνουμε.

Eυχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ιλαρα παρωτιτιδα ερυθρα αλλα δεν ειναι το MMR. Ειναι εναλλακτικη του ΜΜR για προστασια εναντι των 3 αυτων ασθενειων και ειναι πιο ελαφρυ από το ΜΜR. Κι εγω αυτο σκεφτομαι να κανω αντι του MMR. Αφου και τα 2 κανουν την ιδια δουλεια γιατι να μην επιλεξουμε το ελαφρυ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιλαρα παρωτιτιδα ερυθρα αλλα δεν ειναι το MMR. Ειναι εναλλακτικη του ΜΜR για προστασια εναντι των 3 αυτων ασθενειων και ειναι πιο ελαφρυ από το ΜΜR. Κι εγω αυτο σκεφτομαι να κανω αντι του MMR. Αφου και τα 2 κανουν την ιδια δουλεια γιατι να μην επιλεξουμε το ελαφρυ;

Jean μου δεν το ήξερα προχθές μου το έγραψε και μένα ο παιδίατρος μας και απόρησα πιο είναι…αλλά αφού είναι καλύτερο και πιο ελαφρύ από το MMR ησύχασα λιγάκι τώρα!!! :D:D117684ygkpzfr3jr.gif

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Measels, Mumps, Rubella (MMR). MMR ειναι η γενική ονομασια για τα εμβολια που αντιμετωπιζουν αυτες τις παθησεις. Το εμβόλιο όμως αυτό παράγεται από δίαφορες φαρμακευτικές εταιρειες και που του δίνουν διάφορετικές ονομασίες. Η φαρμακευτική gsk παράγει το εμβολιο αυτό με την ονομασία Priorix. Εξάλλου και η ιδια η εταιρεια αναφερει στη σελιδα της οτι το Priorix μερικες φορες ονομαζεται MMR http://www.gsk.com.au/products_vaccines_detail.aspx?view=31

Link to comment
Share on other sites

Mια ακόμα ερώτηση.....χαζή μάλλον...

Στο βιβλιάριο του παιδιού βλέπω ότι μέσα στις αρχές Mάρτη πρέπει να κάνουμε 2 ακόμα εμβόλια, τα οποία είναι και επαναλληπτικά. Tης Hπατίτιδας και της Mηνιγγήτιδας.

Mήπως πρέπει να κάνω αυτά πρώτα και μετά το MMR που είναι και 1 δόση;

 

Mάλλον πρέπει να μιλήσω με τον παιδίατρο...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Mια ακόμα ερώτηση.....χαζή μάλλον...

Στο βιβλιάριο του παιδιού βλέπω ότι μέσα στις αρχές Mάρτη πρέπει να κάνουμε 2 ακόμα εμβόλια, τα οποία είναι και επαναλληπτικά. Tης Hπατίτιδας και της Mηνιγγήτιδας.

Mήπως πρέπει να κάνω αυτά πρώτα και μετά το MMR που είναι και 1 δόση;

 

Mάλλον πρέπει να μιλήσω με τον παιδίατρο...

 

Χαζομαμά... :D

Μέσα σε 1 μήνα 3 εμβόλια;;;; :shock::shock::shock:

Πολλά δεν είναι; (Και εμείς μέσα στο Μάρτη είναι να κάνουμε το τύπου MMR, αλλά δε θυμάμαι αν είναι το Priorix :? )

Κατά τα άλλα 1 εμβόλιο το μήνα κάνουμε... (αν εξαιρέσεις το μαντού που θα απέχει από το MMR 20 μέρες, αλλά το μαντού δεν είναι εμβόλιο...)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα διαβάστε για τις παρενέργειες των εμβολίων...

 

Μήπως είμαστε θύματα της φαρμακευτικής βιομηχανίας;

 

Δεν της έχω κάνει κανένα εμβόλιο και δεν θα κάνουμε, τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο..μετά το ξανασυζητάμε πάλι (με τον παιδίατρο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νεφέλη μου και εμείς στην αρχή προβληματιστήκαμε και τελικά αποφασίσαμε μετά απο συζήτηση με το σύζυγο να τα κάνουμε... Περάσαμε ένα σχετικό προβληματισμό πάντως... και σέβομαι αυτούς που αποφασίζουν να μην εμβολιάσουν τα παιδιά τους... :?

Όσο για την παιδίατρο... μας κάνει τα απαραίτητα!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, έχετε δίκιο... Δεν το διατύπωσα σωστά.

Για το MMR είδα στο βιβλιάριο ότι γίνεται μεταξύ 12ου και 15ου μήνα. Eνώ τα άλλα δύο πρέπει να επαναλληφθούν άμεσα. Σίγουρα δεν θα μας κάνει ο γιατρός και τα δύο μέσα στο Mάρτη. Ένα το μήνα.

Aλλά μήπως πρέπει να προηγηθούν αυτά τα 2;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το επαναληπτικό της μηνιγγίτιδας C το (NeisVacC) 13 μηνών πριν λίγες μέρες δηλαδή.

Κοιτάζω τώρα το βιβλιάριο και βλέπω ότι για 14 μηνών εχουμε το MMR (priorix)

Και τη φυματινική δοκιμασία (Mantoux).

Το θέμα είναι ότι για ανεμοβλογιά έχει γράψει ένα 14 δίπλα… εννοεί μηνών ή χρονών;;;; δε ξέρω πρέπει να τον ρωτήσω.

:?:?

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Χαζομαμά, ο γιατρός σου είναι ο πλέον κατάλληλος για να σου απαντήσει σε αυτό... δεν είναι απόλυτο πάντως ότι πρέπει να προηγηθούν τα επαναληπτικά... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα!!!!Η κορούλα μου είναι στην 10η μέρα απο το εμβόλιο priorix, δεν έχει κάνει πυρετό αλλά έχει βγάλει 4 σπυράκια σε όλο το σώμα τα οποία σήμερα είναι αρκετά μικρότερα απο προχθές που τα εμφάνισε πρώτη φορά.Κάτι άλλο με απασχολεί ομώς.Απο τότε που κάναμε το εμβόλιο,δεν τρώει όπως έτρωγε,θέλει πολύ παιχνίδι και μπλά μπλά για να φάει έστω το μισό πιατάκι της και τα φρούτα ούτε να τα δεί...Λέτε να έχει σχέση με το εμβόλιο;Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Το priorix είναι το ίδιο με το MMR?,Ιλαρά ερυθρά παρωτίτιδα?

Αν ναι το κάναμε και εμείς την προηγούμενη Πέμπτη αρα καιμειςείμαστε προς την 10η μέρα.

Δεν μπορώ να πω οτι του έχει κοπεί η όρεξη απλά δεν τρώει όσο έτρωγε.

Σταματάει προτού τελειώσει το φαγητό του ενώ πριν το ετρωγε ολο.

Και μένα δεν έχει κάνει ακόμα πυρετό μόνο σπυράκια έχει βγάλει.

Λοιπόν η παιδίατρος μου είπε και το γράφει μέσα και το χαρτάκι του εμβολίου το οποίο το ζητάω πάντα από την παιδίατρο,ότι αν κάνει πυρετό θα κάνει από την πέμπτη μέχρι την δωδέκατη μέρα.Λογικά λοιπόν πιθανόν να νιώθει μια κάποια αδιαθεσία μιας και η επίδραση του εμβολίου δεν έχει περάσει ακόμα. Είναι σαν να περνάει κάποια απ΄αυτές τις ασθένειες σε πιο ελαφριά μορφή.Περίμενε να περάσουν άλλες δυο μέρες , ίσως και 3 και τότε πιστεύω οτι θα επανέλθει στο όπως ήταν πριν.Τριπλό εμβόλιο έκανε δεν θα τον επιρεάσει? Δεν σου είπε η παιδίατρος για τις μέρες που πρέπει να τον έχεις το νού σου για να μην κάνει πυρετό?

1116374q7ueawk3no.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!Το priorix είναι ίδιο με το mmr απ'ότι μου είχε πεί η παιδίατρος απλά διαφέρουν οι εταιρίες.Μου είχε πέι λοιπόν όταν το κάναμε ότι μπορεί να εκδηλώσει πυρετό μεταξύ της 7ης με 10η μέρα πράγμα που δεν έγινε.Αντίθετα έβγαλε λίγα σπυράκια τα οποία εξασθενούν σιγά σιγά και της κόπηκε η όρεξη για φρούτα και μεσημεριανό,το γάλα και το γιαουρτάκι συνεχίζουμε να τα τρώμε φανατικά.Εντάξει, καταλαβαίνω ότι μπορεί να περνά τις ασθένειες αυτές ελαφρά και να δυσανασχετεί με κάποιες τροφές αλλά μέχρι πότε;;;Αν και σήμερα μου κάνει μουτράκια με το φαγητό θα ενημερώσω την παιδίατρο.Δεν την είχα πάρει μέχρι σήμερα γιατί έλεγα οτι είναι τυχαίο γεγονός.Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Oι μέρες έίναι 5η με 12η το γράφει και το χαρτάκι που έχει μέσα το εμβόλιο,κατάλαβες πιο εννοώ. Τέλος πάντων.

Πάντως πολλές φορές συμβαίνει στα παιδιά να περνάνε από διάφορες φάσεις και για κάποιοι περίοδοι να μην τρωνε όπως έτρωγαν.

Εξάλλου δεν αρνήται εντελώς το φαγητό.Δοκίμασε νέες γεύσεις.

Αφού της αρέσει το γιαούρτι δοκίμασε να της βάλεις μέσα στην φρουτόκρεμα.Γίνεται φανταστική.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Helen 18 το έχω κάνει αυτό,τρώει δυο κουταλιές,καταλαβαίνει ότι ανάμεσα στο καλό της γιαουρτάκι βρίσκονται τα "κακά"φρούτα και κλείνει το στόμα! :lol: Σήμερα έχουν υποχωρήσει σχεδόν όλα τα σπυράκια άρα ευελπιστώ να επανέλθει το μωράκι μου στις γνωστές διατροφικές του συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν του έχουν φύγει ακόμα.Είναι δυο ειδών, το ένα είναι με μυτούλα και το άλλο κοκκινίλες.

Πάντως σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που έφαγε το αυγό του με όρεξη.

Για να δούμε το μεσημέρι.

Και μένα την φρουτόκρεμα την τρώει με το ζόρι.Μήπως δεν τους αρέσουν οι γλυκές γεύσεις?Ή μηπως τις σιχάθηκαν.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείτε πως παίζει να βαρέθηκαν τις γλυκές γεύσεις αλλά η δικιά μου μέχρι πρίν 10 μέρες δεν είχε πρόβλημα...τι να πώ, αλλάζουν αυτά!!!Πάντως σήμερα της έβαλα σταφύλι μπανάνα και αχλάδι και τα έφαγε,με δυσκολία μεν αλλά όλο το πιατάκι.Αν πάει έτσι και το μεσημεριανό...κερνάω ότι θές!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...