Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκανε εμβόλιο εχθές και σήμερα κουτσαίνει


evib

Recommended Posts

καλημέρα, έχω μια μικρή 19 1/2 μηνών . εχθές κάναμε δύο εμβόλιο(δεν θυμάμαι ποια) και μετά από ένα εφιαλτικό βράδυ σήμερα το πρωί η μικρ΄λη κουτσαίνει και κλαίει δεν θέλει να περπατήσει. η παιδίατρο μου είπε ότι είναι από το εμβόλιο και να της κάνω κομπρέσες με αλουμινόνερο και depon, σε μία δύο μέρες θα περάσει. Έχει τύχει σε εσάς κάτι τέτοιο; Γιατί εγώ δεν το έχω ξαναακούσει; Μήπως να την πάω στο νοσοκομείο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά θα προσπεράσω το δύο εμβόλια σε μια ημέρα....

 

Κουτσαίνει γιατί θεωρείς ότι την πονάει το σημείο της ένεσης ή σαν να υπάρχει κάποιο μυϊκό πρόβλημα;

Αν θεωρείς ότι ειναι το δεύτερο θα σου έλεγα να την πας στο νοσοκομείο γιατί πολλά ακούγονται τελευταία..

 

Υπάρχει περίπτωση να γύρισε το ποδαράκι της πουθενά και να μην πήρατε είδηση;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνατε το Prevenar 13; Γιατί εμείς πέρσι που το κάναμε ανεβάσαμε για πρώτη φορά πυρετό και το χεράκι πονούσε πολύ, δεν μπορούσαμε ούτε αγκαλιά να την πάρουμε. Αλλά όλο αυτό κράτησε μερικές ώρες, την άλλη μέρα ξύπνησε και ήταν μια χαρά. Στο πόδι της έκανε την ένεση;

Link to comment
Share on other sites

στο ποδι της τα εκανε. είναι επαναληπτικά. αλλά μου είπε ότι τώρα που είναι μεγαλύτερη μπορεί να έχει άλλες παρενέργειες....από αυτές που είχε τότε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο ποδι της τα εκανε. είναι επαναληπτικά. αλλά μου είπε ότι τώρα που είναι μεγαλύτερη μπορεί να έχει άλλες παρενέργειες....από αυτές που είχε τότε

 

Οι συνήθεις παρενέργειες ειναι αυτές που αναγράφονται στο φύλλο οδηγιών. Οτι και να λέει ο παιδίατρος. Κι εμένα για να μην με τρομάζει μου λέει τίποτα πολλές φορές δεν θα κάνει και μετά τουμπανιάζει...αν δεν είχα το φύλλο οδηγιών θα τρελαινόμουν ακόμα περισσότερο.

Ωστόσο αν κάτι βλέπεις σαν μητέρα πέραν των φυσιολογικών αντιδράσεων του παιδιού τότε τσέκαρε το. Προς το παρόν παρακολούθησε το ψυχραιμα και αν δεν δεις βελτίωση Παίδων.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μεγάλη για να τα κάνει στο πόδι? Εμείς από 11 μηνών που περπατήσαμε τα κάνουμε στο μπρατσάκι. Η παιδίατρος μου είπε ότι όταν περπατάνε σταματάνε τα εμβόλια στο πόδι, μη τραυματιστεί κάποιος μυς από το τσίμπημα και το φάρμακο.

Περαστικά σας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως και εμας μας ειπε (εκανε το επαναληπτικο ο μεγαλος) οτι μπορει εκτως απο το να κανει πυρετο να τον πονεσει και το χερι του ή να κανει αιματωμα. Οχι ομως να μην μπορει να το κουνησει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...